Rosnące ceny ropy wpływają na rynek

Rosnące ceny ropy wpływają na rynek
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-06-27 (10:43)

Wczorajsza sesja na rynku krajowym przyniosła lekkie odreagowanie znacznego umocnienia polskiej waluty, jakie obserwowaliśmy podczas sesji środowej. Kurs USD/PLN przebywał w przedziale 2,13 – 2,1450 i również dzisiaj kurs może przebywać w konsolidacji.

Większą zmienność obserwowaliśmy na parze EUR/PLN, której kurs na początku piątkowej sesji znajduje się na poziomie 3,3670. Wydaje się jednak, że osłabienie złotego w stosunku do waluty europejskiej jest tylko korektą i w dłuższym terminie nadal istnieje szansa na spadki kursu w kierunku 3,30. Sprzyjać temu będzie nadal wysoka presja inflacyjna w Polsce. Pomimo tego, że Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się na podniesienie kosztu pieniądza w tym tygodniu to nie jest to raczej ostatnia podwyżka i jeszcze w tym roku możemy być świadkami kolejnej. We wczorajszym wystąpieniu członek RPP Dariusz Filar powiedział, że taki ruch nie jest wykluczony nawet już w czasie trwających właśnie wakacji. Również Prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek stwierdził, że faza zaostrzonej polityki pieniężnej jeszcze potrwa. W mniej „jastrzębim” tonie wyraził się inny członek Rady Jan Czekaj, który powiedział, że z kolejnymi podwyżkami można zaczekać do nowej projekcji inflacji w październiku. Należy jednak zauważyć, że kolejne podwyżki kosztu pieniądza mogą być powstrzymywane przez spodziewane spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w Polsce. Jeśli tak się stanie to RPP nie będzie mogła podnosić dalej stóp procentowych, aby nie pogrążyć gospodarki. Może to oznaczać, że powoli zbliżamy się do dołka obecnego trendu, po którym nastąpi większe korekcyjne osłabienie polskiej waluty.

Wczorajsza sesja na rynku walutowym przyniosła dalsze osłabienie amerykańskiej waluty. Kurs EUR/USD wzrósł powyżej poziomu 1,5700, notując maksimum czwartkowej sesji na poziomie 1,5770. Spadkowi wartości dolara pomogła drożejąca ropa naftowa. Pretekstu do zwyżki cen dostarczyła prognoza OPEC, który twierdzi, że tego lata baryłka będzie kosztowała 150-170 USD. Notowana na giełdzie ICE Futures Europe w Londynie baryłka ropy osiągnęła wczoraj nowy szczyt na poziomie 140,56 USD. Słabnący dolar oraz drożejąca ropa naftowa sprawiły, że giełdy w USA oraz Azji odnotowały silne spadki. Podobnie rozpoczęły się piątkowe notowania w Europie.

Dzisiejsza sesja w dużej mierze uzależniona będzie od sytuacji na rynku ropy oraz parkietach giełdowych. Publikowane dziś dane makroekonomiczne nie są bowiem na tyle istotne, aby wpłynąć na notowania eurodolara. Ze strefy euro poznamy rachunek obrotów bieżących oraz indeks zaufania konsumentów w czerwcu. Prognozowany jest jego spadek do poziomu -16 pkt z -15 pkt w kwietniu. Większy od prognoz spadek tego wskaźnika jest możliwy, dlatego że rosnące ceny energii oraz żywności nie są czynnikiem skłaniającym do optymizmu.

Po południu poznamy kilka publikacji makroekonomicznych ze Stanów Zjednoczonych. O godz. 14:30 opublikowane zostaną wydatki i przychody konsumentów amerykańskich w maju. Prognozuje się wzrost wydatków o 0,7% oraz przychodów o 0,3%. Opublikowany zostanie również wskaźnik PCE core przedstawiający zmianę cen towarów i usług, wyłączając ceny żywności i energii. Prognozowany jest jego wzrost o 0,2% m/m. O godz. 15:55 poznamy końcowy odczyt indeksu nastrojów Uniwersytetu Michigan. Prognozuje się, że wyniesie on 56,8 pkt, 0,1 wyżej niż wcześniej szacowano. Dane te jednak nie są istotne i odczyty odbiegające od prognoz nie powinny wpływać na notowania dolara.

Źródło: Marcin Ciechoński, Mikołaj Kusiakowski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.