
Data dodania: 2025-07-02 (18:17)
Jeśli potrzebujesz zewnętrznego finansowania, możesz zaciągnąć kredyt. Tylko jaki? Można się pogubić w dostępnych opcjach. Co więcej, każdy rodzaj kredytu wiąże się z innymi warunkami. Jak dobrać finansowanie odpowiednie do Twoich potrzeb? Sprawdź poniższy przewodnik, aby poznać najpopularniejsze rodzaje kredytów i różnice między nimi.
Kredyt gotówkowy
Potrzebujesz szybko gotówki i nie chcesz się tłumaczyć bankowi, na co zamierzasz ją wydać? Kredyt gotówkowy prawdopodobnie będzie najlepszym rozwiązaniem. To najprostsza forma pożyczania pieniędzy od banku, która charakteryzuje się:
• szybką decyzją kredytową i wypłatą środków – często nawet tego samego dnia;
• niewielkimi formalnościami i wymaganiami;
• krótkim lub średnim okresem spłaty (od kilku miesięcy do 10 lat).
Warto jednak zwrócić uwagę na oprocentowanie – zwykle jest wyższe niż w przypadku innych, trudniej dostępnych kredytów.
Kredyt gotówkowy, o ile nie przekracza kwoty 255 550 zł (lub równowartości w walucie obcej), podlega przepisom Ustawy o kredycie konsumenckim. Wiąże się to z konkretnymi obowiązkami banku – np. w zakresie informacji o kosztach kredytu.
Kredyt celowy
W odróżnieniu od kredytu gotówkowego, kredyt celowy jest udzielany na konkretny cel. Bank dokładnie wie, na co zamierzasz wydać pożyczone pieniądze i może sprawdzić, czy trzymasz się podpisanej umowy. Kredyty celowe występują w wielu postaciach: kredyt samochodowy, inwestycyjny, na fotowoltaikę. Często również podlegają przepisom Ustawy o kredycie konsumenckim.
Zaletą zwykle jest niższe oprocentowanie niż w przypadku kredytu gotówkowego. Bank może jednak wymagać zabezpieczenia – np. w postaci kupowanej rzeczy. Zdarza się również, że kredyt celowy jest udzielany na preferencyjnych warunkach (z dopłatami od państwa) – tak jest np. w przypadku finansowania fotowoltaiki.
Kredyt hipoteczny
Kredyt hipoteczny to szczególny rodzaj kredytu celowego. Jest przeznaczony najczęściej na zakup nieruchomości lub budowę domu, a rzadziej też inne przedsięwzięcia budowlane (np. remont czy rozbudowę). Do najważniejszych cech kredytu hipotecznego należą:
• możliwość uzyskania nawet bardzo wysokich kwot;
• bardzo długi okres spłaty – nawet do 35 lat;
• niskie oprocentowanie w porównaniu z innymi kredytami;
• obowiązkowy wkład własny (zwykle minimum 10-20% wartości nieruchomości);
• zabezpieczenie w postaci hipoteki wpisanej do księgi wieczystej nieruchomości.
Kredyt hipoteczny zwykle stanowi zobowiązanie na dekady, ale dla wielu osób może być jedyną szansą na zakup nieruchomości. Wybór odpowiedniej oferty jest szczególnie ważny, ponieważ przy tak długim okresie spłaty nawet niewielkie różnice w oprocentowaniu mogą znacząco wpływać na koszt zobowiązania. Ten rodzaj kredytu jest regulowany przez odrębne przepisy – Ustawę o kredycie hipotecznym.
Kredyt konsolidacyjny
Masz kilka kredytów, kart kredytowych albo limitów w rachunku i przestajesz nad nimi panować? Kredyt konsolidacyjny pozwala połączyć wszystkie zobowiązania w jedno – często z niższą ratą i dłuższym okresem spłaty. Jedna rata pomaga zachować porządek w domowym budżecie i daje większą kontrolę nad finansami. Obniżenie comiesięcznych zobowiązań może natomiast pomóc uniknąć poważnych problemów finansowych.
Kredyt konsolidacyjny może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które zaczynają gubić się w ratach i terminach lub mieć problemy ze spłatą. Jednak dostaniesz go tylko wtedy, gdy nie masz jeszcze zaległości wobec banków czy firm pożyczkowych. Należy również pamiętać, że obniżenie raty zwykle wiąże się z wydłużeniem okresu spłaty oraz zwiększeniem całkowitego kosztu zobowiązania. Kredyt konsolidacyjny to również w większości przypadków kredyt konsumencki.
Kredyt ratalny
Zakupy na raty są niezwykle popularne wśród Polaków. Po co robić wyrwę w budżecie i wydawać jednorazowo kilka tysięcy na nowy sprzęt, jeśli można rozłożyć spłatę na dogodne raty? To właśnie kredyt ratalny. Jest oferowany sklepach stacjonarnych i internetowych, szczególnie przy droższych produktach – sprzęcie RTV, AGD, laptopach, meblach. Kredyt ratalny charakteryzuje się:
• szybką procedurą – decyzja często zapada w kilkanaście minut;
• uproszczonymi formalnościami – brak konieczności wizyty w banku, dostarczania dokumentów;
• wygodnymi, miesięcznymi ratami – dopasowanymi do Twoich możliwości.
Jednak tym, co najbardziej przyciąga do kredytów ratalnych, jest niskie oprocentowanie. Często RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) wynosi 0%. Ale uwaga: przed podpisaniem umowy warto się upewnić, czy oprocentowanie obowiązuje przez cały okres spłaty oraz czy nie ma dodatkowych opłat.
Kredyt inwestycyjny
Z kredytów korzystają także firmy. Przedsiębiorca może zaciągnąć m.in. kredyt inwestycyjny. To finansowanie przyznawane na konkretną inwestycję – np. zakup maszyn, nowej linii produkcyjnej, remont lokalu czy wdrożenie innowacji. Taki kredyt wymaga dobrego biznesplanu i często zabezpieczenia w postaci majątku firmy. Bank ocenia ryzyko inwestycji, więc w tym przypadku trzeba się przygotować na dokładne sprawdzenie nie tylko sytuacji finansowej firmy, ale też zasadności i opłacalności całego przedsięwzięcia.
Kredyt obrotowy
Innym popularnym rodzajem kredytu dla firm jest kredyt obrotowy. Pomaga on utrzymać płynność finansową, pokryć bieżące wydatki lub zrealizować większe zamówienie. Może być udzielany jako kredyt krótkoterminowy lub dostępny w formie limitu w rachunku (linii kredytowej). W tym drugim przypadku odsetki są naliczane tylko za wykorzystane środki. Kredyt obrotowy zwykle jest dość łatwy do uzyskania, ale wymagany jest określony staż działalności na rynku.
Jaki kredyt wybrać?
Jaki rodzaj kredytu jest dla Ciebie odpowiedni? Aby zdecydować, zastanów się:
• na co konkretnie potrzebujesz pieniędzy;
• jak długo chcesz spłacać kredyt;
• jak wygląda Twoja zdolność kredytowa;
• jakie koszty jesteś w stanie ponieść.
Pamiętaj! Każdy kredyt to zobowiązanie, które należy regularnie spłacać, a najmniejsze nawet opóźnienie może nieść za sobą przykre konsekwencje. Dlatego zanim weźmiesz kredyt, dokładnie przeanalizuj swoje możliwości finansowe.
Źródło: Poradnik kredytobiorcy
Banki - Najnowsze wiadomości i komentarze
RRSO to nie wszystko! Jakie inne koszty kryją się w kredycie gotówkowym i jak je porównywać?
2025-06-11 Poradnik kredytobiorcyW momencie poszukiwania ofert kredytów bankowych i pożyczek dopasowanych do swoich potrzeb, powinieneś wziąć pod uwagę co najmniej kilka parametrów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to tylko jeden z istotnych czynników, na podstawie którego określisz całkowite koszty kredytowe wyrażone w skali całego roku. Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć w momencie szacowania kosztów kredytu gotówkowego!
RRSO to nie wszystko! Jakie inne koszty kryją się w kredycie gotówkowym i jak je porównywać?
2025-06-11 Poradnik kredytobiorcyW momencie poszukiwania ofert kredytów bankowych i pożyczek dopasowanych do swoich potrzeb, powinieneś wziąć pod uwagę co najmniej kilka parametrów. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania to tylko jeden z istotnych czynników, na podstawie którego określisz całkowite koszty kredytowe wyrażone w skali całego roku. Zobacz, co jeszcze musisz wiedzieć w momencie szacowania kosztów kredytu gotówkowego!
Sztuczna inteligencja a nowe oszustwa finansowe: jak się chronić w cyfrowym świecie?
2025-05-21 Poradnik konsumentaSztuczna inteligencja bez wątpienia otworzyła przed nami szereg możliwości, jednak należy pamiętać, że z tego narzędzia mogą korzystać właściwie wszyscy. Dotyczy to także internetowych przestępców. Dostępne statystyki oraz specjalistyczne raporty dowodzą, że rola AI w oszustwach finansowych staje się coraz większa. Ponadto, AI już teraz umożliwia generowanie oszustw, które są naprawdę trudne do wykrycia, przez co stwarzają istotne zagrożenie np. dla klientów bankowości mobilnej.
Bank Millennium Virtual Vibes
2025-04-15 Informacje prasoweBank Millennium Virtual Vibes to pierwszy w Polsce festiwal muzyczny odbywający się w metaverse na platformie Roblox. Bank Millennium został Partnerem Głównym drugiej edycji wydarzenia. Bank Millennium Virtual Vibes to innowacyjny festiwal, na którym można bawić się podczas koncertów, a także w strefach partnerów o dowolnej porze i z dowolnego miejsca na świecie.
Kredyt bez zdolności kredytowej – czy to możliwe?
2025-03-11 Poradnik kredytobiorcyUzyskanie kredytu bankowego wymaga spełnienia określonych warunków, a jednym z kluczowych czynników decydujących o przyznaniu finansowania jest zdolność kredytowa. Co jednak w sytuacji, gdy jej brakuje? Czy możliwe jest uzyskanie kredytu bez zdolności kredytowej? Choć banki podchodzą do tego tematu rygorystycznie, istnieją sposoby na zdobycie potrzebnych środków, nawet w przypadku niskiej zdolności kredytowej. Kluczowe jest odpowiednie przygotowanie i wybór właściwego rozwiązania finansowego.
Czy można dostać kredyt hipoteczny w euro?
2025-03-06 Poradnik kredytobiorcyKredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich cieszyły się kiedyś ogromną popularnością. Były uważane za tańsze, stabilne i bezpieczne. Wszystko się skończyło, gdy stopy procentowe w Szwajcarii poszły do góry i kurs franka wzrósł nawet kilkukrotnie. Kredyty walutowe przestały być popularne, ale w niektórych przypadkach wciąż są udzielane.
Zarządzanie finansami w JDG: jak usprawnić procesy?
2025-02-28 Poradnik przedsiębiorcyProwadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej to codzienna dawka emocji i wyzwań. Czy masz czasami wrażenie, że jesteś księgowym, doradcą i właścicielem firmy w jednej osobie i trudno zapanować Ci nad całym procesem? Z pomocą przychodzą różne instytucje. W artykule przyjrzymy się, co do zaoferowania przedsiębiorcom ma Bank Pekao S.A.
Faktoring a kredyt obrotowy – czym się różnią i co bardziej się opłaca?
2025-02-20 Poradnik przedsiębiorcyPłynność finansowa to jeden z ważniejszych elementów sprawnego funkcjonowania każdej firmy. Przedsiębiorcy często muszą wybierać między różnymi formami finansowania, aby zapewnić stabilność operacyjną. Dwa najczęściej stosowane rozwiązania to kredyt obrotowy i faktoring. Choć oba służą do poprawy przepływów pieniężnych, działają na zupełnie innych zasadach. Które z nich jest lepsze i co się bardziej opłaca?
Nie przegap! Nowi klienci BNP Paribas mogą dostać 660 zł premii – sprawdź szczegóły!
2025-02-09 Poradnik MyBank.plCzy marzysz o banku, który nie tylko ułatwi Ci codzienne transakcje, ale także nagrodzi Cię za podjęcie decyzji o otwarciu konta? Mamy dla Ciebie wyjątkową propozycję – nową ofertę bankową z atrakcyjną promocją „Zakochaj się w okazji”, dedykowaną wyłącznie nowym klientom BNP Paribas Bank Polska S.A.!
Twoje konto osobiste w niebezpieczeństwie – Sprawdź jak chronić swoje dane!
2025-02-09 Poradnik MyBank.plW dzisiejszych czasach nasze życie w dużej mierze odbywa się w przestrzeni cyfrowej. Każdy z nas korzysta z Internetu do codziennej komunikacji, zarządzania informacjami oraz prowadzenia działalności osobistej. W tym dynamicznie zmieniającym się świecie niezwykle istotne jest, abyśmy zadbali o bezpieczeństwo naszych danych. W poniższym artykule skupimy się na dwóch kluczowych zagadnieniach, które wymagają szczególnej uwagi – ochronie kont osobistych oraz zabezpieczeniu rachunku bankowego.