Piąta podfala wzrostowa eurodolara

Piąta podfala wzrostowa eurodolara
Raport poranny FMCM
Data dodania: 2007-08-09 (09:33)

Wczorajszy dzień potwierdza, że brak zmiany tonu we wtorkowym komunikacie FED została odebrana jako gołębi sygnał. Eurodolar po zakończył wczoraj korekcyjną podfalę czwartą w ramach pięciofalowej struktury wzrostowej rozpoczętej ostatnio na poziomie 1,3610. Oznacza to, że w najbliższym czasie powinniśmy być świadkami kolejnej piątej podfali wzrostowej, której zakres ruchu wypada w okolicy 1,3850, co oznacza, że eurodolar powinien przetestować poziom oporu, jakim jest dotychczasowy historyczny szczyt.

Pokonanie poziomu 1,3850 będzie raczej zadaniem trudnym, co ostatnio mogliśmy ujrzeć przy dwukrotnym nieudanym przełamaniu okolic 1,3830-1,3840. Uformowanie się tam formacji podwójnego szczytu zepchnęło eurodolara w okolice 1,3720, co oznacza, że również tym razem poziom ten będzie stanowił dość trudną do pokonania barierę. Skuteczny atak na poziom historycznego szczytu i jego przełamanie otworzą eurodolarowi drogę w okolice 1,39-1,3920, jednak aby osiągnąć te poziomy będzie się on musiał zmierzyć z poziomem 1,3775, gdzie przebiega wzrostowa linia trendu ruchu zapoczątkowanego w okolicach 1,3610.

Złotówka pozytywnie zareagowała na słabszego dolara oraz na lekkie uspokojenie nastrojów i stopniowy zwrot inwestorów w kierunku większego ryzyka. EURPLN spadł dziś w nocy w rejon 3,76, natomiast USDPLN w rejony 2,72. Jednak czy tak silna złotówka utrzyma się przez dłuższy czas, czy też będziemy znów mieć do czynienia z jej osłabieniem. Zależeć to oczywiście będzie od sytuacji na szerokim rynku, co oznacza, że po kolejnej fali umocnienia złotego, której przyczyną będą wzrosty eurodolara, złotówka powinna znowu stracić nieco na wartości, co przełoży się zapewne na wzrost kursów w kierunku 3,80-3,82 oraz 2,78-2,80. Taki scenariusz ruchu na rynku złotego zostanie zrealizowany w przypadku, gdy w dalszym ciągu trwać będzie odreagowanie ostatnich spadków na rynku jena, gdyż ewentualny powrót do umocnienia tej waluty będzie czynnikiem zwiększającym awersję do ryzyka i tym samym osłabiającym waluty krajów wschodzących. Ożywienie w gospodarce Japonii sprawia, że coraz bardziej możliwa jest kolejna podwyżka stóp procentowych, co z kolei oznacza, że impulsem do powrotu jena do aprecjacji może stać się sierpniowe posiedzenie Banku Japonii w sprawie stóp procentowych. Wszelkie jastrzębie sygnały mogą doprowadzić do sporych perturbacji na światowych rynkach finansowych, będących wynikiem zwijania „carry trade”.

W dniu dzisiejszym nie powinniśmy być świadkami spadków kursów jena, co oznacza, że złotówka powinna umacniać się w ślad za rosnącym eurodolarem. Zachowaniem rynku będzie dziś rządziło podejście techniczne, gdyż jedyną publikacją dzisiejszego dnia jest liczba nowych zasiłków dla bezrobotnych w USA. Rynek oczekuje jej na poziomie 310 tys. co oznacza niewielki wzrost w porównaniu z ubiegłym tygodniem (307 tys.). Wartości wyższe od oczekiwań będą szkodziły amerykańskiej walucie i mogą w niewielkim stopniu pomóc eurodolarowi we wzrostach.

Źródło: Krzysztof Gąska, FMC Managament
Financial Markets Center Management
Komentarz walutowy dostarczyła firma:
Financial Markets Center Management
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Waluty - Najnowsze wiadomości i komentarze

Initial Coin Offering

Initial Coin Offering

18:08 Poradnik inwestora
Technologia blockchain na przestrzeni ubiegłych kilku lat zyskała ogromną popularność. Gromadzenie informacji zaszytych w rozrastającą się architekturę bloków modyfikowalnych jednostronnie znajduje swoje zastosowanie m.in. w smart contracts, w służbie zdrowia, logistyce, a przede wszystkim przy kreacji kryptowalut. Spółki wykorzystują też blockchain jako metodę gromadzenia kapitału. Jak działa Initial Coin Offering i czy jest ono uregulowane przez prawo?
Euforia „potrampowa”

Euforia „potrampowa”

2024-11-08 Komentarz tygodniowy Oanda TMS Brokers
Donald Trump wyraźnie wygrał wybory prezydenckie w USA. Tym samym za nieco ponad 2 miesiące obejmie urząd 47 prezydenta Stanów Zjednoczonych. Rynki zareagowały optymistycznie, wiążąc nadzieje, że polityka gospodarcza Republikanina da kolejny bodziec do wzrostu. Trochę inwestorzy zapomnieli o zagrożeniach. Wall Street wyznaczyła nowy rekord, co stanowi symboliczne wydarzenie na rynkach. Jak długo ten optymizm się utrzyma?
Relacja na linii Fed - Trump na nowo wraca

Relacja na linii Fed - Trump na nowo wraca

2024-11-07 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Dziś decydować będzie Fed. Posiedzenie ze względu na wybory w USA zostały przełożone o jeden dzień. W krótkim terminie Rezerwa Federalna nie zmieni prawdopodobnie swojego obranego już wcześniej kursu i dokona dziś obniżki stóp procentowych o 25 punktów bazowych. Fed niemal w pełni wykonał swoją misję. Inflacja mocno zbliżyła się do celu co spowodowało, że uwaga amerykańskiej instytucji przeniosła się na rynek pracy.
Złoty odrabia straty po wygranej Trumpa

Złoty odrabia straty po wygranej Trumpa

2024-11-07 Poranny komentarz walutowy XTB
Złoty nie był wyjątkiem podczas wczorajszej sesji na rynku walutowym i tracił jak większość walut w stosunku do amerykańskiego dolara wobec wygranej Donalda Trumpa w wyborach. Wpływ na dolara w kolejnych miesiącach może być mieszany, ale w średnim terminie dolar wciąż ma potencjał na umocnienie, w szczególności, że Rezerwa Federalna może mniej chętnie podchodzić do obniżek stóp procentowych. Złoty korzysta również na fali najnowszych projekcji inflacyjnych, które mogą sugerować mniej optymistyczne stanowisko dotyczące obniżek w przyszłym roku.
USD/PLN w górę w reakcji na wyniki wyborów w USA

USD/PLN w górę w reakcji na wyniki wyborów w USA

2024-11-06 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi skokowe umocnienie dolara amerykańskiego w reakcji na wstępne, częściowe wyniki wyborów w USA. W konsekwencji obserwujemy również podbicie presji na złotego, m.in. na parze USD/PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,3704 PLN za euro, 4,0664 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6187 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,1934 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,703% w przypadku obligacji 10-letnich.
Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

Trump czy Harris? Jak zareguje dolar?

2024-11-05 Poranny komentarz walutowy XTB
Dziś dzień wyborów w Stanach Zjednoczonych! Chociaż pierwsze wyniki będą spływać w godzinach nocnych w Polsce, a cała bitwa na głosy odbędzie się nad ranem w środę, to wydaje się, że nikt z rynku finansowego nie będzie spał spokojnie. Media amerykańskie ogłosiły, że obecny wyścig prezydencki jest najbardziej zacięty i najbardziej wyrównany od wielu lat.
Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

Dolar zyskuje najmocniej od końca 2022 roku

2024-10-31 Poranny komentarz walutowy XTB
Do końca października pozostały już jedynie godziny. Patrząc na zwroty z kluczowych aktywów, na pierwszy plan wybija się dolar. Ponad 3% zwrot w tym miesiącu jest najwyższy od grudnia 2022 roku. To efekt silnej gospodarki, która zmniejsza presję na potrzebę obniżek stóp procentowych oraz rosnących szans na wygraną w wyborach przez Donalda Trumpa. Co czeka nas w listopadzie? Chociaż wielokrotnie w tym roku poznawaliśmy dane, które zapowiadały możliwość wystąpienia recesji, ostatecznie Stany Zjednoczone zawsze wychodziły obronną ręką z takich zagrożeń.
Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

Rynek kryptowalut w obliczu listopadowych wyborów w USA

2024-10-28 Wiadomości walutowe
Wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych zbliżają się wielkimi krokami. Wraz z upływającym czasem, coraz więcej mówi się o tym, jaki będą mieć wpływ na amerykańską i światową gospodarkę. Wiele zależy tutaj od tego, który z kandydatów osiągnie sukces. Jednym z obszarów, który może silnie zareagować na zmianę prezydenta USA jest rynek kryptowalut, a w szczególności ceny Bitcoina i Ethereum.
Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

2024-10-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.