Dolar po 5 złotych?

Dolar po 5 złotych?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-09-27 (20:00)

Dzisiejsza sesja przynosi nieśmiałe odreagowanie fatalnych nastrojów choć lekarstwo na bolączki rynków finansowych wciąż nie dotarło. Dotarły za to mocne dane z USA, gdzie nieoczekiwanie wzrosła sprzedaż jednorodzinnych domów, a wskaźnik pewności konsumentów okazały się być lepsze od prognoz. Takie odczyty wydają się wodą na młyn jastrzębiego Fedu. Patrząc na zniżkujące od wielu dni indeksy atak kupujących wydaje się uzasadniony choć jego trwałość zapewne zostanie ponownie przetestowana. Amerykańskie indeksy znajdują się o krok od spadku poniżej czerwcowych minimów, jednak byki wciąż walczą o powrót do wzrostów.

Sprzedaż domów w USA zdecydowanie wzrosła do 685 tys. wobec 511 tys. poprzednio i 501 tys. prognozowanych przez analityków. Do 108 puntków wzrósł też wskaźnik pewności konsumentów (prognoza 104,2). Choć dane oddalają wizję głębokiego spowolnienia gospodarczego w USA pokazują jak bardzo amerykańska gospodarka będzie musiała zwolnić, by inflacja mogła zostać opanowana. Wciąż nie jest jasne czy rynek pozytywnie odbierze pogarszające się dane, co prawdopodobnie zależało będzie głównie od budowanej w trakcie tego procesu narracji Fedu. Wall Street ignoruje dziś oba odczyty, można powiedzieć że inwestorzy spisali już 2022 rok na straty i oczekując od Fedu kolejnych dużych podwyżek. Jednocześnie jednak wciąż 'nastawiają uszy' na jakiekolwiek komunikaty Rezerwy Federalnej mogące zapowiadać zdjęcie nogi z jastrzębiego pedału gazu. Wydaje się, że pierwszy efekt ostatniego przemówienia Powella jest już widoczny, szef Fed z St.Louis, James Bullard wskazał dziś, że zaobserwował 'zachęcającą stabilizację rosnących w ostatnim czasie oczekiwań inflacyjnych'.

Nastroje mogą pogorszyć się ponownie w końcówce tygodnia jeśli 'kryzys nuklearny' na linii NATO - Rosja eskaluje. Władimir Putin przemówi publicznie w rosyjskiej telewizji w piątek, 30 września co prawdopodobnie będzie miało związek z planowaną aneksją części terytoriów Ukrainy do Rosji. Choć zorganizowane na okupywanych terytoriach referenda ciężko rozpatrywać nawet w kategoriach fasady demokracji ich wynik prawdopodobnie będzie jednoznaczny. Stany Zjednoczone ostrzegły Putina przed dalszymi groźbami dot. eskalacji nuklearnej, jednak wciąż nie jest jasne jakie dokładnie 'bezprecednsowe' środki przedsięwzie Zachód, gdy prezydent Rosji zapowie otoczenie anektowanych terytoriów moskiewską 'doktryną nuklearną'. Pewne jest natomiast, że Stany Zjednoczone nie chcą pozwolić Moskwie na wiarę w sukces 'strategii salami' w ramach której Putin będzie okrawał niepodległe państwo z terytoriów. Niepokojące informacje płyną też z Bałtyku, gdzie uszkodzone zostały gazociągi Nord Stream 1 i 2. Przez fakt jednoczesnego uszkodzenia gazociągów zupełnie prawdopodobnym scenariuszem jest sabotaż, Narodowa Sieć Sejsmologiczna Szwecji wskazała przyczynę jako silne, podwodne eksplozje. Zatem oczekiwać, że pozostała część tygodnia upłynie pod oznaką geopolitycznych napięć i niepewności w miarę zbliżającego się przemówienia Putina.

Dobrze radzą sobie akcje Tesli, które rosną dziś o prawie 3%. Analitycy informowali w ostatnim czasie o polepszeniu łańcucha dostaw w Chinach i wzroście możliwości produkcyjnych fabryki w Szanghaju. Elon Musk szykuje się do m.in. do prezentacji humanaidalnego robota Tesla Bot, 30 września. Zyskują akcje konstruktora okrętów dla US Navy, Huntington Ingalls. Kolejną sesję z rzędu fatalnie radzi sobie Meta Platforms i Alphabet, którego wycena spada do poziomów niewidzianych od stycznia 2021 roku. W obliczu awersji do ryzyka świetnie radzi sobie natomiast amerykański dolar, którego wsparły dzisiejsze dane i polityka Fed. Indeks dolara znajduje się na poziomach niewidzianych od 2002 roku. Za walutę zapłacimy już 4,97 PLN, abstrakcyjne do niedawna prognozy dolara kosztującego 5 złotych wydają się materializować na naszych oczach. Niemiecki DAX wymazał wzrosty z początku sesji i zakończył ją na 0,56% minusie. Dużo lepiej radził sobie WIG20, który zwyżkował dziś o 1,8%, świetnie radziły sobie walory Orlenu, które wzrosły dziś o ponad 3,6%. Mimo korzystnej na wykresie sytuacji dla krótkoterminowego rajdu, próżno szukać też euforii na Wall Street. S&P500 oddaje zaczną część zysków z początku notowań i rośnie o 0,1%, NASDAQ zyskuje o 0,3%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

Gorsza sprzedaż detaliczna dokłada obaw o przyszłość amerykańskich indeksów

2025-03-17 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki rozpoczynają tydzień od wzrostów. W szczególności widać do szwajcarskim indeksie SMI, który rośnie dziś o ponad 0,8%. Dobre nastroje przebijają się także w Wielkiej Brytanii i Niemczech, gdzie główne indeksy giełdowe rosną o ok. 0,5%. Nieco bardziej stonowane nastroje panują we Włoszech i Francji. Tam widzimy ok. 0,4% wzrosty.
Byczy koniec tygodnia spadków

Byczy koniec tygodnia spadków

2025-03-14 Komentarz giełdowy XTB
Życie wraca na Wall Street wraz ze zmniejszeniem ryzyka paraliżu amerykańskiego rządu, po tym jak lider Demokratów w Senacie Chuck Schumer cofnął swoją deklarację, iż zablokuje proponowaną przez Republikanów ustawę o wydatkach. Sami Demokraci pozostają jednak podzieleni, a wielu z nich nie będzie w stanie zaakceptować proponowanych cięć wydatków federalnych.
Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

Chaos wokół ceł podsyca rynkową zmienność

2025-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Na rynku kolejny dzień dominuje czerwień. Indeksy europejskie zamykają sesje wyraźnymi spadkami. Najgorszy sentyment widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o prawie 2,5%. W przypadku tego indeksu jest to o tyle zaskakujące, że szwajcarski rynek w czasie ostatnich zawirowań rynkowych prezentował relatywną stabilność. Dzisiejszy spadek jest największym ruchem od sierpnia 2024 r., kiedy to indeks stracił ok. 2,8%.
Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

Cła wyzwaniem dla marż amerykańskich spółek

2025-03-10 Komentarz giełdowy XTB
Rynek akcji pozostaje pod presją niepewności związanej z dalszymi ruchami administracji Trumpa w związku z wprowadzanymi cłami. Większość indeksów notuje dziś wyraźne przeceny, a ruchy na rynku długu (szczególnie amerykańskiego) zwracają na powrót obaw inwestorów o recesję w Stanach Zjednoczonych. Obawy inwestorów wzmocniły słowa Trumpa w weekend, który wskazał na to, że gospodarka USA może wejść w “okres przemiany”.
Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

Technologiczna przecena na amerykańskiej giełdzie

2025-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach byliśmy dziś świadkami mieszanej sesji. Notowania DAXa kontynuują wzrosty, osiągając dziś nowy poziom ATH, przebijając barierę 23 400 pkt. Również CAC40 zanotował dziś wzrosty, zyskując 0,3%. Europejskie indeksy kontynuują wzrosty wsparte rosnącymi spółkami zbrojeniowymi. Jednocześnie spadki zanotował dziś szwajcarski indeks (-0,6%), brytyjski (-0,8%) oraz włoski (-0,4%). Na polskiej giełdzie panowała kontynuacja wzrostów, które w przypadku WIG20 sięgnęły ponad 1,8%. Nieco spokojniej rosły dziś średnie spółki (+0,9%) oraz małe (+0.6%).
Rynek akcji utopiony w czerwieni

Rynek akcji utopiony w czerwieni

2025-03-04 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja prezentuje obraz mocnej reakcji rynków na doniesienia o polityce Trumpa. Wprowadzenie 25% ceł na Meksyk i Kanadę, a także dodatkowych 10% ceł na Chiny spowodowało dużą zmienność i panikę na rynkach akcyjnych. W trakcie dzisiejszej sesji widać mocny odpływ kapitału z rynku akcyjnego. Spadki notują zarówno główne indeksy Europy, jak i USA. Dodatkowo widzimy także kontynuację spadków rentowności 10-letnich obligacji amerykańskich, co dodatkowo wskazuje na zaciągnięcie hamulca przez inwestorów i włączenie strategii risk-off.
Czas korekty

Czas korekty

2025-02-19 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki przerywają euforyczną serię wzrostów. Główne indeksy Starego Kontynentu kończą sesję spadkami, z czego największe ruchy widzimy na indeksie DAX, który traci ponad 1,3%. Mocniejszą przecenę widać także na rynku francuskim (-1%) oraz szwajcarskim (ponad -0,9%). Nieco stabilniej zachowują się dziś notowania brytyjskiego rynku (-0,7%) oraz włoskiego (-0,3%). Podobnie jak w poprzednich sesjach polska giełda pozostawiała resztę rynku z tyłu dużo mocniejszymi wzrostami, tak i na dzisiejszej sesji mamy do czynienia ze wzmocnieniem ruchów w stosunku reszty indeksów.
Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

Europejskie spółki pogłębiają przewagę nad amerykańskim rynkiem

2025-02-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki kontynuują wzrostowy trend, choć dzisiejsze zachowania indeksy wskazują na umiarkowany optymizm inwestorów. Wśród głównych indeksów najlepiej radzi sobie włoski IT40 z 0,5% wzrostem oraz francuski CAC40, który zyskuje dziś 0,4%. Nieco słabsze wzrsoty widać na niemieckim DAXie, który rośnie dziś o 0,2% oraz szwajcarskim SMI i brytyjskim FTSE 100, które pozostają w okolicach wczorajszej ceny zamknięcia.
Korekty pod koniec mocnego tygodnia

Korekty pod koniec mocnego tygodnia

2025-02-14 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynku kończą tydzień mieszaną sesją. Jedynie włoski IT40 oraz CAC40 zanotowały wzrosty, które wyniosły kolejno 0,5% i 0,2%. Niemiecki indeks uległ ponad -0,4% przecenie, szwajcarski SMI spadł o 0,8%, a brytyjski FTSE 100 zniżkował o 0,4%. Tym razem na tle Europy pozytywnie nie wyróżniła się polska giełda. Warszawskie indeksy mimo dobrego początku sesji finalnie zamknęły się na minusach.
Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

Euforyczna sesja w Europie w nadziei na pokój w Ukrainie

2025-02-13 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street wydaje się być niewzruszone dzisiejszym odczytem inflacji producenckiej w USA, która wraz ze wczorajszym CPI potwierdziła sezonowy zapowiadany przez Fed sezonowy skok inflacji. Amerykańskie indeksy rosną dzisiaj w najlepsze, co może oznaczać, że inwestorzy oswoili się już z jastrzębim zwrotem polityki monetarnej w USA. Z kolei pozostające na wysokim poziomie bazowe PPI (3,6% r/r, prognoza: 3,3%, poprzednio: 3,7%) może podtrzymywać oczekiwania wobec wyników finansowych spółek, które będą w stanie przerzucić wyższe koszty na konsumentów.