Tydzień zwyżki na rynku surowców

Tydzień zwyżki na rynku surowców
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2009-05-26 (16:51)

Miniony tydzień przyniósł na rynek surowców zdecydowane zwyżki. Cena ropy gatunku Brent przebiła silny opór na poziomie 60 dolarów za baryłkę i zdołała wzrosnąć do 61 USD. Za tonę miedzi w kontraktach trzymiesięcznych na Londyńskiej Giełdzie Metali płacono w ostatnich dniach ponad 4,6 tys. dolarów.

Za wzrostem cen „czarnego złota” stał cały szereg czynników fundamentalnych oraz zdecydowana zwyżka notowań eurodolara. Na fali wzrostu obaw o przyszłość ratingu Stanów Zjednoczonych, amerykańska waluta osłabiła się w ubiegłym tygodniu względem euro w okolice poziomu 1,4050. Niepokój wśród inwestorów wywołała obniżka perspektyw ratingu dla Wielkiej Brytanii, uznawanej za bliźniaczy kraj USA. Agencja Standard & Poor’s zrewidowała perspektywę oceny brytyjskiego długu do „negatywnej”, co oznacza, iż sam rating tego kraju jest zagrożony degradacją.

Bardzo duży wpływ na ceny ropy naftowej miały również obawy związane z podażą surowca. Na początku zeszłego tygodnia grupa nigeryjskich bojowników poinformowała, iż będzie blokować kluczowe szlaki wodne w delcie Nigru w celu zmniejszenia eksportu ropy z kraju. W ostatni poniedziałek z kolei na rynek dotarły doniesienia o ataku bojówkarzy na dwa główne rurociągi. Również ze Stanów Zjednoczonych w ciągu tygodnia napłynęły niepokojące wiadomości. W jednej z tamtejszych rafinerii na skutek wybuchu miał miejsce pożar, co w krótkim terminie może ograniczyć podaż surowca w tym rejonie. Ponadto według prognoz meteorologicznych burze u wybrzeży Florydy mogą przekształcić się w cyklon, który z kolei stworzyłby poważne zagrożenie dla instalacji wydobywczych u wybrzeży Zatoki Meksykańskiej. Wiadomości te w połączeniu z informacjami o spadku zapasów ropy naftowej w USA oraz wzroście popytu na surowiec w Chinach, stworzyły sprzyjające warunki do pokonania oporu usytuowanego na poziomie 60 dolarów za baryłkę. Jak podała w zeszłą środę amerykańska agencja rządowa, monitorowane tygodniowo zapasy „czarnego złota” spadły w USA spadły o 2,1 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano spadku trzykrotnie mniejszego, bo o 700 tys. baryłek. Pod koniec tygodnia z Chin napłynęły dane o popycie na ropę, który wzrósł w kwietniu o 3,9% r/r, co stanowi pierwszą zwyżkę od października zeszłego roku. Chiny, po Stanach Zjednoczonych, są drugim światowym konsumentem tego surowca.

W bieżącym tygodniu uwaga inwestorów skupi się na decyzjach, jakie zostaną podjęte w czasie kolejnego szczytu Organizacji Państw – Eksporterów Ropy Naftowej. Spotkanie przedstawicieli OPEC odbędzie się 28 maja. Najprawdopodobniej powstrzymają się oni z decyzją o kolejnej obniżce limitów wydobycia ropy naftowej. Zdaniem algierskiego ministra do spraw ropy, nie ma powodów przemawiających za ponownym ich obniżeniem – od września zeszłego roku OPEC zadecydował o zmniejszeniu wydobycia o 4,2 mln baryłek dziennie. Oczekiwanie na szczyt może powstrzymywać dalszy wzrost notowań „czarnego złota”, którego cena będzie prawdopodobnie konsolidować się w okolicach 59 USD za baryłkę.

W ostatnich dniach rosły również ceny miedzi, choć w przypadku tego surowca zwyżka miała dużo słabsze uzasadnienie fundamentalne. W ciągu tygodnia notowania metalu w kontraktach trzymiesięcznych zwyżkowały ponad poziom 4,6 tys. dolarów za tonę. Ceny surowca rosły częściowo na fali zwyżki w notowaniach eurodolara, a częściowo siłą rozpędu, jaką nadały im wcześniejsze wzmożone zakupy ze strony chińskich przedsiębiorców oraz rządu. Problemy globalnej gospodarki, pomimo pierwszych oznak wychodzenia z recesji, jednak jeszcze nie zniknęły, popyt na surowce przemysłowe jest zatem wciąż zagrożony. Ponadto coraz więcej mówi się o nadpodaży miedzi w Chinach w związku z tym, iż duża część ostatnich zakupów Państwa Środka trafiała do magazynów zamiast do bezpośredniej konsumpcji. Perspektywy dla rynku tego metalu nie rysują się zatem pozytywnie, w najbliższym czasie w notowaniach miedzi możliwa jest konsolidacja poprzedzająca korektę spadkową.

Zdecydowane wzrosty miały również miejsce w notowaniach metali szlachetnych. Złoto zwyżkowało w okolice poziomu 960 dolarów za uncję, cena srebra w zeszłym tygodniu przebiła nawet chwilowo poziom 14,80 dolara. Oprócz wzrostów w notowaniach eurodolara, ceny kruszców ciągnęły w górę obawy o silny wzrost inflacji w przyszłości w związku z pojawiającymi się pierwszymi oznakami odreagowania w światowej gospodarce.

Źródło: Joanna Pluta, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.