Ile warta jest ropa?

Ile warta jest ropa?
Komentarz X-Trade Brokers
Data dodania: 2008-05-09 (16:13)

W maju ropa naftowa jest tematem numer jeden nie tylko dla inwestorów na co dzień zajmujących pozycje na rynkach surowcowych. Cena baryłki gatunku Brent wzrosła od pierwszomajowego popołudnia o ponad 15% i trzeba za nią płacić ponad 125 dolarów, podczas gdy w styczniu zeszłego roku kosztowała niewiele powyżej 50 dolarów.

Powody długoterminowego wzrostu cen są dość oczywiste: rosnący popyt ze strony krajów rozwijających się i ograniczone globalne moce produkcyjne oraz osłabiająca się amerykańska waluta powodująca, iż ropa staje się relatywnie tańsza dla posiadaczy euro, franka czy jena. Mimo to, zwyżka w ostatnich dniach jest o tyle zaskakująca, że nie towarzyszy jej zauważalna deprecjacja dolara, a analiza techniczna już od kilku dni wskazuje na zasadność ruchu korekcyjnego. Co więcej, ostatni raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej wskazuje, iż produkcja na przełomie roku zaczęła ponownie wzrastać i w marcu nawet nieznacznie przewyższała popyt. Oficjalne wytłumaczenie to zamieszki w Nigerii, która odpowiada za nieco ponad 2% globalnej produkcji, ale wydaje się, że temat ma nieco głębsze dno.

Sygnał do ostatniej fali hossy dał Goldman Sachs, którego analitycy wskazują na przedział cenowy 150-200 USD za baryłkę w perspektywie 6 do 24 miesięcy, jako prawdopodobny. Zasadniczym uzasadnieniem takiej prognozy jest fakt, iż popyt na ropę nie maleje pomimo bardzo dużego wzrostu cen. Co więcej, będzie coraz trudniej o dalszy wzrost produkcji poza krajami zrzeszonymi w ramach OPEC, a właśnie głównie tym sposobem zaspokajany był popyt ze strony krajów rozwijających się. Kraje byłego Związku Radzieckiego zwiększyły wydobycie w czasie ostatniej dekady niemal dwukrotnie, jednak ostatnio z Rosji pojawiły się sygnały, iż dalszy wzrost produkcji może być niemożliwy. Jednocześnie zaskakującym, choć czasem pomijanym faktem, jest bardzo duży wzrost zużycia ropy w krajach, które są jej dużymi eksporterami. Podczas gdy na przestrzeni ostatnich czterech lat zużycie w Ameryce Płn. i Europie Zachodniej nieznacznie spadło, w krajach Bliskiego Wschodu zwiększyło się o ponad 20%, zaś w Ameryce Łacińskiej o ponad 10%, co w ujęciu wartościowym odpowiada wzrostowi zużycia w Chinach i Indiach. Jednocześnie, kraje OPEC mają bardzo niewielkie wolne moce produkcyjne i może się okazać, że ich wykorzystanie zaledwie pokryje spadek produkcji z Nigerii, jeśli napięcia miałyby trwać tam dłużej.

Wszystkie te czynniki prowadzą wzrostu cen i zachęcają graczy krótkoterminowych do wejście na rynek, potęgując dynamikę zwyżki. Taka sytuacja wcześniej w tym roku wystąpiła na rynkach ziaren takich jak pszenica, soja czy ryż, gdzie niezależnie od długoterminowego trendu wzrostowego dochodziło do krótkoterminowych baniek spekulacyjnych kończących się tym, że odbiorcy na rynku rzeczywistym po prostu przestawali odbierać towar, gdyż stał się nich zbyt drogi.

Jeśli jednak sytuacja na rynku ropy jest inna, amerykańska gospodarka może mieć poważne problemy. Dochody do dyspozycji tamtejszych gospodarstw domowych ucierpią właśnie wtedy, kiedy potrzebny jest jej wzrost popytu (co Fed i rząd próbują osiągnąć poprzez luzowanie polityki gospodarczej). Tak duże zwyżki ropy nie pozostaną bez wpływu na ceny również w Polsce, gdzie dotychczas wzrost cen ropy w dużym stopniu równoważony był umacniającym się złotym. Od początku maja jednak złoty umocnił się względem dolara jedynie o ułamek procenta. Dla przykładu, gdyby sprawdziła się czarna prognoza wspomnianego banku inwestycyjnego to przy niezmienionym kursie złotego oznaczałoby to łączny wzrost ceny paliwa o 85%. Pełne przełożenie takie zmiany na ceny na stacjach paliw oznaczałoby wzrost ceny litra benzyny do 8,50 złotego oraz wzrost inflacji przynajmniej do poziomu 8% rocznie.

Źródło: Przemysław Kwiecień, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.