Aktualny kurs LISK (LSK) na żywo

Lisk (LSKPLN)
LSK - Lisk 6.01
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę LISK (LSK) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Lisk - Aktualna cena LSK w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
LSK - Lisk ETH - Ethereum Lisk BTC LSKBTC 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
LSK - Lisk EUR - Unia Europejska Lisk EUR LSKEUR 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
LSK - Lisk USDT - Tether Lisk USDT LSKUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

Lisk - LSKLisk (LSK) jest rozproszoną i wielofunkcyjną platformą przeznaczoną do obsługi zdecentralizowanych aplikacji i wirtualnych monet. Lisk to sieć działająca w oparciu o łańcuch bloków (blockchain), a programy w Lisku mogą być tworzone w JavaScript oraz innych popularnych językach. Kryptowalutą natywną dla platformy jest moneta Lisk (LSK).

Twórcy systemu zamierzają dbać o dużą skalowaność sieci poprzez tworzenie aplikacji i tokenów na bocznych łańcuchach nazywanych sidechains. W ten sposób główny łańcuch bloków jest odciążany i przestaje być czynnikiem ograniczającym przepustowość sieci.


Aktualna cena Lisk oraz Wykres LSK

Historia i charakterystyka Lisk

Kryptowaluta Lisk LSK - Moneta Platformę Lisk stworzyło w 2016 roku dwóch niemieckich przedsiębiorców Max Kordek i Oliver Beddows, wykorzystując kod źródłowy swojego wcześniejszego i nieaktywnego już projektu o nazwie Crypti (XCR). W licznej grupie rozwijającej Lisk jest także wielu Polaków, a platforma jest uznawana za jeden z najbardziej aktywnych, jeżeli chodzi o prace programistyczne prowadzone na kodzie źródłowym, projektów kryptowalutowych. Prawie równolegle z Lisk, Kordek i Beddows założyli na początku 2017 roku firmę Lightcurve, której siedzibą jest Berlin. Lightcurve odpowiada za funkcjonowanie platformy oraz za jej wizerunek, marketing i wsparcie użytkowników.

Między 22 stycznia a 21 marca 2016 roku prowadzono zbiórkę środków na rozwój Lisk (ICO), która polegała na sprzedaży tokenów LSK w cenie 7 centów za jednostkę. W trakcie ICO uzyskano kwotę powyżej 14 tys. Bitcoinów (BTC) i 80 mln Crypti (XCR), czyli razem około 6 mln 350 tys. USD.

W 2016 roku suma zebrana podczas ICO Liska była drugą pod względem wielkości po ICO Ethereum (14 mln USD). Rezultat ICO Liska został pobity dopiero przez projekty Waves i The DAO. Twórcy platformy do zarządzania kwotą uzyskaną w ICO powołali w Szwajcarii fundację pod nazwą Lisk Foundation. Już na jesieni 2017 roku wartość projektu przekroczyła 1 mld USD.

Testowy blockchain Lisk uruchomiono w dniu 24 maja 2016 roku, a wersję stabilną sieci udostępniono w dniu 22 sierpnia roku 2017. Sieć Lisk należy do pierwszych platform opartych o łańcuch bloków o charakterze modularnym (modular blockchain). Platforma działa w oparciu o główny łańcuch bloków oraz z wykorzystaniem niezależnych od niego łańcuchów bocznych, z których każdy jest podstawą dla danej aplikacji lub tokenu.

Taki sposób zarządzania zasobami ma zapewnić większą przepustowość i skalowalność platformy, w odróżnieniu od sieci opartych o pojedynczy i wspólny dla wielu projektów łańcuch bloków. Rozwiązanie problemu przepustowości i skalowalności jest niezwykle istotne z punktu widzenia rozwoju branży blockchain w czasie bardzo szybko zwiększającego się zapotrzebowania na usługi oparte o technologię blockchain.

W lutym 2018 roku w sieci Lisk zastosowano tzw. wznowienie (ang. relaunch), co oznaczało zmianę graficznej oprawy projektu, uruchomiono nową stronę internetową oraz powołano Lisk Academy, jako miejsce na działania edukacyjne w dziedzinie kryptowalut i technologii blockchain.

Latem roku 2018 została wydana pełna wersja Lisk Core 1.0 – głównego oprogramowania platformy, na którym opiera się tworzenie modularnej architektury systemu oraz projektowanie tokenów i zdecentralizowanych aplikacji na pobocznych łańcuchach bloków.

Programowanie zdecentralizowanych aplikacji na platformie Lisk

Sieć Lisk umożliwia programowanie zdecentralizowanych aplikacji w popularnych językach programowania m.in. JavaScript. Twórcy platformy udostępniają programistom tzw. Lisk Sidechain Development Kit (SDK), który stanowi zestaw modułów oraz narzędzi umożliwiających tworzenie zdecentralizowanych aplikacji działających na pobocznych łańcuchach bloków.

W skład Lisk SDK wchodzi przede wszystkim Lisk Core, jako główna część sieci, zawierająca reguły jej działania i zasady, wg których pojawia się konsensus w łańcuchu bloków. Inne elementy SDK to Lisk Commander, czyli programistyczny interfejs w postaci terminala tekstowego, Lisk Elements jako zbiór bibliotek JavaScript i API projektu oraz Lisk Hub będący portfelem z możliwością oddawania głosów w demokratycznym głosowaniu na tzw. delegatów.

Kopanie monet LSK

Kryptowaluta Lisk (LSK) jest monetą inflacyjną, czyli liczba jej jednostek w obiegu jest nieograniczona. W chwili obecnej na rynku znajduje się nieco ponad 128 mln LSK, a liczba ta powoli się zwiększa. Sieć Lisk opiera się o zapożyczony z platformy BitShares algorytm konsensusu Delegated Proof of Stake. Oznacza to, że monety LSK nie podlegają wydobyciu w trybie znanym z algorytmu Proof of Work.

Transakcje w sieci Lisk są zatwierdzane w blokach przez 101 węzłów zwanych delegatami, które są wybierane w głosowaniu przez posiadaczy monet LSK. Delegaci za tworzenie bloków z transakcjami otrzymują nagrody w nowych monetach LSK w procesie zwanym wykuwaniem (ang. forging).

W systemie Lisk bloki z transakcjami odnajdywane są przez delegatów co około 10 sek., a 101 bloków w łańcuchu tworzy rundę, która trwa 17 minut. Delegaci mogą podczas trwania rundy dodać do łańcucha jeden blok transakcyjny. Jeżeli blok nie zostanie znaleziony, następny może być dodany w następnej rundzie.

Nagroda dla delegatów za znaleziony blok zmniejsza się co roku (około 3 mln bloków) o 1 LSK. Obecnie (2021) wynosi ona 1 LSK, czyli wartość minimalną. Dzięki temu poziom inflacji dla monety LSK osiąga stabilną wielkość około 2,19 proc.

Kurs kryptowaluty i giełdy z rynkiem LSK

Kryptowaluta LSK jest listowana na ponad 20 najważniejszych giełdach kryptowalut w tym na Binance, Kraken, Gate.io, YoBit czy Bittrex. Monety LSK znajdziemy na giełdach w parach z USD, USDT, EUR czy PLN. Za złotówki możemy sprzedać lub kupić LSK na polskiej giełdzie BitBay.

Obecny (maj 2021) kurs LSK wynosi w parze z USDT na giełdzie Binance około 3,2 USDT za 1 LSK. Historycznie, kurs LSK osiągnął swój najwyższy poziom (ATH) w 2018 roku, kiedy to moneta była wyceniana na 34,92 USD za 1 LSK.

W momencie pisania tego artykułu kapitalizacja rynkowa LSK wynosiła około 404 mln USD, a dobowy wolumen handlowy to około 34,5 mln USD (coinmarketcap.com).

W jakim portfelu przechowywać LSK?

Flagowym portfelem Lisk jest obecnie aplikacja Lisk Wallet dostępna w wersjach na komputery oraz urządzenia mobilne. Portfel zainstalujemy na systemach operacyjnych Windows, Linux, MacOS, Android oraz iOS.

Przy pomocy tego programu przechowamy monety LSK i BTC oraz wyślemy je na inny portfel. Posługując się wersją aplikacji na komputer stacjonarny, możemy brać udział w wyborze wspomnianych wyżej delegatów, którzy tworzą bloki transakcyjne w sieci. Lisk Wallet ma również wbudowany eksplorator bloków w łańcuchu Lisk, a przy jego pomocy możemy sprawdzić dowolny adres w blockchainie czy kontrolować delegatów.

Lisk Wallet pozwoli nam również obsługiwać kryptowalutę LSK z wykorzystaniem portfeli sprzętowych takich jak Trezor One i Model T oraz Ledger Nano S i Nano X.

Monety LSK przechowamy również na multiwallecie Exodus, który spotkamy w wersji desktopowej i mobilnej, na systemy operacyjne Windows, Linux, MacOS, iOS i Adroid.