Amerykański cud gospodarczy wspiera rekordowe poziomy WIG20

Amerykański cud gospodarczy wspiera rekordowe poziomy WIG20
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-07-25 (22:16)

Wall Street żyje trwającym sezonem wyników, który jak zwykle - ma już swoich zwycięzców i przegranych, a wyniki przedstawią dziś giganci technologiczni Alphabet (Google) i Microsoft. Oczywiście raporty obu molochów będą miały wpływ na nastroje giełdowych indeksów i potencjalnie także jutrzejszą sesję w Polsce. Bez wątpienia warte uwagi są jednak dzisiejsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki.

Mowa o indeksie o Conference Board, który zaskoczył potężnym wzrostem i pobił oczekiwania zarówno w kwestii oceny sytuacji bieżącej jak i prognozowanej. Pozytywne nastroje amerykańskiego rynku akcji i perspektywa szerszego stymulowania gospodarki w Chinach udzielają się nad Wisłą, korzystają rynki wschodzące. WIG20 zyskał dziś blisko 0,4% i wspiął się powyżej 2180 pkt. wyznaczając nowy rekord w 2023 roku.

Tymczasem po wczorajszych fatalnych danych z niemieckiego przemysłu dzisiejszy odczyt indeksu IFO z Niemiec ponownie zaskoczył negatywnie. Niemieckiej gospodarce nie wróży także nowy zestaw prognoz PKB Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Większość z nich na lata 2023 i 2024, dla kluczowych gospodarek została zrewidowana w górę wobec kwietniowego odczyty. Jednak pozytywna rewizja ominęła naszego zachodniego sąsiada. Niemcy stały się jedynym krajem G7, gdzie MFW wieści spadek PKB. Biznesowy odczyt indeksu IFO Niemiec za lipiec wskazał 87,3 pkt wobec 88 prognoz. Ocena warunków bieżących spadła do 91,3 pkt wobec 93 oczekiwanych, a oczekiwania okazały się o zaledwie 0,1 pkt. wyższe od prognoz. Co więcej, EBC przedstawił dziś badanie dot. firmowych pożyczek bankowych w strefie euro, które notują rekordowy spadek w otoczeniu wyższych kosztów finansowania długiem. Europa może na tą chwilę pomarzyć o sile gospodarki zbliżonej do USA.

Tymczasem amerykański indeks Conference Board zaskoczył pozytywnie, wspierając dolara i indeksy giełdowe. Główny indeks zaufania konsumentów wg. CB wzrósł z okolic 110 do 117 punktów, rynek oczekiwał wzrostu o zaledwie 2 punkty. Potężnie zyskał też subindeks oczekiwanych warunków, który odnotował rajd z 79,3 do 88,3 punktów. Sytuacja bieżąca także została oceniona wyżej, ze 155,3 ocena wzrosła o blisko 3% m/m. Jednocześnie regionalny indeks Richmond Fed okazał się zgodnie z oczekiwaniami i wykazał niewielkie pogorszenie dynamiki względem poprzedniego odczytu. Można poważnie zastanowić się, czy nie warto tak sporej poprawy określić mianem 'małego cudu gospdoarczego' - Fed podnosi stopy od połowy 2022 roku, a cykl zacieśniania jest najbardziej agresywny od lat 80-tych. Mimo to popyt i nastroje w gospodarce wydają się relatywnie wysokie, przy wciąż spadającej inflacji, której w porównywalnym spadku r/r pomaga efekt wysokiej bazy. Wydaje się, że rynek akcji nie mógł 'wyśnić sobie' lepszego scenariusza.

Warto w tym miejscu podkreślić, że trwający spadek dynamiki inflacji w ujęciu rocznym w sporej mierze wynika z niższych cen paliw. Ewentualna zwyżka cen ropy może stanowić o podwyższonej inflacji. Istnieją oczywiście dość mocne argumenty, wspierające 'czarne złoto'. Jeśli recesji w globalnej gospodarce nie będzie, a Chiny wdrożą program stymulacyjny napędzający popyt cena za baryłkę ropy może wzrosnąć. Tym bardziej, że eksport z Arabii Saudyjskiej i Rosji spada, przy cieciach produkcji OPEC+ i niższej liczbie wież wiertniczych w USA. Tak samo negatywny wpływ na ceny żywności mogą mieć ceny pszenicy, która korzysta w związku z trwającą w Europie i USA suszą obawami i obawami o łańcuchy dostaw z Ukrainy. Czynniki te nie muszą się zmaterializować, podkreślają jednak że walka z inflacją wobec wciąż silnych gospodarek nie musi być skazana na wygraną.

Podobnie brak spowolnienia w gospodarce mimo trwającego cyklu podwyżek stóp procentowych w Stanach podkreśla istotne ryzyko 'nawrotu presji inflacyjnej' jeśli teraz polityka zostałaby poluzowana. To może skłonić Fed do utrzymania restrykcyjnych warunków na znacznie dłużej, a w skrajnym przypadku nawracającej inflacji do ew. podniesienia stóp w okolice 6% i wyżej. Decyzja o kolejnej podwyżce stóp Fed w dniu jutrzejszym wydaje się formalnością. Wobec wciąż mocnej gospodarki, Jerome Powell moze nie chcieć dać do zrozumienia rynkom, że na tym poziomie Fed zamierza zakończyć cykl. Nastroje na sesji w Polsce wsparły zapowiedzi chińskiego establishmentu, który zamierza pomóc gospodarce złapać oddech po pandemii. Na fali optymizmu i wzrostów cen miedzy zwyżkowały dziś walory KGHM i sektora przemysłowego. Świetie radził sobie też Asbis, spółka poinformowała o utworzeniu spółek zależnych w Armenii, Gruzji, Azerbejdżanie, Mołdawii, Maroku oraz RPA. UKNF nie zgodził się, aby Bank PKO BP wypłacił część zysku na dywidendę korzystając z kapitału rezerwowego wobec utrzymujących się czynników ryzyka. Mimo to akcje zamknęły sesję zaledwie 0,4% niżej.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.