Aktualny kurs DASHCOIN (DASH) na żywo

Dashcoin (DASHPLN)
DASH - Dashcoin 121.76
0.00%
0.0000
Bid/Ask: 4.0000/4.0000
Ostatnia zmiana: 21:38:32

KUP lub SPRZEDAJ kryptowalutę DASHCOIN (DASH) na giełdach:
Binance - Giełda Bitcoin Zonda - Giełda kryptowalut

Dzisiejsze notowania Dashcoin - Aktualna cena DASH w trybie rzeczywistym w stosunku do innych walut:
Nazwa kryptowaluty Symbol Kurs Zmiana Zmiana Bid Ask Czas
DASH - Dashcoin EUR - Unia Europejska Dashcoin EUR DASHEUR 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14
DASH - Dashcoin USDT - Tether Dashcoin USDT DASHUSDT 2561 3.20% 45.53 zł 2560 2567 21:33:14

Dashcoin - DASHDashcoin (DASH) to kryptowaluta, która została stworzona w 2014 roku z wykorzystaniem zmodyfikowanego protokołu Bitcoina (BTC). Tak jak inne cyfrowe monety, Dash działa w oparciu o łańcuch bloków (blockchain). Dash to również rodzaj niezależnej od czynników zewnętrznych, zdecentralizowanej organizacji (DAO – ang. decentralized autonomous organization), która została powołana w celu stworzenia systemu szybkich i anonimowych transakcji, wykonywanych przy pomocy kryptowaluty DASH.


Aktualna cena Dashcoin oraz Wykres DASH

Historia i funkcjonowanie kryptowaluty Dash

Dash Coin - Digital Cash Twórcą monety Dash i organizacji DAO o tej samej nazwie jest programista Evan Duffield z Phoenix w Arizonie. Zaprojektował on i uruchomił system szybkich płatności w oparciu o hybrydowy model potwierdzania transakcji PoW/PoS. Dash w pierwszym okresie nazywała się Xcoin, a następnie Darkcoin i była znana z obsługi płatności w sieci darknet, czyli w mniej znanej części internetu, gdzie zawierane transakcje handlowe często nie są do końca legalne. Mniej więcej od roku 2016 użycie Dashcoin w ośrodkach handlu w darknecie znacząco spadło.

W roku 2015 Duffield postanowił zmodyfikować swoje dzieło i dodać do niego wspomniane błyskawiczne transakcje (Instant Send), a także technologię mieszania zapisów w łańcuchu bloków (Private Send), co znacznie zabezpieczyło prywatność stron wymiany. Wtedy też nazwa kryptowaluty została zmieniona na Dash, co ma nawiązywać do terminu „digital cash”.

Wykonanie zarówno usługi Instand Send, jak i Private Send zapewniają w sieci Dash specjalne węzły zwane masternodami (ang. masternode). To dzięki ich pracy możemy wykonać natychmiastową płatność w DASH, realizowaną w czasie kilku sekund, co jest porównywalne z czasem zatwierdzania transakcji w sieciach kart płatniczych. System Dash dokonuje tego, dzięki blokowaniu wpłat przez masternody, zanim transakcja zostanie zatwierdzona w blockchain.

Masternody Dash odpowiadają także za realizowanie usługi anonimizowania transferu, czyli miksowania transakcji (Private Send). W tej usłudze możemy zmieszać i zanonimizować maksymalnie 1000 DASH w jednej sesji. Skuteczne anonimizowanie dużych kwot należy realizować w wielu sesjach.

Posiadacze masternodów mają uprawnienia do głosowania nad zmianami w sieci oraz w organizacji DAO. Żeby stać się operatorem masternoda Dash, należy wpłacić rodzaj kaucji w wysokości 1000 DASH. Od tej kwoty właściciel otrzymuje nagrodę w monetach, co jest formą utrzymania sieci Proof of Stake (PoS). To masternodom przypada 45% z wykopanych monet w sieci DASH.

DASH podobnie do Bitcoina jest monetą deflacyjną, czyli ma ograniczoną podaż. Maksymalnie będzie wyemitowanych 18.9 mln coinów Dash, a ich dystrybucja zmniejsza się co roku o ok. 7%. Obecnie w obrocie jest nieco ponad 10 mln DASH. Nowe monety DASH powstają w procesie zabezpieczenia sieci Proof of Work (PoW), za który dzisiaj odpowiadają koparki wyposażone w układy ASIC. Posiadacze koparek otrzymują nagrody za potwierdzanie transakcji w blokach, a do podziału mają pulę 45% wszystkich nowych monet, które generowane są podczas pojawienia się nowego bloku w sieci. Nowe bloki Dash powstają co 2 min 40 sek.

Pozostałe 10% nowych monet z każdego bloku jest przeznaczane na utrzymanie wspomnianej autonomicznej organizacji DASH (DAO). To właśnie dzięki tym funduszom organizacja może zachować niezależność od dużych ośrodków, banków, korporacji czy administracji rządowej. Pieniądze wydaje na zatrudnianie programistów, handlowców i innych specjalistów, których w danym momencie potrzebuje. Inne wydatki, jakie były i są pokrywane ze środków z wykopywanych DASH to m.in. organizowanie konferencji kryptowalutowych, zakup domeny dash.org czy prototypu maszyny sprzedającej, który posłużył zaprezentowaniu natychmiastowych potwierdzeń w sieci Dash.

Wydobywanie Dash

Dashcoin - Wydobywanie i blockchain Dzisiaj monety Dash kopie się tylko maszynami, które w sieci blockchain wykonują obliczenia kryptograficzne przy pomocy dedykowanych układów ASIC. Jest to rodzaj układu scalonego zaprojektowanego do wykonywania jednego rodzaju operacji. Koparki ASIC są w stanie przeprowadzić kilkanaście miliardów operacji na sekundę, co spowodowało, że technologia ta skutecznie wyparła z rynku koparek Dash i wielu innych krypto, maszyny zbudowane na bazie kart graficznych czy procesorów CPU.

Dominującą pozycję w dziedzinie wydobywania Dash ma obecnie koparka Antminer D3 firmy Bitmain, skonstruowana do pracy na funkcji hashującej X11. Na tym algorytmie opiera się mechanizm potwierdzania nowych bloków w sieci kryptowaluty Dash oraz wielu innych cyfrowych monet.

Urządzenia Antminer D3 należą do energochłonnych maszyn, oprócz tego generują dużo ciepła i hałasu. Zorganizowanie prywatnej kopalni Dash należy do grupy poważnych przedsięwzięć, w które trzeba zaangażować niemałe środki. Odpowiedź na pytanie, czy kopanie Dash się opłaca, można znaleźć w wielu dostępnych w sieci kalkulatorach opłacalności, np. tutaj: minerstat.com/coin/DASH.

Gdzie kupić lub sprzedać Dash?

Dash - Giełda krypto - Sprzedaj i kup Kurs Dash, tak jak i wielu innych cyfrowych monet zależy od ceny Bitcoina. Podążając za BTC, Dash zdrożała w okresie od końca stycznia 2021 do połowy kwietnia o ponad $250. Pomimo spadku w ostatnich dniach (kwiecień 2021), cena tego coina utrzymuje się w okolicach $300 za 1 DASH, czyli ok. 1130 zł (przelicznik walut).

Dash kupimy na wielu światowych giełdach kryptowalut, w tym na największej na świecie giełdzie kryptowalut Binance, Bitfinex, Bittrex, Bitstamp, Coinbase, a także na polskiej platformie BitBay, gdzie możemy kupić lub sprzedać DASH za złotówki.

Wystarczy założyć tam darmowe konto i zweryfikować tożsamość. Gdy to zrobimy, będziemy mogli wpłacić na giełdowe konto PLN i zakupić kryptowalutę. W drugą stronę, jeśli posiadamy DASH, giełda umożliwi nam sprzedaż cyfrowej monety. Po transakcji uzyskane PLN bez przeszkód wypłacimy z giełdy na nasz bankowy rachunek.

W podobny, ale szybszy sposób dokonamy transakcji w kantorze on-line. Możliwe, że w pewnych sytuacjach kantor też poprosi nas o weryfikację danych.

Większych wymian Dash polecamy dokonywać w kantorach stacjonarnych, które istnieją w wielu większych miastach w Polsce. Na pewno taka forma przeprowadzania transakcji z udziałem kryptowalut należy do jednych z najbezpieczniejszych.

Bezpieczne przechowywanie Dash

Bezpieczne przechowywanie Dash - Wallet Do gromadzenia i wykonywania operacji na tej kryptowalucie służą portfele w postaci programów na komputer lub urządzenie mobilne. Istnieją też tzw. hardware wallets, czyli portfele sprzętowe jako urządzenia elektroniczne podłączane do portu USB komputera. Inne sposoby przechowywania i dokonywania transakcji w Dash to portfele internetowe w postaci witryn www oraz specjalne portfele tekstowe, które umożliwiają przesyłanie kryptowaluty za pomocą wiadomości SMS.

Przykładem portfela programowego niech będzie w pierwszym rzędzie Dash Core. To flagowy portfel Dash i klient P2P. Pozwala na przechowywanie kryptowaluty oraz na korzystanie ze wszystkich funkcji dostępnych w sieci Dash, w tym PrivateSend i InstantSend. Dash Core pobierze na nasz komputer pełną kopię blockchain Dash. Inne warte polecenia portfele programowe Dash to Dash Electrum, Exodus i Coinomi.

Z portfeli sprzętowych obsługujących Dash najbardziej znane to Trezor i Ledger, ale tę monetę obsłużą także urządzenia marek SafePal czy D’CENT. Dostępne portfele internetowe to Guarda lub Magnum. Na tej stronie: paper.dash.org znajdziemy generator adresów w sieci Dash, na które możemy wpłacać monety, a następnie adres zapisać na kartce lub w innej formie. Powstanie wtedy tzw. „paper wallet”.

Ciekawostką jest portfel tekstowy, który umożliwia wysyłanie i odbieranie kryptowaluty DASH za pomocą wiadomości SMS. Skorzystamy z niego niestety tylko w kilku krajach: USA, Wenezueli, Brazylii, Kolumbii oraz Hiszpanii. Za pośrednictwem SMS prześlemy Dash także przy pomocy komunikatora Telegram. Tutaj strona tego projektu: dashtext.io.