Czy student może dostać kredyt i na jakich warunkach?

Czy student może dostać kredyt i na jakich warunkach?
Poradnik kredytobiorcy
Data dodania: 2023-06-05 (12:11)

Bycie studentem wiąże się ze sporymi wydatkami, które nie zawsze da się pokryć ze zgromadzonych środków. Dlatego wiele osób posiłkuje się wsparciem finansowym udzielanym przez banki. Sprawdź, czy i na jakich zasadach dostępny jest kredyt studencki.

Szacuje się, że średnie miesięczne wydatki studenta uczącego się w Polsce wynoszą 3 200 zł. To znaczne obciążenie budżetu – nawet jeśli taka osoba pracuje po zajęciach na uczelni. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna rozważać kredyt studencki. W ten sposób udaje się pokryć większe wydatki, np. opłacić czesne, zapłacić za wynajem mieszkania lub za mieszkanie w akademiku.

Kredyt studencki – na czym polega?

Warto podkreślić, że tradycyjny kredyt studencki nie jest dostępny dla każdego. To specyficzna forma finansowania oferowana na preferencyjnych warunkach. Jego istotą jest możliwość comiesięcznego otrzymywania środków przez okres studiów. Miesięczna kwota ustalana jest indywidualnie – w zależności od potrzeb studenta. Spłata zobowiązania odbywa się dopiero kilka lat po ukończeniu nauki.

Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju kredyt dla studenta nie jest dostępny dla każdego. Aby móc skorzystać z preferencyjnych warunków, trzeba spełnić m.in. kryteria dochodowe (dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekraczać 3000 zł).

Jeśli nie kredyt studencki, to co?

Jeżeli nie przysługuje ci kredyt studencki oferowany w ramach dopłat z Funduszu Kredytów Studenckich, nadal możesz ubiegać się o wsparcie – wystarczy zaciągnąć gotówkowy kredyt dla studenta. Jednak i to rozwiązanie nie jest dostępne dla każdego. Podobnie jak w przypadku innych kredytów, trzeba wpisać się w kryteria konkretnego banku. Mowa przede wszystkim o osiąganiu stałych dochodów – niekoniecznie z tytułu umowy o pracę. Instytucje finansowe uwzględniają również umowę zlecenie czy umowę o dzieło – zwłaszcza gdy pracodawca wystawi tzw. promesę zatrudnienia.

Jak wybrać kredyt dla studenta?

Zastanawiasz się, jaki gotówkowy kredyt dla studenta wybrać? Znaczenie będzie mieć wiele czynników, które wpływają na koszt finansowania oraz jego ogólną opłacalność.

Kredyt studencki – oprocentowanie

Gotówkowy kredyt studencki może mieć atrakcyjne oprocentowanie, dlatego warto porównać dostępne oferty. To ważne, ponieważ parametr ten wpływa na wysokość odsetek doliczanych do części kapitałowej raty. Pamiętaj jednak, że na całkowity koszt kredytu nie składa się tylko oprocentowanie, ale również tzw. koszty pozaodsetkowe.

Kredyt dla studenta – okres spłaty

Okres spłaty dla kredytu gotówkowego może wynieść nawet 10 lat. Dzięki rozłożeniu płatności w czasie, możesz liczyć na niskie miesięczne raty. Nie odczujesz ich tak bardzo, więc nie wpłynie to na pogorszenie twojej sytuacji materialnej.

Jeżeli uzyskanie tradycyjnego kredytu studenckiego nie jest możliwe, ubiegaj się o kredyt gotówkowy. Możliwość uzyskania wysokiej kwoty i długi okres spłaty – to kryteria, na które warto przede wszystkim zwrócić uwagę.

Źródło: Poradnik kredytobiorcy
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

Płatności online – poznaj dostępne metody i ich możliwości

2024-02-14 Poradnik konsumenta
Współczesny krajobraz e-commerce jest nie tylko dynamicznie rozwijający się, ale również coraz bardziej złożony, wymagający od przedsiębiorców i konsumentów elastyczności w zakresie realizacji płatności. W tym kontekście, platformy płatnicze dla stron internetowych stanowią kluczowy element infrastruktury e-handlu, umożliwiając bezproblemowe i bezpieczne przeprowadzanie płatności online. Wybór odpowiedniej platformy płatniczej ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla zapewnienia wygody użytkowników, ale także dla ochrony ich danych finansowych i osobistych.
AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

AI w bankowości – przyszłość czy teraźniejszość?

2024-01-24 Poradnik konsumenta
Bankowość drugiej dekady XXI wieku w dużej mierze opiera się na optymalizacji kosztów i zautomatyzowanym zarządzaniu procesami. W centrum tej transformacji znajduje się sztuczna inteligencja, która zmienia sposób, w jaki instytucje finansowe funkcjonują, zarządzają ryzykiem i komunikują się z klientami. Czy AI w bankowości to wciąż melodia przyszłości, czy już teraźniejszość?
Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

Konsolidacja chwilówek online – czy się opłaca?

2024-01-17 Poradnik kredytobiorcy
Chwilówki online to krótkoterminowe pożyczki udzielane przez instytucje finansowe przez Internet. Są one często dostępne bez zbędnych formalności i weryfikacji zdolności kredytowej, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób borykających się z nagłymi wydatkami. Niestety, wysokie opłaty i prowizje, jakie często towarzyszą tym pożyczkom, mogą prowadzić do spirali zadłużenia. W odpowiedzi na problemy związane z nadmiernym zadłużeniem konsolidacja chwilówek online staje się popularnym rozwiązaniem. Czy ta opcja się opłaca?
Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

Na czym polega konsolidacja chwilówek online?

2024-01-16 Poradnik kredytobiorcy
Krótkoterminowe pożyczki nie są niczym nowym, natomiast wydaje się, że wraz z rozpowszechnieniem się dostępności Internetu zyskały na znaczeniu. Decyduje się na nie wiele osób — i dla części nie staje się to problemem, ale dla niektórych może oznaczać początek spirali zadłużenia, z której trudno się wydostać.
Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.
Kredyt online – co musisz wiedzieć?

Kredyt online – co musisz wiedzieć?

2023-10-26 Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz pilnie gotówki? Skorzystaj z kredytu bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie, które można znaleźć w ofercie wielu banków. Wniosek o taki kredyt możesz złożyć z dowolnego miejsca – siedząc wygodnie na kanapie lub opalając się na plaży. Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym online.
Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

2023-08-21 Informacje prasowe
Od teraz klienci Nest Banku mogą skorzystać z przelewów na telefon BLIK. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala na błyskawiczne przelanie gotówki – a wystarczy do tego jedynie numer telefonu odbiorcy. Nest Bank rozszerza swoją współpracę z Polskim Standardem Płatności o kolejną usługę. BLIK to obecnie najpopularniejsza metoda płatności bezgotówkowych, z której aktywnie korzysta ponad 14 mln osób. W ramach systemu możliwe jest realizowanie płatności online i offline, wypłata i wpłata pieniędzy, a także przelewy na telefon - rozliczane w sposób natychmiastowy w systemie Express Elixir.
Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach

Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach

2023-08-03 Poradnik inwestora
Kryptowaluty dużą część swojej popularności zawdzięczają bezpieczeństwu. Anonimowość i nieodwracalność transakcji krypto sprawiają, że coraz więcej inwestorów zwraca się właśnie ku nim. Gdy jednak nowa technologia zdobywa miłośników, przybywa również oszustów i osób o nieuczciwych zamiarach. Nie inaczej jest w tym wypadku.
Przed nami trzeci kwartał bez podwyżek stóp procentowych

Przed nami trzeci kwartał bez podwyżek stóp procentowych

2023-06-05 Analizy HRE Investments
Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) najpewniej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Trochę zamieszania wprowadziły tu testy realizowane przez pracowników banku centralnego, którzy opublikowali już w piątek (2 czerwca) komunikat sugerujący cięcie stóp. Rynek spodziewa się jednak, że na takie ruchy będziemy musieli poczekać do drugiej połowy roku. Pierwsze przymiarki do cięć zacząć się mogą po wakacjach – o ile inflacja dalej będzie wyraźnie hamowała.