Rynki bagatelizują recesję?

Rynki bagatelizują recesję?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-07-20 (21:44)

Sesja w środku tygodnia przebiega w zmiennych nastrojach, choć kupujący wyraźnie mają apetyt na więcej. Na europejskich parkietach nastroje uległy dziś wyraźnemu osłabieniu w obliczu eskalacyjnych komentarzy ministra Ławrowa. Mimo większej skłonności do ryzyka i zakupowego szału ostatnich dni byki wciąż czują na sobie oddech jastrzębiego Fedu. Czy odreagowanie zmieni się w szerszy, wzrostowy trend czy może stare bolączki znów uruchomią uśpioną w tej chwili podaż i ściągną indeksy na południe?

Pozornie mogłoby się wydawać, że odreagowanie indeksów podczas trwającego sezonu wyników spółek z Wall Street może być oznaką, że rynki najgorszy czas mają za sobą. Tymczasem okoliczności makroekonomiczne w 2022 roku nie uległy znaczącym zmianom, przez co perspektywa odreagowania rynku akcji w drugiej połowie roku wciąż pozostaje mieszana. Z pewnością bykom nie pomoże podnoszący stopy Fed, którego lipcową decyzje poznamy 27 lipca. W lipcu poznamy też wstępne informacje o amerykańskim PKB w II kwartale, które potwierdzą lub zanegują techniczną recesję. Obecnie jednak aktywność kupujących trwa, a powrót apetytu na ryzyko spowodował dynamiczne odreagowanie również na spadającym ostatnio rynku kryptowalut.

Europejskie indeksy wykazują dziś uwarunkowaną geopolityką i kryzysem energetycznym słabość na tle amerykańskiej giełdy. Niepokój podsyca wysychająca rzeka Ren, której rekordowo niskie poziomy mogą uderzyć w niemiecki przemysł. Widmo recesji jest wciąż żywe i wisi nad Europą mimo rosyjskich zapewnień o jutrzejszym wznowieniu przesyłu gazu przez Nord Stream 1. Warto podkreślić, że choć przesył miałby pozytywny wpływ na marżowość europejskiej (przede wszystkim niemieckiej) gospodarki stanowi pewnego rodzaju punkt ciężkości ponieważ daje Rosji możliwość potężnego lewaru na sytuację w Europie i pogłębia współuzależnienie.

W jednym z dzisiejszych wywiadów rosyjski minister Ławrow podkreślił, że cele operacji specjalnej w Ukrainie rozszerzyły się, a dalsze dostawy broni dalekiego zasięgu mogą sprawić, żę geograficzne cele operacji wojskowej również ulegną rozszerzeniu. Wypowiedź miała ewidentnie charakter eskalacyjny. Jednocześnie Ławrow podkreślił, że w interesie Europy nie leży zerwanie więzi z Rosją, a przejście na amerykański LNG uderzy w Europę. Rosja wywiera presję w ramach rywalizacji z USA ‘o Europę’, a jutrzejsza decyzja o wznowieniu dostaw gazu ma charakter polityczny i może ulec zmianie w bliższej lub dalszej przyszłości. Dlatego odreagowanie europejskich indeksów pod wznowienie dostaw jest w dłuższym terminie ciężkie do utrzymania. DAX osunął się dziś o blisko 0,15% mimo pozytywnego otwarcia. Od niemieckiego indeksu lepiej zachowują się FTSE i francuski CAC40. Nieco lepiej radzi sobie dziś WIG20, gdzie wzrosty sięgają 0,64%.

Wczorajsze wyniki Netflixa, które przekroczyły oczekiwania analityków w pewnym sensie okazały się być zgodnie z oczekiwaniami - zapowiedzią poprawy nastrojów za oceanem. Indeks Dow odrabia straty z otwarcia i notowany jest płasko, o 0,4% rośnie indeks S&P500, niewykluczone że byki będą chciały przetestować opór przy 4000 punktów. NASDAQ notuje ponad 1,2% wzrost.

Walory Tesli nie pokazują dziś siły mimo nadchodzącego po sesji raportu kwartalnego. Sama Tesla nie jest optymalnym benchmarkiem dla oceny nastrojów konsumentów czy gospodarki w USA, jednak ze względu na rozpoznawalność Elona Muska oraz nowe technologie w które angażuje się spółka wyniki powyżej oczekiwań analityków mogą wskazać na wyższe jutrzejszej sesji i kontynuację byczego momentum za oceanem.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

Banki w euforii, decyzja Fed pomoże WIG20 dotrzeć do 2000 pkt?

2023-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach są dziś mieszane ale to WIG20 był dziś najmocniejszym z europejskich indeksów. Jego 'zawrotny' 2,3% wzrost przeszło dwukrotnie pobił blisko 1% zwyżkę londyńskiego benchmarku FTSE. Główny indeks polskich bluechipów zamknął sesję powyżej 1975 pkt. co daje nadzieję na pokonanie psychologicznej bariery 2000 pkt w przyszłości. Warunkiem wydaje się być jednak pozytywna reakcja Wall Street na decyzję i prognozy ze strony Fedu. Dzisiejsza decyzja Rezerwy Federalnej i konferencja Jerome'a Powella to bez wątpienia główne wydarzenie dla rynków od wielu tygodni.
Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

Cofnięcie w Europie i nieznaczne wzrosty na Wall Street

2023-09-18 Komentarz giełdowy XTB
Na początku nowego tygodnia handlowego możemy obserwować gorsze nastroje. Mimo, że sesja w Europie rozpoczęła się bez większych zmian, tak z godziny na godziny przecena przybierała na sile. Ostatecznie niemiecki DAX stracił dziś 1,17%, francuski CAC40 przecenił się 1,56%, a londyński FTSE100 osunął się 0,76%. Kontrakt oparty o indeks DAX (DE30) nie zdołał utrzymać się powyżej szczytów z końcówki sierpnia przy 16060 pkt i cofnął do okolic średniej wykładniczej z ostatnich 100 okresów przy 15860 pkt, która jak na razie powstrzymała dalszą przeceną.
Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

Indeksy giełdowe zyskują po decyzji EBC

2023-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Czwartkowa sesja przyniosła polepszenie nastrojów na światowym rynku akcji. Dziś Europejski Bank Centralny zdecydował się podnieść stopy o 25 punktów bazowych. Obecnie stopa procentowa podstawowych operacji refinansujących wynosi 4,50 proc., kredytu 4,75 proc. i depozytu 4,00 proc. Dzisiejsza podwyżka była dziesiątą z rzędu. EBC zaprezentował również prognozy gospodarcze na lata 2023-2025.
Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

Rynek liczy na pauzę ze strony Fed

2023-09-11 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy w umiarkowanie optymistycznych nastrojach. Wzrosty są widoczne na większości rynków, w tym również na Wall Street, które czeka na publikację inflacji CPI za sierpień w najbliższą środę. Będzie to ostatni ważny odczyt przed posiedzeniem Fed, które odbędzie się w przyszłym tygodniu. Czy rynek faktycznie może mieć nadzieję na to, że amerykańscy bankierzy centralni zdecydują się wstrzymać z podwyżkami lub nawet zakończyć cykl zacieśniania polityki monetarnej?
Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

Kolejny dzień spadków na rynku akcji w Europie

2023-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na rynku akcji przebiegała w gorszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu rozpoczęły dzień poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Mimo próby odreagowania w początkowych godzinach handlu, kupujący nie zdołali doprowadzić do pozytywnego zamknięcia sesji. Niemiecki DAX stracił dziś 0,34%, co przybliża scenariusz zakładający test poziomu wsparcia przy 15600 pkt w przypadku kontaktu DE30 opartego o ten indeks giełdowy.
Dzień bez Wall Street

Dzień bez Wall Street

2023-09-04 Komentarz giełdowy XTB
Ten tydzień nie będzie już tak ciekawy jak zeszły, kiedy poznaliśmy masę ważnych danych makroekonomicznych. Z drugiej strony zmienności i emocji będą dostarczały nam banki centralne, które po wakacyjnej przerwie powracają do spotkań na których podejmowane są decyzje o wysokości stóp procentowych. W tym tygodniu będzie to RBA, Bank Kanady i oczywiście wyczekiwany Narodowy Bank Polski. Rada Polityki Pieniężnej, która jest częścią NBP będzie podejmowała decyzje dotyczącą stóp procentowych w najbliższą środę, choć posiedzenie rozpocznie się już jutro.
Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

Gorsze nastroje na rynku akcji przed piątkowymi danymi z rynku pracy

2023-08-31 Komentarz giełdowy XTB
Podczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować gorsze nastroje. Główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu zakończyły dzień niżej. Na plus wyróżnia się jedynie niemiecki DAX, który zdołał zyskać 0,35%. Jednak np. francuski CAC40 stracił 0,5%, a londyński FTSE przecenił się 0,46%. Ogólnie rzecz biorąc na rynku akcji czuć wyczekiwanie na jutrzejsze dane z rynku pracy w USA, które powinny zdecydować o kierunku na rynku akcji w krótkim terminie.
Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

Czy słabsze dane z USA to prezent dla GPW?

2023-08-30 Komentarz giełdowy XTB
Głównym tematem rynków w tym tygodniu są coraz słabsze odczyty danych z amerykańskiej gospodarki. Jak dotąd giełdy reagują na nie dość optymistycznie, widząć w nich pewnego rodzaju 'zwiastun' bardziej gołębiej polityki Fedu. Lepszy nastrój na światowych rynkach co do zasady sprzyja WIG20 i napędza polską giełdę. Benchmark polskich bluechipów odnotował dziś 0,4% zwyżkę na tle tracących największych, europejskich indeksów.
Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

Perspektywa zmiany wakacji kredytowych sprzyja polskim bankom

2023-08-28 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na WIG20 w początkowej fazie była dość mieszana, indeks zyskiwał niespełna 0,4%, a wiele benchmarków w Europie notowało większe wzrosty. Sytuacja ta zmieniłą się gwałtownie po południu, gdy akcje banków zareagowały na perspektywę zmian w wakacjach kredytowych. WIG Banki zamknął sesję 2,46% zwyżką a sam WIG20 zyskał 1,94%.
WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

WIG20 pod presją Wall Street. AI to za mało by ruszyć Nasdaq?

2023-08-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja na giełdach nie przyniosła wyczekiwanej przez wielu euforii spowodowanej wynikami i wyższymi prognozami Nvidia. Nasdaq 100 po wyższym otwarciu na Wall Street błyskawicznie wrócił do spadków, stawiajac znak zapytania nad tym czy sztuczna inteligencja rzeczywiście zdoła 'przedłużyć' hossę spółek z branży technologicznej. Spadki przyspieszają i obecnie indeks notowany jest już 1,15% niżej, przy słabości pozostałych głównych indeksów.