Apetyt na ryzyko powraca na rynki

Apetyt na ryzyko powraca na rynki
Data dodania: 2007-08-23 (11:31) Komentarz poranny TMS Brokers

Wczorajsza euforia na warszawskiej giełdzie oraz umocnienie się złotego, świadczą o tym, że polityczne zamieszanie w Polsce, które osiąga już poziomy absurdu, przestało mieć jakikolwiek wpływ na decyzje inwestorów. Pozytywne sygnały dochodzące z innych rynków europejskich, wsparte nadziejami, że interwencje światowych banków centralnych już podjęte oraz te przyszłe zapobiegną kryzysowi, wyniosły główne indeksy naszego parkietu o ponad 4,5% w górę. W szeregi inwestorów powróciła skłonność do ryzyka. By zagościła jednak wśród nich na dobre z zagranicy nie mogą nadchodzić złe informacje, a takiej pewności póki co nie ma.

Minister Finansów, Zyta Gilowska podtrzymała wczoraj wcześniejszy pogląd, że tegoroczny deficyt budżetowy wyniesie 3,4% PKB. Jeśli Polska chce wstąpić do strefy euro, a taki jest wymóg umowy akcesyjnej, deficyt nie może przekraczać poziomu 3%. Według Instytutu Badań Nad Gospodarką Rynkową, wbrew opinii MF, mogłoby się to udać już w tym roku.

Dzisiaj o 14.00 do publicznej wiadomości zostaną podane informacje odnośnie inflacji bazowej netto w lipcu wyliczanej przez NBP. Oczekuje się spadku z 1,8%(r/r) w czerwcu do 1,6%(r/r). Jeśli wzrost cen okaże się zgodny z przewidywaniami lub nawet niższy oddali to perspektywę podwyższenia stóp procentowych w Polsce już w sierpniu, na temat której spekulowano wcześniej. Zakładamy, że kolejna podwyżka stóp nastąpi we wrześniu.

Na wczorajszej sesji złoty umocnił się względem dolara o 3 gr. do poziomu 2,8250, natomiast za euro płacono w środę na koniec dnia o 1,5 gr mniej niż na początku. Dzisiejsze kursy tych par zbliżone są do wczorajszych minimów. W kolejnych godzinach oczekujemy wahań USD/PLN oraz EUR/PLN w zakresach odpowiednio 2,8100-2,8300 oraz 3,8150-3,8350.

Wczorajsza sesja przyniosła powrót optymizmu na światowe rynki. Widać to było szczególnie w zachowaniu inwestorów giełdowych. Zarówno sesje w USA jak i Azji zakończyły się sporymi wzrostami indeksów. Wyraźnie widać także powrót apetytu na ryzyko. Rynki wschodzące w tym Polska zanotowały wczoraj jedne z najsilniejszych wzrostów od dłuższego czasu.

Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest powrót do spadków wartości japońskiej waluty. Słaby jen jest ponownie wykorzystywany do „carry tradingu”. Dzisiejsza decyzja Banku Japonii o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie jest także korzystna dla inwestorów giełdowych i przyczyniła się do wzrostu indeksu Nikkei o ponad 2,5 %.

Spadki kursu USD/JPY oraz EUR/JPY przyczyniły się także do wybicia z trwającej od początku tygodnia konsolidacji na EUR/USD. Kurs tej pary w czwartkowy poranek wynosi 1,3550 i w ciągu dnia prawdopodobne są dalsze wzrosty w kierunku 1,36. Pomocne w tym będą niesłabnące od piątku oczekiwania rynku na obniżkę przez FED głównej stopy procentowej.

Z publikowanych dziś danych makroekonomicznych o 14.30 poznamy z USA cotygodniowe bezrobocie (prognoza 320 tys.) . Gdyby w rzeczywistości okazało się większe to także przyczyni się do spadku wartości dolara.

Podsumowując sytuacja na światowych rynkach wygląda coraz lepiej i gdyby okazało się, że okres nerwowej atmosfery, wzrostów wartości japońskiej waluty i spadków na rynku kapitałowym mamy już za sobą to trzeba przyznać, że piątkowa decyzja FED odniosła sukces i spełniła swoje zadanie. Jednakże naszym zdaniem jest jeszcze za wcześnie na takie tezy, wydaje się dość dziwne, że niepewna sytuacja w amerykańskiej gospodarce przez którą, jeszcze tydzień temu większość prognozowała odwrócenie trendów na giełdach zostanie zażegnana jedną decyzją banku.

Źródło: Tomasz Regulski, Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polak, Węgier dwa bratanki

Polak, Węgier dwa bratanki

2022-08-09 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 0,69%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Allegro, które odnotowało wzrost w wysokości 5,44%. Największe spadki odnotowało Asseco Poland, które wynosiły 4,11% oraz CD Projekt, którego walory straciły dzisiaj 3,49%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia było wstrzymanie przez Rosję eksportu ropy do Węgier, Czech i Słowacji.
Podaż próbuje gasić popyt

Podaż próbuje gasić popyt

2022-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Rynki w poniedziałek próbują rosnąć mimo piątkowego, pozytywnego odczytu kluczowych danych NFP z amerykańskiej gospodarki, który prawdopodobnie ośmieli Rezerwę Federalną do kolejnej, dużej podwyżki stóp procentowych. Na poprzedniej konferencji wyraźnie sygnalizował to Jerome Powell wskazując, że kolejne decyzje zależne będą od danych z gospodarki. Byki są jednak wyraźnie zmęczone ‘graniem pod decyzje Fed’ i próbują wziąć sprawy w swoje ręce.
Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

2022-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Giełdową końcówkę tygodnia zdominował pozytywny odczyt danych NFP z amerykańskiej gospodarki. Rynki obawiały się, że mocne dane z amerykańskiego rynku pracy spowodują powrót silnej podaży na giełdowych indeksach i faktycznie - spowodowały jednak byki zaskakująco szybko wracają do zakupów. Czy rynek żyje złudzeniami, a sprzedający ponownie zdominują popyt? A może jastrzębi Fed wraz z dużymi podwyżkami stóp znajduje się już w cenach giełdowych aktywów, przez co indeksy czeka dalszy rajd na północ?
Byki tańczą na cienkiej linie

Byki tańczą na cienkiej linie

2022-08-04 Komentarz giełdowy XTB
Dziś giełdowym indeksom daleko do euforii lecz byki wciąż trzymają się dobrze. Wizyta Nancy Pelosi w Tajwanie nie przełożyła się na większy konflikt i nie spowodowała tąpnięcia giełdowych indeksów, co ewidentnie zostało odebrane pozytywnie przez inwestorów. Jednocześnie wyniki powyżej oczekiwań chińskiego giganta - Alibaby wskazują, żę krajobraz dla gospodarki w Chinach może ulec poprawie w drugiej połowie roku.
Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

2022-08-02 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 1,32%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Dino Polska, które odnotowało symboliczny wzrost z wynikiem 0,52% na plusie. Największe spadki odnotowała KGHM, które wynosiły 4,59% oraz CCC, którego walory straciły dzisiaj 5,20%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia, choć zdaje się, że nieco przecenianym przez media była wizyta Nansi Pelosi na Tajwanie.
Kupujący próbują utrzymać impet

Kupujący próbują utrzymać impet

2022-08-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień obfitował w odczyty PMI i ISM z największych gospodarek. Paradoksalnie rynkowe byki liczą na coraz mocniejsze sygnały recesji, które mogłyby skłonić Rezerwę Federalną do ‘wciśnięcia hamulca’ w obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych. Najważniejsze pozostają oczywiście odczyty z amerykańskiego rynku pracy, na którego siłę tak często wskazuje szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Czy kupujący wpadli w pułapkę licząc na rzucający koło ratunkowe ze strony bankierów Fed?
Czy popyt utrzyma tempo?

Czy popyt utrzyma tempo?

2022-07-30 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący spychają do defensywny stronę podażową, a lepsze nastroje utrzymują się na głównych parkietach giełdowych. Popyt w USA wycofuje się jednak w środkowej części sesji. Czy byki znajdą siłę, by zamknąć tydzień wyżej i utrzymają wysokie tempo wzrostów? Sentyment konsumentów w USA poprawił się wg. danych Uniwersytetu Michigan (51,5 wobec pierwszego odczytu na poziomie 51,1).
Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

2022-07-25 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównego indeksu. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję -0,95% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania CD Projektu, który odnotował dzisiaj przecenę w wysokości 8,54%. Sektor handlowy również odnotował dzisiaj spadki - walory CCC uległy przecenie równej 4,51% natomiast akcje Allegro spadły o 4,30%. Najlepiej dzisiaj poradziły sobie akcje PEKAO, które urosły o 2,72%.
ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

2022-07-21 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w mieszanych nastrojach. W obliczu słabnącej siły popytu na amerykańskich indeksach niewykluczony pozostaje scenariusz, że odreagowanie z ostatnich dni jest de facto kolejną w tym roku pułapką na byki. Dzisiejsza sesja obfitowała w publikacje istotnych makroekonomicznych danych, a inwestorzy ze strefy euro skoncentrowali się na decyzji i konferencji ECB.
Rynki bagatelizują recesję?

Rynki bagatelizują recesję?

2022-07-20 Komentarz giełdowy XTB
Sesja w środku tygodnia przebiega w zmiennych nastrojach, choć kupujący wyraźnie mają apetyt na więcej. Na europejskich parkietach nastroje uległy dziś wyraźnemu osłabieniu w obliczu eskalacyjnych komentarzy ministra Ławrowa. Mimo większej skłonności do ryzyka i zakupowego szału ostatnich dni byki wciąż czują na sobie oddech jastrzębiego Fedu. Czy odreagowanie zmieni się w szerszy, wzrostowy trend czy może stare bolączki znów uruchomią uśpioną w tej chwili podaż i ściągną indeksy na południe?