BTC226,2k zł0,37%
ETH5,94k zł0,49%
XRP3,95 zł0,32%
LTC158 zł2,05%
BCH743 zł1,86%
DOT3,20 zł0,47%
EUR 4,13 - zloty najmocniejszy od dawna. Czemu sie nie ciesze?
3 odpowiedzi · 3 odsłon · Autor: yeti_z_tatr
#1
Euro zeszlo do 4,13, zloty calkiem mocny. Niby powinienem sie cieszyc (import tanszy, paliwo, wakacje za granica). A jakos nie czuje tego w portfelu - ceny w sklepach stoja wysoko mimo mocnego zlotego. Znowu to samo pytanie: gdzie sie podziewa ta sila zlotego skoro w sklepie jej nie ma?
#2
Bo mocny zloty obniza CENY IMPORTU, ale wiekszosc Twojego koszyka to uslugi, robocizna, marze krajowe - na nie kurs nie wplywa. Plus sprzedawcy chetnie podnosza gdy drogo, niechetnie obnizaja gdy tanio. Asymetria cenowa. Mocny zloty pomaga, tylko nie tak widocznie jak byś chcial.
#3
Dodatkowo efekt jest opozniony o miesiace i rozmyty. Mocny zloty dzis = lekko tansze towary za pol roku, jak firmy odnowia kontrakty importowe. Nie ma natychmiastowego przelozenia na polke sklepowa.
#4
albo po prostu ceny nigdy nie spadaja, ida tylko w gore wolniej albo szybciej. mocny zloty czy slaby, rachunek w sklepie zawsze wiekszy. taka prawda