Rynki surowcowe obawiają się recesji

Rynki surowcowe obawiają się recesji
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2008-09-30 (09:39)

Miniony tydzień na rynkach surowcowych przyniósł zatrzymanie wzrostów, które rozpoczęły się 15 września. Ze względu na to, że ich dynamika była dość duża wspomniane odreagowanie było naturalnym i bardzo potrzebnym zjawiskiem.

Warto jednak pokreślić, że rynki surowcowe zachowują się dość silnie ponieważ trwająca właśnie korekta na parze EUR/USD sugerować powinna dużo bardziej dotkliwe spadki. Korelacja kursu amerykańskiej waluty z cenami surowców pozostaje bowiem duża, przykładowo dla złota i pary EUR/USD wynosi około 0,7. Inwestorzy powinni zdawać sobie sprawę z tego jak ważne jest obecne zachowanie rynku walutowego. Można bowiem postawić tezę, iż rozstrzyga się aktualnie walka o długoterminowy trend wzrostowy na parze EUR/USD. Para ta przebywa bowiem od ponad 7 lat w kanale wzrostowym i wybicie z niego dołem może oznaczać długoterminową zmianę trendu, a to przełoży się prawdopodobnie na spadki cen surowców. Z drugiej strony jeśli kanał ten po raz kolejny zatrzyma aprecjację dolara to kolejnym ruchem może być wzrost kursu EUR/USD na nowe historyczne szczyty.

Przechodząc do analizy konkretnych surowców rozpocząć chciałbym od ropy naftowej. Podobnie jak poprzednio warto w tym momencie podkreślić całkiem precyzyjnie wyznaczony w jednym z ostatnich komentarzy poziom oporu, który zatrzymał wzrosty cen. Przypomnę, że naszym zdaniem, dopóki cena ropy naftowej nie wyjdzie ponad poziom 110 USD za baryłkę to dominujący trend jest spadkowy i nie powinno się zajmować długich pozycji. W miniony poniedziałek kurs wzrósł do poziomu 107,11 (LCOc1) i od tamtej pory obserwowaliśmy spadki, które na sesji dzisiejszej doprowadziły cenę w okolice 98 USD. Poza umacniającym się dolarem wpływ na to mają wciąż duże obawy o przyszłość amerykańskiej gospodarki. Gdyby bowiem nie wdrażany właśnie plan ratunkowy o wartości 700 mld dolarów bardzo realna stała by się paniczna ucieczka inwestorów z amerykańskiej giełdy oraz innych bardziej ryzykownych inwestycji. Z całą pewnością spadające tempo wzrostu gospodarczego w USA doprowadziłoby do znacznego spadku popytu na ropę. Obecnie wszystkie rynki są bardzo nerwowe, właśnie ze względu na obawy inwestorów o skuteczność tego planu. Jeśli i on zawiedzie to recesja prawdopodobnie stanie się faktem.

Inna sytuacja panuje na rynku złota. W tym przypadku cena tego kruszcu skorygowała jedynie nieznacznie ostatnie wzrosty po czym na pierwszej sesji nowego tygodnia obserwujemy dość dynamiczne wzrosty. W tym przypadku wspomniane obawy inwestorów powodują, że przenoszą oni kapitał właśnie w złoto. Jest ono od dawna postrzegane jako instrument bezpieczny oraz jako doskonałe zabezpieczenie przez inflacją. Idealną sytuacją dla złota było by pogarszanie się sytuacji makroekonomicznej w USA w połączeniu z taniejącym dolarem. Taka mieszanka spowoduje, że oprócz złota inwestorom nie pozostanie wiele perspektywicznych miejsc do zainwestowania kapitału. W dalszym ciągu podtrzymujemy prognozę możliwego wzrostu cen złota w perspektywie najbliższych miesięcy nawet powyżej ostatnich szczytów czyli poziomu 1032 USD za uncję. Podobna sytuacja panuje na rynku srebra jednak w tym przypadku przed dalszymi wzrostami cen możliwa jest korekta nawet w okolice 11,5 USD za uncję.

Obawy o sytuację gospodarczą na świecie dość znacząco odbijają się na notowaniach miedzi. W minionym tygodniu kurs tego surowca oddał całe wzrosty z tygodnia poprzedzającego i obecnie spadł poniżej ważnego wsparcia na poziomie 6800 USD za tonę. Obecnie kolejnym istotnym poziomem są okolice 6400 USD. Jeśli zostaną one pokonane to będzie to pierwszym sygnałem świadczącym o zmianie długoterminowego trendu wzrostowego. Zostanie bowiem wtedy zaburzona struktura coraz wyższych dołków i szczytów.

Podsumowując widoczny obecnie rozdźwięk w notowaniach surowców może świadczyć że inwestorzy coraz bardziej obawiają się recesji i to wiadomości z nią związane będą miały największy wpływ na rynek.

Źródło: Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

08:50 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.