Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-05-16 (21:03)

Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.

Odczyty z Chin wskazały na słabnące odreagowanie gospodarcze, dane z USA także nie wymazały obrazu słabnącej gospodarki. Co pokazały dane?

Głównym odczytem makro dnia były oczywiście dane o sprzedaży detalicznej z USA. Sprzedaż bez samochodów okazała się zgodna z oczekiwaniami i wyniosła 0,4% m/n jednak sprzedaż detaliczna w kwietniu wypadła poniżej prognoz wykazując poprawę o 0,4%. Dane pokazały, że sprzedaż samochodów i paliw nie była bardzo mocna i nie doprowadziła do mocnego odbicia całego wskaźnika sprzedaży. Średni nominalny wzrost sprzedaży detalicznej w USA za ostatnie 3 miesiące wynosi 0,1% m/m przy jednoczesnej inflacji CPI +0,4% m/m w tym samym okresie. Wynika z tego, że de facto sprzedaż detaliczna skorygowana o inflację realnie wciąż spada. Presję ze strony słabszych konsumentów odczuło także Home Depot, amerykański gigant sprzedaży detalicznej odnotował pierwszy spadek sprzedaży od blisko 20 lat.

Odczyt produkcji przemysłowej w USA za kwiecień wykazał 0,5% wzrost miesięczny wobec prognozowanego płaskiego odczytu ale finalnie pojedyczny odczyt nie zmienia ogólnego obrazu słabnącego amerykańskiego przemysłu. Mimo wszystko bankierzy z Fed wciąż zachowują jastrzębie stanowisko. Mimo obrazu spadającej gospodarki Thomas Barkin z Richmond Fed wskazał dziś, że wesprze kolejne podwyżki jeśli będzie potrzeba. Potwierdził też, że głównę lekcją dla Fed, która płynie z lat 70-tych jest by nie obniżać stóp zbyt szybko. Nadzieje na szybszy pivot mogą okazać się złudne.

Oczekiwania wokół gospodarki Chin były ogromne od początku roku i dołożyły się do nadziei na 'miękkie lądowanie'. Dane makro za kwiecień negatywnie zaskoczyły analityków. Odczyt sprzedaży detalicznej i aktywności przemysłowej co prawda wykazały wyższy wzrost wzrost w porównaniu z marcem, jednak również w obydwu przypadkach odczyty nie spełniły oczekiwań. Chińska produkcja przemysłowa wzrosła o 5,6% r/r, poniżej prognozowanych 10,9%. Dane o sprzedaży detalicznej z Chin również były niższe, a aktualny wzrost r/r wyniósł 18,4% wobec oczekiwanych 21,0%. Oczekiwania analityków były wsparte bardzo niską bazą z kwietnia 2022, gdy Chiny zamykały gospodarkę. Słabnące momentum daje spekulantom miejsce na nadzieję wokół rządowego wsparcia wzrostu w Chinach.

Dla kontrastu dane o PKB w Polsce dziś zostały przyjęte pozytywnie. PKB wypadło na poziomie -0,2% w ujeciu rocznym wobec 0,9% oczekiwanego spadku. Kwartalnie PKB wzrosło o prawie 4% wobec 0,8% prognoz. Dane pokazały, że Polska nie wchodzi w techniczną recesję choć roczny spadek pojawił się pierwszy raz od pandemii koronawirusa. Od strony ważniejszych danych makro. Spadającą gwiazdą GPW okazała się dziś Grupa Azoty, która odnotowałą 5% spadek akcji po publikacji 555 mln straty. Inwestorzy czekają na rozwój debaty nad podniesieniem limitu zadłużenia w Stanach. Brak postępów może być postrzegany jako krótkoterminowy czynnik ryzyka dla byków.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

2023-06-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi inwestorom w Polsce nadzieje na trwałe przekroczenie poziomu 2000 pkt. WIG20 odnotował dziś 1,65% wzrost, napędzany pozytywnem zwrotem na Wall Street. Ponownie żaden z największych, europejskich benchmarków nie mógł równać się dziś ze stopą zwrotu WIG20. RPP nie zaskoczyła dziś decyzją ws. stóp procentowych, te zgodnie z oczekiwaniami analityków zostały utrzymane na poziomie 6,75%. Indeksy w USA szybko ograniczyły spadki z pierwszych chwil sesji, a trend AI wydaje się wciąż być nie tylko katalizatorem wzrostów ale pewnego rodzaju amortyzatorem spadków.
Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.
Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.