Początek gry pod obniżkę stóp

Początek gry pod obniżkę stóp
Komentarz giełdowy Xelion
Data dodania: 2007-09-12 (12:56)

Wtorek giełdy europejskie rozpoczęły sesję jednoprocentowymi wzrostami. Najwidoczniej była to reakcja na poniedziałkowe zakończenie sesji, kiedy to sesje kończyły się wtedy, kiedy w USA trwały spore spadki. Koniec poniedziałkowej sesji na Wall Street był neutralny, czyli lepszy od oczekiwań, a poza tym gracze czekali z nadzieją na wystąpienie Bena Bernanke, szefa Fed.

Najmocniej drożały akcje spółek sektora paliwowego (wynik wzrostu ceny ropy). Im bliżej było otwarcia sesji w USA tym popyt mocniej przyciskał. Przed wystąpieniem szefa Fed mocno tracił również dolar.

W amerykańskich inwestorów wstąpił we wtorek bardzo „byczy” duch. Być może poniedziałkowa, słaba sesja wynikała częściowo z irracjonalnej obawy przed szóstą rocznicą ataku na WTC. We wtorek gracze zobaczyli, że żadnego ataku nie będzie, co siłą rzeczy zwiększyło chęć do kupna akcji. Podstawowym powodem szarży popytu było jednak rozpoczęcie gry przed posiedzeniem FOMC. Był już najwyższy czas, bo został już tylko tydzień. Nie zaszkodził bykom Ben Bernanke, szef Fed występując na konferencji organizowanej przez Bundesbanku, bo starannie unikał wszelkich wzmianek na temat polityki monetarnej i gospodarki amerykańskiej. Komentatorzy wręcz uznali za pozytywne, że się na te tematy nie wypowiadał.

Powód wzrostu indeksów widać było szczególnie dobrze na rynku walutowym i surowców. Mimo, że bilansu handlu zagranicznego (- 59, 2 mld USD) USA był zgodny z prognozami to nie doprowadziło do zmiany kierunku kursu EUR/USD – nadal rósł. Słabnący dolar to najlepszy sygnał zbliżających się obniżek stóp. Klasycznie zareagowały na osłabienie amerykańskiej waluty surowce – ceny wzrosły. Ciekawe było to, że cena ropy zaatakowała poziom rekordu wszech czasów, mimo, że OPEC postanowił podnieść od listopada wydobycie ropy. Co prawda tylko o pół miliona baryłek dziennie, ale gdyby gracze nie byli w „byczym” nastroju to wystarczyłoby do wywołania spadku ceny. Klasą dla siebie była miedź, której pomagała informacja o spadku zapasów i dużym wzroście chińskiego importu. Kontrakty zdrożały ponad 4 proc. Złoto też nie próżnowało i zdrożało o 1,4 proc.

Posiadaczom akcji pomagały raporty Redbook Research oraz Council of Shopping Centers/UBS. Sprzedaż detaliczna w ostatnim tygodniu wzrosła o blisko 3 procent w stosunku do tego samego okresu zeszłego roku. Gracze doszli do wniosku, ze konsumenci są bardzo dzielni w sezonie przedszkolnym, co musiało podnieść ceny akcji sektora sprzedaży detalicznej. Jedynym zgrzytem był raport NAR (stowarzyszenie pośredników handlu nieruchomościami). Obniżyło ono po raz dziewiąty prognozy sprzedaży domów na ten rok, ale i tam znalazł się optymistyczny akcent – w przyszłym roku sytuacja ma się podobno znacznie poprawić.

Cieszyły obóz byków wieści ze spółek. McDonald's poinformował o wyższej od oczekiwań sprzedaży w sierpniu. Western Digital, drugi na świecie producent twardych dysków, podniósł prognozę na ten rok. Ucieszył też General Motors, który twierdzi, że wydatki na promocję będą mniejsze od oczekiwań. Gracze przypomnieli sobie również o poniedziałkowym podniesieniu prognozy przez Intel. Jak widać wszystko jest cudownie, a kryzysu nigdy nie było. To oczywiście lekka ironia, bo on jest i z nami pozostanie, ale przed posiedzeniem FOMC byki będą miały przewagę.

Dzisiaj znowu kalendarium jest prawie puste. Nie należy spodziewać się reakcji rynków po publikacji danych o produkcji przemysłowej w Eurolandzie, a dane o zmianie zapasów paliw w USA mogą wpłynąć jedynie na cenę ropy, a i to często ten wpływ jest jedynie chwilowy.

Druga szansa byków

We wtorek rano kurs złotego stabilizował się po poniedziałkowym wzmocnieniu. Rynek czekał na wystąpienie szefa Fed. Jednak im mocniej rósł kurs EUR/USD tym bardziej spadał kurs USD/PLN, a po południu dołączył do niego również kurs EUR/PLN. Pękły wsparcia techniczne, włączyły się zlecenia stop-loss, a to doprowadziło do bardzo dużego wzmocnienia naszej waluty. Nie ma już żadnej wątpliwości, że złoty idzie na rekordy. A trzeba pamiętać, że to zazwyczaj dopiero czwarty kwartał jest dla naszej waluty najlepszy.

Dzisiejsza publikacja lipcowego bilansu płatniczego nie powinna wpłynąć w sposób znaczny na rynek walutowy, chociaż trzeba odnotować, że pojawiają się już komentarze, w których zwraca się uwagę, że nierównowag rośnie, a pogarszający się bilans może w dłuższym terminie złotemu zaszkodzić. W dłuższym terminie, ale nie teraz. Teraz niewiele może zwolennikom silnego złotego zaszkodzić, co nie zmienia postaci rzeczy, że niewielka korekta jest możliwa.

GPW wtorkową sesję rozpoczęła od jednoprocentowego wzrostu indeksów. Naśladowała po prostu to, co działo się na innych giełdach europejskich. Z każdą godziną indeksy rosły, a liderem była KGHM. Powodem mogła być zapowiedź Ministerstwa Skarbu pozostawienia zysku w spółce w przyszłym roku. Obietnica całkowicie bez pokrycia, bo przecież nikt nie wie, kto będzie rządził Skarbem za rok. Około 14.30 Reuters poinformował, że Kompania Węglowa planuje sprzedać posiadane akcje KGHM, co natychmiast doprowadziło do obniżenia kursu spółki i pociągnęło za sobą WIG20. Końcówka była bardzo słaba – nie udało się wrócić nad krytyczny poziom 3.500 pkt.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że gwałtowne zmiany kursów i indeksów wynikały przede wszystkim z bardzo małego obrotu. Widać było, że gracze wstrzymują się z podejmowaniem decyzji, a na rynku panuje niepewność. Po wczorajszej sesji w USA ta niepewność powinna choćby częściowo zniknąć. Drogie surowce w połączeniu z chęcią zarobienia przed posiedzeniem FOMC powinny na otwarciu sesji doprowadzić do wzrostu indeksów. Potem sytuacja będzie się zmieniała w zależności od zmian na rynkach europejskich czekających na sesję w USA. Jedno jest pewne – byki dostały drugą szansę na przełamanie oporu i jeśli jej nie wykorzystają to będzie bardzo źle o rynku świadczyło.

Źródło: Piotr Kuczyński, Główny analityk Xelion. Doradcy Finansowi
Xelion
Komentarz dostarczyła firma:
Xelion - Doradcy Finansowi
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

2025-04-18 Market News XTB
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług. Jeśli założymy, że tak naprawdę jest, możemy dojść do wniosku, że globalna konsumpcja wygląda solidnie, choć przychody na rynku w Ameryce Północnej zawiodły prognozy. Wciąż jednak mówimy o prawie 10% wzroście rok do roku.
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

2025-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

2025-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z ulgą przyjmują kolejne doniesienia dotyczące rozwijającej się sytuacji polityki celnej USA. Choć wiele wskazuje na to, że cła nałożone przez Trumpa na większość krajów będą wykorzystane przez administrację głównie jako narzędzie negocjacyjne, na razie wciąż jest zbyt wcześnie, by całkowicie wykluczać scenariusz globalnej wojny handlowej między USA, a resztą świata.
Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).