Presja Fedu jest już w cenach?

Presja Fedu jest już w cenach?
Data dodania: 2022-09-08 (21:22) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejszy dzień obfitował w istotne publikacje makroekonomiczne przy czym rynki skoncentrowały się przede wszystkim na przemówieniu szefa Fed, Jerome’a Powella oraz decyzji ECB w sprawie stóp procentowych. Można powiedzieć, że wszystkie jastrzębie punkty zostały dziś odhaczone. Po wypowiedziach Powella rynek szanse na podwyżkę o 75 pb we wrześniu wycenia już z 80% prawdopodobieństwem. Mimo to indeksy wymazują spadki z pesymistycznego otwarcia, a popyt próbuje wrócić na rynek mimo niesprzyjających warunków. Czy to znak wyprzedania, a Wall Street szykuje się do zmiany trendu?

Szef Fed na dzisiejszej konferencji w Capo Institute utrzymał jastrzębi ton znany z Jackson Hole, co wskazuje, że mieszany raport NFP nie wpłynął na interpretacji kondycji amerykańskiego rynku pracy przez Rezerwę Federalną. Powell przestrzegł przed przedwczesnym wycofaniem się z cyklu zacieśniania jednak wskazał też, że obecna polityka monetarna Fedu ‘nie znajduje się na trwałej ścieżce’ co znaczy, że docelowo oczywiście bankierzy będą chcieli obniżać stopy i wyjść z obecnej sytuacji. Fed wziął na siebie trudne zadanie tj. spowodowanie ‘kontrolowanego spowolnienia’, które zdławi popyt bez dużej szkody dla gospodarki. Jastrzębi przekaz Powella z konferencji został uzupełniony zaskakującym spadkiem wniosków o zasiłek dla bezrobotnych dla USA co świetnie wpasowuje się w narracje Rezerwy Federalnej o mocnym rynku pracy.

Tymczasem ECB podjął dziś decyzję o podwyżce o 75 pb. Wydaje się, że Europejski Bank Centralny wybrał najgorszy z możliwych momentów na zaostrzanie polityki monetarnej. Bankierzy wskazali na rosnące ryzyko wysokiej inflacji w Europie spowodowanej rosnącymi cenami energii i podnieśli prognozy inflacji na kolejne lata. W obliczu pozytywnego otwarcia indeksów w USA niemiecki DAX zdążył wymazać niemal wszystkie spadki spowodowane podwyżką stóp przez ECB. Indeks zakończył sesję na 0,33% minusie. Dolar umocnił się po komentarzach Powella, EURUSD notowane jest ponownie poniżej parytetu. Euro nie pomogła nawet roztoczona przez Christine Lagarde wizja kolejnych minimum 2 do 5 podwyżek stóo procentowych ECB co obrazuje wciąż słabe perspektywy gospodarcze strefy euro. Gdy ECB tak naprawdę dopiero rozpoczyna cykl zacieśniania, kolejne podwyżki stóp procentowych w Polsce prawdopodobnie mają się już ku końcowi. Na konferencji prof. Adam Glapiński wskazał na możliwość kolejnej niewielkiej podwyżki o 25 pb lub utrzymanie stóp bez zmian na kolejnym posiedzeniu co teoretycznie powinno pomóc rodzimemu indeksowi. WIG20 zakończył sesję na niewielkim 0,4% plusie. W trakcie sesji wzrostami wyróżniały się walory CD Projek, które zyskały 5% po publikacji udanego raportu za II kwartał roku.

Amerykańskie indeksy kontynuując wspinaczkę i niemal wszystkie zachowują się dziś bliźniaczo wymazując spadki z otwarcia. S&P500 rośnie o 0,7%, bykom udało się pokonać opór przy 4000 punktów jednak nie jest pewne jak długo popyt utrzyma impet. NASDAQ zwyżkuje o blisko 0,8%, o 0,5% wyżej notowany jest też Dow Jones. Ponownie tracą dziś akcje spółek paliwowych, Chevron i Occidental Petroleum, raport DoE wskazał na wzrost zapasów ropy. Prawie 5% szarżują walory United States Steel, szalejące ceny energii mogą tworzyć presję na wzrost cen stali ograniczając negatywny dla producentów spadek popytu na surowiec.

Wzrosty przyszły w momencie, w którym raczej należałoby spodziewać się pogorszenia sentymentów, co może oznaczać głębokie wyprzedanie rynku i znaczną zawartość wszystkich stresorów w obecnych wycenach rynkowych aktywów. Na odtrąbienie euforii wciąż jest jednak zdecydowanie za wcześnie, choć reakcja indeksów uprawdopodabnia scenariusz że podwyżka o 75 pb jest już w cenach, a Wall Street być może zmieni 'punkt zaczepienia'.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogrom na spółkach energetycznych

Pogrom na spółkach energetycznych

2022-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem drastycznych spadków na GPW spowodowanych zapowiedziami rządu o wprowadzeniu podatku od zysków nadzwyczajnych w wysokości aż 50%. W efekcie WIG20 traci ponad 1,69%, z czego największe spadki odnotowuje JSW , które jest 9.73% na minusie, PGE z wynikiem 6.75% pod kreską oraz PKN Orlen, który traci 6.14%. Absolutnym faworytem sesji jest CD Projekt, który opiera się spadkom, zyskując 13.47%.
Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

2022-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja upływa pod znakiem wyprzedaży na GPW, która występuje nie tylko na naszym parkiecie, ale również na zagranicznych giełdach. WIG20 traci 1.95%. Najgorzej poradziły sobie akcje KGHM (-3,30%), PEKAO SA (-3.04%) i PKN Orlen (-2,87%). Najciekawsze informacje w dniu dzisiejszym pochodzą zza oceanu i dotyczą rynku surowców oraz kryptowalut. Bitcoin walczy o utrzymanie się powyżej poziomu 19 000 USD w obliczu słabego otwarcia indeksów na Wall Street. Rynki natomiast oczekują jutrzejszej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.
Król jednak nie powrócił

Król jednak nie powrócił

2022-09-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem optymizmu na GPW. WIG20 zyskuje 1.69% Liderem wzrostów jest PGE wynikiem 5,86% oraz CCC, który zyskał 3,94%. Jednym z najciekawszych wydarzeń dnia dzisiejszego była sytuacja, jaka rozegrała się na akcjach CD Projektu. Część inwestorów dopatrywało się w serialu Edgerunners szansy na “Powrót Króla” dla akcji CD Projektu. Akcje spółki odnotowały dzisiaj na otwarciu znaczący, ponad 7% wzrost wartości po udanej premierze serialu Edgerunners na platformie Netflix.
Trzy wiedźmy straszą na GPW

Trzy wiedźmy straszą na GPW

2022-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja upływa pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW. WIG20 traci 2.46%. Silna wyprzedaż może być związana z tzw dniem trzech wiedźm, czyli datą wygasania kontraktów terminowych. W największym stopniu tracą spółki z sektora finansowego, w tym Santander z wynikiem 4,99% pod kreską oraz PEAKO z wynikiem 3,94% na minusie.
Jedna jaskółka pokoju nie czyni

Jedna jaskółka pokoju nie czyni

2022-09-12 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem euforii na większości europejskich parkietów, zwłaszcza na naszym nieszczęsnym WIG20. Inwestorzy od dawna już czekali na jakiekolwiek dobre informacje z frontu wojennego w Ukrainie, stąd pozytywne informacje o skutecznej i wyjątkowo dynamicznej kontrofensywie wojsk ukraińskich w okolicach Charkowa wywołały eksplozję optymizmu. Indeks WIG-Ukraina rośnie dzisiaj o 7,85%, z czego absolutnym liderem jest Coal Energy ze wzrostem równym 76,27%.
Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?

Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?

2022-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorom na polskim parkiecie czas mijał dziś pod znakiem decyzji RPP w sprawie stóp procentowych, które zostały podniesione 11 raz. Podwyżka wyniosła 'skromne' 25 pb, zgodnie z oczekiwaniami analityków i komunikacją banku a także komentarzem prof. Adama Glapińskiego udzielonym w słynnym wywiadzie na sopockim molo. Stopa referencyjna w Polsce wynosi obecnie 6,75 %, niemal 2,5 raza więcej od stopy referencyjnej w USA, gdzie Fed rozpoczął cykl zacieśniania dużo później.
Vox populi, vox Dei

Vox populi, vox Dei

2022-09-06 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem znaczących spadków na GPW. Indeks WIG20 stracił 2,63%, w czym największymi niechlubnymi beneficjentami spadków są JSW z wynikiem 7,44% pod kreską oraz LPP z wynikiem 5,64% na minusie. WIG20 zakończył sesję na poziomie 1453 punktów, więc w tym tygodniu istnieje spora szansa na to, że osiągnie psychologiczną barierę “Grunwaldu” na poziomie 1410 pkt.
Ballada o zakręconym kurku

Ballada o zakręconym kurku

2022-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem stosunkowo umiarkowanych spadków jak na sytuację, która właśnie rozgrywa się na naszych oczach. Indeks WIG20 stracił 0,91%, w czym największymi niechlubnymi beneficjentami spadków są Allegro z wynikiem 5,44% pod kreską oraz Kęty z wynikiem 4,51% na minusie. W centrum uwagi inwestorów była piątkowa decyzja Gazpromu, której niby wszyscy się spodziewali, a jednak, sądząc po drastycznym wzroście cen gazu TTF, mało kto realnie się spodziewał - Rosja zakręciła kurek z gazem.
Totalne załamanie na Wall Street

Totalne załamanie na Wall Street

2022-09-01 Komentarz giełdowy XTB
Wiele osób uważało, że po około 20% odbiciu na Wall Street, które rozpoczęło się na przełomie czerwca i lipca, może urodzić się nowa fala wzrostowa kierująca indeksy ku historycznym szczytom. Jednak patrząc na historię, w szczególności tą z ostatnich dwóch recesji po bańce dot-com oraz po bańce na rynku nieruchomości, można dojść do wniosku, że takie korekty wzrostowe zdarzały się często. Teraz mamy redukcję 2/3 wzrostu i nic nie wskazuje, żeby sytuacja miała się poprawić w najbliższym czasie.
Panika przetacza się przez giełdowe parkiety

Panika przetacza się przez giełdowe parkiety

2022-08-26 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy optymizm na indeksach gaśnie w obliczu jastrzębiego wydźwięku przemówienia szefa Fedu, Jerome’a Powella w Jackson Hole. Przemówienie poprzedziły komentarze pozostałych członków Fedu, które pozostawiły inwestorów bez złudzeń. Rezerwa Federalna jest skoncentrowana na osiągnięciu celu inflacyjnego, wynoszącego 2% oraz stabilizacji cen, co nieuchronnie będzie wiązało się z gospodarczym spowolnieniem . Podaż rośnie dziś w siłę, a sentyment do ryzyka słabnie. Czy będące dziś w narożniku byki znajdą siły by powstrzymać kaskadową wyprzedaż?