Uspokojenie nastrojów

Uspokojenie nastrojów
Komentarz poranny Expandera
Data dodania: 2007-09-21 (10:27)

Giełdy akcji pozostawały w czwartek w cieniu notowań na innych rynkach. Rekordy słabości bił dolar, drożały towary, szczególnie metale szlachetne, w dół szły ceny obligacji (rosła rentowność). Amerykańska waluta spadła poniżej psychologicznej granicy 1,4 USD za euro.

Złoto osiągnęło najwyższą cenę od 1980 r. (742 USD za uncję). Zyskowność amerykańskich 10-latek, będących punktem odniesienia dla oceny atrakcyjności wycen akcji, podskoczyła o 8 pkt bazowych, do 4,6%. Jeszcze kilka dni temu wynosiła niewiele ponad 4,3%. Można byłoby to odczytywać jako wyraz wiary w zażegnanie kłopotów amerykańskiej gospodarki, ale do takiej interpretacji wczorajszych zdarzeń zniechęcało zachowanie giełdy. Ta spadała. Do scenariusza jednoznacznego przekonania o lepszych perspektywach amerykańskiej gospodarki po ostatnim mocnym cięciu stóp procentowych nie pasowała też stabilizacja cen miedzi, czy niejednorodne notowania jena wobec wysokooprocentowanych walut. Wobec dolara kanadyjskiego i australijskiego jen utrzymywał środową cenę, ale wobec funta brytyjskiego wzmocnił się. Dolar kanadyjski wyraźnie zyskał, australijskiemu trudniej idzie odrabianie strat, a najsłabiej pod tym względem wypada funt. To sugerowało powstrzymywanie się z transakcjami typu carry trade, polegających na pożyczaniu środków tam, gdzie są niskie stopy procentowe i lokowaniu w miejscach o wysokim koszcie pieniądza. Aktywność w tym względzie jest odzwierciedleniem postrzegania ryzyka inwestycji.

Wobec tego na czwartkowe notowania można patrzeć przez pryzmat zagrożeń związanych z obniżeniem kosztów pieniądza w USA. Rozszerzenie się równicy między rentownością 10-latek i 2-latek w Ameryce do największego poziomu od maja 2005 r. potwierdza taki kierunek myślenia. Niższy koszt pieniądza, powodujący deprecjację dolara, wpływa na obawy o powrót presji inflacyjnej. Wyższa rentowność długoterminowych obligacji zmniejsza atrakcyjność wycen giełdowych, a jednocześnie stanowi wyzwanie z punktu widzenia finansowania inwestycji w nieruchomości (oprocentowanie wielu kredytów oparte jest na dochodowości 30-letnich obligacji).

Bilans czwartkowych informacji gospodarczych był natomiast bardziej zrównoważony niż dzień wcześniej. Pozytywnie wypadły dane o liczbie bezrobotnych w USA za ubiegły tydzień, ale słabo wyglądał indeks wskaźników wyprzedzających koniunktury. Jednocześnie Alan Greenspan, poprzedni szef Fed, ponownie ostrzegł przed groźbą recesji. Wspomniał, że mimo cięcia stóp prawdopodobieństwo takiego scenariusza jest większe niż jedna trzecia i przypomniał o „górze” niesprzedanych domów, co będzie negatywnie oddziaływać na ceny.

Wraz ze zbliżaniem się do końca września, czyli zakończenia kwartału będzie rosło znaczenie oczekiwań co do tego, co przyniesie kolejny sezon publikacji wyników kwartalnych w Ameryce. Ostatnie dni stanowią „wprawkę” do tego. Wczoraj Deutsche Bank, największy niemiecki bank, przestrzegł przed negatywnymi konsekwencjami dla wyników błędnych decyzji w czasie boomu kredytowego. W Stanach Zjednoczonych znaczne pogorszenie zysków zanotował Bear Stearns. Wpływ tych doniesień złagodziła jednak dobra forma Goldman Sachs. To przekonywało, że nie wszystkie firmy inwestycyjne musiały stracił na perturbacjach na rynkach finansowych w czasie wakacji.

Dziś wygasają wrześniowe kontrakty terminowe na naszym rynku. To może spowodować, że ostatnia godzina sesji będzie nerwowa ze względu na możliwość zamykania pozycji przez arbitrażystów. Gdyby tak było, zamknięcie notowań może być nieco wypaczone. Takiemu scenariuszowi sprzyja brak publikacji istotniejszych danych makroekonomicznych.

Najważniejsze wydarzenia z 20 września 2007 r.:

* W Wielkiej Brytanii sierpniowa sprzedaż detaliczna okazała się wyższa od oczekiwań – wzrost wyniósł 4,9% wobec prognozowanych 4%
* Został opublikowany skrócony protokół z ostatniego posiedzenia RPP
* Cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych w USA wykazał, że w ostatnim tygodniu było ich 311 tys. wobec spodziewanych 320 tys.
* W USA indeks wskaźników wyprzedających koniunktury (LEI) za sierpień spadł o 0,6%. Spodziewano się, że utrzyma się na poziomie z poprzedniego miesiąca
* Ben Bernanke, szef Fed, zapowiedział ustalenie nowych zasad ochrony konsumentów w zakresie polityki kredytowej
* Wyniki kwartalne Bear Stearns były znacznie słabsze od spodziewanych, Goldman Sachs pokaźnie przekroczył prognozy
* We wrześniu wskaźnik koniunktury bankowej Pengab w Polsce wzrósł o 5,3 pkt, do 41,8 pkt, wobec sierpnia, ale czwarty kolejny miesiąc był niższy niż rok wcześniej

Dzisiaj na rynkach
21 IX 2007 r.

* Bilans płatniczy Eurolandu za lipiec – szacowany jest na 3,7 mld euro
* Wstępny wrześniowy indeks PMI dla Eurolandu – ma wynieść 54 pkt wobec 54,3 pkt w sierpniu dla przemysłu i 57,5 pkt wobec 58 pkt w sierpniu dla sektora usług
* Wygasają wrześniowe kontrakty terminowe

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.