NewConnect: Nowy system obrotu na GPW

NewConnect: Nowy system obrotu na GPW
Komentarz Open Finance
Data dodania: 2007-08-24 (17:53)

NewConnect rusza już 30 sierpnia. Jest to nowy rynek stworzony przez Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych z myślą o małych, innowacyjnych spółkach poszukujących kapitału na inwestycje w nowoczesne technologie. Nasz rodzimy rynek naśladuje tym samym największe światowe giełdy, na których od lat działają parkiety specjalizujące się w obrocie spółkami technologicznymi.

Dla przykładu, można tutaj wspomnieć o nowojorskim Nasdaq-u czy londyńskim AIM, który działa od 1995 roku i skupia już ponad 2 800 podmiotów. To pokazuje jaki potencjał drzemie w tym segmencie rynku i jeżeli operacja pod tytułem NewConnect się powiedzie, niewątpliwie będzie bardzo ważnym krokiem w rozwoju silnego centrum finansowego w Warszawie. Skorzysta na tym również polska gospodarka, bowiem udział w PKB nakładów na badania i rozwój jest w naszym kraju dramatycznie niski, więc zastrzyk środków do spółek nowoczesnych technologii sprawi że będzie bardziej konkurencyjna.

Dla kogo?

NewConnect jest propozycją dla małych firm we wczesnym stadium rozwoju. Wprawdzie został stworzony głównie z myślą o wspieraniu spółek z branży technologicznej i biotechnologicznej, jednak mogą skorzystać z niego również start-upy z innych sektorów. Pozyskane nakłady posłużą im nie tylko do rozbudowy obecnej działalności na co z reguły przeznaczają środki debiutujące na GPW, ale pozwolą również przeprowadzić nowe projekty i wejść na wyższe stadium rozwoju. NewConnect umożliwia im finansowanie przez giełdę dzięki niższym kosztom plasowania emisji, minimalnemu poziomowi regulacji oraz ograniczonym wymogom informacji. Kapitalizacja pojedynczej spółki na nowym rynku jest szacowana na 20 mln. PLN tak więc sam koszt przygotowania prospektu emisyjnego (ok.150 tys. PLN) jest wystarczającą barierą przed wejściem mniejszych podmiotów na rynek regulowany. W przypadku emisji prywatnych na rynku NewConnect nie ma wymogu jego sporządzania. Co więcej, spółki będą mogły zaoszczędzić również na dużo niższych kosztach dopuszczenia do obrotu oraz rocznych opłat stałych. Tańsze będzie również wywiązywanie się z obowiązków informacyjnych, które na nowym rynku będą ograniczone, chociaż z drugiej strony spółki będą musiały ponieść koszty „autoryzowanego doradcy” o którym niżej. Przy wszystkich wymienionych plusach alternatywnego systemu notowań wisienką na torcie jest fakt, że wejście na niego będzie trwało od 1 do 3* miesięcy w porównaniu z 6-9 miesiącami w przypadku emisji na rynku regulowanym.

*-w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych, które muszą się uprzednio przekształcić w akcyjne

Kluczowa rola Autoryzowanych Doradców

Zanim jednak spółka znajdzie się na parkiecie będzie musiała zostać na nią wprowadzona przez autoryzowanego doradcę. Ich rolą będzie zarówno przeprowadzenie publicznej bądź prywatnej (private placement) emisji akcji jak i towarzyszenie spółce przez pierwszy rok jej pobytu na NewConnect, aby mogła się zaadoptować. W tym czasie doradcy będą nie tylko pomagali spółce wywiązywać się z obowiązków informacyjnych, ale również będą pełnili nad nią nadzór działając niejako w interesie inwestorów. W założeniu, autoryzowany doradca swoim autorytetem będzie potwierdzał wiarygodność spółki czyniąc inwestycję w nią bardziej bezpieczną. Jest to szczególnie widoczne przy prywatnych emisjach, kiedy zebranie inwestorów leży na jego barkach. W takim przypadku nie powstaje prospekt emisyjny, a inwestorzy sami muszą wycenić spółkę oraz ocenić ryzyko. Naturalnie, za swoje usługi autoryzowani doradcy będą otrzymywali wynagrodzenie, które szacowane na 60-120 tys. PLN jest głównym wydatkiem spółki, która myśli o obecności na nowym rynku.

Jak to działa?

Wprawdzie akcje spółek New Connect będą notowane poza rynkiem regulowanym w ramach alternatywnego systemu notowań, jednak pozostaną pod parasolem warszawskiej GPW, która będzie jego regulatorem. Obrót akcjami będzie się odbywał w dwóch systemach notowań. Pierwszy, będzie kierowany zleceniami, czyli będzie lustrzanym odbiciem rynku regulowanego, z tą różnicą, że sesja będzie trwała od godz 10 do 14. Krótszy czas notowań ma zapewnić większą płynność, nad którą dodatkowo będą czuwali animatorzy rynku. Drugi system będzie natomiast kierowany cenami oferowanymi przez tak zwanych market maklerów. Będą oni kwotowali ceny kupna i sprzedaży poszczególnych akcji co można porównać z działaniem kantorów. Aby dokonać transakcji na tym rynku inwestor będzie po prostu musiał zaakceptować ceny, które zaproponuje makret maker.

O możliwościach inwestycyjnych na rynku NewConnect, ryzyku jakie się z nim wiąże oraz sposobach na jego ograniczenie będą mogli Państwo przeczytać w drugiej części komentarza Open Finance (NewConnect: propozycja dla lubiących ryzyko!), który zostanie opublikowany w poniedziałek tj. 27.08 w godzinach popołudniowych).

Źródło: Łukasz Mickiewicz, analityk Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

Solidne wyniki Netflixa. Czy uspokoją nastroje na Wall Street?

2025-04-18 Market News XTB
Akcje Netflixa w pierwszej reakcji wzrosły ponad 4% po bardzo solidnych wynikach finansowych za I kwartał 2025 roku. Istnieją powody, dla których Netflix jest przez rynek odbierany jako pewien ‘papierek lakmusowy’ nastrojów konsumentów i ich apetytu na konsumpcję uznaniowych dóbr, w tym przypadku - usług. Jeśli założymy, że tak naprawdę jest, możemy dojść do wniosku, że globalna konsumpcja wygląda solidnie, choć przychody na rynku w Ameryce Północnej zawiodły prognozy. Wciąż jednak mówimy o prawie 10% wzroście rok do roku.
Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

Mieszane nastroje w Ameryce, GPW z wyraźną przewagą nad Europą

2025-04-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują dziś mieszaną sesję. Notowania francuskiego CAC40 oraz niemieckiego DAXa spadają o ok. 0,5%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,1%. Z drugiej strony nieco lepsze nastroje notuje szwajcarski SMI, który rośnie o 0,2% oraz włoski IT40, który rośnie o 0,7%. Nastrój zawieszenia sentymentu na europejskich rynkach wskazuje szeroki indeks STOXX Europe 600, który notuje odczyt o ok. 0,1% niższy niż wczorajsza cena zamknięcia.
Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

Inwestorzy wierzą w złagodzenie polityki celnej

2025-04-14 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy z ulgą przyjmują kolejne doniesienia dotyczące rozwijającej się sytuacji polityki celnej USA. Choć wiele wskazuje na to, że cła nałożone przez Trumpa na większość krajów będą wykorzystane przez administrację głównie jako narzędzie negocjacyjne, na razie wciąż jest zbyt wcześnie, by całkowicie wykluczać scenariusz globalnej wojny handlowej między USA, a resztą świata.
Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

Ryzyko bessy na Wall Street i plotki kształtujące notowania

2025-04-07 Komentarz giełdowy XTB
Sytuacja na rynku pozostaje skrajnie niestabilna, a ruchy na giełdzie oparte są na strzępkach informacji napływających z różnych źródeł. W takim otoczeniu to spekulacyjne ruchy i emocje przejmują stery, stąd warto pamiętać, że silne ruchy (zarówno spadkowe, jak i wzrostowe) mogą pojawić się bez znacznego oparcia w realnie zmienionej polityce.
Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

Totalna panika na giełdach! Czy to początek globalnej recesji?

2025-04-07 Komentarz giełdowy MyBank.pl
W pierwszych dniach kwietnia 2025 roku światowe rynki finansowe doświadczyły dramatycznego załamania, które wielu ekonomistów porównuje do "Czarnego Poniedziałku" z 1987 roku. Decydującym momentem była decyzja prezydenta USA Donalda Trumpa o nałożeniu 10% taryf na cały import do Stanów Zjednoczonych, ze szczególnym uwzględnieniem Chin, Unii Europejskiej, Japonii i Wietnamu.
Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).