MYR - Ringgit malezyjski - Aktualny kurs i opis


Aktualne kursy MYR na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2024-10-24.

ŚREDNI 0,9233 0.03%
Malezja - Flaga Ringgit malezyjski jest oficjalnym środkiem płatniczym w Malezji. Kod ISO waluty to MYR. Popularnie używanym skrótem jest również RM. Jeden ringgit malezyjskie dzieli się na 100 senów. Choć nazwa waluty brzmi egzotycznie, to w praktyce znajduje się w gronie dwudziestu pięciu najpopularniejszych walut na świecie.


Wykres – Kurs średni MYR

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Ringgit malezyjski (MYR) - Pełny opis waluty

Historia ringgita malezyjskiego

Ringgit malezyjski został ustanowiony oficjalną walutą Malezji dopiero w 1967 roku. Przed tą datą w obiegu funkcjonował dolar malajski oraz brytyjskie Borneo. To od tej drugiej waluty wzięła się nazwa ringgit (po malajsku właśnie tak brzmiała nazwa wspomnianej waluty). Ringgit malezyjski zachował wcześniej stosowane nominały miejscowej gotówki. Również ich kolorystyka nawiązywała do tradycyjnego wyglądu malezyjskiego pieniądza.

Władze monetarne w Malezji

Funkcje banku centralnego w Malezji pełni Bank Narodowy Malezji. Instytucja powstała 26 stycznia 1959 roku. Działa na podstawie ustawy o Centralnym Banku Malezji. Bank w żadnym zakresie nie stanowi własności prywatnej. Do jego głównych zadań należy promocja finansowej i monetarnej stabilności. Bank ma zapewnić warunki do utrzymania zrównoważonego wzrostu malezyjskiej gospodarki. Osiągnięcie takich efektów jest możliwe dzięki utrzymaniu odpowiedniej wartości krajowej waluty oraz zapobieganiu inflacji. Bank Narodowy Malezji współpracuje z rządem, udzielając mu porad w celu zapewnienia doboru odpowiedniej polityki monetarnej i zarządzania długiem publicznym. Instytucja dba również o promocję dostępu do usług finansowych dla wszystkich sektorów malezyjskiej gospodarki oraz obywateli kraju. Bank Narodowy Malezji podzielony jest na 39 departamentów, które zajmują się siedmioma głównymi obszarami stanowiącymi przedmiot działań banku.

Kurs ringgita malezyjskiego

Kurs malezyjskiej waluty jest uznawany powszechnie za stabilny. Inwestycje mające za przedmiot ringgita malezyjskiego należą do popularnych. W Polsce utrudniony może się jednak okazać zakup opisywanej waluty po dobrym kursie w kantorach stacjonarnych. W Malezji nie w każdym miejscu można płacić bezgotówkowo, a przewalutowanie w ten sposób może się okazać niekorzystne. Uzyskanie opłacalnego kursu może wymagać zabrania ze sobą euro bądź dolarów i wymiany ich na miejscową walutę po przyjeździe do Malezji.

Malezyjskie monety i banknoty

Ringgit malezyjski występuje w formie monet o nominałach 5, 10, 20 i 50 senów, a także banknotów o nominałach 1, 5, 10, 50 i 100 ringgittów. Czasami w obiegu można jeszcze spotkać również banknoty o nominałach 2, 60 i 600 ringgitów. Zmniejszenie liczby monet w obrocie miało zwiększyć wygodę dokonywania płatności, a także poprawić bezpieczeństwo. O ile bowiem stare banknoty 10, 20, 50 i 100 ringgitów malezyjskich wykonane zostały z papieru, to nowe banknoty o nominale 1 i 5 MYR wytworzono już z polimeru. Wszystkie malezyjskie banknoty ukazują pierwszego króla Malezji, Tuanku Abdula Rahmana.

Ringgit malezyjski dla Polaków

Malezja wśród Polaków kojarzy się głównie z rajskimi plażami, nieznaną kulturą i egzotyczną roślinnością. Turyści chętnie wybierają się do Kuala Lumpur i Kuala Kangsar żeby na własne oczy zobaczyć Meczet Masjid Negara oraz Pałac Iskanda-riah. Ze względu na dużą odległość dzielącą kraj od Europy Malezja nie jest jednak szczególnie obleganym kierunkiem wakacyjnym. Ringgit malezyjski jest więc bliżej znany głównie polskim inwestorom obeznanym w obrocie walutami na międzynarodowym rynku Forex.

Ciekawostki

Początkowo ringgit nie był jedyną nazwą powszechnie stosowaną na określenie malajskiej waluty. Dla ułatwienia praktyki obrotu przyjmowano również angielskie nazewnictwo – ringgita klasyfikowano jako dolara, natomiast seny jako centy. Sama nazwa „ringgit” nawiązuje z kolei do „ząbkowatych” krawędzi hiszpańskich monet z XVI i XVII wieku.

Ringgit malezyjski jest walutą o ciekawej historii, która kojarzy się z odległą egzotyką. Z tego względu zakup gotówki w europejskim kantorze może okazać się utrudniony. Jednocześnie ringgit malezyjski odgrywa znaczącą rolę na międzynarodowym rynku walutowym.

MYR - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana
2024-10-240,92330.03%
2024-10-230,92360.18%
2024-10-220,92190.32%
2024-10-210,92490.23%
2024-10-180,92280.03%
2024-10-170,92250.34%
2024-10-160,91940.75%
2024-10-150,91260.21%
2024-10-140,91450.08%
2024-10-110,91520.19%


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące MYR

Nikt jeszcze nie wypowiedział się na ten temat. Przejdź do forum i rozpocznij dyskusję.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Dolar już po 4 zł

Dolar już po 4 zł

09:16 Poranny komentarz walutowy XTB
Chociaż to wrzesień miał być sezonowo negatywnym miesiącem dla złotego, to jednak ostatecznie październik okazał się być tym złym miesiącem. Od końca września złoty osłabił się do dolara o ok. 6% i wpływ miała na to nie tylko słabość naszej waluty, ale przede wszystkim siła dolara. Czy to stałe odwrócenie trendu, czy jedynie korekta w długoterminowej hossie złotego?
Trumpa i wybory w Japonii

Trumpa i wybory w Japonii

2024-10-23 Poranny komentarz walutowy XTB
Na rynku walutowym nie widzimy zbyt dużych ruchów, choć wyjątkiem są przede wszystkim waluty azjatyckie. Na pierwszy plan wybija się jen, który jest najsłabszy w stosunku do dolara od końca lipca. To efekt zbliżających się wyborów, nie tylko w USA, ale przede wszystkim w Japonii, gdzie najnowsze sondaże pokazują duże prawdopodobieństwo utraty władzy przez koalicję rządzącą na czele z obecnym premierem Shigeru Ishibą.
Dolar znów zyskuje

Dolar znów zyskuje

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątkowe osłabienie dolara było krótkotrwałe? Poniedziałek przynosi lekkie podbicie dolara na szerokim rynku, choć zmiany są kosmetyczne. Pośród G-10 najsłabszy jest dolar australijski tracący ponad 0,2 proc., dalej mamy jena z niecałymi 0,2 proc. "Najgorzej" wypadają korony skandynawskie, które pozostają stabilne. Rynek, zatem bardziej się stabilizuje czekając na nowe impulsy.
Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

Sytuacja na złotym - EURPLN wciąż powyżej 4,30

2024-10-21 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przynosi lekkie osłabienie złotego - za EURPLN płacimy około 4,31 zł, a USDPLN jest wart 3,97. Uwagę zwraca lekkie cofnięcie EURUSD, któremu towarzyszy podbicie dolara na szerokim rynku. Weekend nie przyniósł większych zmian w sondażach wyborczych w USA - na dwa tygodnie przed 5 listopada nieznaczną przewagę ma nadal Donald Trump, co jest informacją pro-dolarową.
Spokojny start tygodnia

Spokojny start tygodnia

2024-10-21 Poranny komentarz walutowy XTB
Po serii ważnych wydarzeń na rynku walut, ten tydzień zapowiada się nieco spokojniej. W USA rozpędza się sezon wyników, ale od strony makroekonomicznej ważniejsze dane mamy dopiero w czwartek, gdy poznamy wstępne październikowe PMI. Złoty zatem zaczyna tydzień dość sennie. Ostatnich kilka tygodni należy do dolara i jest to o tyle ciekawe, że amerykańska waluta zaczęła zyskiwać niemal zaraz po tym, jak Fed rozpoczął cykl obniżek stóp procentowych i to od razu od cięcia o 50bp.
Czy EBC zmieni nastawienie?

Czy EBC zmieni nastawienie?

2024-10-17 Poranny komentarz walutowy XTB
Europejski Bank Centralny dzisiaj o 14:15 poinformuje o wysokości stóp procentowych. Wszyscy spodziewają się cięcia o 25 punktów bazowych, choć komunikacja ze strony banku centralnego w ostatnich miesiącach miała sugerować, że pomiędzy obniżkami może dochodzić do dłuższej przerwy. Sytuacja inflacyjna oraz gospodarcza w strefie euro pogorszyła się jednak na tyle, że obniżka stóp procentowych jest wręcz wymagana przez uczestników rynku. Czy to pora na znaczne złagodzenie komunikacji ze strony Christine Lagarde?
EBC zdecyduje już jutro

EBC zdecyduje już jutro

2024-10-16 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Już jutro nieco większych emocji może dostarczyć europejska instytucja bankowości centralnej. EBC prawdopodobnie zdecyduje się na kolejną redukcję stóp procentowych. Rynek w tym momencie zakłada, że taki scenariusz jest najbardziej prawdopodobny. Instrumenty OIS niemal w pełni wyceniły obniżkę o 25 punktów bazowych. Gdyby Rada zdecydowała się jednak na „pauzę”, wówczas euro mogłoby zdecydowanie zyskać. Z drugiej strony czy wspólna waluta jest w stanie dalej się osłabiać, mimo, że cięcie październikowe jest już w „cenach”.
Ważne słowa Trumpa

Ważne słowa Trumpa

2024-10-16 Raport DM BOŚ z rynku walut
Amerykańska waluta dalej zyskuje na szerokim rynku, chociaż w ostatnich dniach ruch ten nieco wytracił swoją dynamikę. Nie widać również kontynuacji zmian po stronie "dostosowania" się oczekiwań pod ewentualne scenariusze dla FED - to może się zmienić wraz z publikacją październikowych danych z rynku pracy, jakie poznamy na początku listopada, oraz (gdyby) były jakieś zaskoczenia po stronie cotygodniowych danych o bezrobociu.
Dolar przedłuża wzrostową falę

Dolar przedłuża wzrostową falę

2024-10-16 Poranny komentarz walutowy XTB
Środowa sesja na międzynarodowych rynkach finansowych przynosi kontynuacje byczej passy dolara amerykańskiego, który w stosunku do polskiego złotego jest najdroższy od sierpnia tego roku. Po tym jak Fed obniżył stopy we wrześniu i zapowiedział kolejne szybkie obniżki, mogło wydawać się, że amerykańskiej waluty nie czeka nic dobrego.
Trump, FED i inflacja...

Trump, FED i inflacja...

2024-10-14 Raport DM BOŚ z rynku walut
Wbrew oczekiwaniom sobotnia konferencja chińskich oficjeli nie była odpaleniem kolejnej bazooki, tym razem fiskalnej. Przekaz nie był negatywny, ale brakowało w nim szczegółów. Nie zmienia to jednak faktu, że Chińczycy są mocno zdeterminowani do tego, aby dalej wspierać gospodarkę, co powinno mieć pozytywne przełożenie na tamtejszy rynek akcji w dłuższej perspektywie. W krótkim okresie rynek raczej będzie szukać poziomu równowagi po silnych wzrostach.