Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-05-16 (21:03)

Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.

Odczyty z Chin wskazały na słabnące odreagowanie gospodarcze, dane z USA także nie wymazały obrazu słabnącej gospodarki. Co pokazały dane?

Głównym odczytem makro dnia były oczywiście dane o sprzedaży detalicznej z USA. Sprzedaż bez samochodów okazała się zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 0,4% m/n jednak sprzedaż detaliczna w kwietniu wypadła poniżej prognoz wykazując poprawę o 0,4%. Dane pokazały, że sprzedaż samochodów i paliw nie była bardzo mocna i nie doprowadziła do mocnego odbicia całego wskaźnika sprzedaży. Średni nominalny wzrost sprzedaży detalicznej w USA za ostatnie 3 miesiące wynosi 0,1% m/m przy jednoczesnej inflacji CPI +0,4% m/m w tym samym okresie. Wynika z tego, że de facto sprzedaż detaliczna skorygowana o inflację realnie wciąż spada. Presję ze strony słabszych konsumentów odczuło także Home Depot, amerykański gigant sprzedaży detalicznej odnotował pierwszy spadek sprzedaży od blisko 20 lat.

Odczyt produkcji przemysłowej w USA za kwiecień wykazał 0,5% wzrost miesięczny wobec prognozowanego płaskiego odczytu ale finalnie pojedyczny odczyt nie zmienia ogólnego obrazu słabnącego amerykańskiego przemysłu. Mimo wszystko bankierzy z Fed wciąż zachowują jastrzębie stanowisko. Mimo obrazu spadającej gospodarki Thomas Barkin z Richmond Fed wskazał dziś, że wesprze kolejne podwyżki jeśli będzie potrzeba. Potwierdził też, że głównę lekcją dla Fed, która płynie z lat 70-tych jest by nie obniżać stóp zbyt szybko. Nadzieje na szybszy pivot mogą okazać się złudne.

Oczekiwania wokół gospodarki Chin były ogromne od początku roku i dołożyły się do nadziei na 'miękkie lądowanie'. Dane makro za kwiecień negatywnie zaskoczyły analityków. Odczyt sprzedaży detalicznej i aktywności przemysłowej co prawda wykazały wyższy wzrost wzrost w porównaniu z marcem, jednak również w obydwu przypadkach odczyty nie spełniły oczekiwań. Chińska produkcja przemysłowa wzrosła o 5,6% r/r, poniżej prognozowanych 10,9%. Dane o sprzedaży detalicznej z Chin również były niższe, a aktualny wzrost r/r wyniósł 18,4% wobec oczekiwanych 21,0%. Oczekiwania analityków były wsparte bardzo niską bazą z kwietnia 2022, gdy Chiny zamykały gospodarkę. Słabnące momentum daje spekulantom miejsce na nadzieję wokół rządowego wsparcia wzrostu w Chinach.

Dla kontrastu dane o PKB w Polsce dziś zostały przyjęte pozytywnie. PKB wypadło na poziomie -0,2% w ujeciu rocznym wobec 0,9% oczekiwanego spadku. Kwartalnie PKB wzrosło o prawie 4% wobec 0,8% prognoz. Dane pokazały, że Polska nie wchodzi w techniczną recesję choć roczny spadek pojawił się pierwszy raz od pandemii koronawirusa. Od strony ważniejszych danych makro. Spadającą gwiazdą GPW okazała się dziś Grupa Azoty, która odnotowałą 5% spadek akcji po publikacji 555 mln straty. Inwestorzy czekają na rozwój debaty nad podniesieniem limitu zadłużenia w Stanach. Brak postępów może być postrzegany jako krótkoterminowy czynnik ryzyka dla byków.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

Ambiwalentna sesja po piątkowym rajdzie

2024-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Byczy rajd rozpoczęty na Wall Street po piątkowym przemówieniu Jerome Powella i zapowiedziach normalizacji polityki monetarnej Fed powoli się stabilizuje, niemniej bez utraty optymizmu. Rynek coraz silniej wycenia większą obniżkę stóp we wrześniu (37% szans na 50 pb, 63% dla 25 pb), zaś do końca roku oczekuje się cięć rzędu 105 pb. Królem wzrostów za Atlantykiem pozostaje Russell 2000 (+0,7%), z kolei S&P500 zyskuje 0,1%.
Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

Rynki wstrzymują oddech przed Jackson Hole

2024-08-19 Komentarz giełdowy XTB
Główne indeksy amerykańskie otworzyły dzisiejszą sesję lekkimi wzrostami. Widoczne jest oczekiwanie na wydarzenia pod koniec tygodnia. Notowania amerykańskich indeksów pozostają na neutralnych poziomach - S&P 500, Nasdaq 100 i Dow Jones utrzymują się w momencie pisania w okolicach otwarcia. Indeksy europejskie zbliżają się do zamknięcia na zielono. Liderem wzrostów jest hiszpański IBEX35 ze wzrostem powyżej 1%, zaraz za nim znajduje się włoski FTSE MIB. Francuski CAC40 i WIG20 również kończą sesję na plusie.
Obawy amerykańskich inwestorów stygną

Obawy amerykańskich inwestorów stygną

2024-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące wniosków dla bezrobotnych okazały się pozytywnym zaskoczeniem. Ze względu na obecne otoczenie i nastawienie inwestorów, należy przygotować się, że najbliższe dni wciąż będą w dużej mierze uzależnione od sentymentu wokół wydarzeń makroekonomicznych. Stąd dzisiejsze poluzowanie widma recesji, jakiego obecnie najbardziej się boją inwestorzy, przyniosło mocniejsze odbicia na amerykańskich indeksach. Najwięcej zyskuje Nasdaq 100, który rośnie dziś o ponad 2%.
Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

Spółki technologiczne spadają po rozczarowujących wynikach

2024-07-24 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsze wyniki finansowe z sektora spółek technologicznych są rozczarowujące, co ma swoje odbicie w notowaniach indeksu Nasdaq 100. Indeks amerykańskich spółek traci dziś ponad 2,5% po publikacji wyników m.in. Alphabetu i Tesli. Producent aut elektrycznych rozczarował Wall Street słabszym zyskiem na akcję, niższą od oczekiwań marżą operacyjną oraz gorszymi przepływami pieniężnymi.
Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

Wyniki amerykańskich spółek pozytywnie zaskakują

2024-07-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień z perspektywy rynków europejskich przyniósł w mieszane odczyty. Z jednej strony mamy DAXa, który rośnie dziś o ponad 0,6%, tym samym zbliżającego się do nadrobienia strat wywołanych obawą o przyszłość relacji między USA i Europą po zwiększeniu się prawdopodobieństwa na wygranie wyborów przez Donalda Trumpa. Jednocześnie na rynku francuskim widać spadki (CAC40 spada o 0,4%), a indeks Europe Stoxx 600 notuje wynik blisko zamknięcia z poprzedniej sesji.
Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

Wyniki banków utwierdzają trendy mocnego rynku bankowości inwestycyjnej

2024-07-16 Komentarz giełdowy XTB
Rynki kontynuują tzw. “Trump-trade”. Wraz ze wzrostem sondażowej przewagi Donalda Trumpa oraz oficjalnym mianowaniem przez Partię Republikańską byłego prezydenta na kandydata w tych wyborach, rynki inwestorzy kontynuują potencjalną wycenę wpływu jego zwycięstwa na obraz gospodarczy. Rynki akcji w USA przyjmują taki scenariusz z większym optymizmem. Program Trumpa kojarzony jest z większymi ukłonami w stronę korporacji m.in. poprzez cięcia podatków.
Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

Zamach przybliża perspektywę zwycięstwa Trumpa w wyborach

2024-07-15 Komentarz giełdowy XTB
Nieudany zamach na Donalda Trumpa umocnił prawdopodobieństwo zwycięstwa kandydata Partii Republikańskiej. Chociaż już po debacie prezydenckiej miał on mocną przewagę w sondażach, tak wiele wskazuje, że po wydarzeniach z tego weekendu poparcie byłego prezydenta wśród wyborców jeszcze mocniej wzrośnie.
Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

Spółki technologiczne zwycięzcami tygodnia

2024-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie notują dziś bardzo słabe zwieńczenie tygodnia. Liderami spadków są rynek włoski z 3,3% stratą oraz francuski CAC40 z ponad 3% spadkiem. DAX również notuje przecenę w wysokości 1,5%. Na indeksie niemieckim poza ryzykiem politycznym związanym z wyborami do Parlamentu Europejskiego ciąży mocno podwyżka ceł na samochody elektryczne z Chin. UE zdecydowała się, że nowa opłata wyniesie maksymalnie 48,1% ze średnią ważoną w okolicach 31%.
Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

Surowcowa hossa ważniejsza niż Nvidia?

2024-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałek zaczyna się bardzo optymistycznie dla tych, którzy od dawna są w posiadaniu metali szlachetnych. Złoto wzrosło do nowego historycznego szczytu, a srebro nie było tak drogie od 2013 roku. Mocno zyskują również metale przemysłowe, gdzie miedź wzrosła do również rekordowych poziomów, co może być powiązane z grą pomiędzy takimi gigantami surowcowymi jak BHP oraz Anglo American.
Sygnał optymizmu na początku tygodnia

Sygnał optymizmu na początku tygodnia

2024-05-06 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach akcji dominowały dzisiaj optymistyczne nastroje inwestorów wywołane przez zeszłotygodniowe dane z USA. Słabszy odczyt z rynku pracy spowodował powrót nadziei o obniżce stóp procentowych przez FED, choć sygnały z Rezerwy Federalnej wcale nie zapowiadają aż tak gołębiego podejścia. Europejskie indeksy notują lekkie wzrosty, wśród których niemiecki DAX wzrasta o 0,87%, FTSE 100 0,51%, a największym zwycięzcą dzisiejszej sesji jest polski WIG, który podwyższył się o 2,58%.