WIG20 bliski przełamania stagnacji przed sezonem wyników w USA

WIG20 bliski przełamania stagnacji przed sezonem wyników w USA
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-04-11 (20:08)

Dziś główny benchmark polskiego parkietu, WIG20 odnotował 1,66% wzrost wobec wzrostu sentymentu do ryzyka na globalnych parkietach giełd. Byki prawdopodobnie będą chciały wznieść indeks powyżej 1800 punktów, skąd może pojawić się apetyt na test granicy 2000 punktów, jeśli dopisze optymizm na światowym rynku akcji. Mieszane nastroje obserwujemy dzisiaj na Wall Street, gdzie zyskują S&P500 i Dow Jones, przy niewielkiej słabości spółek z Nasdaq.

Indeks polskich bluechipów wymazał zdecydowaną większość spadków spowodowaną marcową słabością banków, które traciły na tle kryzysu w USA i niepewności wokół Credit Suisse i Deutsche Banku.

Najlepiej radzącymi sobie walorami na głównym, polskim parkiecie był Alior i KRUK ale ponad 3% zanotował też Santander, PKN Orlen, PGE oraz KGHM. Na uwagę zasługuje także sWIG80 gdzie poza odreagowaniem na walorach CI Games wzrosty zdominowała branża budowlana. Zwyżkowały akcje Mirbudu, Budimex oraz Mostostal-Polimex i Torpol. W średnim horyzoncie czasowym inwestorów z polskiej branży budowlanej może elektryzować wątek 'odbudowy Ukrainy', który może być spekulacyjnie rozgrywany na polskim parkiecie. W czasie ostatniej wizyty w Polsce, Wołodymir Zełenski potwierdził, że polskie firmy wezmą udział w odbudowie zniszczonego wojną kraju. Na tą chwilę jednak konflikt w Ukrainie przedłuża się, a ukraińska kontrofensywa jeszcze na dobre się nie rozpoczęła. Indeks sWIG80 może pochwalić się udanym początkiem roku - odnotował prawie 20% wzrost niemal równy z wiodącym, technologicznym indeksem Nasdaq zza oceanu.

Rynki próbują oceniać perspektywy dla amerykańskiego rynku akcji. Niepewność systemowa i makroekonomiczna dla amerykańskiej gospodarki pozostaje ale inwestorzy próbują cieszyć się kończącym cyklem podwyżek Fed. Oraz perspektywą końca kryzysu bankowego, na który wskazały dzisiejsze komentarze Yellen i Johna Williamsa z Fed. Jutrzejsze dane o inflacji bazowej i CPI z USA mogą zdominować sentyment Wall Street. Rynek oczekuje pierwszego od IV kwartału 2020 spadku inflacji CPI od bazowej i pierwszego wzrostu inflacji bazowej od września 2022 roku. Wobec niepewnej po decyzji OPEC inflacji cen paliw, której spadek wciąż jeszcze wspiera efekt bazy, rynki mogą mieć nadzieję na to, że kolejnym czynnikiem, który pomoże za oceanem ograniczyć presję cenową będą nurkujące ceny żywności gdzie widzimy załamanie indeksu FAO. Niepewność jednak utrzymuje się w cenach samochodów, które w kolejnych miesiącach mogą utrudnić walkę z inflacją. Pozytywnym czynnikiem utrzymującym lepsze nastroje może być sytuacja w gospodarce Chin, gdzie mimo otwarcia gospodarki, dane o inflacji zaskoczyły analityków spadkiem drugi miesiąc z rzedu.

Wszystko to przekłada się na wciąż odległy od przewidywalnego optymimzu obraz gospodarki przez który, Fed z ewentualnymi obniżkami stóp będzie dużo bardziej ostrożny, niż chciałyby tego byki. To, co mogłoby zmienić ten stan musiałoby być zdarzeniem o charakterze systemowym, ale trudno wyobrazić sobie by takowe mogło mieć ostatecznie pozytywny wpływ na rynek akcji. W ostatnich tygodniach rynek zaczął dostrzegać wyższe szanse na recesję, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy choć podniósł szacowany wzrost gospodarczy USA w tym roku, spodziewa się większego spowolnienia wzrostu w przyszłym. Sekretarz Skarbu USA, Yellen i szefowa MFW, Georgieva wyraźnie nie mogą dojść do porozumienia czy sytuacja w światowej gospodarce jest stabilna, co tylko podkrśla, że obecny czas charakteryzuje się wciąż wysokim poziomem niepewności. Może to dać o sobie znać w kluczowych momentach dla indeksów i podkreślić, że linia najmniejszego oporu niezmiennie przebiega w dół. Tymczasem rynek szykuje się do sezonu wyników, który w USA rozpocznie się już w tym tygodniu - wynikami najwiekszych banków i instytucji finansowych z Wall Street.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

Pauza we wzrostach na europejskich parkietach

2023-12-07 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła mieszane nastroje na rynku akcji w Europe. Zdecydowana większość indeksów giełdowych ze Starego Kontynentu odnotowała straty, choć skala przeceny nie była duża. Francuski CAC 40 stracił 1%, londyński FTSE 100 zamknął się w rejonach poziomu odniesienia, z kolei niemiecki DAX zniżkował jedynie 0,16% i wciąż jest notowany blisko ustanowionych wczoraj rekordowych poziomów. Wydaje się, że dopóki indeks utrzyma się powyżej szczytów z lipca tego roku, bazowym scenariuszem jest dalszy ruch w górę. Dzisiejszą sesję należy więc traktować jako pauzę w silnym trendzie wzrostowym.
Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

Gołębie zakłady w USA wspierają momentum na GPW

2023-12-05 Komentarz giełdowy XTB
Indeks WIG20 ma za sobą kolejną, bardzo udaną sesję, na której udało się mu przebić powyżej ważnego oporu 2300 punktów. Co prawda bykom finalnie nie udało się utrzymać powyżej psychologicznej strefy oporu, ale dalsze wzrosty pozostają scenariuszem bazowym, a prądy makro wieją w plecy inwestorów na GPW. Ekstrapolując dynamikę z dwóch poprzednich fal wzrostowych w 2023 roku, obecna trzecia fala powinna doprowadzić główny benchmark polskich akcji w okolice 2500 punktów, nim rozpocznie się głębsza korekta.
Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

Rekordowe otwarcie grudnia na WIG20. Św. Mikołaj już zapukał do GPW?

2023-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW była bardzo udana, szczególnie dla WIG20, który zyskał 3,19%, przebijając się do 2285 punktów. Fala euforii przetacza się przez rynki, napędzana oczekiwaniami co do luzowania polityki monetarnej w 2024 roku oraz perspektywą miękkiego lądowania. W efekcie WIG20 odnotował rekordowe od 10 lat zamknięcie pierwszego dnia miesiąca. Co bardzo ciekawe wzrosty w Polsce mają miejsce w czasie, gdy indeksy chińskie osiągają nowe, roczne minima.
WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

WIG20 został w tyle. Orlen tłumi nastroje na GPW

2023-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w wydaniu inwestorów na GPW nie należała do najlepszych, przede wszystkim z uwagi na akcje Orlenu, które bardzo źle zniosły zaproponowaną przez polityków opozycji 'składkę' w wysokości 14,6 miliardów złotych. WIG20 odnotował dziś blisko 0,8% spadek na tle 1,1% wzrostu głównego, niemieckiego benchmarku DAX. Akcje największej spółki w Polsce zamknęły sesję blisko 7,8% niżej, a niewielkie odreagowanie w końcowych godzinach notowań nie zdołało wymazać obrazu trudnej sesji.
Mieszana sesja na rynku akcji

Mieszana sesja na rynku akcji

2023-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji nie przyniosła większej zmienności. Generalnie nastroje były mieszane, a fakt, że w kalendarzu makro nie znajdowały się kluczowe odczyty - wspierał konsolidację. Początek dnia przyniósł nieznaczne cofnięcie na głównych indeksach giełdowych, jednak w kolejnych godzinach większość przeceny została wymazana. Ostatecznie niemiecki DAX zamknął dzisiejszą sesję 0,16% wyżej. Londyński FTSE100 stracił 0,07%, a francuski CAC40 przecenił się 0,21%.
Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

Wyprzedaż na rynkach po Black Friday

2023-11-27 Komentarz giełdowy XTB
Wyniki sprzedażowe Black Friday oraz ostatnich dni wyprzedażowych nie należą do złych. Ocenia się, że w sam „Czarny Piątek” Amerykanie wydali w zakupach online blisko 10 mld dolarów, co stanowi 7,5% wzrost w ujęciu rocznym. Mimo pozytywnych wyników nie obserwujemy raczej pozytywnych nastrojów na najważniejszych rynkach, a co więcej, spora wyprzedaż miała miejsce na polskim rynków.
Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

Indeksy giełdowe wstrzymują wzrosty

2023-11-21 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować nieznacznie gorsze nastroje na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły handel niżej, jednak skala przeceny była ograniczona. Można powiedzieć więc że rajd wzrostowy, który trwa od początku miesiąca spowalnia, jednak jest zdecydowanie za wcześnie, aby stwierdzić, że to już jego koniec. Niemiecki DAX zamknął dzień w rejonach poziomu odniesienia, francuski CAC40 stracił 0,24%, z kolei londyński FTSE100 spadł 0,19%.
Rekordowa polska giełda

Rekordowa polska giełda

2023-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj nowych historycznych szczytów. Chociaż ostatecznie nie udało się zamknąć z nowym rekordowym poziomem, to jednak widać, że nastroje na polskim rynku znacznie się poprawiły. Czy jest szansa na stałe zawitanie hossy na polskim parkiecie. Jak ma się sytuacja za granicą? Warszawski Indeks Giełdowy, czyli szeroki indeks WIG sięgnął dzisiaj poziomu 75236 punktów, co było najwyższym poziomem w historii.
Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

Wielkimi krokami zbliża się korekta na GPW?

2023-11-16 Komentarz giełdowy XTB
Przez ostatnie dni byki z Wall Street wyznaczały rytm, w jakim poruszały się globalne rynki finansowe. W ślad za nimi podążyła Azja i Europa, gdzie sporym beneficjentem wzrostu apetytu na ryzyko stała się GPW. WIG20 był jednym z najlepiej radzących sobie benchmarków ostatnich dni. Dziś jednak wyraźnie złapał zadyszkę i finalnie zamknął sesję minimalnie pod kreską po tym jak sprzedający za oceanem doszli do głosu, po 11 wzrostowych sesjach na S&P500.
Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

Mocne rozpoczęcie tygodnia na warszawskim parkiecie

2023-10-30 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa na Starym Kontynencie przebiegała w pozytywnej atmosferze. Główne benchmarki z ulgą zareagowały na tylko „częściową” eskalację konfliktu na Bliskim Wschodzie oraz budującą optymizm narrację rynkową dotyczącą kolejnej pauzy w cyklu zacieśnienia monetarnego w USA. W tym otoczeniu po raz kolejny dobrze odnajduje się nasz rodzimy WIG20, który ponownie okazał się jednym z liderów wzrostów w Europie.