Euforia po decyzji Fed

Euforia po decyzji Fed
Data dodania: 2007-09-20 (15:35) Komentarz Expandera

Po nieoczekiwanej decyzji Komitetu Otwartego Rynku w USA z wtorkowego wieczora o mocnym cięciu stóp procentowych i huraoptymistycznej reakcji inwestorów na nią, wczorajsze sesje w Europie nie mogły wyglądać inaczej. Przez cały dzień utrzymywał się optymizm, który podsycały dodatkowo nadzieje na kolejną dobrą sesję na amerykańskim parkiecie.

Kolejny dzień liczyło się tylko przekonanie, że tańszy pieniądz pozwoli złagodzić konsekwencje załamania na rynku nieruchomości. Coraz wyraźniej widać, że w opinii inwestorów przyczyną wyprzedaży akcji, jaka miała miejsce w wakacje, nie były przesłanki związane ze stanem i perspektywami gospodarki, a przede wszystkim wiązała się ona z brakiem płynności na rynkach finansowych i globalnym wzrostem awersji do ryzyka. Gdyby rzeczywiście tak było to mielibyśmy sytuację dokładnie taką, jak w przypadku wcześniejszych korekt, jakie występowały na rynkach w ostatnich 4 latach. Jednak w obecnej sytuacji obrona takiej hipotezy jest trudnym zadaniem. Codziennie otrzymujemy informacje pokazujące, że kryzys na rynku nieruchomości nie słabnie. Sytuacja nawet nie stabilizuje się, ale wciąż pogarsza się. Potwierdziły to wczorajsze wiadomości o liczbie pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji. Opublikowane dane były najgorsze od lat. Coraz częściej słychać też głosy ostrzegające przed recesją w USA spowodowaną kryzysem na rynku nieruchomości. Wczoraj agencje cytowały Roberta Shillera, ekonomistę z uniwersytetu Yale, który ostrzegał przed przyszłoroczną recesją, a sytuację na rynku nieruchomości nazwał najgorszą od Wielkiej Depresji.

Jednocześnie przeważająca w mediach opinia o tym, że inflacja przestała być problemem nie do końca są przekonujące. Podany wczoraj wskaźnik bazowy CPI wyniósł w sierpniu w USA 2,1%, czyli pozostał powyżej górnego pułapu, który jest satysfakcjonujący dla władz monetarnych (2%). Zresztą wskaźnik inflacji jest akurat z punktu widzenia inwestorów giełdowych specyficzną daną. Może być w zależności od nastrojów interpretowana dwojako. Z jednej strony przez pryzmat polityki pieniężnej – niższe stopy procentowe to mniej konkurencyjne wobec akcji bezpieczne inwestycje. Z drugiej strony, niższa inflacja odzwierciedla procesy gospodarcze, czyli przekonuje o ich spowalnianiu.

Równocześnie takie niejednoznaczne wiadomości są najlepszym miernikiem nastrojów inwestorów – kiedy z dwóch możliwych interpretacji wybierają tą bardziej korzystną, to znak, że te nastroje są dobre. Tak właśnie jest teraz. Pozostaje wypatrywać sygnałów zmiany nastawienia inwestorów.

Podobny dylemat mieli do rozstrzygnięcia wczoraj również polscy inwestorzy. Dynamika produkcji przemysłowej w minionym miesiącu okazała się słabsza od oczekiwanej, a jednocześnie lepiej wypadły dane o inflacji PPI. Widać było pewne zawahanie w momencie publikowania tych danych, ale ostatecznie przy znakomitych nastrojach na świecie nie mogły zostać źle odczytane.

Kolejny raz znacznie lepiej od małych i średnich spółek wypadły akcje blue chips. Coraz mniej to dziwi w kontekście takich wypowiedzi, jak szefa największego TFI w Polsce, który przewiduje zahamowanie napływu środków do funduszy akcyjnych ze względu na turbulencje na giełdzie. Nie chodzi tu o realne konsekwencje sytuacji na rynku nieruchomości w USA, ale psychologiczne oddziaływanie doniesień zza oceanu. Fundusze inwestycyjne mają największy wpływ na wyceny małych i średnich spółek.

Najważniejsze wydarzenia z 19 września 2007 r.:

* Sierpniowy wskaźnik inflacji PPI w Polsce wyniósł 1,7% wobec prognoz na poziomie 1,8%
* Sierpniowa dynamika produkcji przemysłowej w Polsce wyniosła 9%, spodziewano się więcej (9,5%)
* Wskaźniki inflacji CPI w sierpniu w USA wyniósł 2% wobec spodziewanych 2,2%. W przypadku inflacji bazowej było to 2,1%
* Sierpniowa inflacja CPI w Kanadzie wyniosła 1,7% i była najniższa od stycznia tego roku
* Liczba zezwoleń na budowy domów w sierpniu w USA była najniższa od połowy 1995 r. – wyniosła 1 307 tys. Przewidywano spadek do 1 355 tys.
* Liczba rozpoczętych budów domów w sierpniu w USA była najniższa od 12 lat - miała spaść do 1365 tys., ostatecznie osiągnęła 1331 tys.
* Bank Japonii pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0,5%, ale dał sygnał, że w przyszłości wzrosną
* Wyniki kwartalne Morgan Stanley były gorsze od przewidywanych

Dzisiaj na rynkach
20 IX 2007 r.

* W Wielkiej Brytanii podana zostanie sierpniowa sprzedaż detaliczna – oczekiwany jest wzrost o 0,1% m/m i 4% r/r
* Nastąpi publikacja skróconego protokołu z ostatniego posiedzenia RPP
* W USA zaplanowany jest cotygodniowy raport o liczbie nowych bezrobotnych – w ostatnim tygodniu było ich prawdopodobnie 320 tys.
* W USA podany zostanie indeks wskaźników wyprzedających koniunktury (LEI) za sierpień – oczekiwane jest utrzymanie się go na poziomie z poprzedniego miesiąca
* W USA głos zabierze szef Fed - Ben Bernanke
* Opublikowany zostanie w USA indeks Philadelphia Fed, aktywności przemysłu w rejonie Filadelfii – we wrześniu ma wynieść 2 pkt
* Wyniki kwartalne przed sesją w USA podadzą Goldman Sachs i Bear Stearns

Źródło: Katarzyna Siwek, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogrom na spółkach energetycznych

Pogrom na spółkach energetycznych

20:33 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem drastycznych spadków na GPW spowodowanych zapowiedziami rządu o wprowadzeniu podatku od zysków nadzwyczajnych w wysokości aż 50%. W efekcie WIG20 traci ponad 1,69%, z czego największe spadki odnotowuje JSW , które jest 9.73% na minusie, PGE z wynikiem 6.75% pod kreską oraz PKN Orlen, który traci 6.14%. Absolutnym faworytem sesji jest CD Projekt, który opiera się spadkom, zyskując 13.47%.
Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

2022-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja upływa pod znakiem wyprzedaży na GPW, która występuje nie tylko na naszym parkiecie, ale również na zagranicznych giełdach. WIG20 traci 1.95%. Najgorzej poradziły sobie akcje KGHM (-3,30%), PEKAO SA (-3.04%) i PKN Orlen (-2,87%). Najciekawsze informacje w dniu dzisiejszym pochodzą zza oceanu i dotyczą rynku surowców oraz kryptowalut. Bitcoin walczy o utrzymanie się powyżej poziomu 19 000 USD w obliczu słabego otwarcia indeksów na Wall Street. Rynki natomiast oczekują jutrzejszej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.
Król jednak nie powrócił

Król jednak nie powrócił

2022-09-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem optymizmu na GPW. WIG20 zyskuje 1.69% Liderem wzrostów jest PGE wynikiem 5,86% oraz CCC, który zyskał 3,94%. Jednym z najciekawszych wydarzeń dnia dzisiejszego była sytuacja, jaka rozegrała się na akcjach CD Projektu. Część inwestorów dopatrywało się w serialu Edgerunners szansy na “Powrót Króla” dla akcji CD Projektu. Akcje spółki odnotowały dzisiaj na otwarciu znaczący, ponad 7% wzrost wartości po udanej premierze serialu Edgerunners na platformie Netflix.
Trzy wiedźmy straszą na GPW

Trzy wiedźmy straszą na GPW

2022-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja upływa pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW. WIG20 traci 2.46%. Silna wyprzedaż może być związana z tzw dniem trzech wiedźm, czyli datą wygasania kontraktów terminowych. W największym stopniu tracą spółki z sektora finansowego, w tym Santander z wynikiem 4,99% pod kreską oraz PEAKO z wynikiem 3,94% na minusie.
Jedna jaskółka pokoju nie czyni

Jedna jaskółka pokoju nie czyni

2022-09-12 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem euforii na większości europejskich parkietów, zwłaszcza na naszym nieszczęsnym WIG20. Inwestorzy od dawna już czekali na jakiekolwiek dobre informacje z frontu wojennego w Ukrainie, stąd pozytywne informacje o skutecznej i wyjątkowo dynamicznej kontrofensywie wojsk ukraińskich w okolicach Charkowa wywołały eksplozję optymizmu. Indeks WIG-Ukraina rośnie dzisiaj o 7,85%, z czego absolutnym liderem jest Coal Energy ze wzrostem równym 76,27%.
Presja Fedu jest już w cenach?

Presja Fedu jest już w cenach?

2022-09-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień obfitował w istotne publikacje makroekonomiczne przy czym rynki skoncentrowały się przede wszystkim na przemówieniu szefa Fed, Jerome’a Powella oraz decyzji ECB w sprawie stóp procentowych. Można powiedzieć, że wszystkie jastrzębie punkty zostały dziś odhaczone. Po wypowiedziach Powella rynek szanse na podwyżkę o 75 pb we wrześniu wycenia już z 80% prawdopodobieństwem. Mimo to indeksy wymazują spadki z pesymistycznego otwarcia, a popyt próbuje wrócić na rynek mimo niesprzyjających warunków. Czy to znak wyprzedania, a Wall Street szykuje się do zmiany trendu?
Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?

Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?

2022-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorom na polskim parkiecie czas mijał dziś pod znakiem decyzji RPP w sprawie stóp procentowych, które zostały podniesione 11 raz. Podwyżka wyniosła 'skromne' 25 pb, zgodnie z oczekiwaniami analityków i komunikacją banku a także komentarzem prof. Adama Glapińskiego udzielonym w słynnym wywiadzie na sopockim molo. Stopa referencyjna w Polsce wynosi obecnie 6,75 %, niemal 2,5 raza więcej od stopy referencyjnej w USA, gdzie Fed rozpoczął cykl zacieśniania dużo później.
Vox populi, vox Dei

Vox populi, vox Dei

2022-09-06 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem znaczących spadków na GPW. Indeks WIG20 stracił 2,63%, w czym największymi niechlubnymi beneficjentami spadków są JSW z wynikiem 7,44% pod kreską oraz LPP z wynikiem 5,64% na minusie. WIG20 zakończył sesję na poziomie 1453 punktów, więc w tym tygodniu istnieje spora szansa na to, że osiągnie psychologiczną barierę “Grunwaldu” na poziomie 1410 pkt.
Ballada o zakręconym kurku

Ballada o zakręconym kurku

2022-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem stosunkowo umiarkowanych spadków jak na sytuację, która właśnie rozgrywa się na naszych oczach. Indeks WIG20 stracił 0,91%, w czym największymi niechlubnymi beneficjentami spadków są Allegro z wynikiem 5,44% pod kreską oraz Kęty z wynikiem 4,51% na minusie. W centrum uwagi inwestorów była piątkowa decyzja Gazpromu, której niby wszyscy się spodziewali, a jednak, sądząc po drastycznym wzroście cen gazu TTF, mało kto realnie się spodziewał - Rosja zakręciła kurek z gazem.
Totalne załamanie na Wall Street

Totalne załamanie na Wall Street

2022-09-01 Komentarz giełdowy XTB
Wiele osób uważało, że po około 20% odbiciu na Wall Street, które rozpoczęło się na przełomie czerwca i lipca, może urodzić się nowa fala wzrostowa kierująca indeksy ku historycznym szczytom. Jednak patrząc na historię, w szczególności tą z ostatnich dwóch recesji po bańce dot-com oraz po bańce na rynku nieruchomości, można dojść do wniosku, że takie korekty wzrostowe zdarzały się często. Teraz mamy redukcję 2/3 wzrostu i nic nie wskazuje, żeby sytuacja miała się poprawić w najbliższym czasie.