Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Apetyt na ryzyko powraca na rynki

Apetyt na ryzyko powraca na rynki
Data dodania: 2007-08-23 (11:31) Komentarz poranny TMS Brokers

Wczorajsza euforia na warszawskiej giełdzie oraz umocnienie się złotego, świadczą o tym, że polityczne zamieszanie w Polsce, które osiąga już poziomy absurdu, przestało mieć jakikolwiek wpływ na decyzje inwestorów. Pozytywne sygnały dochodzące z innych rynków europejskich, wsparte nadziejami, że interwencje światowych banków centralnych już podjęte oraz te przyszłe zapobiegną kryzysowi, wyniosły główne indeksy naszego parkietu o ponad 4,5% w górę. W szeregi inwestorów powróciła skłonność do ryzyka. By zagościła jednak wśród nich na dobre z zagranicy nie mogą nadchodzić złe informacje, a takiej pewności póki co nie ma.

Minister Finansów, Zyta Gilowska podtrzymała wczoraj wcześniejszy pogląd, że tegoroczny deficyt budżetowy wyniesie 3,4% PKB. Jeśli Polska chce wstąpić do strefy euro, a taki jest wymóg umowy akcesyjnej, deficyt nie może przekraczać poziomu 3%. Według Instytutu Badań Nad Gospodarką Rynkową, wbrew opinii MF, mogłoby się to udać już w tym roku.

Dzisiaj o 14.00 do publicznej wiadomości zostaną podane informacje odnośnie inflacji bazowej netto w lipcu wyliczanej przez NBP. Oczekuje się spadku z 1,8%(r/r) w czerwcu do 1,6%(r/r). Jeśli wzrost cen okaże się zgodny z przewidywaniami lub nawet niższy oddali to perspektywę podwyższenia stóp procentowych w Polsce już w sierpniu, na temat której spekulowano wcześniej. Zakładamy, że kolejna podwyżka stóp nastąpi we wrześniu.

Na wczorajszej sesji złoty umocnił się względem dolara o 3 gr. do poziomu 2,8250, natomiast za euro płacono w środę na koniec dnia o 1,5 gr mniej niż na początku. Dzisiejsze kursy tych par zbliżone są do wczorajszych minimów. W kolejnych godzinach oczekujemy wahań USD/PLN oraz EUR/PLN w zakresach odpowiednio 2,8100-2,8300 oraz 3,8150-3,8350.

Wczorajsza sesja przyniosła powrót optymizmu na światowe rynki. Widać to było szczególnie w zachowaniu inwestorów giełdowych. Zarówno sesje w USA jak i Azji zakończyły się sporymi wzrostami indeksów. Wyraźnie widać także powrót apetytu na ryzyko. Rynki wschodzące w tym Polska zanotowały wczoraj jedne z najsilniejszych wzrostów od dłuższego czasu.

Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest powrót do spadków wartości japońskiej waluty. Słaby jen jest ponownie wykorzystywany do „carry tradingu”. Dzisiejsza decyzja Banku Japonii o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie jest także korzystna dla inwestorów giełdowych i przyczyniła się do wzrostu indeksu Nikkei o ponad 2,5 %.

Spadki kursu USD/JPY oraz EUR/JPY przyczyniły się także do wybicia z trwającej od początku tygodnia konsolidacji na EUR/USD. Kurs tej pary w czwartkowy poranek wynosi 1,3550 i w ciągu dnia prawdopodobne są dalsze wzrosty w kierunku 1,36. Pomocne w tym będą niesłabnące od piątku oczekiwania rynku na obniżkę przez FED głównej stopy procentowej.

Z publikowanych dziś danych makroekonomicznych o 14.30 poznamy z USA cotygodniowe bezrobocie (prognoza 320 tys.) . Gdyby w rzeczywistości okazało się większe to także przyczyni się do spadku wartości dolara.

Podsumowując sytuacja na światowych rynkach wygląda coraz lepiej i gdyby okazało się, że okres nerwowej atmosfery, wzrostów wartości japońskiej waluty i spadków na rynku kapitałowym mamy już za sobą to trzeba przyznać, że piątkowa decyzja FED odniosła sukces i spełniła swoje zadanie. Jednakże naszym zdaniem jest jeszcze za wcześnie na takie tezy, wydaje się dość dziwne, że niepewna sytuacja w amerykańskiej gospodarce przez którą, jeszcze tydzień temu większość prognozowała odwrócenie trendów na giełdach zostanie zażegnana jedną decyzją banku.

Źródło: Tomasz Regulski, Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębi Fed to już przeszłość?

Gołębi Fed to już przeszłość?

2021-09-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy wyraźne cofnięcie na rynkach w porównaniu do wczoraj. Pomimo tego, że ryzyko związane z Evergrande zostało w części zneutralizowane, to jednak Chiny wciąż w jakiś sposób przygotowują się na upadek spółki. Dodatkowo ostatnie komentarze ze strony jednej członkini Fed sugerują, że Fed faktycznie wkracza na ścieżkę normalizacji, czym może doprowadzić do sporych zmian na rynku obligacji, a tym samym wpłynąć również na inne rynki.
Rynek wycenia Fed i Evergrande

Rynek wycenia Fed i Evergrande

2021-09-23 Komentarz giełdowy XTB
Za nami bardzo burzliwe kilkanaście godzin, w przeciągu których poznaliśmy decyzję Fed oraz inwestorzy nie byli pewni, co do przyszłości giganta z rynku nieruchomości w Chinach, spółki Evergrande. Wydaje się, że ponownie możemy mówić o „małym deszcze” z „wielkiej chmury”. Czy to już koniec niepewności? Czy inwestorzy będą mogli teraz kontynuować kupno akcji przez kolejne miesiące?
Uwaga skupiona na decyzji FOMC

Uwaga skupiona na decyzji FOMC

2021-09-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza decyzja banku centralnego USA może być przełomowa. Jakiekolwiek szczegóły dotyczące redukcji programu QE mogą zaważyć na nastrojach na Wall Street. Początek sesji za oceanem przynosi jednak duży optymizm – czy rynki sądzą, że Fed wstrzyma się i ponownie opóźni tzw. tapering? Wielu uczestników rynku zdaje sobie sprawę, że tapering w USA jest konieczny i najprawdopodobniej zostanie ogłoszony do końca roku - wszak niekończąca się stymulacja monetarna ma raczej ograniczone korzyści i prowadzi do „japonizacji” gospodarki.
Czy zagrożenie z Chin jest realne?

Czy zagrożenie z Chin jest realne?

2021-09-21 Komentarz giełdowy XTB
Spółka Evergrande jest już obecnie znana niemal każdemu inwestorowi na świecie. Widmo bankruta takiego kolosa wywołuje obawy o możliwy kolejny kryzys. Czy słusznie? Wydaje się, że rynek nie bierze pod uwagę ryzyka faktycznej zapaści, biorąc pod uwagę skalę ruchów z ostatnich dni. Czy wobec tego faktycznie powinniśmy się obawiać zagrożenia z Chin? Ostatnia bańka spekulacyjna w Chinach miała miejsce w 2015 roku i była powiązana z gigantycznym wzrostem zainteresowania inwestycjami przez inwestorów detalicznych.
Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

2021-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na rynkach akcji przynosi morze czerwieni. Spadki na europejskich parkietach były bardzo dotkliwe, natomiast w godzinach popołudniowych uwaga rynków kieruje się już na Wall Street. Pojawia się pytanie - czy ponownie będziemy świadkami scenariusza pod tytułem „buy the dip”? Obawy związane z bankructwem chińskiego dewelopera negatywnie wpłynęły na giełdowy sentyment i doprowadziły dziś do silnych spadków.
Fed ma jednak zagwozdkę

Fed ma jednak zagwozdkę

2021-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych miały dać jasny obraz przed posiedzeniem Fed w przyszłym tygodniu. Dane dostarczają jednak kolejnych znaków zapytania. Czy kondycja konsumentów w USA jest faktycznie bardzo dobra i będzie budowała presję na inflację, która wymusi działania na Fed?
Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

2021-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień rozpoczął się bardzo mieszanie na giełdach na całym świecie. Większość indeksów nie mogła przyjąć konkretnego kierunku, oczekując na jakiś sygnał ze strony rynku. Dzisiaj kluczowym wydarzeniem była publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych, która może spowodować, że byki z Wall Street prawdopodobnie mogą odetchnąć z ulgą, przynajmniej na moment.
Czy Demokraci zatopią Wall Street?

Czy Demokraci zatopią Wall Street?

2021-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni spekuluje się na temat nowego planu Demokratów o wprowadzeniu podatku na skup akcji własnych. Amerykańskie firmy ze względu na preferencyjne opodatkowanie decydowały się na taki sposób zwrotu inwestorom zainwestowanych środków. Dodatkowo od pewnego czasu inwestorzy przyzwyczaili się, że jest to sposób na podtrzymanie hossy na wielu akcjach. Czy wobec tego ten trend zakończy się już wkrótce? Jak wyglądały ostatnie sesje na rynku i co przed nami w przyszłym tygodniu?
Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

2021-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja przynosi pogorszenie nastrojów na rynku akcji. O ile wczoraj główne indeksy giełdowe na świecie notowały wzrosty, tak dziś sentyment uległ zmianie. Indeksy "blue chip" ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel nieznacznie pod kreską, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować pogłębienie spadków.
Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

2021-09-02 Komentarz giełdowy XTB
Jutro kolejne ważne wydarzenie z perspektywy globalnych rynków finansowych – raport z amerykańskiego rynku pracy, czyli z największej gospodarki na świecie. Raport ten jest o tyle kluczowy, ze względu na to, że Fed podejmuje swoje decyzje patrząc właśnie na to, jak sytuacja wygląda pod względem zatrudnienia. Wobec tego, czy jutro będziemy mieli zapieczętowaną zmianę polityki monetarnej? Czy wręcz przeciwnie Fed dostanie zielone światło do utrzymania polityki bez zmian?