Rynki bagatelizują recesję?

Rynki bagatelizują recesję?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-07-20 (21:44)

Sesja w środku tygodnia przebiega w zmiennych nastrojach, choć kupujący wyraźnie mają apetyt na więcej. Na europejskich parkietach nastroje uległy dziś wyraźnemu osłabieniu w obliczu eskalacyjnych komentarzy ministra Ławrowa. Mimo większej skłonności do ryzyka i zakupowego szału ostatnich dni byki wciąż czują na sobie oddech jastrzębiego Fedu. Czy odreagowanie zmieni się w szerszy, wzrostowy trend czy może stare bolączki znów uruchomią uśpioną w tej chwili podaż i ściągną indeksy na południe?

Pozornie mogłoby się wydawać, że odreagowanie indeksów podczas trwającego sezonu wyników spółek z Wall Street może być oznaką, że rynki najgorszy czas mają za sobą. Tymczasem okoliczności makroekonomiczne w 2022 roku nie uległy znaczącym zmianom, przez co perspektywa odreagowania rynku akcji w drugiej połowie roku wciąż pozostaje mieszana. Z pewnością bykom nie pomoże podnoszący stopy Fed, którego lipcową decyzje poznamy 27 lipca. W lipcu poznamy też wstępne informacje o amerykańskim PKB w II kwartale, które potwierdzą lub zanegują techniczną recesję. Obecnie jednak aktywność kupujących trwa, a powrót apetytu na ryzyko spowodował dynamiczne odreagowanie również na spadającym ostatnio rynku kryptowalut.

Europejskie indeksy wykazują dziś uwarunkowaną geopolityką i kryzysem energetycznym słabość na tle amerykańskiej giełdy. Niepokój podsyca wysychająca rzeka Ren, której rekordowo niskie poziomy mogą uderzyć w niemiecki przemysł. Widmo recesji jest wciąż żywe i wisi nad Europą mimo rosyjskich zapewnień o jutrzejszym wznowieniu przesyłu gazu przez Nord Stream 1. Warto podkreślić, że choć przesył miałby pozytywny wpływ na marżowość europejskiej (przede wszystkim niemieckiej) gospodarki stanowi pewnego rodzaju punkt ciężkości ponieważ daje Rosji możliwość potężnego lewaru na sytuację w Europie i pogłębia współuzależnienie.

W jednym z dzisiejszych wywiadów rosyjski minister Ławrow podkreślił, że cele operacji specjalnej w Ukrainie rozszerzyły się, a dalsze dostawy broni dalekiego zasięgu mogą sprawić, żę geograficzne cele operacji wojskowej również ulegną rozszerzeniu. Wypowiedź miała ewidentnie charakter eskalacyjny. Jednocześnie Ławrow podkreślił, że w interesie Europy nie leży zerwanie więzi z Rosją, a przejście na amerykański LNG uderzy w Europę. Rosja wywiera presję w ramach rywalizacji z USA ‘o Europę’, a jutrzejsza decyzja o wznowieniu dostaw gazu ma charakter polityczny i może ulec zmianie w bliższej lub dalszej przyszłości. Dlatego odreagowanie europejskich indeksów pod wznowienie dostaw jest w dłuższym terminie ciężkie do utrzymania. DAX osunął się dziś o blisko 0,15% mimo pozytywnego otwarcia. Od niemieckiego indeksu lepiej zachowują się FTSE i francuski CAC40. Nieco lepiej radzi sobie dziś WIG20, gdzie wzrosty sięgają 0,64%.

Wczorajsze wyniki Netflixa, które przekroczyły oczekiwania analityków w pewnym sensie okazały się być zgodnie z oczekiwaniami - zapowiedzią poprawy nastrojów za oceanem. Indeks Dow odrabia straty z otwarcia i notowany jest płasko, o 0,4% rośnie indeks S&P500, niewykluczone że byki będą chciały przetestować opór przy 4000 punktów. NASDAQ notuje ponad 1,2% wzrost.

Walory Tesli nie pokazują dziś siły mimo nadchodzącego po sesji raportu kwartalnego. Sama Tesla nie jest optymalnym benchmarkiem dla oceny nastrojów konsumentów czy gospodarki w USA, jednak ze względu na rozpoznawalność Elona Muska oraz nowe technologie w które angażuje się spółka wyniki powyżej oczekiwań analityków mogą wskazać na wyższe jutrzejszej sesji i kontynuację byczego momentum za oceanem.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.