Popyt z szansą na rozpoczęcie rajdu?

Popyt z szansą na rozpoczęcie rajdu?
Data dodania: 2022-05-23 (23:21) Komentarz giełdowy XTB

Dzisiejsza sesja przebiega w raczej pozytywnych nastrojach choć strona popytowa pozostaje aktywna ale do euforycznej reakcji wciąż jej daleko. Choć byki pokazały siłę pod koniec piątkowej sesji, gdzie powstrzymały kaskadową wyprzedaż na amerykańskim parkiecie, dziś straciły część impetu (choć wzrosty są kontynuowane). Czy wyceny indeksów są już dość okazyjne by skłoniły byki do zakupów, a zielony początek tygodnia przesądzi o kolejnych sesjach? Czy może popyt przeoczy szansę na rozpoczęcie rajdu?

Ostatnie tygodnie przyniosły nowe obawy dla rynków finansowych. Ciężko wieścić poprawę nastrojów, jeśli nad rynkiem zbierają się kolejne chmury. Słabe wyniki Cisco, Home Depot i Walmartu spowodowały wzrost obaw wokół kondycji konsumentów w USA. Rezerwa Federalna wciąż nie powiedziała ostatniego słowa w postaci QT. Pieniądz ściągany będzie z rynku od początku czerwca co może wpłynąć na spadek płynności niektórych walorów i co za tym idzie - dynamiczniejsze ruchy cen. Obserwując dzisiejsze wypowiedzi bankierów centralnych z EBC, inwestorzy na europejskim parkiecie też nie mogą liczyć na wsparcie bankierów. Zdaniem prezes EBC Christine Lagarde ujemne stopy mogą skończyć się w III kwartale tego roku, jastrzębim głosem przemówił dodatkowo członek EBC Villeroy, który potwierdził że wśród EBC jest zgoda wobec szybszego wzrostu stóp. Recesja w połączeniu z podwyżkami stóp procentowych, które EBC zamierza wprowadzić może skończyć się źle zarówno dla europejskiego PKB, jak i indeksów. Co do scenariusza recesji na Starym Kontynencie przekonanie wyraził dziś m.in. dyrektor generalny Citigroup.

Od miesięcy “oliwy do ognia” dolewa napięta sytuacja geopolityczna, która stanowi tło dla obserwowanych spadków. W pewnym okresie mieliśmy dosłownie synergiczną bombę negatywnych informacji. Ofensywa Rosji na Ukrainie trwa, a jej efekty światowa gospodarka prawdopodobnie odczuje dopiero w przyszłości. Rosną obawy wokół kondycji rynku żywności i sektora energetycznego. Chiny nie wycofują się z konfrontacyjnej wobec USA polityki w sprawie Tajwanu choć Joe Biden odpowiedział zdecydowanie, że USA są w stanie bronić Tajwanu i przełamał tym samym politykę “strategicznej nieoznaczoności”. Chiny mają wciąż problem z pandemią COVID, dziś w Pekinie odnotowano rekordową liczbę zakażeń. Jednocześnie jednak obostrzenia poluzowano w Szanghaju co zrodziło nadzieję na ‘odwilż’ i powrót do normalności w łańcuchach dostaw i handlu. Mimo, że historycznie wybuch wojny wielokrotnie okazywał się być okazją do kupna - tym razem prognoza sprawdziła się tylko przez chwilę, odreagowanie zderzyło się ze ścianą podaży. W końcu gdy w miarę spadku poczucia bezpieczeństwa inwestorów spada też apetyt na ryzyko, a więc obarczone ryzykiem inwestycje są ograniczane.

W kontekście wydarzeń z ostatnich tygodni ciężko skoncentrować się tylko i wyłącznie na jednym zagrożeniu ciążącym rynkom - jest ich tak wiele. W piątek indeks S&P500 obronną ręką zakończył sesję powstrzymując 20% spadek od szczytów, czym oficjalnie wypełniłby przyjętą definicją wejście w bessę. Jednocześnie dzisiejsze odreagowanie nie jest na tyle mocne by można było mówić o zdecydowanym polepszeniu się sentymentu. Jednocześnie reakcja wciąż daje szansę na choćby na szybki “relief rally” dla byków. Jeśli wzrosty nie przybiorą na sile w ciągu najbliższych sesji scenariusz kontynuacji wyprzedaży będzie wciąż stanowił bazę popartą prawdopodobieństwem. Dodatkowo instytucje mogą spodziewać się inflacyjnego uderzenia w portfele konsumentów, które może spowodować spadek zainteresowania inwestycjami, przez co pozostają ostrożne z zakupami.

Bardziej pozytywny głos wpłynął z kolei ze strony dyrektora JP Morgan, Dimona który stwierdził, że widzi silną amerykańską gospodarkę z czarnymi chmurami, które “mogą się rozproszyć”. Warto mieć na uwadze, że dla inwestorów długoterminowych obecne wyceny niektórych aktywów mogą stanowić okazję do kupna, a przed szukaniem szczytów euforii i dołków paniki w przeszłości przestrzegali m.in. Warren Buffett czy Peter Lynch. W przeszłości blisko połowa spadków indeksu S&P500 zatrzymywała się na 20% zatem możemy uznać, że wahadło znalazło się w miejscu, w którym byki mogą stać się dużo bardziej aktywne. W kontekście makroekonomicznym, sama tylko rosnąca aktywność nie przełoży się raczej na trwałą zmianę trendu. Rnki wyraźnie niecierpliwie czekają na informacje na których mogłyby ponownie “wzbić się w powietrze”.

DAX zyskuje dziś blisko 1,4%, bardzo dobrze radzi sobie WIG20 który rośnie o ponad 3% przełamując poziom 1825 punktów. S&P500 zyskuje 1,5% jednak wciąż ma problem z wejściem powyżej 4000 punktów. Sentyment na technologicznym NASDAQ pozostaje słabszy, indeks zyskuje do tej pory 1%.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

Spokojne otwarcie tygodnia na rynku akcji

22:50 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym przebiegała spokojnie. Poniedziałki z reguły charakteryzują się mniejszą zmiennością. Dodatkowo dzisiejszy brak większych ruchów można tłumaczyć Świętem Niepodległości w Stanach Zjednoczonych. Patrząc na poszczególne indeksy ze Starego Kontynentu, niemiecki DAX stracił 0,3%, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,4%, a londyński FTSE 100 dodał aż 0,9%. Pomimo mieszanych nastrojów, na plusie dzień zakończył także nasz polski WIG20, który zyskał 0,25% i zamknął się powyżej 1690 pkt.
Czy Fed jest wiarygodny?

Czy Fed jest wiarygodny?

2022-06-30 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy w zasadzie kompletną wyprzedaż na większości rynków finansowych. Indeksy giełdowe cofają się bardzo mocno, wyprzedawane są surowce, nawet pomimo tego, że dane inflacyjne zaskoczyły niewielkim spadkiem. Teoretycznie rynek powinien reagować euforią, że szczyt inflacji może być już za nami. Z drugiej strony ostatnie stwierdzenia Fed sugerują, że wcale nie ma powodów do zadowolenia i istnieje duża szansa, że świat nie tylko wpadnie w recesję, ale być może nawet w stagflację.
Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

Rynek szacuje możliwość wystąpienia globalnej recesji

2022-06-29 Komentarz giełdowy XTB
Spowolnienie gospodarcze, szalejąca inflacja, zaostrzająca się polityka banków centralnych czy zerwane łańcuchy dostaw - to właśnie te czynniki zdominowały nastroje panujące na rynkach finansowych. Dzisiejsza sesja giełdowa nie jest wyjątkiem i po raz kolejny testuje nastroje inwestorów, którzy nieustannie analizują możliwości wystąpienia światowej recesji. Mimo iż w kręgu analityków giełdowych rewizja raportu o PKB nie wywołuje nadmiernej ekscytacji, tak dzisiaj sytuacja stała się zupełnie odmienna, a to za sprawą danych o wydatkach konsumenckich, które w pierwszym kwartale wyniosły zaledwie 1,8%.
Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

Czy indeksy giełdowe zdołają utrzymać kierunek wzrostowy?

2022-06-27 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja, a szczególnie jej początek, przyniosła kontynuację sentymentu z końcówki minionego tygodnia. Pomimo wciąż utrzymujących się obaw związanych z inflacją, a także możliwej recesji, główne indeksy giełdowe ze Starego Kontynentu wystartowały bardzo dobrze dzisiejszy handel, a mimo cofnięcia które obserwowaliśmy w dalszej części dnia, ostatecznie zakończyły sesję wyżej. Wzrosty okazały się jednak ograniczone i znacznie mniejsze niż w piątek, niemniej kierunek wzrostowy został utrzymany (przynajmniej na razie).
Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

Zielona końcówka tygodnia na rynku akcji

2022-06-24 Komentarz giełdowy XTB
Piątkowa sesja na rynku akcji przyniosła powiew optymizmu. Rosnąca w zastraszającym tempie inflacja, zaostrzanie polityki przez główne banki centralne na świecie, a także widmo recesji w gospodarce, sprowadziły w ostatnim czasie indeksy giełdowe na niższe poziomy. Niemniej w każdym trendzie mamy do czynienia z korektami i dzisiejszy ruch wzrostowy na ryzykownych aktywach należy tłumaczyć odreagowaniem. Na ile będzie ono trwałe?
Rynek szykuje się na kryzys

Rynek szykuje się na kryzys

2022-06-23 Komentarz giełdowy XTB
Nie ma wątpliwości, że w tym momencie zdecydowana większość inwestorów, innych uczestników rynków czy również społeczeństwo oczekuje nadejścia kryzysu. Wczoraj takie domysły zostały potwierdzone przez Jerome Powella, szefa Rezerwy Federalnej, który dostrzega duże prawdopodobieństwo takiego problemu. Kryzys generalnie może też służyć do samego ograniczenia wzrostu cen, choć jednocześnie istnieje ryzyko tzw. stagflacji, czyli połączenia wysokiej inflacji oraz spowolnienia gospodarczego lub nawet recesji.
Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

Wzrosty - kupujący zmęczyli się recesją?

2022-06-22 Komentarz giełdowy XTB
Od kilku tygodni obserwujemy natłok informacji i danych z gospodarki, które informują o prawdopodobnej recesji i spowolnieniu światowej gospodarki. Lawinę informacyjną przekazywaną przez media podpierają twarde odczyty ekonomicznych danych. Dziś przed senatem USA sytuację gospodarczą komentował szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell.
Kupujący nie boją się recesji

Kupujący nie boją się recesji

2022-06-21 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy polepszający się sentyment inwestorów mimo danych ekonomicznych, które powinny straszyć rynek i utrzymywać go w niepewności. Czy dzisiejsze wzrosty na indeksach oznaczają, że byki stają się głuche na ostrzeżenia i publikacje danych świadczących o możliwej recesji? Czy czynniki straszące dotychczas rynki tracą swoją moc? Zespół analityków Goldman Sachs wskazał na 30% prawdopodobieństwo wejścia w recesję w przyszłym roku, w porównaniu z i tak pesymistyczną 15% prognozą wcześniej.
Mieszane sentymenty przed decyzją FED

Mieszane sentymenty przed decyzją FED

2022-06-14 Komentarz giełdowy XTB
Dziś obserwujemy ograniczoną zmienność na indeksach. Wczorajsza kaskadowa wyprzedaż straciła dziś na sile, rynki powstrzymują się ze zdecydowanymi krokami przed jutrzejszą decyzją FED w sprawie kolejnej stóp procentowych. Popyt wciąż jednak boi się w zdecydowany sposób wrócić do gry, a ‘najmniejsza linia oporu’ wciąż kieruje indeksy na południe. Czy jutrzejsza decyzja FED uratuje rynek akcji przed dalszymi spadkami? Czy może jastrzębi zwrot jest już zawarty w cenach aktywów?
Paniczna wyprzedaż na Wall Street

Paniczna wyprzedaż na Wall Street

2022-06-13 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja giełdowa przynosi duże wyprzedaże na szerokim rynku. Spadki obserwujemy na wszystkich sesjach od azjatyckiej, europejskiej po amerykańską gdzie indeksy giełdowe otworzyły się w fatalnych nastrojach. Piątkowe tąpnięcie jest kontynuowane, nadzieje wokół odreagowania na początku tygodnia zostały brutalnie pogrzebane. Czego możemy spodziewać się po decyzji FED w tym tygodniu i co może powstrzymać dalsze wyprzedaże?