Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Kolejny wiceprezes NBP złożył dymisję

Kolejny wiceprezes NBP złożył dymisję

2008-01-24 Komentarz wieczorny Open Finance
Minęły trzy tygodnie od kiedy Krzysztof Rybiński zrezygnował z fotela wiceprezesa Narodowego Banku Polskiego nie podając przyczyn. Dziś na podobny krok zdecydował się Jerzy Pruski. Jerzy Pruski okazał się bardziej rozmowny. "Moja decyzja (...) wynika z braku możliwości sprawowania (...) urzędu w sposób efektywny".
Dzisiejszy dzień może napawać optymizmem

Dzisiejszy dzień może napawać optymizmem

2008-01-24 Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Złoty pozostawał stabilny przez większą część dnia z lekką tendencją do umacniania się zarówno wobec euro jak i dolara. Poza tym giełdy europejskie, w tym i warszawski parkiet, przez cały dzień notowały znaczne wzrosty. A wszystko to zaczęło się już wczoraj wieczorem od sporych zwyżek na giełdzie amerykańskiej.

Wzrosty na rynku EURUSD

Wzrosty na rynku EURUSD

2008-01-24 Raport popołudniowy FMCM
W dniu dzisiejszym na rynku EURUSD dominował trend wzrostowy. Wspólna waluta umocniła się względem dolara ponad 1,4 figury. Aprecjacji euro sprzyjała między innymi wypowiedź Axel’a Webera. Jego zdaniem w Eurolandzie mamy do czynienia z silną presją inflacyjną, co może przełożyć się na wzrost stóp procentowych.
WIG20 zyskał 5,7% w ciągu trzech dni

WIG20 zyskał 5,7% w ciągu trzech dni

2008-01-24 Komentarz giełdowy Gold Finance
Udana końcówka wczorajszych notowań na Wall Street spowodowała, że dzisiejsze notowania w Azji oraz Europie były dla inwestorów bardzo udane. Po tak mocnych spadkach w ostatnim czasie rynkom należało się większe odbicie, które nastąpiło właśnie dzisiaj. Warszawskie indeksy rozpoczęły czwartek od wzrostów, które utrzymywały się przez cały dzień.
Dolar ponownie słabnie

Dolar ponownie słabnie

2008-01-24 Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Zdecydowane wzrosty indeksów giełd europejskich oraz lepszy od spodziewanego odczyt indeksu instytutu IFO przełożyły się na aprecjację wartości euro wobec dolara. Wzrost tego indeksu do 103,4 pkt z 103 miesiąc wcześniej jest dość zaskakujący.
Słabsze dane z USA

Słabsze dane z USA

2008-01-24 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Amerykańskie Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami poinformowało, że sprzedaż domów na rynku wtórnym w USA spadła w grudniu o 2,2 proc. miesiąc do miesiąca do 4,89 mln. Rynkowe prognozy mówiły natomiast o spadku sprzedaży o 1 proc. W relacji rocznej sprzedaż spadła natomiast o 22 proc.
Jak długo potrwa korekta?

Jak długo potrwa korekta?

2008-01-24 Puls Walutowy FIT DM
Czwartek przyniósł w końcu tak długo wyczekiwane odbicie na giełdowych parkietach. Zaczęło się od wyraźnego zwrotu w ostatnich godzinach środowych notowań na Wall Street, po tym jak władze stanu Nowy Jork zaproponowały plan wsparcia dla przeżywających trudności ubezpieczycieli obligacji, co poprawiło nastroje wokół całej branży.
Mniej bezrobotnych w USA

Mniej bezrobotnych w USA

2008-01-24 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Kurs EUR/USD nie zareagował na publikację tygodniowych danych z amerykańskiego rynku pracy. Jak poinformował Departament Pracy USA, w minionym tygodniu liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych spadła o 1 tys. do 301 tys.
Zaskakujące dane z Niemiec i Polski

Zaskakujące dane z Niemiec i Polski

2008-01-24 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Indeks klimatu gospodarczego monachijskiego instytutu Ifo, który obrazujący nastroje wśród niemiecki przedsiębiorców, w styczniu niespodziewanie wzrósł do 103,4 pkt. Rynkowe prognozy zakładały natomiast jego spadek do 102,3 pkt. z 103 pkt. w grudniu.
PKB w Chinach wzrósł o 11,2 proc.

PKB w Chinach wzrósł o 11,2 proc.

2008-01-24 Komentarz poranny Open Finance
Według wstępnych szacunków chińska gospodarka w czwartym kwartale rozwijała się tylko nieznacznie wolniej niż w trzecim, kiedy wzrost wynosił 11,5 proc. Spadła za to inflacja. Inflacja w Chinach wyniosła w grudniu 6,5 proc. wobec 6,9 proc. w listopadzie i oczywiście pozostaje wysoko poza celem banku Ludowego.
Rynek wszedł w konsolidację

Rynek wszedł w konsolidację

2008-01-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsza sesja na rynku krajowym po raz kolejny charakteryzowała się dużą zmiennością i niezdecydowaniem inwestorów. Rodzima waluta po początkowym dość dynamicznym osłabieniu na koniec dnia odrobiła straty i powróciła w okolice poziomów otwarcia. Na początku sesji dzisiejszej za jednego dolara płacimy 2,48 natomiast jedno euro kosztuje 3,62.
Na giełdach powiało optymizmem

Na giełdach powiało optymizmem

2008-01-24 Komentarz poranny TMS Brokers
Nie wszyscy wczoraj wierzyli w korektę spadków, co można było łatwo zauważyć po przebiegu sesji. Zaczęliśmy od dużych plusów (WIG20 otworzył się ponad poziomem 2900pkt), po czym obserwowaliśmy osuwanie się indeksów, które dość szybko zamieniły plusy na minusy (WIG20 w pewnym momencie spadał o 3 proc).
Huśtawka nastrojów

Huśtawka nastrojów

2008-01-24 Codzienny Puls Rynku IDM SA
Kolejny dzień na rynkach zagranicznych charakteryzował się dużo zmiennością. Odczucia inwestorów po nieoczekiwanej obniżce stóp procentowych w USA o 75pb pozostawały mieszane. Zdania co do działania Fed są podzielone.
Możliwe silne wzrosty na GPW

Możliwe silne wzrosty na GPW

2008-01-24 X-Trade Brokers - Puls Rynku
Czwartkowa sesja na GPW rozpocznie się od wyraźnych wzrostów. Jako, że występuje dziś pełna analogia do sytuacji sprzed otwarcia środowej sesji, jeżeli chodzi o rynkowe otoczenie (giełdy w USA wczoraj wybroniły się przed mocną przeceną.
Trichet, prawdziwy jastrząb vs kroplówki w USA

Trichet, prawdziwy jastrząb vs kroplówki w USA

2008-01-24 X-Trade Brokers Daily
Spadek indeksu niemieckiej giełdy o ponad 4% to najlepszy komentarz odnośnie tego co inwestorzy ze strefy euro sądzą o konsekwencjach postawy prezesa ECB, który wczoraj przemawiał w Parlamencie Europejskim. Trichet użył dość mocnych słów, które mogłyby sugerować, iż nie do końca zgadza się z wtorkową decyzją Fed, a już na pewno nie zamierza jej replikować.
Wbrew oczekiwaniom dolar zyskuje na wartości

Wbrew oczekiwaniom dolar zyskuje na wartości

2008-01-24 Komentarz walutowy Money Expert
Po wtorkowym niezapowiedzianym obniżeniu stóp procentowych w USA o 75 punktów bazowych (do poziomu 3,50%) zamiast spodziewanego osłabienia dolar wzmacniał swoją wartość względem euro. Owszem, bezpośrednio po opublikowaniu decyzji Fed-u dało się zauważyć wyprzedaż amerykańskiej waluty, ale nie miała ona charakteru masowego.
Widoczne niezdecydowanie inwestorów

Widoczne niezdecydowanie inwestorów

2008-01-24 Raport poranny FMCM
Ostatnia decyzja FED, który zdecydowała się na obcięcie stóp procentowych o 75 pkt. baz. ma jak na razie niewielki wpływ na rynki. Co prawda w dniu wczorajszym obserwowaliśmy silne wzrosty na giełdach azjatyckich oraz zamknięcie giełdy nowojorskiej na ponaddwuprocentowym plusie, jednak europejska część sesji zdominowana była już przez spadki największych rynków i to rzędu 3-5%.
Ryzykowne okazje

Ryzykowne okazje

2008-01-24 Komentarz poranny DM IDMSA
Wczorajsza sesja miała ponownie bardzo nerwowy przebieg. Wysokie otwarcie w wyniku dobrych sesji na giełdach światowych sprowokowało do działania podaż zarówno w Warszawie jak i na innych europejskich parkietach. Przewaga obozu byków z początku sesji szybko przez to stopniała i wśród graczy wdarł się wyraźny pesymizm.
Indeksy giełdowe w górę

Indeksy giełdowe w górę

2008-01-24 Poranny Szkic Walutowy AFS
Indeksy giełdowe w górę – WIG20 co prawda bardzo nieśmiało, ale już w USA można by myśleć o powrocie optymizmu na rynek: S&P500 wzrósł o 2,14%, DJIA o 2,5%, NASDAQ o 1,05%, również „zielono” zakończyła się sesje na Dalekim Wschodzie.
Będzie kolejna obniżka stóp w USA?

Będzie kolejna obniżka stóp w USA?

2008-01-23 Komentarz wieczorny Open Finance
Główny ekonomista banku Merrill Lynch uważa, że Fed obniży stopy także na swoim przyszłotygodniowym posiedzeniu - o 50 punktów bazowych. Gdyby to okazało się prawdą byłaby to naprawdę błyskawiczna reakcja banku centralnego. Ale wciąż bez gwarancji, że są to działania właściwe - analitycy amerykańscy różnią się w opiniach.