Apetyt na ryzyko powraca na rynki

Apetyt na ryzyko powraca na rynki
Komentarz poranny TMS Brokers
Data dodania: 2007-08-23 (11:31)

Wczorajsza euforia na warszawskiej giełdzie oraz umocnienie się złotego, świadczą o tym, że polityczne zamieszanie w Polsce, które osiąga już poziomy absurdu, przestało mieć jakikolwiek wpływ na decyzje inwestorów. Pozytywne sygnały dochodzące z innych rynków europejskich, wsparte nadziejami, że interwencje światowych banków centralnych już podjęte oraz te przyszłe zapobiegną kryzysowi, wyniosły główne indeksy naszego parkietu o ponad 4,5% w górę. W szeregi inwestorów powróciła skłonność do ryzyka. By zagościła jednak wśród nich na dobre z zagranicy nie mogą nadchodzić złe informacje, a takiej pewności póki co nie ma.

Minister Finansów, Zyta Gilowska podtrzymała wczoraj wcześniejszy pogląd, że tegoroczny deficyt budżetowy wyniesie 3,4% PKB. Jeśli Polska chce wstąpić do strefy euro, a taki jest wymóg umowy akcesyjnej, deficyt nie może przekraczać poziomu 3%. Według Instytutu Badań Nad Gospodarką Rynkową, wbrew opinii MF, mogłoby się to udać już w tym roku.

Dzisiaj o 14.00 do publicznej wiadomości zostaną podane informacje odnośnie inflacji bazowej netto w lipcu wyliczanej przez NBP. Oczekuje się spadku z 1,8%(r/r) w czerwcu do 1,6%(r/r). Jeśli wzrost cen okaże się zgodny z przewidywaniami lub nawet niższy oddali to perspektywę podwyższenia stóp procentowych w Polsce już w sierpniu, na temat której spekulowano wcześniej. Zakładamy, że kolejna podwyżka stóp nastąpi we wrześniu.

Na wczorajszej sesji złoty umocnił się względem dolara o 3 gr. do poziomu 2,8250, natomiast za euro płacono w środę na koniec dnia o 1,5 gr mniej niż na początku. Dzisiejsze kursy tych par zbliżone są do wczorajszych minimów. W kolejnych godzinach oczekujemy wahań USD/PLN oraz EUR/PLN w zakresach odpowiednio 2,8100-2,8300 oraz 3,8150-3,8350.

Wczorajsza sesja przyniosła powrót optymizmu na światowe rynki. Widać to było szczególnie w zachowaniu inwestorów giełdowych. Zarówno sesje w USA jak i Azji zakończyły się sporymi wzrostami indeksów. Wyraźnie widać także powrót apetytu na ryzyko. Rynki wschodzące w tym Polska zanotowały wczoraj jedne z najsilniejszych wzrostów od dłuższego czasu.

Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest powrót do spadków wartości japońskiej waluty. Słaby jen jest ponownie wykorzystywany do „carry tradingu”. Dzisiejsza decyzja Banku Japonii o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie jest także korzystna dla inwestorów giełdowych i przyczyniła się do wzrostu indeksu Nikkei o ponad 2,5 %.

Spadki kursu USD/JPY oraz EUR/JPY przyczyniły się także do wybicia z trwającej od początku tygodnia konsolidacji na EUR/USD. Kurs tej pary w czwartkowy poranek wynosi 1,3550 i w ciągu dnia prawdopodobne są dalsze wzrosty w kierunku 1,36. Pomocne w tym będą niesłabnące od piątku oczekiwania rynku na obniżkę przez FED głównej stopy procentowej.

Z publikowanych dziś danych makroekonomicznych o 14.30 poznamy z USA cotygodniowe bezrobocie (prognoza 320 tys.) . Gdyby w rzeczywistości okazało się większe to także przyczyni się do spadku wartości dolara.

Podsumowując sytuacja na światowych rynkach wygląda coraz lepiej i gdyby okazało się, że okres nerwowej atmosfery, wzrostów wartości japońskiej waluty i spadków na rynku kapitałowym mamy już za sobą to trzeba przyznać, że piątkowa decyzja FED odniosła sukces i spełniła swoje zadanie. Jednakże naszym zdaniem jest jeszcze za wcześnie na takie tezy, wydaje się dość dziwne, że niepewna sytuacja w amerykańskiej gospodarce przez którą, jeszcze tydzień temu większość prognozowała odwrócenie trendów na giełdach zostanie zażegnana jedną decyzją banku.

Źródło: Tomasz Regulski, Marcin Ciechoński, DM TMS Brokers S.A.
Dom Maklerski TMS Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski TMS Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

Optymistyczny piątek na światowych rynkach

2024-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zamyka tydzień na zielono, częściowo za sprawą mocnych odczytów PMI, które wzmożyły aktywność na głównych amerykańskich indeksach. Wzrostowi przewodzi indeks małych spółek Russell 2000 (+0,9%), zaraz po nim Dow Jones (+0,6%), następnie S&P500 oraz Nasdaq na delikatnym plusie (+0,1%), odzyskując nieco spokoju po wczorajszej zmienności na akcjach Big Techu.
Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie

2024-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorzy w Europie mogą mieć dziś powody do zadowolenia. Po mocniejszych przecenach na indeksach na początku tygodnia i wczorajszych odbiciach większość rynków Starego Kontynentu notuje kolejną wzrostową sesję z rzędu. Wśród największych giełd wzrostom przewodzi brytyjski FTSE 100 z prawie 0,8% wzrostem, w ślad za nim podąża niemiecki DAX z 0,7% wzrostem, natomiast szwajcarski SMI kończy sesję z prawie 0,5% wzrostem, a francuski CAC40 rośnie o 0,2%.
Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

2024-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.