Tygodniowy komentarz z rynku surowców

Tygodniowy komentarz z rynku surowców
Komentarz popołudniowy TMS Brokers
Data dodania: 2008-08-25 (16:44)

W minionym tygodniu znaczący wpływ na rynek surowców miało zachowanie pary EUR/USD. Po tym jak notowania eurodolara zniżkowały do poziomu 1,4630 nastąpiło odreagowanie do poziomu 1,4900. Osłabienie dolara sprzyjało wzrostom cen ropy naftowej.

Początek tygodnia przebiegał w miarę spokojnie, notowania „czarnego złota” poruszały się w przedziale 110,50 USD – 115,50 USD. Większą zmienność na rynku ropy naftowej zaobserwować można było po środowych danych o zapasach tego surowca w Stanach Zjednoczonych. Departament Energetyki podał, że wzrosły one o 9,4 mln baryłek. Dane te teoretycznie powinny się przyczynić do spadku cen, jednocześnie poinformowano jednak, że zapasy benzyny spadły o 6,2 mln baryłek, co sprawiło iż zniżka cen ropy była krótkotrwała. Na kolejnej sesji ceny gwałtownie zwyżkowały, powstrzymał je jednak istotny opór, tj poziom 121 dolarów za baryłkę. Jako przyczynę tak dynamicznego wzrostu podawano napięcia geopolityczne między USA a Rosją, wywołane podpisaną przez Polskę umową ws. tarczy rakietowej. Informacja ta była jednak pretekstem, a zachowanie rynku wytłumaczyć można jako naturalne odreagowanie po silnych wcześniejszych spadkach i kilku nieudanych próbach pokonania wsparcia 110,50 dolarów za baryłkę. Świadczyć o tym może przebieg ostatniej sesji tygodnia, kiedy to niewiele umacniający się dolar sprawił, iż ceny ropy bardzo szybko spadły poniżej poziomu 115 USD za baryłkę. Zniżce pomogła również informacja, że koncern BP uruchomi zamknięty rurociąg z Azerbejdżanu. W najbliższych dniach należy się spodziewać powrotu do przedziału wahań 110,50-115,50 USD. Ewentualne wzrosty cen ropy ograniczać powinien wspomniany wcześniej poziom 121 USD.

Drożejąca ropa naftowa oraz słabnący dolar przyczyniły się do wzrostów cen innych surowców, a w szczególności metali szlachetnych. W ubiegłym tygodniu złoto w dostawie natychmiastowej podrożało o 50 USD na uncji. Wzrosty cen powstrzymał jednak pierwszy istotny opór – poziom 840 dolarów i pod koniec tygodnia ceny spadły 20 dolarów niżej. W najbliższych dniach bardzo prawdopodobny jest test istotnego wsparcia zlokalizowanego na poziomie 772 USD. Jego pokonanie otwiera drogę do zniżki cen złotego kruszcu co najmniej o 40 dolarów, a bardzo prawdopodobna będzie zniżka w okolice 700 USD za uncję.

Podobnie sytuacja kształtowała się na rynku srebra. Nieudany wzrost powyżej poziomu 14,00 dolarów za uncję otwiera drogę do zniżki w kierunku 10,50 USD.

W ubiegłym tygodniu dość znacznie rosły również notowania miedzi, której ceny ponownie zbliżyły się do 8000 USD za tonę. Przyczyną dynamicznych wzrostów była wypowiedź jednego z przedstawicieli chińskich pośredników w handlu metalami, którego zdaniem popyt na miedź wkrótce powróci. Wielu uczestników rynku obawiało się ostatnio, że po Igrzyskach Olimpijskich gospodarka Chin wejdzie w okres spowolnienia rozwoju, także wypowiedź ta dała sygnał do wzmożonych zakupów surowca, dając nadzieję na zwyżkę cen. Została ona jednak dosyć szybko rozwiana, pod koniec tygodnia poinformowano bowiem o wzroście światowych zapasów czerwonego metalu. W monitorowanych przez London Metal Exchange magazynach 22.08.2008 były one wyższe o 4,6% i wyniosły 163.800 to, co było największym jednodniowym wzrostem od 9 maja br. Wiadomość ta sprawiła, że spadły oczekiwania na odrodzenie popytu w Azji, co przełożyło się na zniżkę cen miedzi, która w poniedziałek 25 sierpnia wyceniana jest na 7740 USD/t.

Jeśli chodzi o rynek metali przemysłowych, to w dalszym ciągu oczekuje się spadku ich cen, rosną bowiem obawy o globalne spowolnienie gospodarcze, a także mniejsze zapotrzebowanie na tego typu surowce ze strony Chin.

W najbliższym czasie istotny wpływ na rynek surowców dalej będą miały notowania EUR/USD. Jeśli ostatnie silne umocnienie amerykańskiej waluty będzie dalej utrzymane, a notowania nie powrócą powyżej poziomu 1,5000 rynek surowców powinien zachowywać się względnie stabilnie.

Źródło: Mikołaj Kusiakowski, TMS Brokers
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

Tąpnięcie notowań ropy naftowej po danych dot. zapasów ropy w USA

2024-04-18 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej wczoraj zostały przecenione o ponad 3% - dotyczy to zarówno cen amerykańskiej ropy WTI, jak i europejskiej ropy gatunku Brent. Impulsem do zniżek okazały się dane pokazujące wzrost zapasów ropy naftowej w USA, aczkolwiek nałożyły się one na i tak słabsze nastroje na rynku tego surowca. Departament Energii podał we wczorajszym raporcie, że zapasy ropy naftowej w USA w poprzednim tygodniu wzrosły o 2,74 mln baryłek.
Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

Spadek cen ropy na skutek obaw o popyt

2024-04-17 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W ostatnich dniach na rynku ropy naftowej trwa wyczekiwanie na nowe impulsy cenowe, a przewagę przejmuje strona podażowa. Cena ropy oddaje część wyraźnych zwyżek z początku kwietnia za sprawą gasnących obaw o podaż ropy naftowej na Bliskim Wschodzie oraz pojawienie się większych obaw związanych z potencjalnym popytem na ropę naftową na świecie. W kwestii Bliskiego Wschodu, sytuacja stała się nerwowa po irańskim ataku dronowym na Izrael, który wywołał strach przed jeszcze bardziej stanowczą odpowiedzią Izraela i rozprzestrzenieniem się konfliktu na kraje ościenne.
Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

Ceny ropy naftowej w wyczekiwaniu na nowe impulsy

2024-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są czasem podwyższonej zmienności notowań, ale jednocześnie cena tego surowca porusza się bez wyraźnego kierunku. Notowania ropy naftowej Brent oscylują w konsolidacji tuż powyżej poziomu 90 USD za baryłkę, z kolei cena ropy WTI porusza się w rejonie 85-86 USD za baryłkę. Po dynamicznych wzrostach cen ropy naftowej z przełomu marca i kwietnia, obecnie ceny tego surowca wyczekują na nowe impulsy, które nadałyby im kierunek.
Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

Spadkowy początek tygodnia na rynku ropy naftowej

2024-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Końcówka poprzedniego tygodnia na rynku ropy naftowej była wyjątkowo nerwowa. Początkowe dynamiczne zwyżki cen ropy naftowej w trakcie piątkowej sesji wiązały się ze wzrostem nastawienia risk-off na globalnych rynkach w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Niemniej, w kontrze do tego ruchu stała siła amerykańskiego dolara, która zepchnęła ceny ropy naftowej w dół i doprowadziła do neutralnego zakończenia sesji – oraz do spadkowego zakończenia całego poprzedniego tygodnia.
Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

Powrót notowań ropy naftowej do zwyżek

2024-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚ
W bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej panują mieszane nastroje. Notowania tego surowca dzisiaj powracają do zwyżek – cena ropy Brent przekracza znów 90 USD za baryłkę, a cena ropy WTI utrzymuje się ponad poziomem 85 USD za baryłkę. Niemniej, jak na razie ceny ropy znajdują się na dobrej drodze do zakończenia tygodnia neutralnie lub na delikatnym minusie.
Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

Wyraźny wzrost zapasów ropy naftowej w USA

2024-04-11 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Po zaledwie jednej, wtorkowej, sesji spadkowej w tym tygodniu, notowania ropy naftowej wczoraj powróciły do zwyżek. Płytka korekta była efektem mniejszego optymizmu związanego z popytem na paliwa w Stanach Zjednoczonych – ale wczoraj szybko presja spadkowa została stłamszona przez obawy związane z sytuacją na Bliskim Wschodzie. Obawy geopolityczne wczoraj na nowo dały o sobie znać po tym, jak w izraelskim nalocie na Strefę Gazy zginęło trzech synów lidera Hamasu.
Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

Oczekiwania większej produkcji ropy naftowej w USA

2024-04-10 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej w tym tygodniu spadły, korygując część znaczącego ruchu wzrostowego z ostatnich tygodni. Na razie zniżka wciąż traktowana jest bardziej jako przerywnik w ruchu w górę niż zapowiedź istotnych przecen, zwłaszcza że fundamenty rynkowe, w tym także geopolityka, wspierają stronę popytową na rynku ropy. Wczoraj w centrum uwagi inwestorów znalazły się przede wszystkim dane ze Stanów Zjednoczonych, związane z tamtejszym rynkiem ropy.
Miedź najdroższa od ponad roku

Miedź najdroższa od ponad roku

2024-04-04 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania miedzi zakończyły wczorajszą sesję imponującą, 3-procentową zwyżką. W rezultacie, benchmarkowa cena miedzi na giełdzie w Londynie umocniła swoją pozycję powyżej poziomu 9200 USD za tonę, a w przypadku kontraktów 3-miesięcznych sięgnęła 9000 USD za tonę. Z kolei notowania miedzi w USA przekroczyły wczoraj poziom 4,20 USD za funt i dziś dalej pną się w górę. Oznacza to, że ceny miedzi znajdują się obecnie na najwyższych poziomach od ponad roku.
OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

OPEC+ w centrum uwagi na rynku ropy

2024-04-03 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień od solidnej zwyżki. Dzisiaj rano ruch w górę jednak wyhamowuje, a notowania ropy wyczekują na kolejne impulsy. Wiele z nich obecnie wiąże się z napięciami geopolitycznymi na Bliskim Wschodzie – po ataku izraelskich wojsk na konwój humanitarny w Strefie Gazy oraz na ambasadę Iranu w Syrii wokół tego rejonu świata znów zawrzało.
Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

Dane makro i obawy geopolityczne wsparciem dla cen ropy

2024-04-02 Komentarz surowcowy DM BOŚ
Notowania ropy naftowej rozpoczynają drugi kwartał tego roku od zwyżki. Ceny surowca gatunku WTI przekroczyły poziom 84 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent zwyżkowały do okolic 88 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe poziomy od końcówki października 2023 r. Ceny ropy naftowej są obecnie wspierane przez kilka kluczowych czynników. Przede wszystkim, w ostatnich dniach pojawiły się lepsze od oczekiwań dane makro, które rozbudziły scenariusz ożywienia popytu na ropę naftową na świecie.