Tydzień konsolidacji na rynku surowców

Tydzień konsolidacji na rynku surowców
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2009-03-31 (20:52)

Miniony tydzień na rynku surowców przemysłowych upłynął pod znakiem stabilizacji ich cen na wysokich poziomach, początek bieżącego jednak przyniósł realizację zysków i spadki poniżej istotnych poziomów wsparcia.

Notowania ropy Brent na giełdzie w Londynie w ciągu tygodnia konsolidowały się w pobliżu kilkumiesięcznych maksimów (52,00-54,00 USD). Początek nowego tygodnia przyniósł spadek wartości tego surowca do 48,00 USD. Zejście notowań „czarnego złota” poniżej poziomu 50,00 USD zmniejszyło prawdopodobieństwo większych wzrostów. Podobnie zachowywała się cena miedzi – początkowo konsolidowała się wokół 4,5-miesięcznych szczytów, by ostatecznie ulec spadkowi poniżej psychologicznego wsparcia na poziomie 4 tys. dolarów za tonę.

W najbliższym czasie kluczowe dla rynku surowców będą nastroje panujące na światowych giełdach, które są uzależnione od tego, jak inwestorzy postrzegają perspektywy światowej gospodarki. Dzięki ich poprawie w połowie marca, „czarne złoto” oraz miedź dość silnie zyskały na wartości. Przyczyniły się do tego między innymi lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki. Zamówienia na dobra trwałego użytku wzrosły w lutym o 3,4% m/m wobec ich spadku o 7,3% m/m miesiąc wcześniej. Po raz kolejny pozytywnie zaskoczyły dane z sektora nieruchomości USA, gdzie sprzedaż nowych domów zwyżkowała w lutym o 4,7%. Stany Zjednoczone są największą gospodarką na świecie oraz głównym konsumentem ropy naftowej, nie dziwi zatem, że optymistyczne doniesienia makroekonomiczne z tego kraju zachęcają inwestorów na rynku surowcowym do zakupów.

Na początku bieżącego tygodnia obserwowaliśmy jednak pogorszenie rynkowej atmosfery (wywołane m.in. obawami inwestorów o dalsze losy amerykańskich koncernów samochodowych i kondycję tamtejszego sektora finansowego), co natychmiast przełożyło się na spadek ceny ropy i miedzi. W najbliższym czasie o nastrojach na giełdach, a co za tym idzie również o sytuacji w notowaniach surowców, decydować będą: rezultaty spotkania grupy państw G-20 (które rozpocznie się w czwartek), decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych oraz dane z amerykańskiego sektora pracy.

Fundamenty rynku ropy naftowej wciąż przemawiają za powrotem wartości „czarnego złota” do spadków. Zapasy tego surowca, według cotygodniowych danych sporządzanych przez amerykański Departament Energii, wzrosły w ostatnim czasie aż o 3,3 mln baryłek do najwyższego poziomu od 1993 roku (jednocześnie bijąc oczekiwania rynku). Wzrost ten świadczy o wciąż słabym popycie na ropę w kraju, który jest jej największym konsumentem. Coraz niższe zapotrzebowanie na „czarne złoto” zgłasza również Japonia. Import ropy do tego kraju spadł w lutym czwarty miesiąc z rzędu, tym razem o 14% (w ujęciu rocznym). Trudno oczekiwać, by w najbliższym czasie zapotrzebowanie na surowiec znacząco się zwiększyło, co wpłynęłoby z kolei na wzrost cen. Zapasy miedzi monitorowane przez Londyńską Giełdę Metali w ostatnim czasie spadały, tendencja ta jednak wyhamowała pod koniec bieżącego miesiąca. Wśród inwestorów pojawiły się obawy, czy spadek zapasów ma odzwierciedlenie w rzeczywistym zapotrzebowaniu na surowiec. Jak bowiem wiadomo za ostatni wzrost popytu na metal w głównej mierze odpowiadają Chiny, będące największym konsumentem miedzi na świecie. Najprawdopodobniej jednak wzrost zamówień ze strony Państwa Środka był spowodowany w dużym stopniu zakupami w celu interwencyjnego powiększania rezerw krajowych, wykorzystując niskie ceny surowca pod koniec lutego.

Szansa na ponowne odbicie w notowaniach „czarnego złota” oraz miedzi może pojawić się po szczycie G-20, o ile jego efekty będą w stanie ożywić nadziej inwestorów na poprawę sytuacji w światowej gospodarce. Rynek z nadzieją oczekuje również na piątkowe dane dotyczące zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA.

Źródło: Joanna Pluta, Tomasz Regulski, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.