Euforia po decyzji Fed

Euforia po decyzji Fed
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-09-20 (15:35)

Po nieoczekiwanej decyzji Komitetu Otwartego Rynku w USA z wtorkowego wieczora o mocnym cięciu stóp procentowych i huraoptymistycznej reakcji inwestorów na nią, wczorajsze sesje w Europie nie mogły wyglądać inaczej. Przez cały dzień utrzymywał się optymizm, który podsycały dodatkowo nadzieje na kolejną dobrą sesję na amerykańskim parkiecie.

Kolejny dzień liczyło się tylko przekonanie, że tańszy pieniądz pozwoli złagodzić konsekwencje załamania na rynku nieruchomości. Coraz wyraźniej widać, że w opinii inwestorów przyczyną wyprzedaży akcji, jaka miała miejsce w wakacje, nie były przesłanki związane ze stanem i perspektywami gospodarki, a przede wszystkim wiązała się ona z brakiem płynności na rynkach finansowych i globalnym wzrostem awersji do ryzyka. Gdyby rzeczywiście tak było to mielibyśmy sytuację dokładnie taką, jak w przypadku wcześniejszych korekt, jakie występowały na rynkach w ostatnich 4 latach. Jednak w obecnej sytuacji obrona takiej hipotezy jest trudnym zadaniem. Codziennie otrzymujemy informacje pokazujące, że kryzys na rynku nieruchomości nie słabnie. Sytuacja nawet nie stabilizuje się, ale wciąż pogarsza się. Potwierdziły to wczorajsze wiadomości o liczbie pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji. Opublikowane dane były najgorsze od lat. Coraz częściej słychać też głosy ostrzegające przed recesją w USA spowodowaną kryzysem na rynku nieruchomości. Wczoraj agencje cytowały Roberta Shillera, ekonomistę z uniwersytetu Yale, który ostrzegał przed przyszłoroczną recesją, a sytuację na rynku nieruchomości nazwał najgorszą od Wielkiej Depresji.

Jednocześnie przeważająca w mediach opinia o tym, że inflacja przestała być problemem nie do końca są przekonujące. Podany wczoraj wskaźnik bazowy CPI wyniósł w sierpniu w USA 2,1%, czyli pozostał powyżej górnego pułapu, który jest satysfakcjonujący dla władz monetarnych (2%). Zresztą wskaźnik inflacji jest akurat z punktu widzenia inwestorów giełdowych specyficzną daną. Może być w zależności od nastrojów interpretowana dwojako. Z jednej strony przez pryzmat polityki pieniężnej – niższe stopy procentowe to mniej konkurencyjne wobec akcji bezpieczne inwestycje. Z drugiej strony, niższa inflacja odzwierciedla procesy gospodarcze, czyli przekonuje o ich spowalnianiu.

Równocześnie takie niejednoznaczne wiadomości są najlepszym miernikiem nastrojów inwestorów – kiedy z dwóch możliwych interpretacji wybierają tą bardziej korzystną, to znak, że te nastroje są dobre. Tak właśnie jest teraz. Pozostaje wypatrywać sygnałów zmiany nastawienia inwestorów.

Podobny dylemat mieli do rozstrzygnięcia wczoraj również polscy inwestorzy. Dynamika produkcji przemysłowej w minionym miesiącu okazała się słabsza od oczekiwanej, a jednocześnie lepiej wypadły dane o inflacji PPI. Widać było pewne zawahanie w momencie publikowania tych danych, ale ostatecznie przy znakomitych nastrojach na świecie nie mogły zostać źle odczytane.

Kolejny raz znacznie lepiej od małych i średnich spółek wypadły akcje blue chips. Coraz mniej to dziwi w kontekście takich wypowiedzi, jak szefa największego TFI w Polsce, który przewiduje zahamowanie napływu środków do funduszy akcyjnych ze względu na turbulencje na giełdzie. Nie chodzi tu o realne konsekwencje sytuacji na rynku nieruchomości w USA, ale psychologiczne oddziaływanie doniesień zza oceanu. Fundusze inwestycyjne mają największy wpływ na wyceny małych i średnich spółek.

Najważniejsze wydarzenia z 19 września 2007 r.:

* Sierpniowy wskaźnik inflacji PPI w Polsce wyniósł 1,7% wobec prognoz na poziomie 1,8%
* Sierpniowa dynamika produkcji przemysłowej w Polsce wyniosła 9%, spodziewano się więcej (9,5%)
* Wskaźniki inflacji CPI w sierpniu w USA wyniósł 2% wobec spodziewanych 2,2%. W przypadku inflacji bazowej było to 2,1%
* Sierpniowa inflacja CPI w Kanadzie wyniosła 1,7% i była najniższa od stycznia tego roku
* Liczba zezwoleń na budowy domów w sierpniu w USA była najniższa od połowy 1995 r. – wyniosła 1 307 tys. Przewidywano spadek do 1 355 tys.
* Liczba rozpoczętych budów domów w sierpniu w USA była najniższa od 12 lat - miała spaść do 1365 tys., ostatecznie osiągnęła 1331 tys.
* Bank Japonii pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,5%, ale dał sygnał, że w przyszłości wzrosną
* Wyniki kwartalne Morgan Stanley były gorsze od przewidywanych

Dzisiaj na rynkach
20 IX 2007 r.

* W Wielkiej Brytanii podana zostanie sierpniowa sprzedaż detaliczna – oczekiwany jest wzrost o 0,1% m/m i 4% r/r
* Nastąpi publikacja skróconego protokołu z ostatniego posiedzenia RPP
* W USA zaplanowany jest cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych – w ostatnim tygodniu było ich prawdopodobnie 320 tys.
* W USA podany zostanie indeks wskaźników wyprzedających koniunktury (LEI) za sierpień – oczekiwane jest utrzymanie się go na poziomie z poprzedniego miesiąca
* W USA głos zabierze szef Fed - Ben Bernanke
* Opublikowany zostanie w USA indeks Philadelphia Fed, aktywności przemysłu w rejonie Filadelfii – we wrześniu ma wynieść 2 pkt
* Wyniki kwartalne przed sesją w USA podadzą Goldman Sachs i Bear Stearns

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

18:51 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zamyka tydzień na zielono, częściowo za sprawą mocnych odczytów PMI, które wzmożyły aktywność na głównych amerykańskich indeksach. Wzrostowi przewodzi indeks małych spółek Russell 2000 (+0,9%), zaraz po nim Dow Jones (+0,6%), następnie S&P500 oraz Nasdaq na delikatnym plusie (+0,1%), odzyskując nieco spokoju po wczorajszej zmienności na akcjach Big Techu.
Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

2024-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy w Europie mogą mieć dziś powody do zadowolenia. Po mocniejszych przecenach na indeksach na początku tygodnia i wczorajszych odbiciach większość rynków Starego Kontynentu notuje kolejną wzrostową sesję z rzędu. Wśród największych giełd wzrostom przewodzi brytyjski FTSE 100 z prawie 0,8% wzrostem, w ślad za nim podąża niemiecki DAX z 0,7% wzrostem, natomiast szwajcarski SMI kończy sesję z prawie 0,5% wzrostem, a francuski CAC40 rośnie o 0,2%.
Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

2024-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.