Rynki bagatelizują recesję?

Rynki bagatelizują recesję?
Data dodania: 2022-07-20 (21:44) Komentarz giełdowy XTB

Sesja w środku tygodnia przebiega w zmiennych nastrojach, choć kupujący wyraźnie mają apetyt na więcej. Na europejskich parkietach nastroje uległy dziś wyraźnemu osłabieniu w obliczu eskalacyjnych komentarzy ministra Ławrowa. Mimo większej skłonności do ryzyka i zakupowego szału ostatnich dni byki wciąż czują na sobie oddech jastrzębiego Fedu. Czy odreagowanie zmieni się w szerszy, wzrostowy trend czy może stare bolączki znów uruchomią uśpioną w tej chwili podaż i ściągną indeksy na południe?

Pozornie mogłoby się wydawać, że odreagowanie indeksów podczas trwającego sezonu wyników spółek z Wall Street może być oznaką, że rynki najgorszy czas mają za sobą. Tymczasem okoliczności makroekonomiczne w 2022 roku nie uległy znaczącym zmianom, przez co perspektywa odreagowania rynku akcji w drugiej połowie roku wciąż pozostaje mieszana. Z pewnością bykom nie pomoże podnoszący stopy Fed, którego lipcową decyzje poznamy 27 lipca. W lipcu poznamy też wstępne informacje o amerykańskim PKB w II kwartale, które potwierdzą lub zanegują techniczną recesję. Obecnie jednak aktywność kupujących trwa, a powrót apetytu na ryzyko spowodował dynamiczne odreagowanie również na spadającym ostatnio rynku kryptowalut.

Europejskie indeksy wykazują dziś uwarunkowaną geopolityką i kryzysem energetycznym słabość na tle amerykańskiej giełdy. Niepokój podsyca wysychająca rzeka Ren, której rekordowo niskie poziomy mogą uderzyć w niemiecki przemysł. Widmo recesji jest wciąż żywe i wisi nad Europą mimo rosyjskich zapewnień o jutrzejszym wznowieniu przesyłu gazu przez Nord Stream 1. Warto podkreślić, że choć przesył miałby pozytywny wpływ na marżowość europejskiej (przede wszystkim niemieckiej) gospodarki stanowi pewnego rodzaju punkt ciężkości ponieważ daje Rosji możliwość potężnego lewaru na sytuację w Europie i pogłębia współuzależnienie.

W jednym z dzisiejszych wywiadów rosyjski minister Ławrow podkreślił, że cele operacji specjalnej w Ukrainie rozszerzyły się, a dalsze dostawy broni dalekiego zasięgu mogą sprawić, żę geograficzne cele operacji wojskowej również ulegną rozszerzeniu. Wypowiedź miała ewidentnie charakter eskalacyjny. Jednocześnie Ławrow podkreślił, że w interesie Europy nie leży zerwanie więzi z Rosją, a przejście na amerykański LNG uderzy w Europę. Rosja wywiera presję w ramach rywalizacji z USA ‘o Europę’, a jutrzejsza decyzja o wznowieniu dostaw gazu ma charakter polityczny i może ulec zmianie w bliższej lub dalszej przyszłości. Dlatego odreagowanie europejskich indeksów pod wznowienie dostaw jest w dłuższym terminie ciężkie do utrzymania. DAX osunął się dziś o blisko 0,15% mimo pozytywnego otwarcia. Od niemieckiego indeksu lepiej zachowują się FTSE i francuski CAC40. Nieco lepiej radzi sobie dziś WIG20, gdzie wzrosty sięgają 0,64%.

Wczorajsze wyniki Netflixa, które przekroczyły oczekiwania analityków w pewnym sensie okazały się być zgodnie z oczekiwaniami - zapowiedzią poprawy nastrojów za oceanem. Indeks Dow odrabia straty z otwarcia i notowany jest płasko, o 0,4% rośnie indeks S&P500, niewykluczone że byki będą chciały przetestować opór przy 4000 punktów. NASDAQ notuje ponad 1,2% wzrost.

Walory Tesli nie pokazują dziś siły mimo nadchodzącego po sesji raportu kwartalnego. Sama Tesla nie jest optymalnym benchmarkiem dla oceny nastrojów konsumentów czy gospodarki w USA, jednak ze względu na rozpoznawalność Elona Muska oraz nowe technologie w które angażuje się spółka wyniki powyżej oczekiwań analityków mogą wskazać na wyższe jutrzejszej sesji i kontynuację byczego momentum za oceanem.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Pogrom na spółkach energetycznych

Pogrom na spółkach energetycznych

2022-09-26 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja upływa pod znakiem drastycznych spadków na GPW spowodowanych zapowiedziami rządu o wprowadzeniu podatku od zysków nadzwyczajnych w wysokości aż 50%. W efekcie WIG20 traci ponad 1,69%, z czego największe spadki odnotowuje JSW , które jest 9.73% na minusie, PGE z wynikiem 6.75% pod kreską oraz PKN Orlen, który traci 6.14%. Absolutnym faworytem sesji jest CD Projekt, który opiera się spadkom, zyskując 13.47%.
Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

Giełda w cieniu jutrzejszej decyzji zza oceanu

2022-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja upływa pod znakiem wyprzedaży na GPW, która występuje nie tylko na naszym parkiecie, ale również na zagranicznych giełdach. WIG20 traci 1.95%. Najgorzej poradziły sobie akcje KGHM (-3,30%), PEKAO SA (-3.04%) i PKN Orlen (-2,87%). Najciekawsze informacje w dniu dzisiejszym pochodzą zza oceanu i dotyczą rynku surowców oraz kryptowalut. Bitcoin walczy o utrzymanie się powyżej poziomu 19 000 USD w obliczu słabego otwarcia indeksów na Wall Street. Rynki natomiast oczekują jutrzejszej decyzji Fed w sprawie stóp procentowych.
Król jednak nie powrócił

Król jednak nie powrócił

2022-09-19 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem optymizmu na GPW. WIG20 zyskuje 1.69% Liderem wzrostów jest PGE wynikiem 5,86% oraz CCC, który zyskał 3,94%. Jednym z najciekawszych wydarzeń dnia dzisiejszego była sytuacja, jaka rozegrała się na akcjach CD Projektu. Część inwestorów dopatrywało się w serialu Edgerunners szansy na “Powrót Króla” dla akcji CD Projektu. Akcje spółki odnotowały dzisiaj na otwarciu znaczący, ponad 7% wzrost wartości po udanej premierze serialu Edgerunners na platformie Netflix.
Trzy wiedźmy straszą na GPW

Trzy wiedźmy straszą na GPW

2022-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja upływa pod znakiem silnej wyprzedaży na GPW. WIG20 traci 2.46%. Silna wyprzedaż może być związana z tzw dniem trzech wiedźm, czyli datą wygasania kontraktów terminowych. W największym stopniu tracą spółki z sektora finansowego, w tym Santander z wynikiem 4,99% pod kreską oraz PEAKO z wynikiem 3,94% na minusie.
Jedna jaskółka pokoju nie czyni

Jedna jaskółka pokoju nie czyni

2022-09-12 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem euforii na większości europejskich parkietów, zwłaszcza na naszym nieszczęsnym WIG20. Inwestorzy od dawna już czekali na jakiekolwiek dobre informacje z frontu wojennego w Ukrainie, stąd pozytywne informacje o skutecznej i wyjątkowo dynamicznej kontrofensywie wojsk ukraińskich w okolicach Charkowa wywołały eksplozję optymizmu. Indeks WIG-Ukraina rośnie dzisiaj o 7,85%, z czego absolutnym liderem jest Coal Energy ze wzrostem równym 76,27%.
Presja Fedu jest już w cenach?

Presja Fedu jest już w cenach?

2022-09-08 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień obfitował w istotne publikacje makroekonomiczne przy czym rynki skoncentrowały się przede wszystkim na przemówieniu szefa Fed, Jerome’a Powella oraz decyzji ECB w sprawie stóp procentowych. Można powiedzieć, że wszystkie jastrzębie punkty zostały dziś odhaczone. Po wypowiedziach Powella rynek szanse na podwyżkę o 75 pb we wrześniu wycenia już z 80% prawdopodobieństwem. Mimo to indeksy wymazują spadki z pesymistycznego otwarcia, a popyt próbuje wrócić na rynek mimo niesprzyjających warunków. Czy to znak wyprzedania, a Wall Street szykuje się do zmiany trendu?
Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?

Decyzja RPP bez niespodzianki, kolejnych podwyżek nie będzie?

2022-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Inwestorom na polskim parkiecie czas mijał dziś pod znakiem decyzji RPP w sprawie stóp procentowych, które zostały podniesione 11 raz. Podwyżka wyniosła 'skromne' 25 pb, zgodnie z oczekiwaniami analityków i komunikacją banku a także komentarzem prof. Adama Glapińskiego udzielonym w słynnym wywiadzie na sopockim molo. Stopa referencyjna w Polsce wynosi obecnie 6,75 %, niemal 2,5 raza więcej od stopy referencyjnej w USA, gdzie Fed rozpoczął cykl zacieśniania dużo później.
Vox populi, vox Dei

Vox populi, vox Dei

2022-09-06 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem znaczących spadków na GPW. Indeks WIG20 stracił 2,63%, w czym największymi niechlubnymi beneficjentami spadków są JSW z wynikiem 7,44% pod kreską oraz LPP z wynikiem 5,64% na minusie. WIG20 zakończył sesję na poziomie 1453 punktów, więc w tym tygodniu istnieje spora szansa na to, że osiągnie psychologiczną barierę “Grunwaldu” na poziomie 1410 pkt.
Ballada o zakręconym kurku

Ballada o zakręconym kurku

2022-09-05 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja upływa pod znakiem stosunkowo umiarkowanych spadków jak na sytuację, która właśnie rozgrywa się na naszych oczach. Indeks WIG20 stracił 0,91%, w czym największymi niechlubnymi beneficjentami spadków są Allegro z wynikiem 5,44% pod kreską oraz Kęty z wynikiem 4,51% na minusie. W centrum uwagi inwestorów była piątkowa decyzja Gazpromu, której niby wszyscy się spodziewali, a jednak, sądząc po drastycznym wzroście cen gazu TTF, mało kto realnie się spodziewał - Rosja zakręciła kurek z gazem.
Totalne załamanie na Wall Street

Totalne załamanie na Wall Street

2022-09-01 Komentarz giełdowy XTB
Wiele osób uważało, że po około 20% odbiciu na Wall Street, które rozpoczęło się na przełomie czerwca i lipca, może urodzić się nowa fala wzrostowa kierująca indeksy ku historycznym szczytom. Jednak patrząc na historię, w szczególności tą z ostatnich dwóch recesji po bańce dot-com oraz po bańce na rynku nieruchomości, można dojść do wniosku, że takie korekty wzrostowe zdarzały się często. Teraz mamy redukcję 2/3 wzrostu i nic nie wskazuje, żeby sytuacja miała się poprawić w najbliższym czasie.