IDR - Rupia indonezyjska - Aktualny kurs i opis
Aktualne kursy IDR na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2025-07-11.
ŚREDNI
2,2475
0.68%

Wykres – Kurs średni IDR

Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.
Rupia indonezyjska (IDR) - Pełny opis waluty
Historia rupii indonezyjskiej
Rupia indonezyjska została oficjalnie wprowadzona do obiegu w 1949 roku. Zmiana była związana z uzyskaniem niepodległości od Holandii. Nowe państwo rozpoczynające niezależną działalność musiało zbudować od podstaw również system monetarny i finansowy. W początkowym okresie za emisję rupii indonezyjskiej odpowiedzialny był rząd Indonezji. Dopiero po 1958 roku wytwarzaniem znaków pieniężnych zaczął zajmować się Centralny Bank Indonezji.Władze monetarne w Indonezji
Funkcje banku centralnego w Indonezji pełni Bank Indonezji. Obecną działalność instytucja rozpoczęła w 1999 roku, po uchwaleniu ustawy o Banku Indonezji. Bank działa w pełni niezależnie i jest wolny od wpływów rządu. Jest zobowiązany do szybkiego reagowania na jakiekolwiek próby wywierania presji na swoje decyzje przez przedstawicieli różnych partii politycznych. Takie zorganizowanie działalności banku ma na celu efektywne wypełnianie stawianych przed Bankiem Indonezji zadań. Do najważniejszych z nich należy utrzymywanie stabilnego kursu rupii indonezyjskiej, a także prowadzenie polityki monetarnej mającej na celu utrzymanie efektywnego działania systemu finansowego. Bank Indonezji dąży również do wspierania wzrostu gospodarczego regionu i osiągnięcie synergii pomiędzy wszystkimi obszarami jego polityki.Kurs rupii indonezyjskiej
Kurs rupii indonezyjskiej jest podawany w przeliczeniu na 10.000 IDR. Taka sytuacja jest związana z niską wartością nabywczą pojedynczej rupii. Nie uda nam się kupić pojedynczych senów, w praktyce również trudno będzie zaopatrzyć się w gotówkę o nominale mniejszym niż 1.000 rupii. Jedna rupia indonezyjska jest warta około 0,00026 złotego. To wszystko sprawia, że nawet stosunkowo niewielkie wahania kursu waluty mogą znacząco zmienić koszty zakupu jej większej ilości.Indonezyjskie monety i banknoty
Rupia indonezyjska występuje w formie monet o nominałach 1, 25, 50, 100, 200, 500 i 1000 rupii, a także banknotów 1000, 5000, 10000, 20000, 50000 i 100000 rupii. Ze względu na niską wartość podjednostek rupii seny nie występują w formie fizycznej gotówki, a mniejsze nominały są rzadko spotykane w obiegu. Większość banknotów przedstawia godło Indonezji. Umieszczono w nim wizerunek ptaka wywodzącego się od średniowiecznego smoka Garuda, który łączył cechy kilku gatunków zwierząt. Wyróżniał się długim tułowiem, głową z kaczym dziobem i długimi pazurami. Wszystkie indonezyjskie banknoty są dobrze zabezpieczone przed fałszerstwami dzięki umieszczeniu na nich znaku wodnego oraz specjalnego paska.Rupia indonezyjska dla Polaków
Rupia indonezyjska jest istotna dla Polaków głównie pod kątem wyjazdów turystycznych. Koszty zarówno noclegów, jak i transportu oraz wyżywienia, są na terenie Indonezji bardzo atrakcyjne. Turystów przyciągają piękne wyspy, uśmiechnięci tubylcy, a także lokalne jedzenie i wyjątkowa kultura. Niewielu Polaków decyduje się jednak na stałe zamieszkanie w Indonezji czy rozpoczęcie tam prowadzenia własnego biznesu.Ciekawostki
Rupie są wykorzystywane nie tylko na terenie Indonezji. Rupia indonezyjska o międzynarodowym kodzie walutowym IDR jest często mylona z rupią indyjską, której kod ISO to INR. Rupie występują również w innych państwach na terenie Azji, w tym między innymi w Nepalu, na Sri Lance i na Seszelach. Etymologia nazwy związana jest ze srebrem. Indonezyjczycy często określają miejscową walutę jako „perak”. Popularna nazwa stosowana jest również na określenie tego cennego kruszcu.Rupia indonezyjska mimo, że nie odgrywa znaczącego znaczenia na rynku walutowym Forex, jest powszechnie rozpoznawana na świecie, głównie z uwagi na popularność tego kierunku turystycznego oraz wykorzystywanie rupii również w innych krajach azjatyckich. Niska wartość nabywcza jednej IDR pozwala przypuszczać, że w przyszłości konieczne może się okazać dokonanie denominacji.
IDR - 10 ostatnich notowań
Data | Kurs średni | Zmiana |
---|---|---|
2025-07-11 | 2,2475 | 0.68% |
2025-07-10 | 2,2324 | 0.17% |
2025-07-09 | 2,2286 | 0.06% |
2025-07-08 | 2,2299 | 0.21% |
2025-07-07 | 2,2346 | 0.17% |
2025-07-04 | 2,2309 | 0.05% |
2025-07-03 | 2,2320 | 0.43% |
2025-07-02 | 2,2225 | 0.14% |
2025-07-01 | 2,2193 | 0.37% |
2025-06-30 | 2,2276 | 0.22% |
Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące IDR
![]() | Konto w rupiach indonezyjskich Jacek: Do Gnyka Witam Jestem zainteresowny otwarciem takiego konta Prosze o informacje jacky@2com.pl ... |
Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie tematy dotyczące IDR przejdź do forum.
Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe
Wakacje z Trumpem – kolejne groźby ceł i umiarkowana reakcja rynków
2025-07-11 Analizy walutowe MyBank.plPoczątek wakacji miał przynieść stabilizację i jasność co do dalszego kierunku w międzynarodowych relacjach handlowych, jednak Donald Trump ponownie zaskoczył świat swoją agresywną polityką celną. Od początku lipca prezydent USA grozi kolejnymi podwyżkami ceł, wymierzonymi praktycznie we wszystkich ważniejszych partnerów handlowych. Trump planuje wprowadzenie ceł już od sierpnia, co wywołuje ogromne poruszenie na globalnych rynkach.
Brazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA ceł
2025-07-10 Analizy walutowe MyBank.plBrazylijski real znalazł się pod silną presją po ogłoszeniu przez USA bezprecedensowych, 50-procentowych ceł na import brazylijskich towarów. Decyzja Donalda Trumpa, która mocno zaskoczyła rynek, jest szczególna nie tylko ze względu na wyjątkowo wysoką skalę taryf, ale również z uwagi na jej wyraźny kontekst polityczny.
Trump nie taki groźny?
2025-07-08 Raport DM BOŚ z rynku walutWtorek przynosi osłabienie dolara na szerokim rynku i podbicie futures na amerykańskie indeksy. Czy wraca tryb risk-on skoro przecież Donald Trump zaczął podejmować kontrowersyjne decyzje zwiastujące powrót wojen handlowych? Ujawnione wczoraj "listy", jakie zostały wysłane do kilkunastu rządów ujawniły nowe taryfy, które mają wejść w życie od 1 sierpnia.
Cła nie robią już wrażenia
2025-07-08 Poranny komentarz walutowy XTBBieżący tydzień miał być swego rodzaju „powtórką z rozrywki” sprzed trzech miesięcy, gdy zapowiedzi radykalnych i bardzo szeroko nakładanych stawek celnych storpedowały rynki finansowe. Jednak mimo pewnych ruchów wykonywanych przez Biały Dom reakcje rynkowe są symboliczne. Złoty w zasadzie ich nie zauważył. W środę mija 3-miesięczny termin, na który Donald Trump zawiesił nałożone przez siebie samego na początku kwietnia „cła odwetowe”.
Cisza przed burzą?
2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walutDonald Trump zapowiedział nałożenie 10 proc. stawki celnej dla tych krajów, które popierają sojusz BRICS. Ma być ona bezwarunkowa, gdyż BRICS zdaniem Trumpa działa na niekorzyść interesów USA. W odpowiedzi na te doniesienia słabną dzisiaj waluty Antypodów, gdyż trudno jest ocenić na jakiej bazie USA będą nakładać wspomniane, nowe cła, a akurat Australia, czy też Nowa Zelandia bardziej, niż inni handlują z krajami BRICS.
Trump grozi cłami za wsparcie BRICS
2025-07-07 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPrezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ogłosił na platformie Truth Social, że każdy kraj wspierający „antyamerykańskie polityki BRICS” zostanie objęty dodatkowymi cłami w wysokości 10%. Nie sprecyzował jednak, jakie działania uznaje za „antyamerykańskie” ani kiedy nowe taryfy miałyby wejść w życie. Oświadczenie pojawiło się tuż przed końcem 90-dniowego zawieszenia ceł oraz planowanym wysłaniem oficjalnych not do państw objętych nową polityką handlową.
Złoty znajdzie się pod presją?
2025-07-07 Raport DM BOŚ z rynku walutZeszły tydzień pokazał, że polska waluta jest relatywnie silna - nieoczekiwane cięcie stóp procentowych o 25 punktów baz. przez RPP i "gołębia" konferencja prezesa Glapińskiego nie doprowadziły do jej osłabienia. Czy siła złotego to efekt dobrego zachowania się euro na rynkach globalnych? Poniekąd tak i warto będzie tym samym zerkać na globalny sentyment. Ten może się pogorszyć przez działania administracji Donalda Trumpa odnośnie taryf celnych. Na razie nie jest jednak aż tak nerwowo.
Dolar miał swoje 5 minut…i niewiele więcej
2025-07-04 Poranny komentarz walutowy XTBIndeks dolara wznawia spadki po przyjęciu przez Kongres USA przełomowej ustawy fiskalnej Donalda Trumpa. Dodatkowe 3,4 biliona dolarów deficytu i długofalowe skutki zmian w polityce socjalnej generują obawy o stabilność gospodarczą USA, a nadchodzące cła wspierają odpływ kapitału do bezpiecznych rajów walutowych. Po publikacji bardzo mocnego raportu z rynku pracy (NFP) dolar miał swoje pięć minut…i niewiele więcej. Niespodziewanie duży przyrost nowych miejsc pracy i spadek bezrobocia odnowiły wiarę w amerykańską koniunkturę, jednocześnie oddalając nadzieje na obniżkę stóp procentowych.
Raport NFP oddala wizje cięć - wraca temat ceł
2025-07-04 Komentarz walutowy Oanda TMS BrokersPrezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump,zapowiedział że administracja amerykańska już od dziś rozpocznie wysyłkę oficjalnych zawiadomień do partnerów handlowych ws. ceł. Wszystkie kraje mają zostać objęte nowymi taryfami najpóźniej do 9 lipca, a termin ten nie zostanie przedłużony. Nowe stawki celne będą znacznie wyższe niż wcześniej zapowiadane – zamiast dotychczasowych maksymalnych 50%, cła mają wynosić od 10–20% aż do 60–70%.
Wrócą wojny handlowe?
2025-07-04 Raport DM BOŚ z rynku walutDzisiaj Amerykanie obchodzą Dzień Niepodległości i aktywność na rynkach będzie generalnie mniejsza. Nie oznacza to jednak, że będzie nudno. Wczorajsze niezłe dane Departamentu Pracy USA sprawiły, że rynek w zasadzie skreślił jakiekolwiek dywagacje, co do możliwości cięcia stóp przez FED jeszcze w końcu lipca. Dolar nie zyskał jednak wiele, gdyż pojawiły się inne wątki.