Dalsze wzrosty cen na rynku miedzi

Dalsze wzrosty cen na rynku miedzi
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2009-04-14 (17:32)

W trakcie minionego tygodnia na rynkach surowców przemysłowych panowały nastroje podobne do obserwowanych tydzień wcześniej. Na rynku miedzi wciąż obserwujemy hossę - w dniu powstawania raportu (14.04.09), cena za tonę w trzymiesięcznym kontrakcie wynosiła ...

... 4,6 tys. USD, co stanowi sześciomiesięczne maksimum. Natomiast notowania ropy Brent na giełdzie w Londynie ponownie oscylowały wokół poziomu 50 USD za baryłkę.

Na światowych rynkach akcji utrzymują się optymistyczne nastroje związane z nadziejami na możliwe wyjście z kryzysu. Dotychczas jednak, bardzo dynamiczne wzrosty z ostatnich tygodni i związane z nimi pozytywne oczekiwania inwestorów nie znajdują odzwierciedlenia w danych makroekonomicznych napływających z rynków. W związku z tym prognozy przedstawiane przez różnego typu instytucje badające rynek surowców, wciąż niestety podlegają rewizjom w dół. Potwierdza to ostatni raport opublikowany przez Międzynarodową Agencję Energetyczną, w którym obcina ona prognozy dotyczące popytu na ropę, w związku z większą ilością zamykanych fabryk i przedsiębiorstw, a także mniejszą sprzedażą samochodów. Według Agencji dziennie zapotrzebowanie na ropę spadnie w ciągu bieżącego roku o 2,4 mln baryłek, co odpowiada dziennemu wydobyciu ropy w Iraku. W minionym tygodniu odnotowano kolejny wzrost zapasów „czarnego złota” w Stanach Zjednoczonych (o 1,6 mln), będących światowym liderem konsumpcji ropy naftowej. W chwili obecnej rezerwy znajdują się na poziomach najwyższych od roku 1993. Pozytywne sygnały otrzymujemy jednak od amerykańskich spółek, które obecnie są w fazie publikacji kwartalnych raportów. Pod specjalną obserwacją znajdują się firmy z sektora finansowego, które w bardzo dużym stopniu przyczyniły się do wybuchu obecnego kryzysu. W zeszłym tygodniu bank Wells Fargo & Co. podał do informacji publicznej zaskakujące dane dotyczące pierwszych trzech miesięcy tego roku, w trakcie których osiągnięty zysk były dwukrotnie wyższy niż oczekiwano. W ślad za tym poszedł Goldman Sachs, który odnotował dochód na poziomie 1,66 mld USD, co również pobiło oczekiwania i wpłynęło na poprawę nastrojów na rynkach. Optymistyczny sentyment panujący na giełdach, pozwala cenom ropy utrzymywać się znacznie powyżej minimów notowanych na początku roku. Jednak dopiero jednoznacznie pozytywne bodźce w postaci danych makroekonomicznych, będzie można traktować jako podstawę do znacznych wzrostowych ruchów ceny ropy.

Państwa należące do OPEC, za obecną sytuację na rynku ropy obwiniają Brazylię, Rosję oraz Stany Zjednoczone. Kraje te zwiększając wydobycie surowca, przy spadającym popycie, przyczyniły się zdaniem Kartelu do utrzymania się jego cen w rejonie 50 USD za baryłkę. Istotny dla sytuacji na rynku surowców w najbliższych tygodniach, będzie przebieg postępowania dotyczącego giganta amerykańskiej motoryzacji – General Motors, któremu wciąż zagraża widmo bankructwa. Czynnikiem wspierającym ceny ropy naftowej w czasie najbliższych sesji może być zwiększony popyt na surowiec ze strony Chin, które wykorzystując obecny poziom cen, zamierzają stworzyć rezerwy, które w razie kryzysu, zaspokoiłyby popyt wewnętrzny przez okres 90-100 dni.

W minionym tygodniu, ze względu na Święta, handel na rynku miedzi w piątek i poniedziałek był zawieszony. Mimo to udało się odnotować nowe szczyty, na co w dużej mierze wpływ miała informacja podana przez chiński rząd, który rozważa wprowadzenie kolejnego pakietu stymulacyjnego. Fundusze, które pompowane są w gospodarki przez rządy m.in. USA, Chin, Japonii, przyczyniły się do 55%-owych wzrostów cen miedzi w Londynie, od początku bieżącego roku. Do ostatnich zwyżek przyczyniły się też dane publikowane przez Londyńską Giełdę Metali, dotyczące monitorowanych przez nią magazynów. Okazało się, że zapasy miedzi spadły w nich do poziomu 499 775 ton - najniższego od 3 tygodni. Należy jednak mieć na uwadze, że utrzymująca się trudna sytuacja na rynku budowlanym i przemysłowym, nie rokuje dobrze na przyszłość i groźba powrotu spadków w notowaniach miedzi jest wciąż aktualna.

Źródło: Joanna Pluta, Juliusz Bursche, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.