Tydzień zniżki na rynku surowców

Tydzień zniżki na rynku surowców
Komentarz surowcowy TMS Brokers
Data dodania: 2008-09-09 (13:15)

Miniony tydzień przyniósł kolejne zniżki na rynku surowców. Największy procentowy spadek cen ropy mogliśmy zaobserwować już na początku tygodnia, kiedy okazało się, że huragan Gustav, który uderzył w wybrzeże Zatoki Meksykańskiej osłabł na tyle, iż nie wyrządził żadnych szkód instalacjom wydobywczym.

Wcześniej oczekiwano, iż żywioł będzie najsilniejszy od czasów huraganu Katrina, który w pięciostopniowej skali siły otrzymał kategorię czwartą – Gustava oceniano natomiast na trójkę. Jak się jednak okazało jego siła spadła do kategorii pierwszej. Przyniosło to odreagowanie na rynku po wzrostach cen z końca poprzedniego tygodnia, które towarzyszyły obawom o potencjalne straty, jakie może wyrządzić żywioł w regionie realizującym 25% całości produkcji ropy naftowej Stanów Zjednoczonych. Od poniedziałku do wtorkowego popołudnia cena surowca spadła o ok. 11 dolarów – z poziomu 115,50 do 104,20. W dalszej części tygodnia zniżka notowań „czarnego złota” straciła impet. Obecnie za baryłkę ropy brent na giełdzie w Londynie płaci się ok 102,50 dolara.

Taniejąca ropa pociągnęła w dół ceny metali szlachetnych – są one bowiem często traktowane jako instrument inwestycyjny zabezpieczający przed inflacją. Wzrost cen surowców przemysłowych, takich jak „czarne złoto” oraz żywności wpływa na nasilenie się obaw o wzrost inflacji w przyszłości i powoduje zwiększone zakupy złota, srebra oraz platyny. W minionym tygodniu miał jednak miejsce spadek cen ropy naftowej, w wyniku czego cena złota zniżkowała z poziomu 835,50 do 809,50 dolara za uncję.
Zniżkę na rynku surowców dodatkowo potęgowały dane, jakie w zeszłym tygodniu docierały na rynek. Wskazały one na problemy Eurolandu, Wielkiej Brytanii czy Stanów Zjednoczonych. Wiele spekulacji wywołały komentarze prezesów ECB oraz BoE, które sugerowały, iż gospodarkom europejskim zagląda w oczy recesja. Dane z USA z kolei potwierdziły, iż rynek pracy jest kulą u nogi amerykańskiej gospodarki. Tydzień wcześniej bowiem prawie wszystkie dane makro, jakie poznaliśmy ze Stanów Zjednoczonych były lepsze od oczekiwań. W minionym tygodniu natomiast na rynek spływały głównie niepokojące dane z rynku pracy USA, które wskazały na znaczący spadek zatrudnionych w sektorze pozarolniczym i w sektorze przedsiębiorstw prywatnych oraz na wzrost bezrobocia do najwyższego od pięciu lat poziomu 6,1%. Wywołało to obawy o spadek popytu na surowce przemysłowe w przyszłości, co pociągnęło ich ceny w dół.

Oprócz ropy naftowej spadały więc również ceny pozostałych surowców przemysłowych. Miedź zniżkowała z poziomu 7500 do 6900 USD za tonę w wyniku rosnących zapasów i wspomnianych obaw o dalszy spadek popytu. Ponadto w ostatnim tygodniu na fali negatywnych danych z Eurolandu oraz Wielkiej Brytanii miało miejsce umocnienie amerykańskiej waluty, a to jak zwykle ma wpływ na spadek cen surowców. Denominowane są one bowiem w dolarze – jego umocnienie powoduje, iż zakupy surowców dla inwestorów spoza Stanów Zjednoczonych stają się mniej korzystne, co z kolei wpływa na ich ograniczenie i związany z nim spadek cen.

W tym tygodniu poznamy kilka istotnych danych makroekonomicznych z głównych gospodarek światowych i to one zapewne zadecydują o poziomie cen surowców w najbliższym czasie. Inwestorzy bowiem wciąż przywiązują wagę do bieżących wydarzeń rynkowych i dosyć nerwowo reagują na dane sugerujące możliwość spadku popytu na surowce ze strony krajów wysokorozwiniętych. W związku z tym każdy odczyt gorszy od oczekiwań, wskazujący na pogorszenie sytuacji gospodarczej w tych krajach, przełoży się na dalszą obniżkę cen na rynku surowców w ciągu kolejnych sesji.

Źródło: Joanna Pluta, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

Ceny ropy na drodze do wzrostowego zakończenia tygodnia

2024-04-26 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Strona popytowa na rynku ropy naftowej w tym tygodniu delikatnie przeważa nad stroną podażową. Co prawda dynamika wzrostów nie jest duża, ale jest szansa na przełamanie spadków z wcześniejszego tygodnia. Cena ropy WTI porusza się już na poziomie niemal 84 USD za baryłkę, a notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę.
Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

Spadek zapasów ropy w USA na skutek większego eksportu

2024-04-25 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po pokazie siły strony popytowej na rynku ropy naftowej w trakcie wtorkowej sesji, notowania tego surowca wczoraj już wróciły do zniżek i oddały sporą część wzrostów. Dziś rynek ropy naftowej w zasadzie powraca do punktu wyjścia, bowiem na ceny znów wpływają dobrze znane już inwestorom tematy. Pierwszy temat to sytuacja na Bliskim Wschodzie, która – mimo że nadal jest daleka od stabilizacji – w coraz mniejszym stopniu wpływa na same ceny ropy naftowej. Wynika to z faktu, że walki wciąż skupiają się głównie na Strefie Gazy i nie wpływają bezpośrednio na produkcję i eksport ropy.
Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

Ropa w górę po szacunkach dot. spadku zapasów w USA

2024-04-24 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły wczorajszą sesję od przeceny. Niemniej, już w drugiej połowie dnia sytuacja istotnie się zmieniła, a ceny ropy z równie dużą dynamiką nadrobiły straty i zakończyły cały dzień na plusie. Notowania ropy WTI powróciły ponad 83 USD za baryłkę, podczas gdy cena ropy Brent podbiła do okolic 88 USD za baryłkę. W drugiej połowie wtorkowej sesji zwyżkom cen ropy naftowej sprzyjało osłabienie amerykańskiego dolara, wywołane gorszym od oczekiwań wstępnym odczytem indeksu PMI dla przemysłu w USA.
Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

Wątłe zwyżki na rynku ropy naftowej

2024-04-23 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po gwałtownym tąpnięciu notowań ropy naftowej w poprzednim tygodniu, ceny tego surowca w tym tygodniu próbują się stabilizować. Póki co jednak zmienność pozostaje duża, a odbicie cen w górę ma niewielki zakres. Cena ropy naftowej WTI oscyluje w rejonie 82-83 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent poruszają się w okolicach 87-88 USD za baryłkę. Jak na razie, wśród inwestorów widać brak wiary w możliwość wypracowania przez ceny ropy trwalszego ruchu w górę.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-22 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają nowy tydzień od zniżki. Cena tego surowca kontynuuje tym samym ruch z poprzedniego tygodnia – cena ropy WTI w Stanach Zjednoczonych spada poniżej 81 USD za baryłkę, z kolei notowania europejskiej ropy Brent zeszły poniżej 86 USD za baryłkę. Spadek notowań ropy naftowej to efekt gasnących obaw związanych z sytuacją na Bliskim Wschodzie.
Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.