Święto w USA - spokojny dzień na GPW

Święto w USA - spokojny dzień na GPW
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-09-04 (09:28)

Wczorajsza sesja jak można było przewidzieć minęła spokojnie z racji na święto w stanach. WIG20 wahał się w przedziale 3586 – 3628 pkt. Po otwarciu na poziomie 3601 pkt zamknął się na 3613 pkt zamykając się 0,33% wyżej w stosunku do piątkowego zamknięcia.

Mimo ogólnie spokojnej sesji, na akcjach niektórych spółek panował ożywiony handel. Agora kontynuowała wzrosty kończąc dzień 5,23% na plusie. Znacznie zyskały również akcje spółki Cersanit 2,90% oraz CEZ 2,77%. Największa wyprzedaż dotyczyła spółek Krauzego. Akcje Prokomu spadły o 4,27%, Biotonu o 2,48%.

Na giełdach światowych również panowała niewielka zmienność. Większość giełd europejskich zakończyła dzień na niewielkich plusach. Wyjątek stanowiła giełda na Węgrzech, gdzie główny indeks BUX stracił 1,20%.

Rozpoczynająca dzisiejszy dzień sesja azjatycka kończy się niewielkimi spadkami większości indeksów. Japoński Nikkei 225 oraz chiński Shanghai B-Shares tracą 0,60%, podobnie giełda tajwańska.

Dla WIG20 opór w dalszym ciągu stanowią okolice 3650 pkt. Wsparcie znajduje się w obszarze 3450-3500 pkt. Początek dzisiejszego dnia również powinien minąć spokojnie w oczekiwaniu na powrót do handlu graczy z Ameryki. Myślę, iż otwarcie nastąpi na poziomie niższym w stosunku do wczorajszego zamknięcia, po czym możliwe będą dalsze spadki. Akcje spółek Krauzego w dalszym ciągu mogą tracić a sesja azjatycka nie zachęca do zakupów. Inwestorzy zapewne będą czekali do godzin popołudniowych szukając sygnałów z zagranicy co do dalszego kierunku.

Nie poznamy dzisiaj żadnych istotnych danych z Polski. Ze strefy euro o godzinie 11 napłyną dane dotyczące PKB w drugim kwartale – prognozowany jest spadek z 3,1% do 2,5%. Podana zostanie także inflacja za sierpień w stosunku rok do roku, gdzie spodziewany jest spadek z 2,3% do 1,7% oraz inflacja w stosunku miesięcznym, która najprawdopodobniej pozostanie bez zmian. Dane te będą obserwowane przez inwestorów, gdyż dają podstawy do zaprzestania podwyżek stóp procentowych przez ECB.

W centrum uwagi pozostaną dane z USA. O godzinie 16 podany zostanie indeks ISM dla przemysłu za sierpień, spodziewany jest spadek z 53,8 do 53 pkt. Dane te mogą mieć istotny wpływ na giełdę amerykańską a co za tym idzie i na pozostającą w maraźmie GPW, gdzie być może właśnie na fixingu nastąpią rozstrzygnięcia co do dalszego kierunku.

Źródło: Tomasz Madej, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.