Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach

Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach
Poradnik inwestora
Data dodania: 2023-08-03 (11:45)

Kryptowaluty dużą część swojej popularności zawdzięczają bezpieczeństwu. Anonimowość i nieodwracalność transakcji krypto sprawiają, że coraz więcej inwestorów zwraca się właśnie ku nim. Gdy jednak nowa technologia zdobywa miłośników, przybywa również oszustów i osób o nieuczciwych zamiarach. Nie inaczej jest w tym wypadku.

Cyberprzestępcy zawsze wymyślają kreatywne sposoby na to, by wzbogacić się cudzym kosztem. W przypadku kryptowalut powszechne stają się wirusy i złośliwe oprogramowanie biorące na cel właścicieli kryptoportfeli – zarówno inwestorów, jak i osoby po prostu gromadzące środki w ramach oszczędności.

Jeśli sam od czasu do czasu dokonujesz transakcji krypto, zastanów się, czy Twoje środki na pewno są dobrze chronione. Większość kryptowalut z definicji gwarantuje bezpieczeństwo na poziomie przelewania funduszy, ale to, co dzieje przed i po transferze, leży po Twojej stronie. Jeśli obawiasz się wycieku czy kradzieży kapitału, polecamy rozwiązania szyfrujące dane, takie jak VPN oraz dodatkowe środki bezpieczeństwa: weryfikację dwuetapową, silne hasła czy przechowywanie funduszy w kilku portfelach. Serwisów VPN na rynku jest wiele i warto przetestować VPN z darmowym okresem próbnym przed wykupieniem abonamentu. Wróćmy jednak do problemu oszustw.

Co to jest i jak działa cryware?

Cryware to wdzięczny i stosunkowo nowy oraz dość potoczny termin oznaczający złośliwe oprogramowanie stworzone w konkretnym celu, którym jest kradzież kryptowalut. Najczęściej chodzi tu o oprogramowanie wykradające dane tak zwanych gorących portfeli, czyli kryptoportfeli online podłączonych do sieci.

Oprogramowanie cryware rozprzestrzenia się tak samo, jak inne rodzaje malware i wirusów:
• poprzez zainfekowane pliki torrent,
• poprzez maile phishingowe,
• poprzez fałszywe witryny internetowe,
• poprzez oszustwa w social mediach,
• i tak dalej.

Przykłady ataków na posiadaczy kryptowalut

Oprogramowanie kradnące kryptowaluty wcale nie musi być niesamowicie zaawansowane, żeby działać. Jak wspomnieliśmy, transakcje krypto z reguły są bezpieczne – gwarantuje to działanie blockchaina, który zapewnia, że przelewu krypto nie da się cofnąć, zmodyfikować czy w żaden sposób sfałszować. Ale co, jeśli zagrożenie wystąpi na poziomie zlecania transferu?

Wystarczy wpisać niewłaściwy adres portfela, by przelać środki nie tam, gdzie miały trafić. Właśnie z tej zasady korzystają odkryte w 2022 roku MortalKombat i Laplas Clipper. Te złośliwe programy nie ingerują bezpośrednio w kryptoportfele, a zamiast tego zajmują się schowkiem komputera. Po prostu podmieniają skopiowany adres na inny – należący do hakerów.

Ofiara oprogramowania próbująca skopiować i wkleić adres odbiorcy przelewu, nieświadomie wkleja podmieniony adres portfela, wysyłając w ten sposób środki przestępcom. A ponieważ adresy portfeli krypto są bardzo długie – trudno zauważyć gołym okiem, że coś jest nie tak. Zresztą co złego może się stać podczas zwykłego kopiowania i wklejania ciągu znaków, prawda?

Oprogramowanie podmieniające dane w schowku może mieć postać wirusa komputerowego albo programu działającego w tle, ale równie dobrze może… udawać wtyczkę do przeglądarki. Tak właśnie funkcjonuje jeden z rodzajów cryptostealera ViperSoftX, ukrywający się jako rozszerzenie Google Sheets 2.1 do Chrome, również wykryty w 2022 roku.

Wtyczka ta działa na podobnej zasadzie, co poprzednio opisane programy, tyle że infekuje przeglądarkę. Jeśli ofiara skopiuje adres portfela krypto – zostanie on podmieniony na inny. Mało tego, wtyczka potrafi modyfikować kod HTML w taki sposób, by ofiara nie zauważyła, że wkleiła niewłaściwy adres – zobaczy bowiem ten „prawidłowy”, ale będzie to tylko fasada.

Problem z cryptostealerami jest taki, że można je „nabyć”, nawet będąc dość ostrożnym. Oszuści wykorzystują wszelkie możliwe środki, by rozprzestrzeniać swoje złośliwe programy – w tym płatne reklamy Google Ads. Sponsorowane reklamy nie muszą być bowiem bezpieczne – hakerzy celowo tworzą fałszywe strony phishingowe rozprzestrzeniające malware, którym następnie wykupują kampanie reklamowe w Google, licząc na to, że ofiary korzystające z wyszukiwarki po prostu klikną pierwszy link od góry.

Stało się tak między innymi w 2023 roku, kiedy to hakerzy podrobili stronę OBS (oprogramowania do przechwytywania i streamowania wideo) i wykupili dla niej kampanię Google Ads. Strona służyła do rozprzestrzeniania oprogramowania wykradającego aktywa krypto.

Jak nie zostać ofiarą kradzieży krypto?

Przechowuj aktywa w wielu portfelach. W prawdziwym życiu zaleca się, by nie trzymać wszystkich kosztowności w jednym miejscu. Nie inaczej jest z kryptowalutami. Kradzież środków z jednego portfela będzie mniej bolesna, jeśli nie będą to wszystkie aktywa, które posiadasz.

Uważaj na podejrzane maile i wiadomości prywatne. Może się zdarzyć, że dostaniesz wiadomość o potrzebie zresetowania hasła do swojego portfela kryptowalutowego albo platforma poinformuje Cię o jakiejś nietypowej aktywności. Uważaj na tego typu wiadomości i dokładnie sprawdzaj, dokąd chcą Cię przekierować. Mogą być formą phishingu, czyli podszywania się pod zaufaną witrynę w celu wyłudzenia poufnych danych.

Sprawdzaj adres odbiorcy transferu po dwa razy. Oprogramowanie podmieniające adresy portfeli w schowku bywa trudne do wykrycia, ale jeśli zachowasz czujność, być może unikniesz nieprzyjemności. Sprawdzaj dokładnie, gdzie wysyłasz środki i czy adres, który wkleiłeś w pasku odbiorcy przelewu, jest tym samym, który skopiowałeś.

Włącz uwierzytelnianie wieloetapowe. Jeśli włączysz weryfikację dwu- lub wieloetapową, będziesz musiał dodatkowo potwierdzić swoją tożsamość (np. jednorazowym kodem SMS) przed zalogowaniem. To skuteczne zabezpieczenie wszystkich kont (nie tylko portfeli!) przed kradzieżą danych logowania.

Korzystaj z tak zwanych zimnych portfeli. Zimne portfele przechowują prywatne klucze właścicieli krypto aktywów offline (w przeciwieństwie do gorących portfeli działających online). Są mniej narażone na cyberzagrożenia, jako że nie łączą się z siecią. Oczywiście nie są stuprocentowo odporne na hakowanie – ich posiadacze także muszą przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Źródło: Poradnik inwestora
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

Które konto dla nastolatka wybrać? Podpowiadamy!

2024-05-15 Artykuł sponsorowany
Sięgając do portfela, coraz częściej wyciągamy z niego nie gotówkę, a kartę. Tradycyjne płatności powoli odchodzą w zapomnienie. Nic dziwnego – transakcje bezgotówkowe są wygodniejsze i szybsze – nie trzeba nerwowo szukać drobnych w portfelu. Może warto iść za ciosem i wypłacać dziecku kieszonkowe nie w gotówce, a bezpośrednio na konto? Najpierw jednak trzeba wybrać odpowiednie konto dla nastolatka.
Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

Kredyt konsolidacyjny – ile można na nim zyskać?

2024-04-04 Artykuł sponsorowany
Regulujesz kilka zobowiązań finansowych wobec banków i męczy cię pamiętanie o terminach spłaty każdego z nich? Jeśli chcesz płacić tylko jedną miesięczną ratę, wcale nie musisz regulować przed czasem zaciągniętych kredytów. Rozwiązaniem może okazać się pożyczka konsolidacyjna – sprawdź, co możesz na tym zyskać.
Lista banków w Polsce 2024

Lista banków w Polsce 2024

2024-03-28 Poradnik konsumenta
Polska, będąca gospodarką o silnych tradycjach bankowych, które sięgają XIX wieku, dziś jest domem dla wielu instytucji finansowych, w tym zarówno banków krajowych, jak i zagranicznych. Przyjrzyjmy się bankowości w Polsce i temu, jakie banki funkcjonują obecnie na terenie naszego kraju. Wszystko potwierdzi lista banków w Polsce wraz z krótkim omówieniem.
Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

Złota karta kredytowa – czy nadal jest tak elitarna?

2024-03-05 Artykuł sponsorowany
W kręgu bankowości prywatnej złota karta kredytowa stanowiła ekskluzywny symbol luksusu. Jednak w miarę upływu lat jej znaczenie ewoluowało. Dziś wartości, jakie kiedyś reprezentowała, przeniosły się na inne prestiżowe karty kredytowe. Jeżeli szukasz narzędzia, które zapewni Ci nie tylko pełne możliwości płatnicze, ale także szereg korzyści, wpływających na Twój komfort, zapewne zainteresują Cię te dostępne w Private Banking Banku Pekao S.A.
Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.