Eskalacja konfliktu w Strefie Gazy wsparła ceny ropy

Eskalacja konfliktu w Strefie Gazy wsparła ceny ropy
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2009-01-06 (11:04)

W zeszłym tygodniu oczy inwestujących na rynkach surowcowych w dalszym ciągu zwrócone były na Bliski Wschód. Trzeciego stycznia tysiące Izraelskich żołnierzy przekroczyło granice Strefy Gazy w celu przejęcia strategicznych punktów, z których bojownicy Hamasu wystrzeliwali swoje rakiety na przygraniczne miasta Izraela.

Liczba ofiar śmiertelnych konfliktu do tej pory wzrosła do 510 osób, w tym także cywilów i dzieci. Minister obrony Izraela Ehud Barak zapowiedział jednak, że operacja militarna będzie kontynuowana, dopóki „izraelskie społeczeństwo zostanie całkowicie uwolnione od groźby ataków”. Pomimo druzgocącej przewagi przeciwnika i coraz większych strat, przywódcy Hamasu wciąż twierdzą, że to oni zwyciężą w konflikcie. Potwierdza to m.in. pierwsza od rozpoczęcia ofensywy telewizyjna wypowiedź wpływowego lidera organizacji w Strefie Gazy, Mahmuda al-Zahara, w której stwierdził on, że „Bóg jest z nami, a zwycięstwo jest pewne”. W nocy z niedzieli na poniedziałek 05 stycznia za baryłkę ropy płacono ponad 48,60 USD w porównaniu do okolic 38,00 USD płaconych tydzień temu. Warto przypomnieć, że podobną sytuację obserwowaliśmy również w 2006 roku, gdy ceny „czarnego złota” osiągnęły rekordowe w tamtym okresie 78,40 USD za baryłkę, w reakcji na atak Izraela na siły organizacji Hezbollah w Libanie. Obserwując tempo, w jakim ceny ropy załamały się w 2008, można zauważyć analogie do czwartego kwartału 1998, kiedy w związku z Kryzysem Azjatyckim i tzw. „Kryzysem Rubla” ceny surowców, w tym ropy, odnotowały około 25% spadki. W 1999 zaś, wzrosły one ponad dwukrotnie. Jedną z głównych przyczyn takich wzrostów była w tamtych czasach decyzja OPEC o redukcji wydobycia, wtedy o 6,9%. Suma obecnych cięć dokonywanych przez OPEC ma oscylować w okolicach 9%, za kilka miesięcy powinniśmy więc zaobserwować pierwsze efekty tych działań. Prognozy mówią, że gospodarka największego światowego konsumenta ropy, czyli Stanów Zjednoczonych pozostanie w recesji przez pierwsze dwa kwartały 2009 roku, w kolejnych zaś oczekuje się wzrostu odpowiednio o 1,3% i 1,8%. Jeżeli okażą się one trafne, w ślad za podnoszącą się gospodarką wzrośnie również popyt na surowce, a to w połączeniu z niskimi stanami zapasów (efektem konsekwentnych obniżek wydobycia ropy przez OPEC i inne kraje) będzie musiało silnie przełożyć się na ceny. Ciężko jednak precyzyjnie określić, jak długo jeszcze potrwa światowa recesja, obecnie zaś rynek w dalszym ciągu zachowuje się nerwowo.

W ostatnich dniach obserwujemy również spadek cen złota, idącego w ślad za spadającym kursem EUR/USD. Dolar, umacniający się względem euro w reakcji na nowe, bardziej szczegółowe informacje dotyczące przygotowywanego przez prezydenta elekta Baracka Obamę planu stymulacyjnego dla amerykańskiej gospodarki, zmniejszył w oczach inwestorów znaczenie kruszcu jako inwestycji alternatywnej. W skali roku ceny złota - które zwykle poruszają się w przeciwnym kierunku niż amerykańska waluta –wzrosły w 2008 r. o około 5.5%, notując ósmą z kolei roczną zwyżkę. Zniżkowały za to ceny innych surowców. Indeks Reuters/Jefferies CRB, obrazujący zmiany cen 19 najważniejszych surowców i towarów nieprzetworzonych, spadł w ciągu 2008 o 36%, najwięcej od debiutu wskaźnika w 1956 roku. Z 19 składowych indeksu, jedynie 4 odnotowały roczne wzrosty: oprócz złota było to kakao, cukier, i inwentarz żywy. Wśród pozostałych 15 składowych, najgorzej wypadła benzyna (59% spadków), ropa naftowa (54%), miedź (również 54%) i nikiel (56%).

Źródło: Artur Pałka, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

08:50 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.