Możliwe duże zmiany cen na rynkach surowcowych

Możliwe duże zmiany cen na rynkach surowcowych
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2007-10-08 (14:33)

Pierwszy tydzień października przyniósł oczekiwaną od dłuższego czasu korektę kursu EUR/USD. Pomimo, że do tej pory spadki są bardzo ograniczone to i tak przyczyniło się to do zatrzymania wzrostów na rynkach surowcowych. Obecnie ceny wielu surowców znajdują się na rekordowych poziomach, a ich wzrosty dawno już nie były przerywane żądną większą korektą.

Wpływ na to miał rynek walutowy, gdzie obserwowaliśmy znaczną deprecjacje amerykańskiej waluty. Tani dolar wpływał na wzrost cen denominowanych w nim surowców. Cenom sprzyjała także pozytywna atmosfera na rynkach kapitałowych. Obecnie jednak, gdy kurs EUR/USD zagrożony jest większą korektą także ceny surowców powstrzymują się od wzrostów i coraz bardziej prawdopodobna staje się ich korekta. Należy jednak pamiętać, że wciąż dominujący trend jest wzrostowy i korekty cen powinny być raczej wykorzystywane do powiększania pozycji niż do zajmowania spekulacyjnie krótkich pozycji.

Ubiegły tydzień na rynku ropy (LC) przyniósł także realizację zysków. Cena baryłki w trzymiesięcznym kontrakcie spadła z rekordowego poziomu 81,05 dolara do wyznaczonego przez nas w ostatnim komentarzu wsparcia w okolicach poziomu 76 USD. Tam nastąpiło odbicie i na dzisiejszej sesji cena wynosi 78,50 dolara. Na takie zachowanie wpływ miały spekulacje na temat publikowanych w środę informacji o zapasach ropy w USA oraz kolejne spekulacje na temat pogody i ewentualnych sztormów. Swoją drogą ostatnio wydaje się, że inwestorzy na rynku ropy częściej od serwisów informacyjnych oglądają prognozę pogody. Także wielu analityków każdy ruch cenowy tłumaczy taką lub inną prognozą. Trzeba mieć na uwadze, że duże sztormy mogą narazić niektóre platformy na ryzyko jednak czy ma to, aż tak duży wpływ na cenę ropy na światowych rynkach? W naszej opinii nie jest to do końca zgodne z prawdą. Czytelnicy cotygodniowych komentarzy z pewnością zauważyli, że często występuje duża korelacja między cenami opisywanych surowców, oraz duża korelacja ujemna z kursem amerykańskiej waluty. Dlatego też raczej wątpliwe jest aby prognoza pogody z Zatoki Meksykańskiej miała taki wpływ na zachowanie inwestorów zarówno na rynku surowcowym jak i walutowym.

Naszym zdaniem na kolejnych sesjach notowania ropy nadal będą uzależnione od nastrojów panujących na parze EUR/USD. Jeśli obecny spadek przybierze jeszcze na sile to znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo większej korekty na rynku surowcowym. Będzie to dotyczyło także ropy nawet w przypadku bardzo sprzyjających prognoz pogody.

W analizie cen „czarnego złota” należy zwrócić uwagę na wspomniane już wsparcie w okolicach 76,00 USD. Jeśli cena spadnie poniżej tego poziomu to należy się liczyć z możliwym szybkim spadkiem nawet w okolice 72,00 – 73,00 USD za baryłkę.

Zgodnie z naszą prognozą zachowywały się w ciągu ostatnich pięciu sesji ceny miedzi. Pozytywna atmosfera na rynkach kapitałowych oraz obawy o dostawy z powodu strajku w dwóch peruwiańskich kopalniach wywindowały ceny do poziomu 8310 USD za tonę. Jest to bardzo ważny poziom, ponieważ jeżeli weźmiemy pod uwagę ceny zamknięcia to jest to już trzecia próba wyjścia powyżej. Także tym razem widać, że na razie kurs nie ma siły na przebicie tego oporu. Sensowne wydaje się obecnie wstrzymanie z zajmowaniem długich pozycji przynajmniej do czasu znalezienia się kursu ponad zeszłotygodniowym szczytem. W przypadku korekty ważnym wsparciem będzie 7700 USD za tonę.

W minionym tygodniu podobnie zachowywały się ceny złota oraz srebra. Ceny tego pierwszego po dojściu do poziomu 747 dolarów za uncję rozpoczęły korektę. Była ona już bardzo potrzebna ze względu na wykupienie rynku. Oscylator RSI przebywał na dawno nie notowanym poziomie 80. Ostatnio gdy wspomniany oscylator dotarł do tego poziomu – maj 2006 cena złota oddała w miesiąc ponad 50% wzrostów budowanych ponad rok czasu. Korekta więc była bardzo dynamiczna, czy będzie taka także tym razem?

Na chwilę obecną na pewno można wyznaczyć ważne wsparcie, od którego kurs odbił już dwa razy na poziomie 722 USD. Jeśli cena spadnie poniżej to znacznie wzrośnie prawdopodobieństwo szybkiego spadku do poziomu 694 dolary. W dłuższym terminie jednak trend jest wzrostowy i inwestycja w złoto powinna być jednym z elementów dobrze zdywersyfikowanego portfela. Tak jak wspomnieliśmy bardzo podobnie wygląda sytuacja na srebrze. W tym przypadku pierwszym wsparciem jest 13 USD a przebicie tego poziomu sprowadzi prawdopodobnie cenę w okolice 12,5 dolara za uncję.

Obecny tydzień jest dosyć ważny na rynkach surowcowych ze względu na trwające właśnie doroczne spotkania aktywnych uczestników rynku organizowane przez Londyńską Giełdę Metali (LME). Zazwyczaj w tym okresie mamy do czynienia z dużymi zmianami cen, należy więc spodziewać się szybkich zmian kursów. Inwestowanie w takich warunkach jest bardzo ryzykowne i należy być ostrożnym.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

09:43 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.