Amerykański cud gospodarczy wspiera rekordowe poziomy WIG20

Amerykański cud gospodarczy wspiera rekordowe poziomy WIG20
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-07-25 (22:16)

Wall Street żyje trwającym sezonem wyników, który jak zwykle - ma już swoich zwycięzców i przegranych, a wyniki przedstawią dziś giganci technologiczni Alphabet (Google) i Microsoft. Oczywiście raporty obu molochów będą miały wpływ na nastroje giełdowych indeksów i potencjalnie także jutrzejszą sesję w Polsce. Bez wątpienia warte uwagi są jednak dzisiejsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki.

Mowa o indeksie o Conference Board, który zaskoczył potężnym wzrostem i pobił oczekiwania zarówno w kwestii oceny sytuacji bieżącej jak i prognozowanej. Pozytywne nastroje amerykańskiego rynku akcji i perspektywa szerszego stymulowania gospodarki w Chinach udzielają się nad Wisłą, korzystają rynki wschodzące. WIG20 zyskał dziś blisko 0,4% i wspiął się powyżej 2180 pkt. wyznaczając nowy rekord w 2023 roku.

Tymczasem po wczorajszych fatalnych danych z niemieckiego przemysłu dzisiejszy odczyt indeksu IFO z Niemiec ponownie zaskoczył negatywnie. Niemieckiej gospodarce nie wróży także nowy zestaw prognoz PKB Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Większość z nich na lata 2023 i 2024, dla kluczowych gospodarek została zrewidowana w górę wobec kwietniowego odczyty. Jednak pozytywna rewizja ominęła naszego zachodniego sąsiada. Niemcy stały się jedynym krajem G7, gdzie MFW wieści spadek PKB. Biznesowy odczyt indeksu IFO Niemiec za lipiec wskazał 87,3 pkt wobec 88 prognoz. Ocena warunków bieżących spadła do 91,3 pkt wobec 93 oczekiwanych, a oczekiwania okazały się o zaledwie 0,1 pkt. wyższe od prognoz. Co więcej, EBC przedstawił dziś badanie dot. firmowych pożyczek bankowych w strefie euro, które notują rekordowy spadek w otoczeniu wyższych kosztów finansowania długiem. Europa może na tą chwilę pomarzyć o sile gospodarki zbliżonej do USA.

Tymczasem amerykański indeks Conference Board zaskoczył pozytywnie, wspierając dolara i indeksy giełdowe. Główny indeks zaufania konsumentów wg. CB wzrósł z okolic 110 do 117 punktów, rynek oczekiwał wzrostu o zaledwie 2 punkty. Potężnie zyskał też subindeks oczekiwanych warunków, który odnotował rajd z 79,3 do 88,3 punktów. Sytuacja bieżąca także została oceniona wyżej, ze 155,3 ocena wzrosła o blisko 3% m/m. Jednocześnie regionalny indeks Richmond Fed okazał się zgodnie z oczekiwaniami i wykazał niewielkie pogorszenie dynamiki względem poprzedniego odczytu. Można poważnie zastanowić się, czy nie warto tak sporej poprawy określić mianem 'małego cudu gospdoarczego' - Fed podnosi stopy od połowy 2022 roku, a cykl zacieśniania jest najbardziej agresywny od lat 80-tych. Mimo to popyt i nastroje w gospodarce wydają się relatywnie wysokie, przy wciąż spadającej inflacji, której w porównywalnym spadku r/r pomaga efekt wysokiej bazy. Wydaje się, że rynek akcji nie mógł 'wyśnić sobie' lepszego scenariusza.

Warto w tym miejscu podkreślić, że trwający spadek dynamiki inflacji w ujęciu rocznym w sporej mierze wynika z niższych cen paliw. Ewentualna zwyżka cen ropy może stanowić o podwyższonej inflacji. Istnieją oczywiście dość mocne argumenty, wspierające 'czarne złoto'. Jeśli recesji w globalnej gospodarce nie będzie, a Chiny wdrożą program stymulacyjny napędzający popyt cena za baryłkę ropy może wzrosnąć. Tym bardziej, że eksport z Arabii Saudyjskiej i Rosji spada, przy cieciach produkcji OPEC+ i niższej liczbie wież wiertniczych w USA. Tak samo negatywny wpływ na ceny żywności mogą mieć ceny pszenicy, która korzysta w związku z trwającą w Europie i USA suszą obawami i obawami o łańcuchy dostaw z Ukrainy. Czynniki te nie muszą się zmaterializować, podkreślają jednak że walka z inflacją wobec wciąż silnych gospodarek nie musi być skazana na wygraną.

Podobnie brak spowolnienia w gospodarce mimo trwającego cyklu podwyżek stóp procentowych w Stanach podkreśla istotne ryzyko 'nawrotu presji inflacyjnej' jeśli teraz polityka zostałaby poluzowana. To może skłonić Fed do utrzymania restrykcyjnych warunków na znacznie dłużej, a w skrajnym przypadku nawracającej inflacji do ew. podniesienia stóp w okolice 6% i wyżej. Decyzja o kolejnej podwyżce stóp Fed w dniu jutrzejszym wydaje się formalnością. Wobec wciąż mocnej gospodarki, Jerome Powell moze nie chcieć dać do zrozumienia rynkom, że na tym poziomie Fed zamierza zakończyć cykl. Nastroje na sesji w Polsce wsparły zapowiedzi chińskiego establishmentu, który zamierza pomóc gospodarce złapać oddech po pandemii. Na fali optymizmu i wzrostów cen miedzy zwyżkowały dziś walory KGHM i sektora przemysłowego. Świetie radził sobie też Asbis, spółka poinformowała o utworzeniu spółek zależnych w Armenii, Gruzji, Azerbejdżanie, Mołdawii, Maroku oraz RPA. UKNF nie zgodził się, aby Bank PKO BP wypłacił część zysku na dywidendę korzystając z kapitału rezerwowego wobec utrzymujących się czynników ryzyka. Mimo to akcje zamknęły sesję zaledwie 0,4% niżej.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.
Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.