Kontynuacja wzrostów na rynku surowców

Kontynuacja wzrostów na rynku surowców
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2009-06-02 (21:16)

W minionym tygodniu na rynku surowców przemysłowych obserwowaliśmy kontynuację dynamicznej zwyżki. Cena ropy naftowej gatunku Brent w kontraktach terminowych notowanych na giełdzie w Londynie dotarła do poziomu 68,00 USD za baryłkę.

Notowania miedzi z kolei na początku bieżącego tygodnia zdołały nawet przebić psychologiczny poziom 5 tys. dolarów za tonę w kontraktach z dostawą za trzy miesiące. Wzrost ten był wspierany przez poprawę nastrojów na światowych rynkach i osłabienie dolara amerykańskiego. Wobec znacznej skali ostatniej zwyżki, w najbliższym czasie nie można wykluczyć korekty spadkowej. Z drugiej strony jednak, tendencja wzrostowa, szczególnie w przypadku rynku „czarnego złota” jest na tyle silna, iż wciąż bardzo dużym ryzykiem obarczone są próby „łapania szczytów”.

W minionym tygodniu na rynek napłynęło kilka publikacji makroekonomicznych, które w oczach inwestorów poprawiły perspektywy światowej gospodarki. Do publikacji tych należy zaliczyć m.in. lepsze od prognoz dane z Niemiec na temat sprzedaży detalicznej, z Japonii odnośnie produkcji przemysłowej, ze Stanów Zjednoczonych o zamówieniach na dobra trwałego użytku, czy też o wydatkach i przychodach Amerykanów. Ewentualne szybsze od dotychczasowych oczekiwań wyjście globalnej gospodarki z kryzysu oznacza wcześniejsze odbudowanie się popytu na surowce. Notowania miedzi szczególnie silnie zareagowały na odczyt wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego w Chinach – kraju będącym największym na świecie importerem metalu. Indeks ten w maju już trzeci miesiąc z rzędu zanotował wartość powyżej 50 pkt., rozgraniczających ekspansję od recesji. W ostatnim czasie uczestnicy rynku obawiali się, iż w momencie w którym rząd chiński zmniejszy skalę zakupów miedzi, jakie były dokonywane w celu uzupełnienia zapasów, rynek metalu czeka silna korekta. W obecnym momencie istnieje duża szansa, iż spadek popytu rządowego zostanie zniwelowany wzrostem zapotrzebowania na surowce, w tym na miedź, ze strony sektora przemysłowego Państwa Środka.
Do czynników, które w minionym tygodniu napędzały wzrost wartości ropy naftowej należy zaliczyć największy od września ubiegłego roku tygodniowy spadek zapasów surowca w Stanach Zjednoczonych. Wyniósł on 5,41 mln baryłek, podczas gdy prognozy zakładały, iż osiągnie zaledwie 150 tys.

W opinii przedstawiciela Arabii Saudyjskiej – największego i najbardziej wpływowego kraju należącego do OPEC, ewentualna poprawa sytuacji gospodarczej na świecie może sprawić, że pod koniec bieżącego roku wartość ropy naftowej wzrośnie do poziomu 75,00 USD. Zdaniem Sekretarza Generalnego tego kartelu satysfakcjonujące będzie już utrzymanie się cen surowca w dalszej części roku w przedziale 60,00-70,00 USD. W zakresie tym wartość „czarnego złota” znajduje się już teraz, dlatego też członkowie OPEC nie zdecydowali się na swym ostatnim spotkaniu, które odbyło się 28 maja, na zmniejszenie wydobycia. Kolejne posiedzenie odbędzie się dopiero 9 września. Do tego czasu prawdopodobnie nie będą zmieniane oficjalne limity, kraje należące do kartelu mają obecnie za cel dostosowanie się do dotychczas wprowadzonych ograniczeń (lecz rosnące ceny z pewnością będą skłaniały je do opóźniania tego procesu).

Jeszcze silniejszy, niż wspomniane dane, impuls do zwyżki cen surowców dostarczyło dynamiczne osłabienie dolara amerykańskiego. Waluta, w której wyrażana jest ich wartość znacznie straciła na wartości m.in. względem euro. Kurs EUR/USD odnotował wzrost aż do poziomu 1,4290. Trend wzrostowy w notowaniach tej pary walutowej jest na tyle silny, iż obecnie trudno wskazać wartość na której zwyżka mogłaby się zatrzymać. Najbliższe naprawdę istotne pasmo oporów znajduje się dość wysoko, pomiędzy 1,4620 i 1,4720. Jeśli kurs EUR/USD będzie kontynuował wzrost w kierunku tego zakresu, w ślad za nim podążać powinny notowania surowców przemysłowych.

Źródło: Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gadżety reklamowe jako element strategii employer brandingu

Gadżety reklamowe jako element strategii employer brandingu

2024-10-11 Poradnik przedsiębiorcy
Wiele mówi się o wpływie gadżetów reklamowych na odbiór marki przez klientów. Upominki z logo mają przyciągnąć nowych odbiorców usług i zatrzymać ich na długi czas. Wciąż jednak niewiele słyszy się o gadżetach reklamowych jako elemencie strategii employer brandingu. Jak się okazuje, personalizowane upominki reklamowe są znakomitym sposobem na wykreowanie wizerunku dobrego pracodawcy, który troszczy się o swoją załogę i proponuje atrakcyjne warunki współpracy.
Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

Powrót do ostrożności na rynku ropy naftowej

2024-06-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poprzedni tydzień przyniósł dynamiczne wzrosty notowań ropy naftowej. Cena tego surowca kontynuowała zwyżkę z wcześniejszych dni, będącą z kolei odreagowaniem wyjątkowo gwałtownych spadków cen ropy na przełomie maja i czerwca. Obecnie cena ropy WTI powróciła w okolice 79-80 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent dotarły z powrotem do rejonu 84 USD za baryłkę. Po wzrostowym odreagowaniu na wykresie cen ropy naftowej, dzisiaj mamy do czynienia ze stabilizacją, a wręcz delikatnym spadkiem notowań tego surowca.
Stabilizacja notowań ropy naftowej

Stabilizacja notowań ropy naftowej

2024-06-14 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po krótkiej, aczkolwiek dynamicznej, korekcie wzrostowej, notowania ropy naftowej ustabilizowały się – w przypadku ropy WTI w okolicach 78 USD za baryłkę, a dla ropy Brent w rejonie 82 USD za baryłkę. W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej nie brakowało zarówno optymistycznych danych, wspierających dalsze zwyżki – jak i takich, które generowały presję spadkową. W rezultacie, inwestorzy obecnie tkwią w wyczekiwaniu na kolejne dane, które mogą przynieść więcej jasności co do perspektyw dla cen ropy.
Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

Powrót do słabszych danych na rynku ropy naftowej

2024-06-13 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczoraj notowania ropy naftowej wyhamowały zwyżkę z ostatnich kilku dni, a dzisiaj delikatnie spadają. Po kilku dniach optymizmu, na rynku tego surowca pojawiły się bowiem dane, które skutecznie tamują dobre nastroje. Po pierwsze, wczorajsze dane dotyczące zapasów paliw w USA przyniosły negatywną niespodziankę w postaci wzrostu zapasów ropy naftowej.
Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

Optymistyczny wydźwięk raportów na rynku ropy naftowej

2024-06-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej kontynuują wzrosty, aczkolwiek ich dynamika jest już spokojniejsza. Cena surowca gatunku WTI w USA porusza się w rejonie 78-79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy naftowej Brent oscylują w okolicach 82 USD za baryłkę. Wzrosty cen ropy naftowej dziś mają swoje uzasadnienie w raportach, które pojawiły się na rynku tego surowca. Optymistyczne raporty napłynęły m.in. z USA. Tamtejsza Energy Information Administration (EIA), statystyczna gałąź Departamentu Energii, podniosła prognozy wzrostu globalnego popytu na ropę naftową do poziomu 1,1 mln baryłek dziennie z wcześniejszych 900 tys. baryłek dziennie.
Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

Szanse na wznowienie eksportu ropy z północnego Iraku

2024-06-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Piątkowa siła amerykańskiego dolara po publikacji lepszych od oczekiwań danych z amerykańskiego rynku pracy nie zaszkodziła wycenie ropy naftowej. Wręcz przeciwnie – można odnieść wrażenie, że na rynku ropy pojawiła się nowa dawka optymizmu po wspomnianych danych. Mogą one stwarzać bowiem szanse na większy popyt na paliwa w letnich miesiącach. Relatywnie dobra sytuacja na rynku pracy oznacza bowiem, że więcej osób może decydować się na wyjazdy wakacyjne, że będą one częstsze lub dłuższe.
Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

Chwiejna korekta wzrostowa cen ropy naftowej

2024-06-06 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po spadkowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej od wczoraj odbijają nieco w górę. Na razie jednak korekta wzrostowa ma niewielki zasięg, a na rynku ropy naftowej niezmiennie pojawiają się pesymistyczne tony. Wiele z nich jest echem niedawnej decyzji OPEC+ o zamiarach stopniowego wycofywania się z dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej pod koniec bieżącego roku. Perspektywa zwiększania podaży ropy naftowej w krajach OPEC+ jest negatywnym akcentem dla inwestorów, którzy i tak obawiają się mizernego popytu na ten surowiec.
Uspokojenie nastrojów po spadkach cen ropy naftowej

Uspokojenie nastrojów po spadkach cen ropy naftowej

2024-06-05 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pięciu sesjach dynamicznych spadków cen ropy naftowej, ceny tego surowca dzisiaj się stabilizują. Na rynku ropy przeważają jednak negatywne nastroje, a korekta cen tego surowca ma niewielki zakres w porównaniu do wcześniejszych spadków. Przyczyną presji spadkowej na rynku ropy naftowej w ostatnich dniach była przede wszystkim decyzja OPEC+ dotycząca przedłużenia cięć produkcji ropy naftowej, ale jednoczesnego powolnego wycofywania się z dobrowolnych dodatkowych cięć wydobycia.
Więcej optymizmu na rynku ropy naftowej

Więcej optymizmu na rynku ropy naftowej

2024-05-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej jak na razie upływa pod znakiem zwyżek. Cena ropy naftowej WTI powróciła do okolic 79 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w rejonie 83 USD za baryłkę. Widać więc, że na rynku ropy naftowej pojawiło się więcej optymizmu. Jest on związany z dwoma głównymi czynnikami. Po pierwsze, trwa wyczekiwanie na spotkanie OPEC+, zaplanowane na 1 czerwca. Inwestorzy oczekują, że rozszerzony kartel przedłuży okres obowiązywania dobrowolnych cięć produkcji ropy naftowej, obecnie wynoszących ok. 2,2 mln baryłek dziennie.
Spadkowy tydzień na rynku ropy naftowej

Spadkowy tydzień na rynku ropy naftowej

2024-05-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu systematycznie zniżkują – czego kluczową przyczyną są obawy o popyt na ten surowiec oraz wzrost jego zapasów. Cena ropy WTI wczoraj spadła poniżej 77 USD za baryłkę i dziś w tych rejonach rozpoczyna dzień – z kolei notowania europejskiej ropy Brent zniżkowały do okolic 81 USD za baryłkę, a nawet przez chwilę znalazły się poniżej tego poziomu po raz pierwszy od trzech miesięcy. Jastrzębi wydźwięk opublikowanych w tym tygodniu minutes Fed, jak również wzrost zapasów ropy naftowej w USA, były głównymi negatywnymi akcentami na rynku ropy w tym tygodniu.