Wiadomości - Wszystkie wiadomości, komentarze, analizy

Wybierz kategorię: [Waluty] - [Giełda] - [Rynek kapitałowy] - [Towary] - [Banki]

Zamówienia na dobra trwałego użytku niższe niż oczekiwano

Zamówienia na dobra trwałego użytku niższe niż oczekiwano

2008-02-27 Komentarz wieczorny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Przedłuża się seria słabych danych makroekonomicznych z USA. Zamówienia na dobra trwałego użytku spadły w styczniu o 5,3 proc., po wzroście o 4,4 proc. w grudniu. Z wyłączeniem środków transportu spadek wyniósł 1,6 proc. Ekonomiści oczekiwali, że będzie to spadek odpowiednio o 4,0 i 1,4 proc.
WIG20 blisko 3000 punktów

WIG20 blisko 3000 punktów

2008-02-27 Komentarz giełdowy Gold Finance
Dzisiejsza sesja na GPW rozpoczęła się od niewielkich wzrostów, które jednak szybko zostały zniwelowane. Gracze ostrożnie podeszli do wczorajszych zwyżek za Oceanem, a spadki na europejskich parkietach mocno przeszkodziły bykom w podjęciu walki o wyższe poziomy.

Wyprzedaż amerykańskiej waluty

Wyprzedaż amerykańskiej waluty

2008-02-27 Komentarz wieczorny TMS Brokers
Środowa sesja na rynku walutowym była kontynuacja rozpoczętego wczoraj procesu bardzo dynamicznej wyprzedaży amerykańskiej waluty. Tak duża dynamika zmian wynika z pokonania niezwykle istotnego oporu na parze EUR/USD, który znajdował się na poziomie 1,50.
Podsumowanie sesji na GPW

Podsumowanie sesji na GPW

2008-02-27 X-Trade Brokers Puls Rynku
Środa była już trzecią kolejną sesją, którą indeks dużych spółek zakończył zniżką. WIG20 spadł o 0,16 proc. do poziomu 3023,03 pkt. Na minusie dzień zamknął również WIG (-0,26 proc.), TechWIG (-0,18 proc.) i mWIG40 (-0,58 proc.). Wzrostem zakończył notowania jedynie, grupujący najmniejsze spółki, indeks sWIG80. Na zamknięciu miał on wartość 14671,44 pkt. (+0,28 proc.).
RPP podniosła stopę procentową o 25pb

RPP podniosła stopę procentową o 25pb

2008-02-27 Popołudniowy szkic walutowy AFS
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopę procentową o 25pb do poziomu 5,5% i okazało się, że rynek spodziewał się tego posunięcia. Po poniedziałkowym wysokim odczycie sprzedaży detalicznej (wzrost o 20,9% r/r) rynek zareagował silnym umocnieniem złotego praktycznie dyskontując dzisiejszą reakcję Rady.
Kredyty będą droższe, ale…

Kredyty będą droższe, ale…

2008-02-27 Komentarz X-Trade Brokers
Rada Polityki Pieniężnej zgodnie z moimi oczekiwaniami podniosła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. Po tej decyzji stopa referencyjna wynosi 5,5%. Nie było to jednak takie oczywiste.
Raport specjalny: rekordy eurodolara

Raport specjalny: rekordy eurodolara

2008-02-27 Komentarz specjalny TMS Brokers
Kondycja amerykańskiej waluty była dużo lepsza przed tym jak Rezerwa Federalna zaczęła ratować amerykańską gospodarkę. Ponieważ zakres możliwości jej działań nie jest w obecnych warunkach zbyt duży i ogranicza się właściwie do regulowania wysokości stóp proc. to FED wykorzystuje ten instrument w najbardziej efektywny sposób redukując stopy proc. w zaskakująco szybkim tempie.
Dziś decyzja Rady Polityki Pieniężnej

Dziś decyzja Rady Polityki Pieniężnej

2008-02-27 Komentarz poranny Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Od ostatniej podwyżki stóp procentowych w NBP, rynkowe stopy procentowe WIBOR wzrosły o ok. 20 punktów, dyskontując już ewentualną podwyżkę stóp na dzisiejszym posiedzeniu RPP. Choć rynek swoją decyzję już "podjął" nie jest bynajmniej przesądzone, czy RPP faktycznie zdecyduje się na taki ruch. Od poprzedniej decyzji minął ledwie miesiąc.
Rekordy eurodolara wspierają złotego

Rekordy eurodolara wspierają złotego

2008-02-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Rynek zagraniczny: Końcówka wczorajszego dnia i sesja azjatycka pogrążyła dolara. EUR/USD przełamał potrójny szczyt na poziomach 1,4950-70 i wzrósł do rekordowego poziomu 1,5048. Po płytkim odreagowaniu wzrostów, kurs ponownie zbliża się do nocnych maksimów.
Kolejna okazja do wzrostów

Kolejna okazja do wzrostów

2008-02-27 Komentarz poranny TMS Brokers
Wczorajsze zachowanie naszej giełdy wyróżniało się negatywnie na tle innych europejskich parkietów, które ostatecznie zakończyły dzień na sporych plusach. Dobra nastroje wspierane rano przez lepszy od oczekiwanego indeks Ifo szybko wyparowały po danych o wysokiej inflacji i niskim wskaźniku zaufania konsumentów w Stanach Zjednoczonych.
Skończyło się na negatywnej perspektywie

Skończyło się na negatywnej perspektywie

2008-02-27 X-Trade Brokers Daily
Od kilku tygodni rynki akcji żyją m.in. perspektywami na zmianę ratingu dla firm takich jak MBIA Inc., czy Ambac, zajmujących się gwarantowaniem emisji obligacji. Jak już pisaliśmy działalność tych firm ma sens wyłącznie gdy posiadają one najwyższy rating zdolności kredytowej.
Za nami bardzo słaba sesja

Za nami bardzo słaba sesja

2008-02-27 Komentarz poranny DM IDMSA
Jeśli jakiś rynek jest wyraźnie skorelowany z indeksami światowymi, a zdarzy my się jedna sesja, podczas której z niewiadomych powodów skieruje się w inną stronę, można mówić o przypadku. Gdy taka sytuacja zdarza się przez kilka dni z rzędu, należy podejrzewać, że coś z tym rynkiem jest nie tak. W taki właśnie sposób należy interpretować zachowanie GPW z trzech ostatnich sesji.
Dolar stracił grunt pod nogami po deklaracji Kohna

Dolar stracił grunt pod nogami po deklaracji Kohna

2008-02-27 Raport poranny FMCM
Wczorajszy dzień przyniósł falę wyprzedaży amerykańskiej waluty, której źródłem były publikowane dane makroekonomiczne, a zwłaszcza wypowiedź wiceprezesa FED Donalda Kohna na temat sytuacji w USA.
GPW nie pójdzie pod prąd

GPW nie pójdzie pod prąd

2008-02-27 X-Trade Brokers - Puls Rynku
W ostatnich dniach warszawska giełda wręcz poraża słabością. Indeksy spadają, pomimo dość licznej grupy potencjalnych impulsów do sprowokowania wzrostów, na czoło której oprócz rosnących cen ropy i miedzi, co powinno pomagać spółkom surowcowym, wysuwają się przede wszystkim wzrostu na Wall Street i podobna poprawa obserwowana na czołowych parkietach w Azji i Europie.
EUR/USD powyżej 1,50 dolara

EUR/USD powyżej 1,50 dolara

2008-02-27 X-Trade Brokers - Puls Rynku
We wtorek kurs EUR/USD, pierwszy raz w swej krótkiej historii, pokonał poziom 1,50 dolara. Euro, które w transakcjach bezgotówkowych funkcjonuje od 1999 roku, a w obiegu gotówkowym od 2002 roku, wzrosło w relacji do dolara do poziomu 1,5047, ustanawiając nowy rekord wszech czasów. Poprzedni rekord to poziom 1,4964 dolara. Został on ustanowiony 23 listopada 2007 roku.
Zapowiedź cięcia stóp pomimo wysokiej inflacji

Zapowiedź cięcia stóp pomimo wysokiej inflacji

2008-02-26 Raport popołudniowy FMCM
Dzisiejszy dzień na rynku eurodolara upłynął pod dyktando popytu na wspólną walutę, a zwolenników dolara stać było jedynie na pogłębienie w godzinach porannych spadkowej korekty. Popytowi na dolara wystarczyło sił jedynie do obniżenia kursu EURUSD w rejon 1,4780, gdzie uaktywnili się kupujący euro.
USA: Gorsze nastroje, spadek cen domów, wzrost inflacji

USA: Gorsze nastroje, spadek cen domów, wzrost inflacji

2008-02-26 Komentarz popołudniowy Open Finance
WYDARZENIE DNIA: Trudno było wyobrazić sobie gorszy zestaw danych napływających dziś z USA. Inflacja producentów miała wzrosnąć o 0,4 proc., a było to 1,0 proc. A to tylko wstęp. Wzrost cen produkcji nie tylko przekroczył oczekiwania ekonomistów. Jego siła każe poważnie rozważać sytuację Fed, który chciałby jednocześnie i wspomóc gospodarkę i walczyć z inflacją.
Wtorek nie był dobrym dniem dla dolara

Wtorek nie był dobrym dniem dla dolara

2008-02-26 Popołudniowy Szkic Walutowy AFS
Wtorek nie był dobrym dniem dla dolara, który w obawie o spowolnienie gospodarcze w USA tracił wobec euro oraz funta. O godzinie 16:30 kurs EURUSD testował poziomy 1,4890 natomiast „Cable” atakował poziom oporu na poziomie 1,9750.
Widmo stagflacji coraz bardziej realne

Widmo stagflacji coraz bardziej realne

2008-02-26 Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Trend wzrostowy na eurodolarze był dziś kontynuowany, ale najbliższa przyszłość tej pary nie jest jasna. Wzrosty EUR/USD na dzisiejszej sesji nie dziwiły w kontekście odczytu indeksu Ifo, który okazał się dużo lepszy od prognozowanego.
Mocny spadek indeksu WIG20 pod koniec dnia

Mocny spadek indeksu WIG20 pod koniec dnia

2008-02-26 Komentarz giełdowy Gold Finance
Poranna faza sesji była bardzo podobna do wczorajszego przebiegu notowań na GPW. Pozytywne zakończenie notowań na Wall Street wpłynęło na dzisiejsze dobre otwarcie. Podobnie jak wczoraj indeks WIG20 dotarł w okolice 3100 punktów, jednak na tym poziomie znowu dała znać o sobie podaż, która sprowadziła w kolejnych godzinach indeks dużych spółek w okolice wczorajszego zamknięcia.