Dolar po 5 złotych?

Dolar po 5 złotych?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-09-27 (20:00)

Dzisiejsza sesja przynosi nieśmiałe odreagowanie fatalnych nastrojów choć lekarstwo na bolączki rynków finansowych wciąż nie dotarło. Dotarły za to mocne dane z USA, gdzie nieoczekiwanie wzrosła sprzedaż jednorodzinnych domów, a wskaźnik pewności konsumentów okazały się być lepsze od prognoz. Takie odczyty wydają się wodą na młyn jastrzębiego Fedu. Patrząc na zniżkujące od wielu dni indeksy atak kupujących wydaje się uzasadniony choć jego trwałość zapewne zostanie ponownie przetestowana. Amerykańskie indeksy znajdują się o krok od spadku poniżej czerwcowych minimów, jednak byki wciąż walczą o powrót do wzrostów.

Sprzedaż domów w USA zdecydowanie wzrosła do 685 tys. wobec 511 tys. poprzednio i 501 tys. prognozowanych przez analityków. Do 108 puntków wzrósł też wskaźnik pewności konsumentów (prognoza 104,2). Choć dane oddalają wizję głębokiego spowolnienia gospodarczego w USA pokazują jak bardzo amerykańska gospodarka będzie musiała zwolnić, by inflacja mogła zostać opanowana. Wciąż nie jest jasne czy rynek pozytywnie odbierze pogarszające się dane, co prawdopodobnie zależało będzie głównie od budowanej w trakcie tego procesu narracji Fedu. Wall Street ignoruje dziś oba odczyty, można powiedzieć że inwestorzy spisali już 2022 rok na straty i oczekując od Fedu kolejnych dużych podwyżek. Jednocześnie jednak wciąż 'nastawiają uszy' na jakiekolwiek komunikaty Rezerwy Federalnej mogące zapowiadać zdjęcie nogi z jastrzębiego pedału gazu. Wydaje się, że pierwszy efekt ostatniego przemówienia Powella jest już widoczny, szef Fed z St.Louis, James Bullard wskazał dziś, że zaobserwował 'zachęcającą stabilizację rosnących w ostatnim czasie oczekiwań inflacyjnych'.

Nastroje mogą pogorszyć się ponownie w końcówce tygodnia jeśli 'kryzys nuklearny' na linii NATO - Rosja eskaluje. Władimir Putin przemówi publicznie w rosyjskiej telewizji w piątek, 30 września co prawdopodobnie będzie miało związek z planowaną aneksją części terytoriów Ukrainy do Rosji. Choć zorganizowane na okupywanych terytoriach referenda ciężko rozpatrywać nawet w kategoriach fasady demokracji ich wynik prawdopodobnie będzie jednoznaczny. Stany Zjednoczone ostrzegły Putina przed dalszymi groźbami dot. eskalacji nuklearnej, jednak wciąż nie jest jasne jakie dokładnie 'bezprecednsowe' środki przedsięwzie Zachód, gdy prezydent Rosji zapowie otoczenie anektowanych terytoriów moskiewską 'doktryną nuklearną'. Pewne jest natomiast, że Stany Zjednoczone nie chcą pozwolić Moskwie na wiarę w sukces 'strategii salami' w ramach której Putin będzie okrawał niepodległe państwo z terytoriów. Niepokojące informacje płyną też z Bałtyku, gdzie uszkodzone zostały gazociągi Nord Stream 1 i 2. Przez fakt jednoczesnego uszkodzenia gazociągów zupełnie prawdopodobnym scenariuszem jest sabotaż, Narodowa Sieć Sejsmologiczna Szwecji wskazała przyczynę jako silne, podwodne eksplozje. Zatem oczekiwać, że pozostała część tygodnia upłynie pod oznaką geopolitycznych napięć i niepewności w miarę zbliżającego się przemówienia Putina.

Dobrze radzą sobie akcje Tesli, które rosną dziś o prawie 3%. Analitycy informowali w ostatnim czasie o polepszeniu łańcucha dostaw w Chinach i wzroście możliwości produkcyjnych fabryki w Szanghaju. Elon Musk szykuje się do m.in. do prezentacji humanaidalnego robota Tesla Bot, 30 września. Zyskują akcje konstruktora okrętów dla US Navy, Huntington Ingalls. Kolejną sesję z rzędu fatalnie radzi sobie Meta Platforms i Alphabet, którego wycena spada do poziomów niewidzianych od stycznia 2021 roku. W obliczu awersji do ryzyka świetnie radzi sobie natomiast amerykański dolar, którego wsparły dzisiejsze dane i polityka Fed. Indeks dolara znajduje się na poziomach niewidzianych od 2002 roku. Za walutę zapłacimy już 4,97 PLN, abstrakcyjne do niedawna prognozy dolara kosztującego 5 złotych wydają się materializować na naszych oczach. Niemiecki DAX wymazał wzrosty z początku sesji i zakończył ją na 0,56% minusie. Dużo lepiej radził sobie WIG20, który zwyżkował dziś o 1,8%, świetnie radziły sobie walory Orlenu, które wzrosły dziś o ponad 3,6%. Mimo korzystnej na wykresie sytuacji dla krótkoterminowego rajdu, próżno szukać też euforii na Wall Street. S&P500 oddaje zaczną część zysków z początku notowań i rośnie o 0,1%, NASDAQ zyskuje o 0,3%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Negatywne momentum trwa dalej

Negatywne momentum trwa dalej

2024-04-16 Komentarz giełdowy XTB
W obliczu najnowszych informacji na linii Izrael-Iran ciężko mówić o spokojnych nastrojach. Po weekendzie narracja rynkowa wydawała się podstawą do odpuszczenia wizji zaostrzenia wojny i jednocześnie przeniesienia uwagi na trwający sezon wynikowy. Teraz jednak wraz z zaostrzoną retoryką Izraela wizja spokoju zaczyna się oddalać.
Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

Pogorszenie nastrojów przed raportem o inflacji

2024-04-09 Komentarz giełdowy XTB
Po obiecującym początku tygodnia nadszedł czas na korektę. Większość indeksów notuje dziś znaczące spadki, często przekraczające 1%. Obniżki na giełdach europejskich rozpoczęły się od rana, a nasiliły po otwarciu Wall Street. Można przypuszczać, że wpływ na nie mają rosnące ceny ropy naftowej, zwiastujące kolejną falę inflacji. W tym kontekście nie sposób nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie o inflacji CPI za marzec ze Stanów Zjednoczonych.
Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

Czy czeka nas przedświąteczna wyprzedaż?

2024-03-27 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje w trzecią sesję giełdową w tygodniu są bardzo dobre, ale należy pamiętać o tym, że ten tydzień na rynkach skończy się już jutro. Co ważniejsze zbliża się nie tylko koniec tygodnia, ale również miesiąca i kwartału, a był to naprawdę mocny kwartał. Wobec tego nie można wykluczyć, że duża część funduszy będzie bilansować swoje pozycje właśnie w te dwie ostatnie sesje w tym roku.
Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

Podwyżka w Japonii nie doprowadziła do załamania rynku

2024-03-19 Komentarz giełdowy XTB
Bank Japonii zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych pierwszy raz od 17 lat. Tym samym jako ostatni bank na świecie zrezygnował z ujemnych stóp procentowych. Chociaż decyzja jest pewnym zwrotem w polityce Banku Japonii, to jednak była mocno oczekiwania przez rynki i nie doprowadziła do dużych zmian na rynku. Co ciekawe po decyzji obserwowaliśmy osłabienie jena i spore wzrosty na Nikkei 225. Tymczasem rynki mają się całkiem nieźle przed decyzją Fed, która będzie miała miejsce jutro wieczorem.
LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.