Ceny ropy w okolicach 48 USD za baryłkę

Ceny ropy w okolicach 48 USD za baryłkę
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2009-03-10 (19:13)

Pierwszy tydzień marca, podobnie jak ostatnie dni lutego, przyniósł na rynki surowcowe stosunkowo dużą zmienność. Po znacznych spadkach w zeszły poniedziałek, w kolejnych dniach silnie wzrastały ceny ropy naftowej.

Na początku tego tygodnia baryłkę ropy Brent, którą handluje się na londyńskiej giełdzie ICE, wyceniano na 47,50 USD w porównaniu do 40 USD tydzień temu. Do wzrostu cen przyczyniły się pozytywne doniesienia z chińskiej gospodarki oraz lepsze od prognoz dane o stanie zapasów w USA. Istotnym wydarzeniem, już teraz odbijającym się na cenach ropy będzie najbliższe posiedzenie kartelu OPEC, w czasie którego państwa członkowskie najprawdopodobniej zdecydują się na kolejne cięcie wydobycia.

Pierwszy poniedziałek marca był jednak dość nerwowy, przyniósł bowiem spadek a następnie wahania cen „czarnego złota” w okolicach poziomu 40 USD za baryłkę. Niewykluczone, że przyczyną spadków były negatywne nastroje związane z piątkową publikacją danych dotyczących dynamiki amerykańskiego PKB w IV kwartale 2008 roku. Poprzedni odczyt wskaźnika na poziomie -3,8% q/q został zrewidowany do -6,2%. Oznacza to, że w czwartym kwartale minionego roku gospodarka USA, będąca głównym konsumentem ropy naftowej, skurczyła się najsilniej od 1982 r.

Na szczęście większość światowych danych makroekonomicznych publikowanych w następnych dniach tygodnia okazała się lepsza od oczekiwań rynkowych, co z kolei pociągnęło za sobą wzrosty cen ropy. Trzeci miesiąc z rzędu wzrósł wskaźnik PMI dla chińskiego przemysłu, tym razem do poziomu 49 punktów. Wartość powyżej 50 punktów świadczy o wzroście aktywności gospodarczej – w przypadku zwyżki indeksu w marcu wyjście wskaźnika ponad ten poziom jest mocno prawdopodobne. Inną pozytywną wiadomością z Chin było ogłoszenie tamtejszego rządu, iż gotowy on jest uruchomić drugą transzę zaakceptowanego jeszcze w zeszłym roku planu wsparcia dla krajowej gospodarki. Całkowita wartość projektu wynosi niecałe 600 mld dolarów i ma być przeznaczona na inwestycje infrastrukturalne oraz wsparcie akcji kredytowej, a co za tym idzie ożywienie wewnętrznego popytu kraju.

Bardzo ważną z punktu widzenia inwestorów informację podała również amerykańska rządowa Agencja Informacji Energetycznej. Według Agencji, w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej składowane w Cushing w stanie Oklahoma spadły o 700 tys. baryłek, oczekiwano natomiast ich wzrostu o 1,2 mln baryłek. W ostatnim miesiącu wzrósł ponadto popyt na benzynę – o 2% w stosunku rocznym, co wynika najprawdopodobniej ze zwiększonych zakupów ze strony amerykańskich konsumentów, zachęconych niskimi cenami paliwa.

Za zwyżkami cen przemawia także oczekiwanie rynku na spotkanie Organizacji Krajów – Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), zaplanowane na niedzielę 15 marca w Wiedniu, a dokładniej na kolejną obniżkę limitów wydobycia, o której najprawdopodobniej zadecydują członkowie OPEC w czasie szczytu. Przemawiają za tym m.in. wypowiedzi sekretarza generalnego kartelu, Abdullaha al-Bardi. Podczas posiedzenia OPEC zaprezentuje również swoje oficjalne prognozy popytu na ropę na 2009 rok.

Podobnie jak w przypadku „czarnego złota”, stosunkowo konsekwentnie wzrastały również ceny miedzi. Główną tego przyczyną były wspomniane wyżej pozytywne informacje z Chin, oraz idące za nimi zwiększone zakupy metalu przez chiński rząd. O chwilowo zwiększonym popycie na miedź świadczą chociażby poziomy zapasów miedzi składowanej w magazynach monitorowanych przez londyńską giełdę LME – wg. giełdy malały one przez ostatnie 9 dni, a tendencja spadkowa prawdopodobnie utrzyma się przynajmniej przez kolejny tydzień.

Swój udział w zwyżkach cen surowców ma także wzrost w notowaniach eurodolara. Para ta w ciągu tygodnia zanotowała zwyżkę z okolic 1,2500 powyżej poziomu 1,2750, zaś słabszy dolar, w którym wyraża się cenę większości surowców przekłada się na wzrost ich notowań.

Dość nerwowo zachowywały się ceny złota, które w minionym tygodniu kilkukrotnie wahały się o ponad 50 dolarów. W zeszły poniedziałek uncję drogocennego kruszcu wyceniano na 960 USD, w środku tygodnia cena zanurkowała do poziomu 900 USD, by pod jego koniec znów odbić w okolice 940 USD. Początek obecnego tygodnia przyniósł zaś kolejne spadki, tym razem poniżej poziomu 910 USD za uncję. Mimo znacznych wahań i utrzymujących się w ostatnich dniach raczej spadkowych tendencji, wydaje się że w średnim okresie złoto powinno ponownie dotknąć poziomu 1000 USD za uncję, możliwe jednak, że w najbliższych dniach cena spadnie poniżej 900 USD.

Źródło: Artur Pałka, DM TMS Brokers S.A.
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.