Presja Fedu jest już w cenach?

Presja Fedu jest już w cenach?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-09-08 (21:22)

Dzisiejszy dzień obfitował w istotne publikacje makroekonomiczne przy czym rynki skoncentrowały się przede wszystkim na przemówieniu szefa Fed, Jerome’a Powella oraz decyzji ECB w sprawie stóp procentowych. Można powiedzieć, że wszystkie jastrzębie punkty zostały dziś odhaczone. Po wypowiedziach Powella rynek szanse na podwyżkę o 75 pb we wrześniu wycenia już z 80% prawdopodobieństwem. Mimo to indeksy wymazują spadki z pesymistycznego otwarcia, a popyt próbuje wrócić na rynek mimo niesprzyjających warunków. Czy to znak wyprzedania, a Wall Street szykuje się do zmiany trendu?

Szef Fed na dzisiejszej konferencji w Capo Institute utrzymał jastrzębi ton znany z Jackson Hole, co wskazuje, że mieszany raport NFP nie wpłynął na interpretacji kondycji amerykańskiego rynku pracy przez Rezerwę Federalną. Powell przestrzegł przed przedwczesnym wycofaniem się z cyklu zacieśniania jednak wskazał też, że obecna polityka monetarna Fedu ‘nie znajduje się na trwałej ścieżce’ co znaczy, że docelowo oczywiście bankierzy będą chcieli obniżać stopy i wyjść z obecnej sytuacji. Fed wziął na siebie trudne zadanie tj. spowodowanie ‘kontrolowanego spowolnienia’, które zdławi popyt bez dużej szkody dla gospodarki. Jastrzębi przekaz Powella z konferencji został uzupełniony zaskakującym spadkiem wniosków o zasiłek dla bezrobotnych dla USA co świetnie wpasowuje się w narracje Rezerwy Federalnej o mocnym rynku pracy.

Tymczasem ECB podjął dziś decyzję o podwyżce o 75 pb. Wydaje się, że Europejski Bank Centralny wybrał najgorszy z możliwych momentów na zaostrzanie polityki monetarnej. Bankierzy wskazali na rosnące ryzyko wysokiej inflacji w Europie spowodowanej rosnącymi cenami energii i podnieśli prognozy inflacji na kolejne lata. W obliczu pozytywnego otwarcia indeksów w USA niemiecki DAX zdążył wymazać niemal wszystkie spadki spowodowane podwyżką stóp przez ECB. Indeks zakończył sesję na 0,33% minusie. Dolar umocnił się po komentarzach Powella, EURUSD notowane jest ponownie poniżej parytetu. Euro nie pomogła nawet roztoczona przez Christine Lagarde wizja kolejnych minimum 2 do 5 podwyżek stóo procentowych ECB co obrazuje wciąż słabe perspektywy gospodarcze strefy euro. Gdy ECB tak naprawdę dopiero rozpoczyna cykl zacieśniania, kolejne podwyżki stóp procentowych w Polsce prawdopodobnie mają się już ku końcowi. Na konferencji prof. Adam Glapiński wskazał na możliwość kolejnej niewielkiej podwyżki o 25 pb lub utrzymanie stóp bez zmian na kolejnym posiedzeniu co teoretycznie powinno pomóc rodzimemu indeksowi. WIG20 zakończył sesję na niewielkim 0,4% plusie. W trakcie sesji wzrostami wyróżniały się walory CD Projek, które zyskały 5% po publikacji udanego raportu za II kwartał roku.

Amerykańskie indeksy kontynuując wspinaczkę i niemal wszystkie zachowują się dziś bliźniaczo wymazując spadki z otwarcia. S&P500 rośnie o 0,7%, bykom udało się pokonać opór przy 4000 punktów jednak nie jest pewne jak długo popyt utrzyma impet. NASDAQ zwyżkuje o blisko 0,8%, o 0,5% wyżej notowany jest też Dow Jones. Ponownie tracą dziś akcje spółek paliwowych, Chevron i Occidental Petroleum, raport DoE wskazał na wzrost zapasów ropy. Prawie 5% szarżują walory United States Steel, szalejące ceny energii mogą tworzyć presję na wzrost cen stali ograniczając negatywny dla producentów spadek popytu na surowiec.

Wzrosty przyszły w momencie, w którym raczej należałoby spodziewać się pogorszenia sentymentów, co może oznaczać głębokie wyprzedanie rynku i znaczną zawartość wszystkich stresorów w obecnych wycenach rynkowych aktywów. Na odtrąbienie euforii wciąż jest jednak zdecydowanie za wcześnie, choć reakcja indeksów uprawdopodabnia scenariusz że podwyżka o 75 pb jest już w cenach, a Wall Street być może zmieni 'punkt zaczepienia'.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty

2024-11-20 Komentarz giełdowy XTB
Indeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku

2024-11-18 Komentarz giełdowy XTB
Po mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200

2024-11-15 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu

2024-11-14 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?

Czy DOGE pomoże Wall Street?

2024-11-13 Komentarz giełdowy XTB
Elon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

Powyborcza zadyszka na głównych indeksach

2024-11-12 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach

2024-11-08 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu

2024-10-31 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.
Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

Nowe wsparcie dla polskiego gamedevu. Volkswagen zamyka kolejne fabryki

2024-10-28 Komentarz giełdowy XTB
Wall Street nadrobiło mieszane otwarcie i aktualnie spędza poniedziałkową sesję na plusie. Na amerykańskim rynku obserwujemy ciąg dalszy entuzjazmu wokół spółek technologicznych, które pokażą w tym tygodniu swoje wyniki za Q3 2024 (od czwartku akcje Tesli zyskały ok. 26% w reakcji na przekraczające oczekiwania wyniki). Słabiej natomiast radzą sobie spółki energetyczne, po tym jak odwetowy atak Izraela na Iran pominął kluczową infrastrukturę. S&P500 zyskuje na ten moment 0.38%, Nasdaq rośnie o 0.56%, Dow Jones dodaje 0.71%, a Russell 2000 przewodzi zyskom z wynikiem 1.55%.
Tesla gwiazdą dzisiejszej sesji

Tesla gwiazdą dzisiejszej sesji

2024-10-24 Komentarz giełdowy XTB
Dla europejskiego rynku akcji dzisiejsza sesja skończyła się lekkim optymizmem. Większość europejskich indeksów rosła, choć ciężko mówić o wyraźnych odbiciach. Najlepiej radził dziś sobie niemiecki DAX z 0,3% wzrostem. Niewiele gorszy wynik odnotował szwajcarski SMI, który zyskał dziś 0,2%. Brytyjski FTSE 100 i włoski IT40 pozostały w okolicach 0,1% wzrostów, a francuski CAC40 zakończył sesję blisko poziomów zamknięcia poprzedniej sesji.