Długa i niepewna droga do zrównoważenia rynku ropy naftowej

Długa i niepewna droga do zrównoważenia rynku ropy naftowej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2021-01-20 (11:22)

W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej na nowo zaczęła dominować strona popytowa. Większy apetyt na ryzyko wśród globalnych inwestorów jest związany z nadziejami na skuteczność planu stymulacyjnego, zapowiadanego przez Joe Bidena. To sprawia, że notowania ropy naftowej mają duże szanse na zakończenie bieżącego tygodnia na plusie.

Nie gasną także nadzieje na ożywienie popytu na ropę naftową na świecie. Pozytywne dane napłynęły z Indii, które w grudniu 2020 r. importowały rekordowo dużo tego surowca ze względu na zwiększoną aktywność lokalnych rafinerii – co z kolei wiązało się z większym zapotrzebowaniem na paliwa. Indie jednak nie są zadowolone z tempa, w którym w ostatnich miesiącach rosły ceny ropy naftowej. Dharmendra Pradhan, tamtejszy minister ds. ropy naftowej, powiedział, że trudne do prognozowania działania OPEC+ wprowadzają niepotrzebną niepewność do gospodarek będących głównymi odbiorcami ropy naftowej, w tym właśnie Indii. Ten azjatycki kraj ocenił, że jeśli rozszerzony kartel będzie nadal windował ceny ropy, Indie będą mocniej angażować się w poszukiwanie alternatywnych źródeł energii.

Indyjski minister wypowiadał się podczas konferencji Atlantic Council Global Energy Forum. Na tym samym wydarzeniu głos zabrał Mohammad Barkindo, Sekretarz Generalny kartelu OPEC w odpowiedzi na te słowa powiedział, że rolą kartelu jest dbanie o zbilansowanie rynku ropy naftowej, a dotychczasowe działania w zakresie porozumienia naftowego w tym pomagają.

Barkindo określił siebie jako „ostrożnego optymistę” w kwestii powracania rynku ropy do stanu równowagi. Powiedział on na konferencji, że jego zdaniem, zrównoważenie popytu i podaży ropy jest możliwe jeszcze nawet pod koniec bieżącego roku lub na początku 2022 r. Szef OPEC zaznaczył jednak, że pandemia wprowadziła na rynek ogromną niepewność, która ograniczyła możliwości skutecznego prognozowania i sprawiła, że OPEC+ musi elastycznie podchodzić do swoich działań.

MIEDŹ

Zerowy eksport miedzi z Australii do Chin w grudniu 2020 r.

W bieżącym tygodniu na rynku miedzi dominuje strona popytowa. Kupującym sprzyja ogólny optymizm związany z nadziejami na skuteczność programu stymulacyjnego w USA, jak również delikatne osłabienie się amerykańskiego dolara. Na razie notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych nie zdołały jednak powrócić do tegorocznych maksimów i poruszają się w rejonie 3,64-3,65 USD za funt.

Ciekawe informacje pojawiły się dzisiaj w Chinach – pokazały one, że w grudniu 2020 r. import miedzi z Australii do Chin spadł do zera. Dla porównania, jeszcze w listopadzie ub.r. import ten wyniósł 26,7 tys. ton, a w grudniu 2019 r. wyniósł prawie 111 tys. ton. To pierwszy miesiąc zerowego importu australijskiej miedzi przez Chiny od co najmniej 2004 roku, czyli od rozpoczęcia prowadzenia regularnych statystyk przez International Copper Study Group.

W całym 2020 roku, Australia była szóstym największym dostawcą miedzi do Chin, z łącznym eksportem na poziomie 783,5 tys. ton tego metalu. Ubiegłoroczny wynik był jednak o jedną czwartą mniejszy niż ten z 2019 roku, co wynika z konfliktu polityczno-handlowego, w który uwikłały się w ostatnich miesiącach oba kraje.

Chiny nakazały swoim importerom zaprzestać kupowania dóbr australijskich po utrudnieniach, jakie Australia nałożyła na koncern Huawei oraz australijskich dociekaniach dotyczących warunków powstania pandemii koronawirusa w Chinach. Jednak całkowite ograniczenie handlu pomiędzy tymi krajami jest praktycznie niemożliwe. Podobnie jak w przypadku USA i Chin, także Australia i Chiny potrzebują siebie gospodarczo – Australia potrzebuje ogromnego rynku zbytu dla swoich towarów, natomiast Chiny potrzebują ogromnych ilości surowców z obfitującej w nie Australii.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.