Uspokojenie nastrojów

Uspokojenie nastrojów
Komentarz poranny Expandera
Data dodania: 2007-09-21 (10:27)

Giełdy akcji pozostawały w czwartek w cieniu notowań na innych rynkach. Rekordy słabości bił dolar, drożały towary, szczególnie metale szlachetne, w dół szły ceny obligacji (rosła rentowność). Amerykańska waluta spadła poniżej psychologicznej granicy 1,4 USD za euro.

Złoto osiągnęło najwyższą cenę od 1980 r. (742 USD za uncję). Zyskowność amerykańskich 10-latek, będących punktem odniesienia dla oceny atrakcyjności wycen akcji, podskoczyła o 8 pkt bazowych, do 4,6%. Jeszcze kilka dni temu wynosiła niewiele ponad 4,3%. Można byłoby to odczytywać jako wyraz wiary w zażegnanie kłopotów amerykańskiej gospodarki, ale do takiej interpretacji wczorajszych zdarzeń zniechęcało zachowanie giełdy. Ta spadała. Do scenariusza jednoznacznego przekonania o lepszych perspektywach amerykańskiej gospodarki po ostatnim mocnym cięciu stóp procentowych nie pasowała też stabilizacja cen miedzi, czy niejednorodne notowania jena wobec wysokooprocentowanych walut. Wobec dolara kanadyjskiego i australijskiego jen utrzymywał środową cenę, ale wobec funta brytyjskiego wzmocnił się. Dolar kanadyjski wyraźnie zyskał, australijskiemu trudniej idzie odrabianie strat, a najsłabiej pod tym względem wypada funt. To sugerowało powstrzymywanie się z transakcjami typu carry trade, polegających na pożyczaniu środków tam, gdzie są niskie stopy procentowe i lokowaniu w miejscach o wysokim koszcie pieniądza. Aktywność w tym względzie jest odzwierciedleniem postrzegania ryzyka inwestycji.

Wobec tego na czwartkowe notowania można patrzeć przez pryzmat zagrożeń związanych z obniżeniem kosztów pieniądza w USA. Rozszerzenie się równicy między rentownością 10-latek i 2-latek w Ameryce do największego poziomu od maja 2005 r. potwierdza taki kierunek myślenia. Niższy koszt pieniądza, powodujący deprecjację dolara, wpływa na obawy o powrót presji inflacyjnej. Wyższa rentowność długoterminowych obligacji zmniejsza atrakcyjność wycen giełdowych, a jednocześnie stanowi wyzwanie z punktu widzenia finansowania inwestycji w nieruchomości (oprocentowanie wielu kredytów oparte jest na dochodowości 30-letnich obligacji).

Bilans czwartkowych informacji gospodarczych był natomiast bardziej zrównoważony niż dzień wcześniej. Pozytywnie wypadły dane o liczbie bezrobotnych w USA za ubiegły tydzień, ale słabo wyglądał indeks wskaźników wyprzedzających koniunktury. Jednocześnie Alan Greenspan, poprzedni szef Fed, ponownie ostrzegł przed groźbą recesji. Wspomniał, że mimo cięcia stóp prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest większe niż jedna trzecia i przypomniał o „górze” niesprzedanych domów, co będzie negatywnie oddziaływać na ceny.

Wraz ze zbliżaniem się do końca września, czyli zakończenia kwartału będzie rosło znaczenie oczekiwań co do tego, co przyniesie kolejny sezon publikacji wyników kwartalnych w Ameryce. Ostatnie dni stanowią „wprawkę” do tego. Wczoraj Deutsche Bank, największy niemiecki bank, przestrzegł przed negatywnymi konsekwencjami dla wyników błędnych decyzji w czasie boomu kredytowego. W Stanach Zjednoczonych znaczne pogorszenie zysków zanotował Bear Stearns. Wpływ tych doniesień złagodziła jednak dobra forma Goldman Sachs. To przekonywało, że nie wszystkie firmy inwestycyjne musiały stracił na perturbacjach na rynkach finansowych w czasie wakacji.

Dziś wygasają wrześniowe kontrakty terminowe na naszym rynku. To może spowodować, że ostatnia godzina sesji będzie nerwowa ze względu na możliwość zamykania pozycji przez arbitrażystów. Gdyby tak było, zamknięcie notowań może być nieco wypaczone. Takiemu scenariuszowi sprzyja brak publikacji istotniejszych danych makroekonomicznych.

Najważniejsze wydarzenia z 20 września 2007 r.:

* W Wielkiej Brytanii sierpniowa sprzedaż detaliczna okazała się wyższa od oczekiwań – wzrost wyniósł 4,9% wobec prognozowanych 4%
* Został opublikowany skrócony protokół z ostatniego posiedzenia RPP
* Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA wykazał, że w ostatnim tygodniu było ich 311 tys. wobec spodziewanych 320 tys.
* W USA indeks wskaźników wyprzedających koniunktury (LEI) za sierpień spadł o 0,6%. Spodziewano się, że utrzyma się na poziomie z poprzedniego miesiąca
* Ben Bernanke, szef Fed, zapowiedział ustalenie nowych zasad ochrony konsumentów w zakresie polityki kredytowej
* Wyniki kwartalne Bear Stearns były znacznie słabsze od spodziewanych, Goldman Sachs pokaźnie przekroczył prognozy
* We wrześniu wskaźnik koniunktury bankowej Pengab w Polsce wzrósł o 5,3 pkt, do 41,8 pkt, wobec sierpnia, ale czwarty kolejny miesiąc był niższy niż rok wcześniej

Dzisiaj na rynkach
21 IX 2007 r.

* Bilans płatniczy Eurolandu za lipiec – szacowany jest na 3,7 mld euro
* Wstępny wrześniowy indeks PMI dla Eurolandu – ma wynieść 54 pkt wobec 54,3 pkt w sierpniu dla przemysłu i 57,5 pkt wobec 58 pkt w sierpniu dla sektora usług
* Wygasają wrześniowe kontrakty terminowe

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.