Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-05-16 (21:03)

Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.

Odczyty z Chin wskazały na słabnące odreagowanie gospodarcze, dane z USA także nie wymazały obrazu słabnącej gospodarki. Co pokazały dane?

Głównym odczytem makro dnia były oczywiście dane o sprzedaży detalicznej z USA. Sprzedaż bez samochodów okazała się zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 0,4% m/n jednak sprzedaż detaliczna w kwietniu wypadła poniżej prognoz wykazując poprawę o 0,4%. Dane pokazały, że sprzedaż samochodów i paliw nie była bardzo mocna i nie doprowadziła do mocnego odbicia całego wskaźnika sprzedaży. Średni nominalny wzrost sprzedaży detalicznej w USA za ostatnie 3 miesiące wynosi 0,1% m/m przy jednoczesnej inflacji CPI +0,4% m/m w tym samym okresie. Wynika z tego, że de facto sprzedaż detaliczna skorygowana o inflację realnie wciąż spada. Presję ze strony słabszych konsumentów odczuło także Home Depot, amerykański gigant sprzedaży detalicznej odnotował pierwszy spadek sprzedaży od blisko 20 lat.

Odczyt produkcji przemysłowej w USA za kwiecień wykazał 0,5% wzrost miesięczny wobec prognozowanego płaskiego odczytu ale finalnie pojedyczny odczyt nie zmienia ogólnego obrazu słabnącego amerykańskiego przemysłu. Mimo wszystko bankierzy z Fed wciąż zachowują jastrzębie stanowisko. Mimo obrazu spadającej gospodarki Thomas Barkin z Richmond Fed wskazał dziś, że wesprze kolejne podwyżki jeśli będzie potrzeba. Potwierdził też, że głównę lekcją dla Fed, która płynie z lat 70-tych jest by nie obniżać stóp zbyt szybko. Nadzieje na szybszy pivot mogą okazać się złudne.

Oczekiwania wokół gospodarki Chin były ogromne od początku roku i dołożyły się do nadziei na 'miękkie lądowanie'. Dane makro za kwiecień negatywnie zaskoczyły analityków. Odczyt sprzedaży detalicznej i aktywności przemysłowej co prawda wykazały wyższy wzrost wzrost w porównaniu z marcem, jednak również w obydwu przypadkach odczyty nie spełniły oczekiwań. Chińska produkcja przemysłowa wzrosła o 5,6% r/r, poniżej prognozowanych 10,9%. Dane o sprzedaży detalicznej z Chin również były niższe, a aktualny wzrost r/r wyniósł 18,4% wobec oczekiwanych 21,0%. Oczekiwania analityków były wsparte bardzo niską bazą z kwietnia 2022, gdy Chiny zamykały gospodarkę. Słabnące momentum daje spekulantom miejsce na nadzieję wokół rządowego wsparcia wzrostu w Chinach.

Dla kontrastu dane o PKB w Polsce dziś zostały przyjęte pozytywnie. PKB wypadło na poziomie -0,2% w ujeciu rocznym wobec 0,9% oczekiwanego spadku. Kwartalnie PKB wzrosło o prawie 4% wobec 0,8% prognoz. Dane pokazały, że Polska nie wchodzi w techniczną recesję choć roczny spadek pojawił się pierwszy raz od pandemii koronawirusa. Od strony ważniejszych danych makro. Spadającą gwiazdą GPW okazała się dziś Grupa Azoty, która odnotowałą 5% spadek akcji po publikacji 555 mln straty. Inwestorzy czekają na rozwój debaty nad podniesieniem limitu zadłużenia w Stanach. Brak postępów może być postrzegany jako krótkoterminowy czynnik ryzyka dla byków.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.
Strona podaży testuje byczy sentyment

Strona podaży testuje byczy sentyment

2023-12-21 Komentarz giełdowy XTB
Przerwa świąteczna zbliża się wielkimi krokami, ale nie przeszkadza to inwestorom, którzy przy utrzymującej się niskiej zmienności, testują ostatnie pokaźne wzrosty. Dzisiejsze sesje na rynkach APAC oraz w Europie przyniosły mieszane nastroje, a w wielu przypadkach indeksy notowały spadki w ujęciu intraday. W USA sytuacja jest nieco lepsza, ale i tutaj obserwujemy duże niezdecydowanie inwestorów. Kluczowym tematem dnia dzisiejszej sesji były dane makro z USA.
Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

Czy Św. Mikołaj utrzyma wzrosty na GPW?

2023-12-19 Komentarz giełdowy XTB
Za nami kolejna bardzo dobra sesja na GPW z nowymi rekordami na szerokim indeksie WIG. Bardzo dobrze radził sobie również indeks WIG20, który testował ostatnie maksima, będąc jednym z mocniejszych głównych indeksów wzrostowych. Od początku tego miesiąca wzrost nie wygląda fenomenalnie, ale jednocześnie widać, że jest to jedna z najlepszych końcówek roków w ostatnich latach. Indeks WIG zbliża się do bardzo ważnego okrągłego poziomu 80 tysięcy punktów i dzisiaj wyznacza kolejny historyczny szczyt.
Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

Decyzje banków centralnych wspierają wzrosty na rynku akcji

2023-12-14 Komentarz giełdowy XTB
W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znalazły się decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych, które były raczej zgodne z oczekiwaniami rynku. Wczorajszy Fed mimo utrzymania stóp miał nieco bardziej gołębi wydźwięk, co doprowadziło do silnych wzrostów Na Wall Street. Dzisiejszy EBC zgodnie z oczekiwaniami utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, jednak tutaj przekaz był bardziej jastrzębi, co też doprowadziło do umocnienia europejskiej waluty.
Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.