IDR - Rupia indonezyjska - Aktualny kurs i opis


Aktualne kursy IDR na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2024-07-26.

ŚREDNI 2,4196 0.76%
Indonezja - Flaga Rupia indonezyjska jest oficjalnym środkiem płatniczym wykorzystywanym w Indonezji. Kod międzynarodowy ISO indonezyjskiej waluty to IDR, ale popularnie wykorzystywanym skrótem jest również RP. Jedna rupia indonezyjska dzieli się na 100 senów.


Wykres – Kurs średni IDR

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Rupia indonezyjska (IDR) - Pełny opis waluty

Historia rupii indonezyjskiej

Rupia indonezyjska została oficjalnie wprowadzona do obiegu w 1949 roku. Zmiana była związana z uzyskaniem niepodległości od Holandii. Nowe państwo rozpoczynające niezależną działalność musiało zbudować od podstaw również system monetarny i finansowy. W początkowym okresie za emisję rupii indonezyjskiej odpowiedzialny był rząd Indonezji. Dopiero po 1958 roku wytwarzaniem znaków pieniężnych zaczął zajmować się Centralny Bank Indonezji.

Władze monetarne w Indonezji

Funkcje banku centralnego w Indonezji pełni Bank Indonezji. Obecną działalność instytucja rozpoczęła w 1999 roku, po uchwaleniu ustawy o Banku Indonezji. Bank działa w pełni niezależnie i jest wolny od wpływów rządu. Jest zobowiązany do szybkiego reagowania na jakiekolwiek próby wywierania presji na swoje decyzje przez przedstawicieli różnych partii politycznych. Takie zorganizowanie działalności banku ma na celu efektywne wypełnianie stawianych przed Bankiem Indonezji zadań. Do najważniejszych z nich należy utrzymywanie stabilnego kursu rupii indonezyjskiej, a także prowadzenie polityki monetarnej mającej na celu utrzymanie efektywnego działania systemu finansowego. Bank Indonezji dąży również do wspierania wzrostu gospodarczego regionu i osiągnięcie synergii pomiędzy wszystkimi obszarami jego polityki.

Kurs rupii indonezyjskiej

Kurs rupii indonezyjskiej jest podawany w przeliczeniu na 10.000 IDR. Taka sytuacja jest związana z niską wartością nabywczą pojedynczej rupii. Nie uda nam się kupić pojedynczych senów, w praktyce również trudno będzie zaopatrzyć się w gotówkę o nominale mniejszym niż 1.000 rupii. Jedna rupia indonezyjska jest warta około 0,00026 złotego. To wszystko sprawia, że nawet stosunkowo niewielkie wahania kursu waluty mogą znacząco zmienić koszty zakupu jej większej ilości.

Indonezyjskie monety i banknoty

Rupia indonezyjska występuje w formie monet o nominałach 1, 25, 50, 100, 200, 500 i 1000 rupii, a także banknotów 1000, 5000, 10000, 20000, 50000 i 100000 rupii. Ze względu na niską wartość podjednostek rupii seny nie występują w formie fizycznej gotówki, a mniejsze nominały są rzadko spotykane w obiegu. Większość banknotów przedstawia godło Indonezji. Umieszczono w nim wizerunek ptaka wywodzącego się od średniowiecznego smoka Garuda, który łączył cechy kilku gatunków zwierząt. Wyróżniał się długim tułowiem, głową z kaczym dziobem i długimi pazurami. Wszystkie indonezyjskie banknoty są dobrze zabezpieczone przed fałszerstwami dzięki umieszczeniu na nich znaku wodnego oraz specjalnego paska.

Rupia indonezyjska dla Polaków

Rupia indonezyjska jest istotna dla Polaków głównie pod kątem wyjazdów turystycznych. Koszty zarówno noclegów, jak i transportu oraz wyżywienia, są na terenie Indonezji bardzo atrakcyjne. Turystów przyciągają piękne wyspy, uśmiechnięci tubylcy, a także lokalne jedzenie i wyjątkowa kultura. Niewielu Polaków decyduje się jednak na stałe zamieszkanie w Indonezji czy rozpoczęcie tam prowadzenia własnego biznesu.

Ciekawostki

Rupie są wykorzystywane nie tylko na terenie Indonezji. Rupia indonezyjska o międzynarodowym kodzie walutowym IDR jest często mylona z rupią indyjską, której kod ISO to INR. Rupie występują również w innych państwach na terenie Azji, w tym między innymi w Nepalu, na Sri Lance i na Seszelach. Etymologia nazwy związana jest ze srebrem. Indonezyjczycy często określają miejscową walutę jako „perak”. Popularna nazwa stosowana jest również na określenie tego cennego kruszcu.

Rupia indonezyjska mimo, że nie odgrywa znaczącego znaczenia na rynku walutowym Forex, jest powszechnie rozpoznawana na świecie, głównie z uwagi na popularność tego kierunku turystycznego oraz wykorzystywanie rupii również w innych krajach azjatyckich. Niska wartość nabywcza jednej IDR pozwala przypuszczać, że w przyszłości konieczne może się okazać dokonanie denominacji.

IDR - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana
2024-07-262,41960.76%
2024-07-252,43810.09%
2024-07-242,43590.33%
2024-07-232,42780.19%
2024-07-222,42330.58%
2024-07-192,43740.21%
2024-07-182,43240.12%
2024-07-172,43540.82%
2024-07-162,41550.25%
2024-07-152,40940.56%


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące IDR

TematKonto w rupiach indonezyjskich
Jacek: Do Gnyka Witam Jestem zainteresowny otwarciem takiego konta Prosze o informacje jacky@2com.pl ...

Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie tematy dotyczące IDR przejdź do forum.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

Spadajacy Nasdaq 100, silny jen, nudny Fed i ciekawy Bank Japonii

2024-07-26 Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Korekta na Wall Street nabiera coraz większego tempa. Z napompowanych do maksimum wycen spółek technologicznych w końcu pomału uchodzi powietrze. Na razie nie mamy do czynienia z odwróceniem trendu, bo to raczej mało prawdopodobne na ten moment. Doświadczamy jedynie korekty. Nasdaq100 wykonał od 11 lipca spadek, który swoją wielkością jest zbliżony do zniżki mającej miejsce w ubiegłym roku. Z dalszej perspektywy bieżąca przecena jest wciąż kosmetyczna i nie wysyła na ten moment większych negatywnych sygnałów.
Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

Gospodarka USA radzi sobie wciąż dobrze

2024-07-26 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Wczorajszy raport na temat PKB USA za II kwartał był pewnego rodzaju dowodem na to, że gospodarka radzi sobie wciąż dobrze a proces dezinflacyjny postępuje. Technologiczne spółki kontynuowały wyprzedaż (Nasdaq Composite -0,9 proc.) natomiast małe firmy zyskały, czego dowodem jest wzrost indeksu Russell2000 o 1,26 proc. Wsparcie uzyskały sektory wrażliwe na gospodarkę, w tym energetyczny, przemysłowy oraz finansowy. To była kolejna niska zmienność na głównej parze walutowej, która oscyluje wokół poziomu 1,0850.
Zatrzymana zwyżka jena

Zatrzymana zwyżka jena

2024-07-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Piątek przynosi cofnięcie dolara na szerokim rynku, co zdaje się bardziej wskazywać na korelację z globalnym sentymentem w krótkim terminie. Wczoraj indeksy na Wall Street próbowały odbijać (choć nie do końca skutecznie), ale wydaje się, że fala podaży na akcjach zaczęła wygasać. Przed nami posiedzenie FED (już w środę 31 lipca) i może ono ustawić sentyment na rynku pod początek cyklu obniżek stóp już od września. Wczorajsze dane o PKB za II kwartał z USA były lepsze od prognoz, co pozwoliło wyciszyć "recesyjne" strachy po wypowiedzi byłego członka FED - Williama Dudley'a.
Amerykańska gospodarka pręży muskuły

Amerykańska gospodarka pręży muskuły

2024-07-26 Poranny komentarz walutowy XTB
Odczyt PKB za drugi kwartał z USA mocno zaskoczył inwestorów. Amerykańska gospodarka rozwinęła się na poziomie 2,8% w drugim kwartale w tempie annualizowanym, co było zdecydowanie mocniejszym odczytem od oczekiwań i dwukrotnie większym niż w pierwszym kwartale. Czy można już w takim razie zapomnieć o ryzyku recesji w Stanach Zjednoczonych? Jak te dane odbierze Rezerwa Federalna, w szczególności w obliczu dzisiejszej publikacji inflacji PCE?
Risk-off podbija dolara

Risk-off podbija dolara

2024-07-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Czwartek przynosi kontynuację tendencji z ostatnich dni, czyli wzrosty dolara. I nadal mamy wyjątek w postaci coraz silniejszego jena. Dzisiaj dołączył do niego szwajcarski frank, co może pokazywać, że ucieczka od carry-trade jest coraz wyraźniejsza (chociaż CHF był w znacznie mniejszym stopniu walutą finansującą, niż JPY). Na globalnych rynkach widać mocny risk-off, co pokazała skala wczorajszej przeceny indeksów na Wall Street. Czy ma wpływ na to polityka?
Giełdy w odwrocie

Giełdy w odwrocie

2024-07-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Negatywny sentyment zapoczątkowany wczoraj na Wall Street jest dziś widoczny na początku sesji w Europie. Dax traci już ponad 1,4 proc. i znajduje się na najniższym poziomie od początku lipca. Francuski CAC40 zniżkuje jeszcze mocniej (-1,8 porc.) i zdołał już przełamać kluczowe wsparcie horyzontalne (7470 pkt.). Benchmark znajduje się najniżej od końca stycznia 2024 roku. Rośnie globalna awersja do ryzyka. Kurs EUR/USD jest dość stabilny i oscyluje wciąż w okolicy poziomu 1,0850. Silny jest japoński jen. Mimo negatywnego sentymentu dziś rano traci złoto a uncja kosztuje ok 2375 USD.
Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

Czy mocny jen zagraża globalnemu rynkowi?

2024-07-25 Poranny komentarz walutowy XTB
Jen ma kolejną świetną sesję z rzędu i umacnia się już 4 dzień w tym tygodniu. Siła jena w stosunku do amerykańskiego dolara to już 1% podczas dzisiejszej sesji. Co stoi za mocnym jenem i czy dalsze umocnienie jena nie oznacza globalnych problemów na rynkach finansowych? Para USDJPY traci dzisiaj ponad 1%, kolejny dzień z rzędu. Para jest już najniżej od początku maja, zbliżając się do poziomu 152, choć jeszcze na początku lipca para zbliżała się do poziomu 162.
Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

Decyzja Banku Kanady w centrum uwagi

2024-07-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Kluczowym zdarzeniem makro dnia będzie dzisiaj decyzja Banku Kanady w sprawie stóp procentowych. Rynek wycenia, że z 85% prawdopodobieństwem bankierzy zdecydują się na obniżkę stóp o 25 punktów bazowych. Co więcej, inwestorzy reagować będą na napływające dane kwartalne wyniki Big Techów oraz wstępne odczyty danych PMI z Europy. Decyzja BoC wydaje się przesądzona. Czy jednak na pewno? Od czasu posiedzenia z 5 czerwca wskaźniki inflacyjne utknęły w martwym punkcie. Roczna inflacja bazowa spadła w czerwcu do 2,7%, po wzroście do 2,9% w maju z 2,7% w kwietniu.
Niekorzystny sondaż dla Trumpa

Niekorzystny sondaż dla Trumpa

2024-07-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Przedstawiony w środę rano sondaż Reuters/Ipsos wskazał na 2 punktową przewagę Kamali Harris nad Donaldem Trumpem pośród zdecydowanych wyborców - 44 proc. do 42 proc. Wprawdzie to niewiele i zaznaczono przy tym, że błąd statystyczny w takim badaniu to aż 3 punkty proc., to jednak ten sondaż pokazuje pewien przełom. Jednocześnie ostatnie dni pokazały spory napływ funduszy do Partii Demokratycznej, co pokazuje, że odsunięcie Joe Bidena było dobrym ruchem.
Osłabienie w konsolidacji

Osłabienie w konsolidacji

2024-07-24 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ
Środowy, poranny handel na rynku FX przynosi utrzymanie mocniejszego USD co negatywnie rzutuje na waluty EM. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2788 PLN za euro, 3,9450 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4177 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0809 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,631% w przypadku obligacji 10-letnich.