Pieniądze wracają do właścicieli - chochlik Visy pokonany

Pieniądze wracają do właścicieli - chochlik Visy pokonany
Analiza Bankier.pl
Data dodania: 2008-01-18 (14:58)

Niektórzy poszkodowani przez awarię systemu transakcyjnego Visy mogą już zacierać ręce - ich środki powróciły na swoje prawowite miejsce. Niestety, nie dotyczy to wszystkich klientów - są i takie sytuacje, że saldo konta zmienia się z godziny na godzinę, a nawet gdy jest dodatnie, nie ma możliwości dokonania zapłaty kartą. Na powrót do status quo ante przyjdzie więc jeszcze poczekać.

Największe spustoszenia zanotowano na kontach klientów mBanku i Multibanku. Trzy dni bez środków na rachunku z naliczonym debetem (często wbrew podpisanym umowom) spowodowało naruszenie fundamentów niejednego budżetu rodzinnego. Nieprawidłowości, jakich się dopuszczono można wymienić jednym tchem. Są to przede wszystkim dopuszczenie do ujemnego salda na koncie bez zgody posiadacza, wykonanie większej ilości operacji kartą niż wykazują limity w umowie oraz brak wyodrębnienia operacji wykonywanych w jednym czasie. Jeśli dodatkowo co miesiąc płacą ubezpieczenie karty, to sytuacja zakrawa o iście orwellowskie zdarzenie. Użytkownicy kart visa w mBanku i Multibanku zapłacili za zaawansowanie technologiczne tych instytucji, ponieważ reszta banków w porę zdołała opanować sytuację. Ani mBank ani Multibank, mimo kilku naszych próśb, nie potrafiły udzielić informacji na temat dalszego postępowania w przypadku poszkodowanych klientów. Oczywiście można się bronić, że podobna sytuacja zdarzyła się po raz pierwszy, w dodatku z winy Visy, ale brak komunikacji czy procedur działania nie wróżą optymistycznie na przyszłość.

Mimo początkowych dobrych wiadomości na temat przywrócenia odpowiednich sald na kontach, docierają do nas informacje od klientów o dalszych przetasowaniach. Czasami środki zostały powiększone o dodatkowe „wisienki” w postaci zwrotu kosztów wszystkich zakupów dokonanych w feralnych dniach, nawet jeśli zostały one odciągnięte prawidłowo. Pieniądz na kontach krąży – dosłownie, co nadal uniemożliwia korzystanie ze środków.

Fala tsunami nie ominęła jednak klientów innych instytucji. Większość z banków kiedy tylko zorientowała się, że dane przesyłane przez Visa są nieprawidłowe, nie doprowadziła do wielokrotnego księgowania tych samych operacji. Na przykład Toyota Bank zwrócił z własnych pieniędzy nieprawidłowo pobrane środki jeszcze tego samego dnia, co w konsekwencji nie doprowadziło do zaburzeń na saldach kont. A przynajmniej nie trwały one dłużej niż kilka godzin.

Sytuacja, w której klienci nie byli w stanie podjąć środków z kont, stwarza wiele komplikacji, a co za tym idzie i pytań. Co się działo wówczas ze zleceniami stałymi? Czy będą naliczone karne odsetki za nie spłacenie karty kredytowej w terminie? Odpowiedzi znacznej części banków są prosta: należy złożyć reklamację. Pekao S.A. będzie je rozpatrywało w przyspieszonym trybie. Z kolei BZ WBK zapewnił, że każda sprawa zostanie rozpatrzona indywidualnie. Oczywiście bankierzy wezmą pod uwagę fakt, że „ich klienci nie ponoszą winy za nieterminowe uregulowanie zadłużenia w przypadku wystąpienia podobnych nieprawidłowości”.

Komisja Nadzoru Finansowego ma zamiar przyjrzeć się z bliska zaistniałym nieprawidłowościom. Niezadowoleni klienci banków mogą złożyć skargę do instytucji. Z kolei UOKiK informuje: "Niedopuszczalna jest sytuacja, w której bank dysponuje środkami pieniężnymi konsumenta bez jego zgody, a często nie informując go o tym. Praktyka ta jest niezgodna z prawem bankowym, gwarantującym posiadaczowi rachunku możliwość swobodnego dysponowania środkami pieniężnymi na nim zgromadzonymi".

W całym zamieszaniu uderza nierówna walka toczona pomiędzy klientami banków a instytucjami. Gdyby sytuacja została odwrócona, tzn. klient otrzymałby duży kredyt i niestety nie mógłby spłacić raty w terminie, czy tłumaczenia o intensywnych pracach, powołaniu sztabu kryzysowego i ograniczeniach technologicznych pozwoliłyby na oddalenie od siebie wizji komornika? Odpowiedź jest prosta i niestety na niekorzyść dla kredytobiorców.

Źródło: Agata Wojciechowska, Bankier.pl
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

Terminal do płatności kartą – must have w Twojej firmie

2023-12-06 Poradnik przedsiębiorcy
Każda firma – niezależnie od branży, skali działalności czy doświadczenia na rynku – musi dostosowywać się do panujących trendów oraz rosnących oczekiwań klientów. Dotyczy to również kwestii metod płatności, wśród których coraz większą popularnością konsumentów cieszą się transakcje bezgotówkowe, wykonywane kartą, telefonem lub zegarkiem. Dlatego prawdziwym must have w firmach stają się terminale płatnicze.
Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

Jak zarządzać długiem: Poradnik, jak poprawić swoją sytuację finansową

2023-11-15 Poradnik kredytobiorcy
Wysoka inflacja, podwyżki rat kredytów i pożyczek oraz coraz wyższe koszty gazu, energii elektrycznej i paliwa zachwiały płynnością finansową tysięcy gospodarstw domowych. Skutecznym sposobem na odciążenie domowego budżetu może być sięgnięcie po kredyt konsolidacyjny. Czym jest w praktyce, jak działa i jak wybrać ten, który okaże się strzałem w dziesiątkę? Sprawdźmy.
Kredyt online – co musisz wiedzieć?

Kredyt online – co musisz wiedzieć?

2023-10-26 Artykuł sponsorowany
Potrzebujesz pilnie gotówki? Skorzystaj z kredytu bez wychodzenia z domu. To rozwiązanie, które można znaleźć w ofercie wielu banków. Wniosek o taki kredyt możesz złożyć z dowolnego miejsca – siedząc wygodnie na kanapie lub opalając się na plaży. Sprawdź, co warto wiedzieć o kredycie gotówkowym online.
Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

Nest Bank wprowadził przelewy na telefon BLIK

2023-08-21 Informacje prasowe
Od teraz klienci Nest Banku mogą skorzystać z przelewów na telefon BLIK. To praktyczne rozwiązanie, które pozwala na błyskawiczne przelanie gotówki – a wystarczy do tego jedynie numer telefonu odbiorcy. Nest Bank rozszerza swoją współpracę z Polskim Standardem Płatności o kolejną usługę. BLIK to obecnie najpopularniejsza metoda płatności bezgotówkowych, z której aktywnie korzysta ponad 14 mln osób. W ramach systemu możliwe jest realizowanie płatności online i offline, wypłata i wpłata pieniędzy, a także przelewy na telefon - rozliczane w sposób natychmiastowy w systemie Express Elixir.
Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach

Malware i kryptowaluty: jak oszuści żerują na kryptoinwestorach

2023-08-03 Poradnik inwestora
Kryptowaluty dużą część swojej popularności zawdzięczają bezpieczeństwu. Anonimowość i nieodwracalność transakcji krypto sprawiają, że coraz więcej inwestorów zwraca się właśnie ku nim. Gdy jednak nowa technologia zdobywa miłośników, przybywa również oszustów i osób o nieuczciwych zamiarach. Nie inaczej jest w tym wypadku.
Czy student może dostać kredyt i na jakich warunkach?

Czy student może dostać kredyt i na jakich warunkach?

2023-06-05 Poradnik kredytobiorcy
Bycie studentem wiąże się ze sporymi wydatkami, które nie zawsze da się pokryć ze zgromadzonych środków. Dlatego wiele osób posiłkuje się wsparciem finansowym udzielanym przez banki. Sprawdź, czy i na jakich zasadach dostępny jest kredyt studencki.
Przed nami trzeci kwartał bez podwyżek stóp procentowych

Przed nami trzeci kwartał bez podwyżek stóp procentowych

2023-06-05 Analizy HRE Investments
Na czerwcowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) najpewniej utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Trochę zamieszania wprowadziły tu testy realizowane przez pracowników banku centralnego, którzy opublikowali już w piątek (2 czerwca) komunikat sugerujący cięcie stóp. Rynek spodziewa się jednak, że na takie ruchy będziemy musieli poczekać do drugiej połowy roku. Pierwsze przymiarki do cięć zacząć się mogą po wakacjach – o ile inflacja dalej będzie wyraźnie hamowała.
Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

Jak wybrać konto bankowe dla firmy? Poradnik dla przedsiębiorców

2023-03-31 Poradnik MyBank.pl
Wybór odpowiedniego konta bankowego dla firmy może przynieść wiele korzyści, takich jak niższe opłaty, wygodne usługi bankowe czy lepszy dostęp do finansowania. W dzisiejszych czasach banki oferują szeroki wachlarz produktów i usług dedykowanych dla przedsiębiorstw. Ten artykuł pomoże Ci dokonać świadomego wyboru, przedstawiając najważniejsze kryteria, na które warto zwrócić uwagę podczas poszukiwania konta firmowego.
Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

Jak oszczędzać pieniądze? - Praktyczne porady i strategie

2023-03-30 Poradnik MyBank.pl
Oszczędzanie pieniędzy może wydawać się trudne, zwłaszcza w dzisiejszym świecie pełnym pokus i wydatków. Jednakże, zastosowanie kilku prostych strategii może pomóc Ci zbudować solidne oszczędności. W tym artykule znajdziesz praktyczne porady, które pomogą Ci zaoszczędzić pieniądze i zwiększyć swoje finansowe bezpieczeństwo.
Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

Popyt na kredyty mieszkaniowe wyraźnie w górę

2023-03-06 Analizy HRE Investments
Już o 80% wzrósł popyt na kredyty mieszkaniowe w porównaniu do dołka z sierpnia 2022 roku – sugerują szacunki HRE Investments oparte o dane BIK. Jest to zasługa spadającego oprocentowania, nowych zaleceń wydanych przez KNF oraz zbliżających się programów rządowych. Luty przyniósł zaskakująco dobre dane na temat popytu na kredyty mieszkaniowe. W porównaniu ze styczniem liczba złożonych wniosków kredytowych wzrosła o ponad 43%.