Czy student może dostać kredyt i na jakich warunkach?

Czy student może dostać kredyt i na jakich warunkach?
Poradnik kredytobiorcy
Data dodania: 2023-06-05 (12:11)

Bycie studentem wiąże się ze sporymi wydatkami, które nie zawsze da się pokryć ze zgromadzonych środków. Dlatego wiele osób posiłkuje się wsparciem finansowym udzielanym przez banki. Sprawdź, czy i na jakich zasadach dostępny jest kredyt studencki.

Szacuje się, że średnie miesięczne wydatki studenta uczącego się w Polsce wynoszą 3 200 zł. To znaczne obciążenie budżetu – nawet jeśli taka osoba pracuje po zajęciach na uczelni. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zaczyna rozważać kredyt studencki. W ten sposób udaje się pokryć większe wydatki, np. opłacić czesne, zapłacić za wynajem mieszkania lub za mieszkanie w akademiku.

Kredyt studencki – na czym polega?

Warto podkreślić, że tradycyjny kredyt studencki nie jest dostępny dla każdego. To specyficzna forma finansowania oferowana na preferencyjnych warunkach. Jego istotą jest możliwość comiesięcznego otrzymywania środków przez okres studiów. Miesięczna kwota ustalana jest indywidualnie – w zależności od potrzeb studenta. Spłata zobowiązania odbywa się dopiero kilka lat po ukończeniu nauki.

Warto jednak wiedzieć, że tego rodzaju kredyt dla studenta nie jest dostępny dla każdego. Aby móc skorzystać z preferencyjnych warunków, trzeba spełnić m.in. kryteria dochodowe (dochód na jedną osobę w rodzinie nie może przekraczać 3000 zł).

Jeśli nie kredyt studencki, to co?

Jeżeli nie przysługuje ci kredyt studencki oferowany w ramach dopłat z Funduszu Kredytów Studenckich, nadal możesz ubiegać się o wsparcie – wystarczy zaciągnąć gotówkowy kredyt dla studenta. Jednak i to rozwiązanie nie jest dostępne dla każdego. Podobnie jak w przypadku innych kredytów, trzeba wpisać się w kryteria konkretnego banku. Mowa przede wszystkim o osiąganiu stałych dochodów – niekoniecznie z tytułu umowy o pracę. Instytucje finansowe uwzględniają również umowę zlecenie czy umowę o dzieło – zwłaszcza gdy pracodawca wystawi tzw. promesę zatrudnienia.

Jak wybrać kredyt dla studenta?

Zastanawiasz się, jaki gotówkowy kredyt dla studenta wybrać? Znaczenie będzie mieć wiele czynników, które wpływają na koszt finansowania oraz jego ogólną opłacalność.

Kredyt studencki – oprocentowanie

Gotówkowy kredyt studencki może mieć atrakcyjne oprocentowanie, dlatego warto porównać dostępne oferty. To ważne, ponieważ parametr ten wpływa na wysokość odsetek doliczanych do części kapitałowej raty. Pamiętaj jednak, że na całkowity koszt kredytu nie składa się tylko oprocentowanie, ale również tzw. koszty pozaodsetkowe.

Kredyt dla studenta – okres spłaty

Okres spłaty dla kredytu gotówkowego może wynieść nawet 10 lat. Dzięki rozłożeniu płatności w czasie, możesz liczyć na niskie miesięczne raty. Nie odczujesz ich tak bardzo, więc nie wpłynie to na pogorszenie twojej sytuacji materialnej.

Jeżeli uzyskanie tradycyjnego kredytu studenckiego nie jest możliwe, ubiegaj się o kredyt gotówkowy. Możliwość uzyskania wysokiej kwoty i długi okres spłaty – to kryteria, na które warto przede wszystkim zwrócić uwagę.

Źródło: Poradnik kredytobiorcy
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

2023-08-21 Informacje prasowe
Od teraz klienci Nest Banku mogą skorzystać z przelewów na telefon BLIK. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala na błyskawiczne przelanie gotówki – a wystarczy do tego jedynie numer telefonu odbiorcy. Nest Bank rozszerza swoją współpracę z Polskim Standardem Płatności o kolejną usługę. BLIK to obecnie najpopularniejsza metoda płatności bezgotówkowych, z której aktywnie korzysta ponad 14 mln osób. W ramach systemu możliwe jest realizowanie płatności online i offline, wypłata i wpłata pieniędzy, a także przelewy na telefon - rozliczane w sposób natychmiastowy w systemie Express Elixir.
Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach

Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach

2023-08-03 Poradnik inwestora
Kryptowaluty dużą część swojej popularności zawdzięczają bezpieczeństwu. Anonimowość i nieodwracalność transakcji krypto sprawiają, że coraz więcej inwestorów zwraca się właśnie ku nim. Gdy jednak nowa technologia zdobywa miłośników, przybywa również oszustów i osób o nieuczciwych zamiarach. Nie inaczej jest w tym wypadku.
Przed nami trzeci kwartał bez podwyżek stóp procentowych

Przed nami trzeci kwartał bez podwyżek stóp procentowych

2023-06-05 Analizy HRE Investments
Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) najpewniej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Trochę zamieszania wprowadziły tu testy realizowane przez pracowników banku centralnego, którzy opublikowali już w piątek (2 czerwca) komunikat sugerujący cięcie stóp. Rynek spodziewa się jednak, że na takie ruchy będziemy musieli poczekać do drugiej połowy roku. Pierwsze przymiarki do cięć zacząć się mogą po wakacjach – o ile inflacja dalej będzie wyraźnie hamowała.
Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

2023-03-31 Poradnik MyBank.pl
Wybór odpowiedniego konta bankowego dla firmy może przynieść wiele korzyści, takich jak niższe opłaty, wygodne usługi bankowe czy lepszy dostęp do finansowania. W dzisiejszych czasach banki oferują szeroki wachlarz produktów i usług dedykowanych dla przedsiębiorstw. Ten artykuł pomoże Ci dokonać świadomego wyboru, przedstawiając najważniejsze kryteria, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania konta firmowego.
Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

2023-03-30 Poradnik MyBank.pl
Oszczędzanie pieniędzy może wydawać się trudne, zwłaszcza w dzisiejszym świecie pełnym pokus i wydatków. Jednakże, zastosowanie kilku prostych strategii może pomóc Ci zbudować solidne oszczędności. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć swoje finansowe bezpieczeństwo.
Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

2023-03-06 Analizy HRE Investments
Już o 80% wzrósł popyt na kredyty mieszkaniowe w porównaniu do dołka z sierpnia 2022 roku – sugerują szacunki HRE Investments oparte o dane BIK. Jest to zasługa spadającego oprocentowania, nowych zaleceń wydanych przez KNF oraz zbliżających się programów rządowych. Luty przyniósł zaskakująco dobre dane na temat popytu na kredyty mieszkaniowe. W porównaniu ze styczniem liczba złożonych wniosków kredytowych wzrosła o ponad 43%.
Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

Jak dobrze wybrać kredyt mieszkaniowy?

2023-03-02 Poradnik kredytobiorcy
Wybór odpowiedniego kredytu mieszkaniowego to ważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Może to mieć duży wpływ na twoją przyszłość finansową, dlatego ważne jest, aby zrozumieć wszystkie czynniki związane z wyborem pożyczki hipotecznej.
Oprocentowanie spadnie, jeśli RPP utrzyma kurs

Oprocentowanie spadnie, jeśli RPP utrzyma kurs

2023-01-03 Analizy HRE INvestments
Jeśli w styczniu Rada Polityki Pieniężnej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie, to coraz więcej kredytobiorców zobaczy obniżkę rat. Ruch będzie najpewniej niewielki, ale za to w bardzo oczekiwanym kierunku. Jeszcze w październiku czy listopadzie gracze rynkowi spodziewali się, że stopy procentowe w Polsce będą dalej rosły.
Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

Konsolidacja kredytów – czy się opłaca?

2022-12-21 Poradnik kredytobiorcy
Jak działa konsolidacja kredytów? Spłacasz kilka rat kredytów i pożyczek zaciągniętych w różnych bankach? Zastanawiasz się, jak zredukować comiesięczne obciążenie budżetu, nie narażając się na opóźnienia w spłacie? Jednym z rozwiązań jest kredyt konsolidacyjny, który łączy co najmniej dwa zobowiązania finansowe w jedno. Jak działa konsolidacja kredytów? Sprawdź, czy kredyt konsolidacyjny opłaci się w Twoim przypadku.
Realne straty na lokatach najwyższe od ponad 26 lat

Realne straty na lokatach najwyższe od ponad 26 lat

2022-11-03 Analizy HRE INvestments
Ponad 15% - aż tyle realnie stracili posiadacze rocznych lokat, którzy zanieśli swoje oszczędności do banku w październiku 2021 roku. Winna jest oczywiście inflacja, którą GUS wstępnie oszacował na 17,9%. Dla sporej części z nas wzrost cen jest znacznie bardziej dotkliwy. Wyższa inflacja oznacza, że ci z nas, którzy rok temu zanieśli do banku swoje pieniądze na roczną lokatę, realnie stracili ponad 15%.