Brak popytu na rynkach surowcowych

Brak popytu na rynkach surowcowych
Komentarz tygodniowy TMS Brokers
Data dodania: 2008-10-20 (18:26)

Początek minionego tygodnia przyniósł próbę odreagowania spadków na parze EUR/USD. Ważnym wsparciem, które powstrzymało spadki jest poziom 1,34 i jeśli na kolejnych sesjach nastąpi przebicie i dalsza aprecjacja amerykańskiej waluty to kolejnym przystankiem mogą być dopiero okolice 1,30.

Taki scenariusz wydaje się dość prawdopodobny ze względu na to, że wspomniana korekta z początku zeszłego tygodnia okazała się bardzo krótka i już następnego dnia kurs EUR/USD zatrzymał wzrosty na poziomie 1,3770, po czym nastąpił ponowny powrót do wsparcia na poziomie 1,34. Końcówka tygodnia przyniosła już lekkie uspokojenie nastrojów i konsolidacje w przedziale 1,34-1,3530. Warto obserwować zachowanie rynku na tym właśnie przedziale ponieważ wyjście z niego może być pierwszą wskazówka co do dalszych zmian kursu. Opisane zachowanie pary EUR/USD miało bardzo duże znacznie dla rynków surowcowych, które coraz bardziej naśladują zachowanie tej pary walutowej. Warto zauważyć, że przykładowo korelacja złota z kursem euro/dolara wynosi obecnie 0,62 podczas gdy w ubiegłym roku wahała się w okolicach 0,57. Wzrost korelacji widoczny jest również pomiędzy omawianą parą a kursem ropy naftowej. W tym przypadku jej silny wzrost nastąpił w 2007 roku i trwa aż do teraz.

Obecnie ceny ropy naftowej są bardzo uważnie śledzone przez wielu analityków co powoduje, że na rynku pojawia się dużo nowych prognoz dotyczących tego surowca. Obecnie większość analiz zakłada dalsze spadki cen nawet w okolice 50 USD za baryłkę. Wydaje się, że są to dość realne poziomy i cena ropy może zmierzać w ich kierunku w najbliższych miesiącach. Sprzyja temu pogarszająca się sytuacja w największych światowych gospodarkach, co przekłada się na spadek popytu. Także analiza techniczna sugeruje, że trend na tym rynku uległa zmianie i od jakiegoś wszystkie wzrosty traktowane są jedynie jako korekty i wykorzystywane są do sprzedaży. Duża presję podaży widać było we wtorek, kiedy wspomniana wyżej korekta osłabiająca amerykańską walutę spowodowała jedynie lekki wzrost cen ropy o niecałe 5 dolarów. W kolejnych dniach notowania tego surowca uzależnione będą od kierunku wybicia w notowaniach USD. Istotnym czynnikiem, który należy brać pod uwagę przy rozważaniu inwestycji na tym rynku jest obecnie duże wyprzedanie oscylatorów. Sugeruje to, że w niedługim czasie może rozpocząć się większa korekta , która może doprowadzić do wzrostów nawet w okolice 88 USD za baryłkę. Kolejnym czynnikiem sugerującym taki scenariusz jest oczekiwane ograniczenie wydobycia przez państwa OPEC, które zbierają się na posiedzeniu w najbliższy czwartek.

Jest jednak obecnie zdecydowanie za mało sygnałów aby wchodzić w długie pozycje i lepszym rozwiązaniem wydaje się wykorzystanie ewentualnej korekty do zajęcia pozycji zakładających kontynuację spodków cen.

Miniony tydzień, nie był łaskawy również dla inwestorów zakładających wzrosty cen złota. Cena tego kruszcu zyskała jedynie na początku tygodnia po czym inicjatywę przejęli sprzedający i na początku sesji dzisiejszej cena dotarła do dolnego ograniczenia kanału spadkowego, w którym złoto znajduje się od połowy marca bieżącego roku. Obecnie można oczekiwać prób obrony tego kanału co daje szansę na wzrostową korektę. Gdyby jednak próba ta nieudała się i cena złota spadła poniżej ostatniego dołka na poziomie 740 USD za uncję, może to oznaczać, że kolejne miesiące przyniosą dalszy spadek nawet poniżej 600 dolarów.

Ostatnie sesje na rynku miedzi przyniosły uspokojenie nastrojów. Po dużych spadkach w poprzednich tygodniach obecnie cena tony tego surowca skonsolidowała się wokół poziomu 4800 USD. W kolejnych dniach możliwy jest jednak powrót do spadków, które w dużej mierze wynikają z umacniającego się dolara oraz obaw o spadek popytu na ten surowiec. W tej chwili na wykresach nie widać potencjalnych wsparć, które mogłyby spowodować wejście do gry inwestorów stosujących analizę techniczną, dlatego też trudno jest określić potencjalny poziom spadków. Podobnie jak w przypadku ropy wydaje się, że lepiej jest zamiast szukania dołka wykorzystywać wszelkie wzrostowe korekty do sprzedaży.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

Powrót do wzrostów cen ropy naftowej

2024-03-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W tym tygodniu notowaniom ropy naftowej brakuje wyraźnego kierunku. Po przecenie, jakiej ceny tego surowca doświadczyły m.in. w związku z zaskakującym wzrostem zapasów ropy w USA, podanym w raporcie Amerykańskiego Instytutu Paliw, wczoraj notowania ropy wzrosły, mimo że Departament Energii pokazał analogiczny wzrost zapasów paliw. To pokazuje, że wciąż działają czynniki wspierające notowania ropy naftowej, głównie te związane z geopolityką.
Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Istotny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-03-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po wzrostowym początku tygodnia, notowania ropy naftowej wczoraj zawróciły w dół, a dzisiaj kontynuują zniżkę. Cena ropy Brent spadła poniżej 85 USD za baryłkę, natomiast notowania ropy naftowej WTI zniżkowały poniżej 81 USD za baryłkę. Na powrót do zniżek notowań ropy naftowej złożyły się dwa główne czynniki. Po pierwsze, cotygodniowy raport Amerykańskiego Instytutu Paliw (American Petroleum Institute, API) pokazał duży wzrost zapasów ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu. Według danych API, wyniósł on aż 9,3 mln baryłek przy oczekiwaniach spadku zapasów o około milion baryłek.
Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

Spadek produkcji ropy naftowej w Rosji

2024-03-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się zwyżką. Notowania ropy gatunku WTI zwyżkowały do okolic 82 USD za baryłkę i na tych poziomach utrzymują się także dziś rano. Z kolei cena ropy Brent dotarła do rejonu 86 USD za baryłkę. Główną przyczyną poniedziałkowej zwyżki cen ropy naftowej był spadek wartości amerykańskiego dolara po wcześniejszym solidnym umocnieniu waluty USA. Korekta na dolarze była wsparciem dla cen wielu surowców i towarów, jednak nie tylko ona sprzyjała wyższym wycenom ropy naftowej.
Geopolityka wsparciem dla cen ropy naftowej

Geopolityka wsparciem dla cen ropy naftowej

2024-03-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Początek nowego tygodnia na rynku ropy naftowej przynosi delikatne zwyżki cen tego surowca. W dużym stopniu wynika to z obaw związanych z podażą ropy w obliczu wciąż trwających konfliktów w kluczowych regionach produkcji ropy. Chodzi przede wszystkim o zaognienie konfliktu na linii Ukraina-Rosja, jak również o gasnące nadzieje na rozejm w Strefie Gazy. Zresztą, obecnie przypomniała o sobie także kolejna nierozwiązana kwestia na Bliskim Wschodzie – a mianowicie, blokada eksportu ropy z irackiego Kurdystanu przez Turcję.
Presja spadkowa na wykresie cen ropy naftowej

Presja spadkowa na wykresie cen ropy naftowej

2024-03-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Druga połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powracającej presji podażowej. Notowania ropy zakończyły wczorajszą sesję na minusie, po spadkowej sesji w środę – a dziś rozpoczęły dzień w okolicach wczorajszego zamknięcia. O ile rano notowania ropy delikatnie odbijają w górę, to zakres ruchu jest relatywnie niewielki.
Nieoczekiwany spadek zapasów benzyny w USA

Nieoczekiwany spadek zapasów benzyny w USA

2024-03-21 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pięciu wzrostowych sesjach z rzędu, notowania ropy naftowej wczoraj zniżkowały. Cena ropy WTI nadal jednak pozostaje wyraźnie powyżej 81 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent przekracza 86 USD za baryłkę. Dziś rano notowania ropy wyhamowały wczorajszą zniżkę, a nastroje na tym rynku pozostają relatywnie dobre. Wycenę ropy wspierają wczorajsze komunikaty ze strony Fed, sugerujące, że w tym roku będą miały miejsce oczekiwane wcześniej trzy obniżki stóp procentowych w USA.
Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

Piąty z rzędu wzrost zapasów ropy w USA

2024-02-29 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Bieżący tydzień na rynku ropy naftowej trudno uznać za w jakikolwiek sposób przełomowy. Pierwsza połowa tygodnia przyniosła zwyżki cen, ale w ramach obserwowanej ostatnio konsolidacji – a w drugiej połowie tygodnia zwyżki te póki co wyhamowują. Wczoraj negatywnym akcentem na rynku ropy naftowej był raport Departamentu Energii, dotyczący zapasów paliw w USA. Ta cotygodniowa publikacja pokazała, że w poprzednim tygodniu zapasy ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych wzrosły o 4,2 mln baryłek.
OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

OPEC+ z perspektywą przedłużenia cięć produkcji ropy

2024-02-28 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Pierwsza połowa tygodnia na rynku ropy naftowej jest czasem powrotu cen tego surowca do zwyżek. Notowania ropy nadrabiają część strat z poprzedniego tygodnia, jednak o jakimkolwiek przełomie na razie nie może być mowy – ceny ropy nie wychodzą bowiem z zakresu szerszej konsolidacji, która na tym rynku trwa już kilka miesięcy. W wycenę ropy naftowej nadal mocno uderzają kwestie gospodarcze. Są to głównie obawy o wzrost gospodarczy Chin oraz Stanów Zjednoczonych (w przypadku tych ostatnich – w związku z perspektywą przedłużania się okresu obowiązywania wysokich stóp procentowych).
Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

Wzrostowy początek tygodnia na rynku ropy

2024-02-27 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Poniedziałkowa sesja na rynku ropy naftowej przyniosła kontrę zniżek z końcówki poprzedniego tygodnia. Dziś rano notowania ropy naftowej utrzymują te wzrosty, jednak już przy znacznie mniejszej dynamice. Cena ropy WTI porusza się w okolicach 77,70 USD za baryłkę, a notowania ropy naftowej Brent oscylują w rejonie 81,80 USD za baryłkę. W obliczu braku istotnych danych makro na początku tygodnia, inwestorzy zwrócili swój wzrok na znane już od dłuższego czasu wyzwania, z którymi boryka się rynek ropy.
Zapowiedzi wzrostu produkcji gazu ziemnego mimo niskich cen.

Zapowiedzi wzrostu produkcji gazu ziemnego mimo niskich cen.

2024-02-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Na rynku gazu ziemnego już od półtora roku zdecydowanie przeważa strona podażowa. W końcówce 2022 roku nastąpiło gwałtowne tąpnięcie notowań tego surowca w Stanach Zjednoczonych, które sprowadziło notowania gazu z okolic niemal 10 USD za mln BTU do rejonu 2 USD za mln BTU. Po wielomiesięcznej konsolidacji, druga fala przecen pojawiła się na rynku gazu ziemnego jesienią 2023 roku, a trzecia tuż po niej w styczniu i lutym 2024 roku.