Październik na rynku ropy - jazda bez trzymanki

Październik na rynku ropy - jazda bez trzymanki
Data dodania: 2007-11-05 (14:04) Komentarz towarowy X-Trade Brokers

Inwestorzy obstawiający wzrosty na rynku czarnego złota w minionym miesiącu zaliczyli zapewne jedne z lepszych tygodni pod względem tempa przyrostu zysków. Ropa drożała wręcz w szaleńczym tempie, bijąc z dnia na dzień kolejne rekordy. Miesiąc zakończył się aprecjacją surowca o 15 %, z kolei od początku roku baryłka ropy zdrożała przeszło 50 %.

Pierwszy tydzień października nie zapowiadał jednak takiego rozwoju wydarzeń. Dynamiczna korekta na rynku eurodolara wywołała także przecenę na rynku ropy, cena spadła z okolic 81 $ za baryłkę do 76 $. Punkt zwrotny po raz kolejny wypadł w momencie zakończenia spadkowej korekty na EUR/USD 9 października. Wyceniana w dolarach ropa jest dodatnie skorelowana z kursem eurodolara. Spadek wartości amerykańskiej waluty powoduje bowiem, że ceny ropy stają się atrakcyjniejsze dla konsumentów spoza Ameryki. Kolejne tygodnie przyniosły nam już tylko nowe rekordy zarówno na rynku ropy, jak i EUR/USD, który na ostatniej sesji miesiąca przetestował poziom 1,45, baryłka ropy Brent w tym samym czasie zdrożała do 91 $. Była to bezpośrednia reakcja na obniżenie przez Fed stopy funduszy federalnych o 25 pb. do poziomu 4,5 %. Nie mniej jednak już pierwsze listopadowe sesje zaowocowały wyznaczeniem kolejnych szczytów, odpowiednio 92,15 $ (Brent) i 95,90 $ za baryłkę ropy słodkiej notowanej na giełdzie nowojorskiej.

Poza bardzo słabym zachowaniem amerykańskiej waluty było jeszcze kilka istotnych czynników, które pomogły w wędrówce ku nowym szczytom na rynku ropy. Stronę popytową wspierały słabe odczyty cotygodniowych danych odnośnie zgromadzonych zapasów surowca. Silny wzrostowy impuls pojawił się w środę 24 października, kiedy to odczyt wskazał na spadek zapasów o 5,3 mln baryłek, podczas gdy analitycy szacowali wzrost na poziomie 1 mln baryłek. Kolejna środa 31 października także nie sprzyjała wystąpieniu korekty na przegrzanym już rynku surowca, Ministerstwo Energii poinformowało bowiem, że zapasy uszczupliły się po raz kolejny, tym razem o blisko 4 mln baryłek.

Wzrastało także jakże istotne na tym rynku napięcie geopolityczne. Z dnia na dzień coraz bardziej zaogniał się konflikt na linii Turcja-Kurdyjscy rebelianci. W międzyczasie rząd amerykański po raz kolejny nałożył sankcje na Iran, oskarżając ich wojska o wspieranie terroryzmu. Iran jest drugim co do wielkości producentem ropy wśród członków OPEC. Na domiar złego w ostatnim tygodniu października Meksyk, trzeci co do wielkości dostawca ropy dla Stanów Zjednoczonych, znaczącą ograniczył wydobycie baryłek z powodu szalejącego w zatoce sztormu. Petroleos Mexicanos poinformowało, że podczas 5-dniowego zastoju produkcja ucierpiała łącznie na ponad 5 mln baryłek.

Większość inwestorów zadaje sobie pytanie jak długo jeszcze tak dynamiczny trend na rynku ropy ma szanse się utrzymać? Spójrzmy zatem na wykres pod kątem analizy technicznej. Korekta, która wystąpiła w pierwszym tygodniu października wystarczyła, aby z okolic 75-76 $ nastąpiło dynamiczne odbicie. Kolejny przystanek zaobserwowaliśmy w okresie 19-22 październik, rynek zakończył korektę prowzrostowym młotkiem, przy czym CD = 61,8% AB. Kolejna przecena wystąpiła w dniach 29-30 października, rynek wyrysował nam trzeci punkt styczny z linią trendu wzrostowego, ponownie kończąc korektę formacją młotka, przy czym EF = 78,6% AB. W chwili obecnej obserwujemy na interwale 4h próbę wybicia dołem z zwyżkującego klina, jeżeli wybicie dojdzie do skutku, to bardzo możliwy będzie kolejny test linii trendu wzrostowego. Ew. odbicia i próby powrotu do kolejnej fali wzrostowej można się spodziewać w okolicy 88,80 - 89 $, gdzie obecnie przebiega wspomniana linia trendu, przy czym GH = CD , oraz GH = 78,6 % EF.

Źródło: Tomasz Mączka, X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

Ceny ropy między obawami o recesję a obawami o podaż

13:14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej zakończyły poprzedni tydzień w miarę neutralnie, co świetnie obrazuje obecną sytuację na tym rynku. Z jednej strony bowiem inwestorzy na świecie ewidentnie obawiają się recesji i tego, jak bardzo może ona negatywnie przełożyć się na popyt na ropę – ale z drugiej strony dane dotyczące popytu także nie napawają optymizmem i wskazują na możliwe problemy po tej stronie rynku.
Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

Obawy o recesję przeważają na rynku ropy

2022-07-01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w drugiej połowie bieżącego tygodnia zniżkują. W rezultacie, istnieje spora szansa na to, że już trzeci tydzień z rzędu zakończy się na tym rynku zniżką (dotyczy to głównie amerykańskiego surowca). Mimo obaw o dostawy ropy naftowej do Europy w obliczu sankcji narzuconych na Rosję, większy wpływ na ceny ropy mają negatywne nastroje związane z nadchodzącą recesją, która w opinii wielu inwestorów, jest już dominującym scenariuszem. Spowolnienie gospodarcze uderzyłoby niewątpliwie w popyt na ropę – a wysokie ceny paliw już teraz przyczyniają się do ograniczonego popytu wśród konsumentów.
Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

Decyzje OPEC+ ws. produkcji ropy raczej bez zaskoczeń

2022-06-30 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym rozpoczęciu tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół. Nadal jednak bieżący tydzień upływa cenom ropy na poruszaniu się w rejonie 110 USD za baryłkę, a z fundamentalnego punktu widzenia inwestorzy poruszają się pomiędzy obawami o niedostateczną podaż na rynku ropy a strachem przed recesją – czyli czynnikami, które wpływają w odwrotnym kierunku na ceny tego surowca.
Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

Wyjątkowo duży pesymizm inwestorów na rynku miedzi

2022-06-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie tygodnie na rynkach metali przemysłowych były okresem dynamicznych, a w przypadku niektórych metali wręcz spektakularnych, zniżek. Jednym z wyraźnie przecenionych surowców okazała się miedź, której notowania w Stanach Zjednoczonych jeszcze na początku czerwca oscylowały w okolicach 4,50 USD za funt, podczas gdy obecnie poruszają się w rejonie 3,70 USD za funt.
OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

OPEC nie przyjdzie z odsieczą w kwestii dostaw ropy?

2022-06-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia zwyżkują, czego przyczyną okazały się pojawiające się na nowo obawy związane z podażą tego surowca. Trwa bowiem spotkanie przedstawicieli państw G7, podczas którego padły sugestie, że państwa OPEC nie będą w stanie wyprodukować tyle ropy naftowej, na ile liczą kraje zachodnie.
Taką tezę postawił prezydent Francji, Emmanuel Macron, który wspomniał, że niedawno przeprowadził rozmowę z oficjelami ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – i otrzymał informację, ...
Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

Planowane dyskusje na temat rosyjskiej ropy na szczycie G7

2022-06-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają bieżący tydzień od zwyżki, jednak w powietrzu unosi się przede wszystkim nerwowe wyczekiwanie na rezultaty rozmów podczas spotkania G7 w Niemczech. Jest bowiem praktycznie pewne, że zostaną podczas niego poruszone kluczowe tematy związane z handlem ropą naftową. Po pierwsze, liderzy państw G7 mają zamiar przedyskutować kwestię odnowienie paktu nuklearnego z Iranem po niedawnej wizycie przedstawiciela UE w Teheranie.
Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

Prawdopodobne utrzymanie polityki zwiększania produkcji ropy w OPEC+

2022-06-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie sesje na rynku ropy naftowej przyniosły zniżki, aczkolwiek z fundamentalnego punktu widzenia nadal inwestorzy utknęli pomiędzy obawami o podaż ropy naftowej (jako skutku wojny w Ukrainie) oraz strachem o spadek popytu na ten surowiec (w obliczu jego wysokich cen oraz spowalniającej gospodarki). Na razie ropa naftowa znajduje się na drodze do drugiej wyraźnej tygodniowej zniżki z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy na rynku ropy naftowej skupiali się głównie na sytuacji w Stanach Zjednoczonych...
Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

Dalszy ciąg zniżek cen ropy naftowej

2022-06-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja przyniosła solidną, około 3-procentową zniżkę notowań ropy naftowej. Z kolei dzisiaj rano presja na niższe ceny się utrzymuje, a notowania ropy poruszają się w okolicach środowego zamknięcia. Ewidentnie na rynku ropy naftowej dominuje retoryka związana z nadchodzącą recesją. Inwestorzy zaczęli oceniać prawdopodobieństwo istotnego spowolnienia gospodarczego jako bardzo wysokie w obliczu podwyższanych stóp procentowych w większości państw świata.
USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

USA zdeterminowane do obniżania cen paliw

2022-06-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spokojnym początku tygodnia na rynku ropy naftowej, dzisiaj obserwujemy dynamiczne zniżki notowań tego surowca. W środę rano ceny ropy naftowej WTI zniżkują o 6 USD na baryłce, a ceny ropy Brent niewiele mniej, bo o 5 USD na baryłce, co przybliża notowania obu gatunków ropy naftowej powoli do okolic psychologicznej bariery na poziomie 100 USD za baryłkę. Przyczyną dzisiejszych sporych przecen na rynku ropy naftowej okazały się działania amerykańskich władz. Administracja Joe Bidena wykazuje coraz większą determinację w walce z wysokimi cenami paliw.
Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

Zapowiedzi strajku w Chile wsparciem dla cen miedzi

2022-06-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Przez większość bieżącego miesiąca notowania miedzi znajdowały się pod presją strony podażowej. Pomijając zwyżki z samego początku miesiąca, już od 3 czerwca ciąg zniżek na tym rynku był niemal nieprzerwany. To sprawiło, że w ostatnich dniach notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych po raz kolejny przetestowały poziom 4 USD za funt jako techniczną barierę – i na razie okazała się ona skuteczna. Dzisiaj rano notowania miedzi w USA odbijają w górę, powracając ponad wspomniany poziom 4 USD za funt.