Zróżnicowane nastroje na rynku surowców

Zróżnicowane nastroje na rynku surowców
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2009-02-03 (16:54)

Ostatni tydzień na rynku surowcowym upłynął w atmosferze zróżnicowanych nastrojów. Rynek ropy naftowej pozostawał w konsolidacji, ceny miedzi zniżkowały, a notowania złota zanotowały zwyżkę o 55 dolarów.

W minionym tygodniu wartość baryłki ropy Brent na giełdzie w Londynie konsolidowała się w przedziale 44,00-48,00 USD. Inwestorzy czekają na rozstrzygnięcia na innych rynkach, które mogłyby wskazać kierunek dla notowań „czarnego złota”. Światowe giełdy papierów wartościowych skonsolidowały się w pobliżu istotnych wsparć (usytuowanych na poziomach zeszłorocznych minimów). Fatalne dane napływające z globalnej gospodarki nie pozwalają na rozpoczęcie większej korekty wzrostowej, z drugiej strony nie są one wystarczająco silnym impulsem by sprowadzić notowania indeksów giełdowych do kilkuletnich dołków. Podobnie sytuacja przedstawia się na rynku ropy, który jest dodatnio skorelowany ze światowymi parkietami.

Dodatkowym czynnikiem, który hamuje zniżkę notowań „czarnego złota” są spekulacje na temat dalszego ograniczania wydobycia przez kraje OPEC. Ostatnio szef kartelu powtórzył, że przedstawiciele OPEC nie cofną się przed dalszą redukcją produkcji, jeśli ceny będą utrzymywać się na niskich poziomach. Nie czekając na taką decyzję, Arabia Saudyjska zmniejszyła już wydobycie poniżej wyznaczonego dla niej oficjalnego limitu. Podobnie uczynił również Katar. Obecnie produkcja ropy w tych państwach kształtuje się na najniższych od kilku lat poziomach. Pozostali członkowie OPEC wydobywają na razie nieco więcej niż zakładają to oficjalne limity, jednak również dokonują redukcji. Działania te przedstawiciele kartelu argumentują dynamicznie spadającym popytem na „czarne złoto” oraz nieopłacalnością produkcji przy jego obecnych cenach. Dopóki na światowych rynkach utrzymywać się będą kiepskie nastroje, powodowane obawami o losy globalnej gospodarki, kroki poczynione przez OPEC będą prawdopodobnie w stanie jedynie powstrzymywać notowania ropy od większych spadków. Impuls do wzrostów dadzą one dopiero, gdy z największych państw zaczną napływać pierwsze oznaki ożywienia. Na te przyjdzie nam z pewnością jeszcze długo poczekać. Coraz bardziej prawdopodobny staje się fakt, że dopiero w 2010 r. sytuacja w globalnej gospodarce zacznie się istotnie poprawiać. Według najnowszych prognoz Międzynarodowego Funduszu Walutowego, w 2009 r. będzie się ona rozwijać w tempie zaledwie 0,5%. Poprzednio zakładano jej wzrost o 2,25%. Zmiana tych prognoz prawdopodobnie skłoni Międzynarodową Agencję Energii do obniżenia jej oczekiwań odnośnie popytu na ropę naftową w 2009 r. Znacząca obniżka może okazać się istotnym argumentem przemawiającym za powrotem notowań „czarnego złota” do spadków. By jednak mogły się one dokonać niezbędny wydaje się impuls z innych rynków, przede wszystkich z rynku kapitałowego.

Notowania miedzi po osiągnięciu 2-miesięcznego szczytu w poniedziałek konsekwentnie spadały. W piątek cena za tonę surowca w kontraktach trzymiesięcznych notowanych na giełdzie w Londynie kształtowała się na poziomie 3155 dolarów, wobec 3560 dolarów na początku tygodnia. W ceny miedzi najbardziej uderzają obawy o spadek globalnego popytu na surowce – potwierdzeniem tych obaw są nieustannie rosnące zapasy. W piątek poziom rezerw monitorowanych przez London Metal Exchange wzrósł powyżej 429,5 tys. ton – ostatni raz wielkość tą zanotowano w listopadzie 2003 roku. O tym, jak ważny jest to wskaźnik dla nastrojów na rynku, może świadczyć fakt, iż chwilowy i nieznaczny spadek zapasów na początku bieżącego tygodnia okazał się wystarczającym powodem dla wzrostu cen o ponad 100 dolarów za tonę. Do zmiany tej należy jednak podchodzić dość ostrożnie, gdyż spadki zanotowały jedynie magazyny w Europie, a nie w Azji, która jest największym światowym konsumentem surowca.

Większym popytem i zmiennością notowań niż surowce przemysłowe charakteryzowały się metale szlachetne. Cena złota pomiędzy tygodniowym minimum i maksimum zmieniła się o 55 dolarów – a zmiana ta nastąpiła w jednym ruchu. W przeciągu dwóch dni w środku minionego tygodnia cena za uncję kruszcu wzrosła z poziomu 875 do 930 dolarów. Następne sesje przyniosły jednak spadek notowań i ostatecznie na początku bieżącego tygodnia cena złota kształtuje się na poziomie 900 USD za uncję. Wysokie notowania tego metalu wspiera jego rola jako bezpiecznego aktywa inwestycyjnego, z drugiej strony jednak spadający popyt na złoto ze strony największego importera kruszcu – Indii, przemawia za możliwością dalszych spadków.

Źródło: Tomasz Regulski, Joanna Pluta, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

10:01 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.