NewConnect: Nowy system obrotu na GPW

NewConnect: Nowy system obrotu na GPW
Data dodania: 2007-08-24 (17:53) Komentarz Open Finance

NewConnect rusza już 30 sierpnia. Jest to nowy rynek stworzony przez Warszawską Giełdę Papierów Wartościowych z myślą o małych, innowacyjnych spółkach poszukujących kapitału na inwestycje w nowoczesne technologie. Nasz rodzimy rynek naśladuje tym samym największe światowe giełdy, na których od lat działają parkiety specjalizujące się w obrocie spółkami technologicznymi.

Dla przykładu, można tutaj wspomnieć o nowojorskim Nasdaq-u czy londyńskim AIM, który działa od 1995 roku i skupia już ponad 2 800 podmiotów. To pokazuje jaki potencjał drzemie w tym segmencie rynku i jeżeli operacja pod tytułem NewConnect się powiedzie, niewątpliwie będzie bardzo ważnym krokiem w rozwoju silnego centrum finansowego w Warszawie. Skorzysta na tym również polska gospodarka, bowiem udział w PKB nakładów na badania i rozwój jest w naszym kraju dramatycznie niski, więc zastrzyk środków do spółek nowoczesnych technologii sprawi że będzie bardziej konkurencyjna.

Dla kogo?

NewConnect jest propozycją dla małych firm we wczesnym stadium rozwoju. Wprawdzie został stworzony głównie z myślą o wspieraniu spółek z branży technologicznej i biotechnologicznej, jednak mogą skorzystać z niego również start-upy z innych sektorów. Pozyskane nakłady posłużą im nie tylko do rozbudowy obecnej działalności na co z reguły przeznaczają środki debiutujące na GPW, ale pozwolą również przeprowadzić nowe projekty i wejść na wyższe stadium rozwoju. NewConnect umożliwia im finansowanie przez giełdę dzięki niższym kosztom plasowania emisji, minimalnemu poziomowi regulacji oraz ograniczonym wymogom informacji. Kapitalizacja pojedynczej spółki na nowym rynku jest szacowana na 20 mln. PLN tak więc sam koszt przygotowania prospektu emisyjnego (ok.150 tys. PLN) jest wystarczającą barierą przed wejściem mniejszych podmiotów na rynek regulowany. W przypadku emisji prywatnych na rynku NewConnect nie ma wymogu jego sporządzania. Co więcej, spółki będą mogły zaoszczędzić również na dużo niższych kosztach dopuszczenia do obrotu oraz rocznych opłat stałych. Tańsze będzie również wywiązywanie się z obowiązków informacyjnych, które na nowym rynku będą ograniczone, chociaż z drugiej strony spółki będą musiały ponieść koszty „autoryzowanego doradcy” o którym niżej. Przy wszystkich wymienionych plusach alternatywnego systemu notowań wisienką na torcie jest fakt, że wejście na niego będzie trwało od 1 do 3* miesięcy w porównaniu z 6-9 miesiącami w przypadku emisji na rynku regulowanym.

*-w przypadku spółek komandytowo-akcyjnych, które muszą się uprzednio przekształcić w akcyjne

Kluczowa rola Autoryzowanych Doradców

Zanim jednak spółka znajdzie się na parkiecie będzie musiała zostać na nią wprowadzona przez autoryzowanego doradcę. Ich rolą będzie zarówno przeprowadzenie publicznej bądź prywatnej (private placement) emisji akcji jak i towarzyszenie spółce przez pierwszy rok jej pobytu na NewConnect, aby mogła się zaadoptować. W tym czasie doradcy będą nie tylko pomagali spółce wywiązywać się z obowiązków informacyjnych, ale również będą pełnili nad nią nadzór działając niejako w interesie inwestorów. W założeniu, autoryzowany doradca swoim autorytetem będzie potwierdzał wiarygodność spółki czyniąc inwestycję w nią bardziej bezpieczną. Jest to szczególnie widoczne przy prywatnych emisjach, kiedy zebranie inwestorów leży na jego barkach. W takim przypadku nie powstaje prospekt emisyjny, a inwestorzy sami muszą wycenić spółkę oraz ocenić ryzyko. Naturalnie, za swoje usługi autoryzowani doradcy będą otrzymywali wynagrodzenie, które szacowane na 60-120 tys. PLN jest głównym wydatkiem spółki, która myśli o obecności na nowym rynku.

Jak to działa?

Wprawdzie akcje spółek New Connect będą notowane poza rynkiem regulowanym w ramach alternatywnego systemu notowań, jednak pozostaną pod parasolem warszawskiej GPW, która będzie jego regulatorem. Obrót akcjami będzie się odbywał w dwóch systemach notowań. Pierwszy, będzie kierowany zleceniami, czyli będzie lustrzanym odbiciem rynku regulowanego, z tą różnicą, że sesja będzie trwała od godz 10 do 14. Krótszy czas notowań ma zapewnić większą płynność, nad którą dodatkowo będą czuwali animatorzy rynku. Drugi system będzie natomiast kierowany cenami oferowanymi przez tak zwanych market maklerów. Będą oni kwotowali ceny kupna i sprzedaży poszczególnych akcji co można porównać z działaniem kantorów. Aby dokonać transakcji na tym rynku inwestor będzie po prostu musiał zaakceptować ceny, które zaproponuje makret maker.

O możliwościach inwestycyjnych na rynku NewConnect, ryzyku jakie się z nim wiąże oraz sposobach na jego ograniczenie będą mogli Państwo przeczytać w drugiej części komentarza Open Finance (NewConnect: propozycja dla lubiących ryzyko!), który zostanie opublikowany w poniedziałek tj. 27.08 w godzinach popołudniowych).

Źródło: Łukasz Mickiewicz, analityk Open Finance
Open Finance
Komentarz dostarczyła firma:
Open Finance
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polak, Węgier dwa bratanki

Polak, Węgier dwa bratanki

2022-08-09 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 0,69%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Allegro, które odnotowało wzrost w wysokości 5,44%. Największe spadki odnotowało Asseco Poland, które wynosiły 4,11% oraz CD Projekt, którego walory straciły dzisiaj 3,49%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia było wstrzymanie przez Rosję eksportu ropy do Węgier, Czech i Słowacji.
Podaż próbuje gasić popyt

Podaż próbuje gasić popyt

2022-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Rynki w poniedziałek próbują rosnąć mimo piątkowego, pozytywnego odczytu kluczowych danych NFP z amerykańskiej gospodarki, który prawdopodobnie ośmieli Rezerwę Federalną do kolejnej, dużej podwyżki stóp procentowych. Na poprzedniej konferencji wyraźnie sygnalizował to Jerome Powell wskazując, że kolejne decyzje zależne będą od danych z gospodarki. Byki są jednak wyraźnie zmęczone ‘graniem pod decyzje Fed’ i próbują wziąć sprawy w swoje ręce.
Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

2022-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Giełdową końcówkę tygodnia zdominował pozytywny odczyt danych NFP z amerykańskiej gospodarki. Rynki obawiały się, że mocne dane z amerykańskiego rynku pracy spowodują powrót silnej podaży na giełdowych indeksach i faktycznie - spowodowały jednak byki zaskakująco szybko wracają do zakupów. Czy rynek żyje złudzeniami, a sprzedający ponownie zdominują popyt? A może jastrzębi Fed wraz z dużymi podwyżkami stóp znajduje się już w cenach giełdowych aktywów, przez co indeksy czeka dalszy rajd na północ?
Byki tańczą na cienkiej linie

Byki tańczą na cienkiej linie

2022-08-04 Komentarz giełdowy XTB
Dziś giełdowym indeksom daleko do euforii lecz byki wciąż trzymają się dobrze. Wizyta Nancy Pelosi w Tajwanie nie przełożyła się na większy konflikt i nie spowodowała tąpnięcia giełdowych indeksów, co ewidentnie zostało odebrane pozytywnie przez inwestorów. Jednocześnie wyniki powyżej oczekiwań chińskiego giganta - Alibaby wskazują, żę krajobraz dla gospodarki w Chinach może ulec poprawie w drugiej połowie roku.
Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

2022-08-02 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 1,32%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Dino Polska, które odnotowało symboliczny wzrost z wynikiem 0,52% na plusie. Największe spadki odnotowała KGHM, które wynosiły 4,59% oraz CCC, którego walory straciły dzisiaj 5,20%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia, choć zdaje się, że nieco przecenianym przez media była wizyta Nansi Pelosi na Tajwanie.
Kupujący próbują utrzymać impet

Kupujący próbują utrzymać impet

2022-08-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień obfitował w odczyty PMI i ISM z największych gospodarek. Paradoksalnie rynkowe byki liczą na coraz mocniejsze sygnały recesji, które mogłyby skłonić Rezerwę Federalną do ‘wciśnięcia hamulca’ w obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych. Najważniejsze pozostają oczywiście odczyty z amerykańskiego rynku pracy, na którego siłę tak często wskazuje szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Czy kupujący wpadli w pułapkę licząc na rzucający koło ratunkowe ze strony bankierów Fed?
Czy popyt utrzyma tempo?

Czy popyt utrzyma tempo?

2022-07-30 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący spychają do defensywny stronę podażową, a lepsze nastroje utrzymują się na głównych parkietach giełdowych. Popyt w USA wycofuje się jednak w środkowej części sesji. Czy byki znajdą siłę, by zamknąć tydzień wyżej i utrzymają wysokie tempo wzrostów? Sentyment konsumentów w USA poprawił się wg. danych Uniwersytetu Michigan (51,5 wobec pierwszego odczytu na poziomie 51,1).
Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

2022-07-25 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównego indeksu. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję -0,95% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania CD Projektu, który odnotował dzisiaj przecenę w wysokości 8,54%. Sektor handlowy również odnotował dzisiaj spadki - walory CCC uległy przecenie równej 4,51% natomiast akcje Allegro spadły o 4,30%. Najlepiej dzisiaj poradziły sobie akcje PEKAO, które urosły o 2,72%.
ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

2022-07-21 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w mieszanych nastrojach. W obliczu słabnącej siły popytu na amerykańskich indeksach niewykluczony pozostaje scenariusz, że odreagowanie z ostatnich dni jest de facto kolejną w tym roku pułapką na byki. Dzisiejsza sesja obfitowała w publikacje istotnych makroekonomicznych danych, a inwestorzy ze strefy euro skoncentrowali się na decyzji i konferencji ECB.
Rynki bagatelizują recesję?

Rynki bagatelizują recesję?

2022-07-20 Komentarz giełdowy XTB
Sesja w środku tygodnia przebiega w zmiennych nastrojach, choć kupujący wyraźnie mają apetyt na więcej. Na europejskich parkietach nastroje uległy dziś wyraźnemu osłabieniu w obliczu eskalacyjnych komentarzy ministra Ławrowa. Mimo większej skłonności do ryzyka i zakupowego szału ostatnich dni byki wciąż czują na sobie oddech jastrzębiego Fedu. Czy odreagowanie zmieni się w szerszy, wzrostowy trend czy może stare bolączki znów uruchomią uśpioną w tej chwili podaż i ściągną indeksy na południe?