Dolar po 5 złotych?

Dolar po 5 złotych?
Data dodania: 2022-09-27 (20:00) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja przynosi nieśmiałe odreagowanie fatalnych nastrojów choć lekarstwo na bolączki rynków finansowych wciąż nie dotarło. Dotarły za to mocne dane z USA, gdzie nieoczekiwanie wzrosła sprzedaż jednorodzinnych domów, a wskaźnik pewności konsumentów okazały się być lepsze od prognoz. Takie odczyty wydają się wodą na młyn jastrzębiego Fedu. Patrząc na zniżkujące od wielu dni indeksy atak kupujących wydaje się uzasadniony choć jego trwałość zapewne zostanie ponownie przetestowana. Amerykańskie indeksy znajdują się o krok od spadku poniżej czerwcowych minimów, jednak byki wciąż walczą o powrót do wzrostów.

Sprzedaż domów w USA zdecydowanie wzrosła do 685 tys. wobec 511 tys. poprzednio i 501 tys. prognozowanych przez analityków. Do 108 puntków wzrósł też wskaźnik pewności konsumentów (prognoza 104,2). Choć dane oddalają wizję głębokiego spowolnienia gospodarczego w USA pokazują jak bardzo amerykańska gospodarka będzie musiała zwolnić, by inflacja mogła zostać opanowana. Wciąż nie jest jasne czy rynek pozytywnie odbierze pogarszające się dane, co prawdopodobnie zależało będzie głównie od budowanej w trakcie tego procesu narracji Fedu. Wall Street ignoruje dziś oba odczyty, można powiedzieć że inwestorzy spisali już 2022 rok na straty i oczekując od Fedu kolejnych dużych podwyżek. Jednocześnie jednak wciąż 'nastawiają uszy' na jakiekolwiek komunikaty Rezerwy Federalnej mogące zapowiadać zdjęcie nogi z jastrzębiego pedału gazu. Wydaje się, że pierwszy efekt ostatniego przemówienia Powella jest już widoczny, szef Fed z St.Louis, James Bullard wskazał dziś, że zaobserwował 'zachęcającą stabilizację rosnących w ostatnim czasie oczekiwań inflacyjnych'.

Nastroje mogą pogorszyć się ponownie w końcówce tygodnia jeśli 'kryzys nuklearny' na linii NATO - Rosja eskaluje. Władimir Putin przemówi publicznie w rosyjskiej telewizji w piątek, 30 września co prawdopodobnie będzie miało związek z planowaną aneksją części terytoriów Ukrainy do Rosji. Choć zorganizowane na okupywanych terytoriach referenda ciężko rozpatrywać nawet w kategoriach fasady demokracji ich wynik prawdopodobnie będzie jednoznaczny. Stany Zjednoczone ostrzegły Putina przed dalszymi groźbami dot. eskalacji nuklearnej, jednak wciąż nie jest jasne jakie dokładnie 'bezprecednsowe' środki przedsięwzie Zachód, gdy prezydent Rosji zapowie otoczenie anektowanych terytoriów moskiewską 'doktryną nuklearną'. Pewne jest natomiast, że Stany Zjednoczone nie chcą pozwolić Moskwie na wiarę w sukces 'strategii salami' w ramach której Putin będzie okrawał niepodległe państwo z terytoriów. Niepokojące informacje płyną też z Bałtyku, gdzie uszkodzone zostały gazociągi Nord Stream 1 i 2. Przez fakt jednoczesnego uszkodzenia gazociągów zupełnie prawdopodobnym scenariuszem jest sabotaż, Narodowa Sieć Sejsmologiczna Szwecji wskazała przyczynę jako silne, podwodne eksplozje. Zatem oczekiwać, że pozostała część tygodnia upłynie pod oznaką geopolitycznych napięć i niepewności w miarę zbliżającego się przemówienia Putina.

Dobrze radzą sobie akcje Tesli, które rosną dziś o prawie 3%. Analitycy informowali w ostatnim czasie o polepszeniu łańcucha dostaw w Chinach i wzroście możliwości produkcyjnych fabryki w Szanghaju. Elon Musk szykuje się do m.in. do prezentacji humanaidalnego robota Tesla Bot, 30 września. Zyskują akcje konstruktora okrętów dla US Navy, Huntington Ingalls. Kolejną sesję z rzędu fatalnie radzi sobie Meta Platforms i Alphabet, którego wycena spada do poziomów niewidzianych od stycznia 2021 roku. W obliczu awersji do ryzyka świetnie radzi sobie natomiast amerykański dolar, którego wsparły dzisiejsze dane i polityka Fed. Indeks dolara znajduje się na poziomach niewidzianych od 2002 roku. Za walutę zapłacimy już 4,97 PLN, abstrakcyjne do niedawna prognozy dolara kosztującego 5 złotych wydają się materializować na naszych oczach. Niemiecki DAX wymazał wzrosty z początku sesji i zakończył ją na 0,56% minusie. Dużo lepiej radził sobie WIG20, który zwyżkował dziś o 1,8%, świetnie radziły sobie walory Orlenu, które wzrosły dziś o ponad 3,6%. Mimo korzystnej na wykresie sytuacji dla krótkoterminowego rajdu, próżno szukać też euforii na Wall Street. S&P500 oddaje zaczną część zysków z początku notowań i rośnie o 0,1%, NASDAQ zyskuje o 0,3%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Mocne NFP wstrząsnęło Wall Street

Mocne NFP wstrząsnęło Wall Street

2022-12-02 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy mocny raport NFP z amerykańskiego rynku pracy wylał trochę zimnej głowy na głowy byków rozpalone marzeniami o zbliżającym się luzowaniu polityki monetarnej Fedu. W ostatnim dniu notowań przed weekendem Wall Street zdołało już zamortyzować część spadków i próbuje widzieć w nich tylko korektę. Wciąż mocny rynek pracy stanowi jednak zagrożenie.
Fed będzie podnosił mniej

Fed będzie podnosił mniej

2022-12-01 Komentarz giełdowy XTB
Jerome Powell dosyć wyraźnie zaskoczył rynki podczas wystąpienia w ostatni dzień listopada. Wyraźnie wskazał on, że Rezerwa Federalna podniesie stopy mniej niż 75 punktów bazowych podczas posiedzenia w połowie grudnia. Chociaż można powiedzieć, że jest to ważny sygnał dla inwestorów, to nie można powiedzieć, że jest to pełny punkt zwrotny, a jedynie hamowanie tuż przed zakrętem.
Sesja na GPW pod znakiem wyników

Sesja na GPW pod znakiem wyników

2022-11-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW upływa pod znakiem marazmu - WIG20 oscyluje w okolicach 0,20%. Dzisiejszy dzień i wczorajszy czas po sesji to przede wszystkim wyniki trzech znaczących spółek,z których JSW odnotowuje dzisiaj wzrost ponad 14%. JSW - Jastrzębska Spółka Węglowa wygenerowała w 3 kwartale 2022 roku 2,14 mld zł zysku netto wobec 252,6 mln zł zysku netto za ten sam kwartał, rok temu. Zysk operacyjny na poziomie 2,6 mld przebił zeszłoroczny wynik na poziomie 358 mln zł. Spółka podwoiła swoje przychody ze sprzedaży, z 2,58 mld zł do 5,14 mld zł. Lepsze wyniki to przede wszystkim wyższe ceny sprzedaży węgla koksowego.
Spadkowa sesja na GPW przy umacniającym się złotym

Spadkowa sesja na GPW przy umacniającym się złotym

2022-11-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na GPW upływa pod znakiem ponad jednoprocentowej przeceny na WIG20. Najgorzej radzą sobie akcje Allegro i Pepco odnotowując ponad cztero procentowe spadki. Liderem wzrostów okazała się JSW (ponad 4% na plusie) oraz PZU. W dniu dzisiejszym kalendarz ekonomiczny był stosunkowo ubogi jeśli chodzi o wydarzenia makro, jak i ważniejsze informacje ze spółek, jednak warto wspomnieć o kilku istotnych kwestiach. Para EURUSD przekroczyłą na początku nowego tygodnia pięciomiesięczne maksimum pomimo słabego sentymentu rynkowego spowodowanego protestami w Chinach.
Europejskie indeksy rosną - czy niedźwiedzie zapadły w sen zimowy?

Europejskie indeksy rosną - czy niedźwiedzie zapadły w sen zimowy?

2022-11-24 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy mają za sobą kolejną, udaną sesję choć protokół Europejskiego Banku Centralnego wskazał ponure prognozy dla strefy euro i mimo wszystko (przynajmniej na razie) utrzymującą się 'jastrzębią' determinację bankierów centralnych do inflacji do 2% celu. Nastrojom na indeksach 'pomógł' opublikowany wczoraj protokół FOMC, który potwierdził, że Fed prawdopodobnie obniży kwoty kolejnych podwyżek stóp. Indeksy z USA nie miały dziś jednak 'okazji' by świętować pivot ponieważ amerykańska giełda jest dziś zamknięta ze względu na Święto Dziękczynienia.
Większe emocje na stadionie niż na GPW

Większe emocje na stadionie niż na GPW

2022-11-23 Komentarz giełdowy XTB
Sądząc po dzisiejszym stracie WIG20 w wysokości 0,24% zdaje się, że inwestorzy - pół żartem, pół serio - podzielili się dzisiaj na dwie grupy. Na tych, którzy zamiast śledzić notowania giełdowe musieli “odchorować” wczorajszy popis naszej kadry w meczu z Meksykiem, i na tych, którym więcej emocji (a być może i pieniędzy dzięki zakładom bukmacherskim) dostarczyło nieoczekiwane zwycięstwo reprezentacji Japonii w meczu z Niemcami z wynikiem 2:1.
Byki wracają na indeksy

Byki wracają na indeksy

2022-11-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w pozytywnych nastrojach, zarówno amerykańskie jak i europejskie indeksy giełdowe notują umiarkowane wzrosty. Inwestorzy wracają do zakupów mimo przemówień bankierów centralnych sygnalizując, że stres jaki przeżywały rynki w obliczu zmian w polityce monetarnej chwilowo zaczyna się osłabiać. Szefowa Fed z Cleveland, Loretta J. Mester w umiarkowany sposób komentowała dziś sytuację w polityce monetarnej USA.
Stopniowe studzenie nastrojów na GPW

Stopniowe studzenie nastrojów na GPW

2022-11-21 Komentarz giełdowy XTB
W dniu dzisiejszym na WIG20 ponownie panują nastroje sprzyjające wyprzedaży, zapoczątkowane przez wzrost niepewności na froncie wojny w Ukrainie spowodowanej nieoczekiwaną eskalacją konfliktu ze strony Rosji. WIG20 stracił 1,27%, z czego największe spodki odnotowały Allegro z wynikiem 4,51% na minusie, CD Projekt z wynikiem 3,94% poniżej kreski i CCC z wynikiem 3,76% na minusie. Na plus wyróżniły się akcje PGE, które w dniu dzisiejszym zyskały na wartości 2,47%.
Jastrzębie znów krążą nad Wall Street?

Jastrzębie znów krążą nad Wall Street?

2022-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj indeksy giełdowe oddały wzrosty z otwarcia w obliczu jastrzębich komentarzy członków Rezerwy Federalnej oraz presji podażowej w końcówce tygodnia, która sygnalizuje realizację zysków. Szefowa bostońskiego Fedu, Susan M. Collins podzieliła się dziś z rynkiem komentarzami, które zostały jastrzębio odebrane na Wall Street.
Wall Street chce szybko pożegnać korektę

Wall Street chce szybko pożegnać korektę

2022-11-17 Komentarz giełdowy XTB
Dziś główne indeksy giełdowe notują osłabienie nastrojów po dynamicznej, wzrostowej passie choć na Wall Street obserwujemy duży napływ kupujących w drugiej części sesji. W ciągu ostatnich dwóch dni byki miały okazję poczuć błogostan, obserwując wybuch euforii spowodowany niższą inflacją na Wall Street. Jednak czy odczyt ten jest tak samo ważny dla Fed i czy wskazuje na szybki pivot? Z pewnością jest ważny, jednak na rewolucję prawdopobonie znów jest zbyt wcześnie.