Znaczące cięcie produkcji ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej

Znaczące cięcie produkcji ropy naftowej w rejonie Zatoki Meksykańskiej
Komentarz surowcowy DM BOŚ
Data dodania: 2019-07-12 (12:35)

Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej ma szansę zakończyć się na wyraźnym plusie. Notowania tego surowca, które zaliczyły dynamiczne zwyżki przede wszystkim podczas środowej sesji, w kolejnych dniach kontynuowały wzrost, aczkolwiek już przy mniejszej zmienności. Cena ropy naftowej WTI utrzymała się powyżej bariery 60 USD za baryłkę i obecnie oscyluje w okolicach 60,60 USD za baryłkę.

Tymczasem notowania europejskiej ropy Brent dzisiaj rano poruszają się w pobliżu 67 USD za baryłkę.

Jednym z czynników, które obecnie wspierają stronę popytową na rynku ropy naftowej, jest utworzenie się tropikalnego cyklonu w Zatoce Meksykańskiej. W tym rejonie funkcjonuje wiele punktów wydobycia ropy naftowej, w tym sporo morskich platform wydobywczych, które w wyniku zagrożenia cyklonem zostały ewakuowane. Do wczoraj, w ciągu zaledwie paru dni, produkcja ropy naftowej w Zatoce Meksykańskiej spadła o ponad milion baryłek dziennie, co oznacza 53% tutejszego wydobycia. Cyklon ma dotrzeć w sobotę do wybrzeży Luizjany.

Sezonowe wahania wydobycia ropy naftowej nie są niczym szczególnym w rejonie Zatoki Meksykańskiej. W tej części świata rozpoczął się sezon huraganów, który potrwa do wczesnej jesieni. W tym czasie można oczekiwać pojawiania się mniej lub bardziej groźnych huraganów i tropikalnych burz, które mogą doprowadzić do spadku produkcji ropy naftowej na platformach wydobywczych, a czasem również do zmniejszenia aktywności przybrzeżnych rafinerii lub portów w Luizjanie czy Teksasie.

Tego typu wydarzenia mają jednak na ogół krótkotrwałe przełożenie na ceny ropy naftowej. Najczęściej prowadzą one do co najwyżej kilkudniowego wstrzymania wydobycia tego surowca, co ma znikomy wpływ na globalną podaż. Jedynie od czasu do czasu pojawiają się huragany, które są w stanie wstrząsnąć tym rynkiem na dłużej.

KAKAO

Droższe kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany.

Bieżący tydzień na rynku kakao rozpoczął się od dynamicznej zwyżki cen tego surowca. Notowania kakao w Stanach Zjednoczonych dotarły wtedy do okolic 2580 USD za tonę. Późniejsze dni przyniosły jednak stopniowe spadki i zniżkę cen poniżej poziomu 2500 USD za tonę. W rezultacie, w ujęciu całego tygodnia notowania tego surowca znajdują się jedynie na niewielkim plusie.

Obecnie na rynku kakao rozgrywają się ciekawe wydarzenia, które są istotne w kontekście globalnego handlu tym surowcem. Jeszcze niedawno Wybrzeże Kości Słoniowej i Ghana – czyli kraje odpowiadające za około 60% całkowitej globalnej produkcji kakao – rozważały wprowadzenie minimalnej ceny sprzedaży tego surowca na poziomie 2600 USD za tonę w sezonie 2020/2021. Ten plan ostatecznie został zastąpiony propozycją wprowadzenia stałego narzutu cenowego na kakao z tych krajów, wynoszącego 400 USD na każdej tonie.

Kakao z Wybrzeża Kości Słoniowej i Ghany już teraz często sprzedawane jest z premią w porównaniu do surowca z innych krajów, co wynika z jego wysokiej jakości. Narzucenie dodatkowych opłat może skutkować próbą poszukiwania przez kupujących innych źródeł dostaw – niemniej, to będzie wyjątkowo trudne, biorąc pod uwagę dominującą rolę Wybrzeża Kości Słoniowej na globalnym rynku tego surowca.

Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.
Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

Wzrostowy akcent cen ropy na koniec kwartału

2024-03-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Dzisiejsza sesja na globalnych rynkach surowcowych będzie spokojna, bowiem większość kluczowych giełd towarowych na świecie jest zamknięta. Z tej przyczyny bilans całego miesiąca, a nawet kwartału, dla wielu surowców i towarów ukształtował się już wczoraj. Dla notowań ropy naftowej oznaczało to wzrostowy akcent na koniec miesiąca i kwartału. Wczoraj cena tego surowca zwyżkowała o około 2%, co w przypadku ropy Brent oznaczało powrót do poziomów z połowy poprzedniego tygodnia, a dla notowań ropy WTI – powrót do poziomów z listopada ubiegłego roku.