IDR - Rupia indonezyjska - Aktualny kurs i opis


Aktualne kursy IDR na podstawie notowań Narodowego Banku Polskiego obowiązujące od dnia 2025-03-27.

ŚREDNI 2,3499 0.90%
Indonezja - Flaga Rupia indonezyjska jest oficjalnym środkiem płatniczym wykorzystywanym w Indonezji. Kod międzynarodowy ISO indonezyjskiej waluty to IDR, ale popularnie wykorzystywanym skrótem jest również RP. Jedna rupia indonezyjska dzieli się na 100 senów.


Wykres – Kurs średni IDR

Wybierz zakres:


Jeśli chcesz zobaczyć wykres w danym przedziale czasowym, przejdź do strony – kursy walut wykresy.

Rupia indonezyjska (IDR) - Pełny opis waluty

Historia rupii indonezyjskiej

Rupia indonezyjska została oficjalnie wprowadzona do obiegu w 1949 roku. Zmiana była związana z uzyskaniem niepodległości od Holandii. Nowe państwo rozpoczynające niezależną działalność musiało zbudować od podstaw również system monetarny i finansowy. W początkowym okresie za emisję rupii indonezyjskiej odpowiedzialny był rząd Indonezji. Dopiero po 1958 roku wytwarzaniem znaków pieniężnych zaczął zajmować się Centralny Bank Indonezji.

Władze monetarne w Indonezji

Funkcje banku centralnego w Indonezji pełni Bank Indonezji. Obecną działalność instytucja rozpoczęła w 1999 roku, po uchwaleniu ustawy o Banku Indonezji. Bank działa w pełni niezależnie i jest wolny od wpływów rządu. Jest zobowiązany do szybkiego reagowania na jakiekolwiek próby wywierania presji na swoje decyzje przez przedstawicieli różnych partii politycznych. Takie zorganizowanie działalności banku ma na celu efektywne wypełnianie stawianych przed Bankiem Indonezji zadań. Do najważniejszych z nich należy utrzymywanie stabilnego kursu rupii indonezyjskiej, a także prowadzenie polityki monetarnej mającej na celu utrzymanie efektywnego działania systemu finansowego. Bank Indonezji dąży również do wspierania wzrostu gospodarczego regionu i osiągnięcie synergii pomiędzy wszystkimi obszarami jego polityki.

Kurs rupii indonezyjskiej

Kurs rupii indonezyjskiej jest podawany w przeliczeniu na 10.000 IDR. Taka sytuacja jest związana z niską wartością nabywczą pojedynczej rupii. Nie uda nam się kupić pojedynczych senów, w praktyce również trudno będzie zaopatrzyć się w gotówkę o nominale mniejszym niż 1.000 rupii. Jedna rupia indonezyjska jest warta około 0,00026 złotego. To wszystko sprawia, że nawet stosunkowo niewielkie wahania kursu waluty mogą znacząco zmienić koszty zakupu jej większej ilości.

Indonezyjskie monety i banknoty

Rupia indonezyjska występuje w formie monet o nominałach 1, 25, 50, 100, 200, 500 i 1000 rupii, a także banknotów 1000, 5000, 10000, 20000, 50000 i 100000 rupii. Ze względu na niską wartość podjednostek rupii seny nie występują w formie fizycznej gotówki, a mniejsze nominały są rzadko spotykane w obiegu. Większość banknotów przedstawia godło Indonezji. Umieszczono w nim wizerunek ptaka wywodzącego się od średniowiecznego smoka Garuda, który łączył cechy kilku gatunków zwierząt. Wyróżniał się długim tułowiem, głową z kaczym dziobem i długimi pazurami. Wszystkie indonezyjskie banknoty są dobrze zabezpieczone przed fałszerstwami dzięki umieszczeniu na nich znaku wodnego oraz specjalnego paska.

Rupia indonezyjska dla Polaków

Rupia indonezyjska jest istotna dla Polaków głównie pod kątem wyjazdów turystycznych. Koszty zarówno noclegów, jak i transportu oraz wyżywienia, są na terenie Indonezji bardzo atrakcyjne. Turystów przyciągają piękne wyspy, uśmiechnięci tubylcy, a także lokalne jedzenie i wyjątkowa kultura. Niewielu Polaków decyduje się jednak na stałe zamieszkanie w Indonezji czy rozpoczęcie tam prowadzenia własnego biznesu.

Ciekawostki

Rupie są wykorzystywane nie tylko na terenie Indonezji. Rupia indonezyjska o międzynarodowym kodzie walutowym IDR jest często mylona z rupią indyjską, której kod ISO to INR. Rupie występują również w innych państwach na terenie Azji, w tym między innymi w Nepalu, na Sri Lance i na Seszelach. Etymologia nazwy związana jest ze srebrem. Indonezyjczycy często określają miejscową walutę jako „perak”. Popularna nazwa stosowana jest również na określenie tego cennego kruszcu.

Rupia indonezyjska mimo, że nie odgrywa znaczącego znaczenia na rynku walutowym Forex, jest powszechnie rozpoznawana na świecie, głównie z uwagi na popularność tego kierunku turystycznego oraz wykorzystywanie rupii również w innych krajach azjatyckich. Niska wartość nabywcza jednej IDR pozwala przypuszczać, że w przyszłości konieczne może się okazać dokonanie denominacji.

IDR - 10 ostatnich notowań


Data Kurs średni Zmiana
2025-03-272,34990.90%
2025-03-262,32900.18%
2025-03-252,32470.27%
2025-03-242,33100.81%
2025-03-212,35000.11%
2025-03-202,34750.83%
2025-03-192,32820.23%
2025-03-182,32280.62%
2025-03-172,33720.77%
2025-03-142,35530.31%


Forum - Ostatnie wątki na forum dotyczące IDR

TematKonto w rupiach indonezyjskich
Jacek: Do Gnyka Witam Jestem zainteresowny otwarciem takiego konta Prosze o informacje jacky@2com.pl ...

Jeśli chcesz zobaczyć wszystkie tematy dotyczące IDR przejdź do forum.


Najnowsze wiadomości i komentarze walutowe

Dolar reaguje na nowe cła

Dolar reaguje na nowe cła

09:27 Poranny komentarz walutowy XTB
Donald Trump ponownie zdecydował się zatrząsnąć rynkiem, co nastąpiło na niecały tydzień przed kluczową datą 2 kwietnia. W przyszłym tygodniu ma dojść do nałożenia ceł wzajemnych ze strony Stanów Zjednoczonych, ale już teraz amerykański prezydent ogłasza 25 cła na samochody importowane do Stanów Zjednoczonych. Oczywiście może to wpłynąć na ogromne wzrosty cen w USA i ostatecznie doprowadzić do problemów całej branży samochodowej. Choć dolar reaguje pozytywnie, nie można założyć długoterminowego wpływu działania ceł na amerykańskiego dolara.
Motoryzacyjna wojna celna

Motoryzacyjna wojna celna

09:17 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Akcje azjatyckich spółek motoryzacyjnych zareagowały spadkami na decyzję prezydenta USA Donalda Trumpa o wprowadzeniu 25-procentowego cła na importowane samochody, które wejdzie w życie 3 kwietnia. Decyzja ta jest częścią szerszej strategii taryfowej Trumpa, mającej na celu ograniczenie deficytu handlowego USA, a także ochronę amerykańskiego przemysłu i miejsc pracy. Taryfy dotkną przede wszystkim sojuszników USA takich jak Meksyk, Japonia, Korea Południowa, Kanada oraz Niemcy, którzy są największymi eksporterami aut do Stanów Zjednoczonych.
Trump dokłada kolejne taryfy

Trump dokłada kolejne taryfy

08:56 Raport DM BOŚ z rynku walut
Informacja, jaka pojawiła się jeszcze wczoraj wczesnym popołudniem, że Donald Trump planuje nałożyć cła na import aut do USA, odbiła się dość negatywnie na zachowaniu indeksów giełdowych i dała argument do umocnienia dolara. Powrócił strach przed mocniejszym spowolnieniem gospodarki, ale i też skokowym wzrostem inflacji. Rynki nastawiły się w ostatnich dniach na to, że tzw. cła zwrotne, jakie mają wejść w życie 2 kwietnia mogą być łagodniejsze i zawierać wyjątki. I to budowane było też na tle takiej narracji z Białego Domu.
Dolar czeka na wskazówki?

Dolar czeka na wskazówki?

2025-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Środa przynosi mieszane wskazania dla dolara, a dzienna zmiana nie przekracza 0,4 proc. Pośród walut G-10 najgorzej wypada funt, który traci po publikacji niższych odczytów inflacji CPI za luty - dane wypadły o 0,1 p.p. poniżej oczekiwań (CPI hamuje do 2,8 proc. r/r, a bazowa 3,5 proc. r/r). Rynek podbił oczekiwania, co do obniżek stóp przez Bank Anglii - szanse na ruch o 25 punktów baz. na posiedzeniu 8 maja wynoszą 46 proc., a 19 czerwca wyraźnie przekraczają 80 proc. Do końca roku rynek widzi szanse na dwie obniżki stóp.
Sukces Trumpa czy gra Putina?

Sukces Trumpa czy gra Putina?

2025-03-26 Raport DM BOŚ z rynku walut
Stany Zjednoczone ogłosiły przełomowe porozumienie z Ukrainą i Rosją, które dotyczy zawieszenia ataków na kluczową infrastrukturę energetyczną oraz na cele morskie na Morzu Czarnym. Jest to pierwsze formalne uzgodnienie od początku prezydentury Donalda Trumpa, który z determinacją stara się wynegocjować szybkie zakończenie konfliktu i odbudować relacje z Kremlem. W ocenie wielu obserwatorów, takie zaangażowanie USA może znacząco wpłynąć na dalszy rozwój sytuacji w regionie.
Wall Steet i dolar...

Wall Steet i dolar...

2025-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałek pokazał, że notowania dolara jednak bardziej korelują z tym, co dzieje się na Wall Street. Relatywnie dobre dane PMI z europejskiego przemysłu nie zdołały obronić euro przed spadkiem, gdyż krótkoterminowo temat gigantycznych stimulusów z Niemiec został zdyskontowany, a nie przełożą się one szybko na poprawę w realnej gospodarce, a z kolei paczka PMI z USA została zinterpretowana dość specyficznie.
Ożywienie w Niemczech pod znakiem zapytania

Ożywienie w Niemczech pod znakiem zapytania

2025-03-25 Komentarz walutowy Oanda TMS Brokers
Niemiecka gospodarka znajduje się na rozdrożu – z jednej strony wskaźniki makroekonomiczne sugerują pierwsze oznaki ożywienia, z drugiej natomiast nadal obecne są poważne zagrożenia oraz polityczna niepewność. W marcu 2025 roku indeks Ifo, będący kluczowym wskaźnikiem nastrojów gospodarczych w Niemczech, wzrósł do poziomu 86.7, co jest najwyższą wartością od lipca poprzedniego roku.
EURPLN schodzi niżej

EURPLN schodzi niżej

2025-03-25 Raport DM BOŚ z rynku walut
Lepszy sentyment na Wall Street, kontra słabsze nastroje na indeksach w Europie, czy Chinach (co dobrze pokazuje wtorkowy poranek). Co będzie istotniejsze dla polskiej waluty? Spadek EURUSD poniżej 1,08 przekłada się na niższe notowania EURPLN (nieco poniżej 4,17), ale już USDPLN wrócił w okolice 3,87. Rynek zerka też na doniesienia dotyczące rozmów pomiędzy USA, a Rosją, gdzie ważą się losy Ukrainy - konkretów jednak nie ma i jest ryzyko, ...
Lepsze PMI wspierają euro

Lepsze PMI wspierają euro

2025-03-24 Raport DM BOŚ z rynku walut
Poniedziałkowy ranek przyniósł publikację szacunkowych indeksów PMI za marzec w strefie euro. Uwagę zwracają lepsze odczyty dla przemysłu dla Francji (48,9 pkt.) i Niemiec (48,3 pkt.), co jest wyrazem ostatniej fali optymizmu wywołanej doniesieniami o gigantycznych projektach infrastrukturalno-zbrojeniowych na poziomie całej UE, ale zwłaszcza Niemiec (w zeszłym tygodniu Bundestag i Bundesrat zgodziły się na kluczową zmianę w konstytucji). Dane dla usług wypadają mieszanie (zwłaszcza dla Niemiec), ale to nie ma teraz większego znaczenia. 
Co dalej z koniunkturą?

Co dalej z koniunkturą?

2025-03-24 Poranny komentarz walutowy XTB
Ten rok jest jak do tej pory bardzo udany dla europejskich rynków. To czego potencjalnie najbardziej obawiali się inwestorzy – ochłodzenie stosunków z USA, postrzegane jest teraz jako pokoleniowa szansa. Korzyści ze zmiany polityki gospodarczej są jednak długofalowe, a przed nami potencjalne wstrząsy związane z polityką celną. Czy uda się przejść przez ten okres bez szwanku? Twarda, wręcz cyniczna postawa Waszyngtonu w negocjacjach z Moskwą wywołała szok i oburzenie w europejskich stolicach.