Rynek surowców pod wpływem nastrojów na giełdach

Rynek surowców pod wpływem nastrojów na giełdach
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2009-05-05 (21:30)

W pierwszej połowie ubiegłego tygodniu cena ropy naftowej typu Brent notowanej na giełdzie w Londynie poruszała się w wąskim przedziale wahań 49$-51,5$. Od piątku jednak, na fali spadającej awersji do ryzyka na światowych rynkach finansowych cena surowca zwyżkowała do poziomu 55 dolarów za baryłkę.

W najbliższym czasie będzie on najprawdopodobniej silnym oporem, hamującym dalsze wzrosty.

W zeszłym tygodniu inwestorzy obawiali się o wpływ rozprzestrzeniającego się wirusa świńskiej grypy na światową gospodarkę. Wyprzedawano przede wszystkim akcje spółek transportowych, co przełożyło się na spadek popytu na „czarne złoto”. Z biegiem czasu pojawiało się jednak coraz więcej komentarzy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) studzących obawy opinii publicznej. W poniedziałek indeks Dow Jones Trans, reprezentujący największe spółki transportowe, zyskał blisko 6,7%, co świadczy, że negatywny scenariusz pandemii został przez rynek zdecydowanie zanegowany.
Szacunki analityków mówią, że w kwietniu kartel państw-producentów ropy, OPEC, po raz ósmy z rzędu ograniczył wielkość dostaw. Dalsze wzrosty cen ropy naftowej hamowane są jednak przez wysoki poziom zapasów w Stanach Zjednoczonych. Agencja Informacji Energetycznej, poinformowała, że poziom ropy magazynowanej w USA w zeszłym tygodniu wzrósł o 4,1 miliona baryłek, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu na poziomie 2,1 miliona baryłek. Kwietniowy optymizm na giełdach może świadczyć o oczekiwaniach, że w drugim i trzecim kwartale gospodarka światowa będzie wychodzić z recesji. Wydaje się jednak, że w krótkim okresie obawy związane z oczekiwaniem na czwartkową publikację stres-testów przeważają nad optymizmem panującym na rynku akcji i wyraźnie wstrzymują dalsze wzrosty.

Istotny wpływ na zwyżkę cen surowców w ostatnich dniach miała wyraźna deprecjacja dolara. Kurs eurodolara na przestrzeni ostatniego tygodnia wzrósł o blisko cztery centy, co przyczyniło się do korzystniejszej wyceny min.: ropy naftowej i metali dla konsumentów spoza Stanów Zjednoczonych. Ponadto do kupna surowców zachęcał szereg dobrych danych makroekonomicznych z USA, wspartych wypowiedziami polityków. Wzrost liczby podpisanych umów kupna domów, połączony z większą od oczekiwań zwyżką indeksów mierzących nastroje może świadczyć o poprawie stanu gospodarki największego na świecie konsumenta ropy naftowej. Znaczna część inwestorów uważa, że gospodarka amerykańska osiągnęła swoje dno w pierwszym kwartale bieżącego roku. Optymizm na rynku dodatkowo wsparły dobre dane z Chin, będących głównym konsumentem miedzi. Kwietniowy odczyt indeksu PMI dla chińskiego przemysłu wyniósł ponad 50 pkt., co oznacza ekspansję tamtejszego sektora wytwórczego.

Zwyżce cen miedzi w ostatnim czasie sprzyjają dobre nastroje na giełdach światowych, słabnący dolar oraz kolejny z rzędu spadek zapasów tego surowca. Zapasy surowca monitorowane przez Londyńską Giełdę Metali (LME) skurczyły się o blisko 4 tony, do poziomu 395 ton. Dodatkowo w ostatnim czasie poznaliśmy szereg publikacji potwierdzających poprawę sytuacji w światowej gospodarce, co może przełożyć się na wzrost popytu na metale przemysłowe. Do najistotniejszych danych makro wpływających na ceny tego surowca należy zaliczyć wspomniane już wcześniej dobre informacje z amerykańskiego rynku nieruchomości, oraz odczyt wskaźnika koniunktury w przemyśle w Chinach powyżej 50 pkt.

Notowania metali szlachetnych w ostatnich dniach kształtowały się pod dyktando eurodolara oraz nastrojów panujących na rynkach finansowych. Silne wzrosty na światowych giełdach przyczyniały się do spadku atrakcyjności złota jako alternatywnej inwestycji. W ubiegłym tygodniu kurs złota zanotował największy spadek od blisko trzech tygodni, zbliżając się do miniów z początku kwietnia. W pierwszej części bieżącego tygodnia jednak, wraz z narastającymi obawami o czwartkowe wyniki stres-testów, zmalał apetyt na ryzyko, co pociągnęło za sobą wzrost popytu na złoto. Trwałe wybicie powyżej psychologicznego poziomu 900 dolarów za uncję będzie możliwe jednak dopiero w przypadku znacznego wzrostu awersji do ryzyka wśród inwestorów na całym świecie.

W ostatnich dniach spadły ceny większości zbóż, ponieważ spekuluje się, że sprzyjające warunki atmosferyczne w USA przyczynią się do wyższych od oczekiwań tegorocznych zbiorów. Notowania kukurydzy z dostawą na lipiec na Chicago Board of Trade spadły o ponad 2%, najsilniej od połowy kwietnia, natomiast identyczny kontrakt na pszenicę stracił 3,3%.Wyjątkiem są notowania soi, której cena po raz pierwszy od 11 miesięcy przekroczyła 11 $/buszel po tym jak opublikowano prognozy spadku zbiorów w Afryce Południowej oraz wzrost dane wskazujące na wzrost popytu ze strony Chin, zwiększających swoje zapasy.

Źródło: Piotr Sałata, Joanna Pluta, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.