WIG20 bliski przełamania stagnacji przed sezonem wyników w USA

WIG20 bliski przełamania stagnacji przed sezonem wyników w USA
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2023-04-11 (20:08)

Dziś główny benchmark polskiego parkietu, WIG20 odnotował 1,66% wzrost wobec wzrostu sentymentu do ryzyka na globalnych parkietach giełd. Byki prawdopodobnie będą chciały wznieść indeks powyżej 1800 punktów, skąd może pojawić się apetyt na test granicy 2000 punktów, jeśli dopisze optymizm na światowym rynku akcji. Mieszane nastroje obserwujemy dzisiaj na Wall Street, gdzie zyskują S&P500 i Dow Jones, przy niewielkiej słabości spółek z Nasdaq.

Indeks polskich bluechipów wymazał zdecydowaną większość spadków spowodowaną marcową słabością banków, które traciły na tle kryzysu w USA i niepewności wokół Credit Suisse i Deutsche Banku.

Najlepiej radzącymi sobie walorami na głównym, polskim parkiecie był Alior i KRUK ale ponad 3% zanotował też Santander, PKN Orlen, PGE oraz KGHM. Na uwagę zasługuje także sWIG80 gdzie poza odreagowaniem na walorach CI Games wzrosty zdominowała branża budowlana. Zwyżkowały akcje Mirbudu, Budimex oraz Mostostal-Polimex i Torpol. W średnim horyzoncie czasowym inwestorów z polskiej branży budowlanej może elektryzować wątek 'odbudowy Ukrainy', który może być spekulacyjnie rozgrywany na polskim parkiecie. W czasie ostatniej wizyty w Polsce, Wołodymir Zełenski potwierdził, że polskie firmy wezmą udział w odbudowie zniszczonego wojną kraju. Na tą chwilę jednak konflikt w Ukrainie przedłuża się, a ukraińska kontrofensywa jeszcze na dobre się nie rozpoczęła. Indeks sWIG80 może pochwalić się udanym początkiem roku - odnotował prawie 20% wzrost niemal równy z wiodącym, technologicznym indeksem Nasdaq zza oceanu.

Rynki próbują oceniać perspektywy dla amerykańskiego rynku akcji. Niepewność systemowa i makroekonomiczna dla amerykańskiej gospodarki pozostaje ale inwestorzy próbują cieszyć się kończącym cyklem podwyżek Fed. Oraz perspektywą końca kryzysu bankowego, na który wskazały dzisiejsze komentarze Yellen i Johna Williamsa z Fed. Jutrzejsze dane o inflacji bazowej i CPI z USA mogą zdominować sentyment Wall Street. Rynek oczekuje pierwszego od IV kwartału 2020 spadku inflacji CPI od bazowej i pierwszego wzrostu inflacji bazowej od września 2022 roku. Wobec niepewnej po decyzji OPEC inflacji cen paliw, której spadek wciąż jeszcze wspiera efekt bazy, rynki mogą mieć nadzieję na to, że kolejnym czynnikiem, który pomoże za oceanem ograniczyć presję cenową będą nurkujące ceny żywności gdzie widzimy załamanie indeksu FAO. Niepewność jednak utrzymuje się w cenach samochodów, które w kolejnych miesiącach mogą utrudnić walkę z inflacją. Pozytywnym czynnikiem utrzymującym lepsze nastroje może być sytuacja w gospodarce Chin, gdzie mimo otwarcia gospodarki, dane o inflacji zaskoczyły analityków spadkiem drugi miesiąc z rzedu.

Wszystko to przekłada się na wciąż odległy od przewidywalnego optymimzu obraz gospodarki przez który, Fed z ewentualnymi obniżkami stóp będzie dużo bardziej ostrożny, niż chciałyby tego byki. To, co mogłoby zmienić ten stan musiałoby być zdarzeniem o charakterze systemowym, ale trudno wyobrazić sobie by takowe mogło mieć ostatecznie pozytywny wpływ na rynek akcji. W ostatnich tygodniach rynek zaczął dostrzegać wyższe szanse na recesję, a Międzynarodowy Fundusz Walutowy choć podniósł szacowany wzrost gospodarczy USA w tym roku, spodziewa się większego spowolnienia wzrostu w przyszłym. Sekretarz Skarbu USA, Yellen i szefowa MFW, Georgieva wyraźnie nie mogą dojść do porozumienia czy sytuacja w światowej gospodarce jest stabilna, co tylko podkrśla, że obecny czas charakteryzuje się wciąż wysokim poziomem niepewności. Może to dać o sobie znać w kluczowych momentach dla indeksów i podkreślić, że linia najmniejszego oporu niezmiennie przebiega w dół. Tymczasem rynek szykuje się do sezonu wyników, który w USA rozpocznie się już w tym tygodniu - wynikami najwiekszych banków i instytucji finansowych z Wall Street.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

Euforyczna sesja WIG20, stopy w Polsce bez zmian

2023-06-06 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przynosi inwestorom w Polsce nadzieje na trwałe przekroczenie poziomu 2000 pkt. WIG20 odnotował dziś 1,65% wzrost, napędzany pozytywnem zwrotem na Wall Street. Ponownie żaden z największych, europejskich benchmarków nie mógł równać się dziś ze stopą zwrotu WIG20. RPP nie zaskoczyła dziś decyzją ws. stóp procentowych, te zgodnie z oczekiwaniami analityków zostały utrzymane na poziomie 6,75%. Indeksy w USA szybko ograniczyły spadki z pierwszych chwil sesji, a trend AI wydaje się wciąż być nie tylko katalizatorem wzrostów ale pewnego rodzaju amortyzatorem spadków.
Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.