Kontra popytu

Kontra popytu
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2022-05-13 (21:59)

Końcem tygodnia, po wielu spadkowych sesjach obserwujemy odreagowanie i poprawę nastrojów. Jednocześnie w ciągu ostatniej doby nie miała miejsca publikacja żadnych twardych danych, które mogłyby wytłumaczyć tak mocne odbicie. Przeciwnie, szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell nie wykluczył twardego lądowania dla gospodarki z przyczyn niezależnych od polityki FED, niepokoją też sygnały płynące ze słabnącej gospodarki Chin oraz spadek produkcji przemysłowej w strefe Euro. Mimo to byki zdecydowały się na zakupy. Czy dzisiejsze polepszenie nastrojów może zwiastować powrót do wzrostowych trendów?

Strona podażowa, która oczekiwała spadków rynków w trakcie każdej kolejnej sesji kasowej minęła się z prawdą. Spowolnienie gospodarcze i wejście rynków w bessę wynikającą ze zmian w polityce monetarnej charakteryzuje się raczej spokojniejszym przebiegiem od dynamicznych krachów podobnych do covidowego. Taki scenariusz wcale nie jest korzystniejszy dla kupujących, ponieważ to oznaczałoby, że byki wciąż ulegają iluzji, wierząc w przekonania przyjęte w trakcie trwającej hossy, która nauczyła ‘łapać dołki’. Tymczasem w obliczu szerszych zmian w gospodarce i ściągania pieniądza z rynku popyt nie jest wspierany przez kluczowe czynniki takie jak oczekiwania konsumentów, wzrost ilości pieniądza na rynku czy finansowanie długiem ze strony instytucji. Dzisiejszy odczyt nastrojów konsumentów z Uniwersytetu Michigan wypadł blisko 10% poniżej oczekiwań na poziomie 64 punktów, co może świadczyć, że społeczeństwo zaczyna ‘zaciskanie pasa’ i ograniczy wydatki. Argumenty po stronie podaży wydają się wciąż przeważać, a dzisiejsze odreagowanie może okazać się tymczasowe.

Jednocześnie kupujący czekają na sygnał zwiastujący szersze odreagowanie. Coraz częściej mówi się o tym, że wyniki i przyszłe reakcje popytowe na akcjach Apple mogą ‘pociągnąć’ ze sobą rynek. Potencjalnie stabilne zachowanie akcji spółki i zdecydowane pobicie szacunków analityków w kolejnym kwartale mogłoby zwiastować spóźnioną wiosnę na rynku giełdowym.

Notowania spółki Apple, którą z tronu najwyżej wycenianych firm świata wyprzedził wczoraj dostawca ropy, Saudi Aramco zyskują ponad 3%. Dobrze radzą sobie też pozostałe spółki z ‘Big Tech’. Rajd na fali wzrostów cen ropy kontynuują walory Occidental Petroleum, próbuje dorównać im Exxonmobil. Z kolei akcjonariusze Twittera przeżywają dziś prawdziwy rollercoaster, Elon Musk poinformował o tymczasowym wstrzymaniu transakcji nabycia spółki, nie ujawniając szczegółów decyzji, co zawróciło akcje o blisko 9% w dół. Zyskuje dziś rynek producentów uranu, gdzie Uranium Energy Corp księguje blisko 16-procentowe wzrosty. Odbicie na rynku kryptowalut, które w ciągu ostatnich dni potężnie straciły, wspiera wzrost notowań Coinbase, akcje zyskują prawie 18%. Na polskim rynku odbija sektor bankowy, akcje PEKAO SA zyskują prawie 8%. Rosną też akcje sprzedawców obuwia i odzieży. CCC zyskuje blisko 8%, a LPP dokłada 10% do wartości akcji.

Europejskie indeksy dziś są notowane na zdecydowanym plusie. DAX zyskuje 1,7%, londyński FTSE radzi sobie lepiej i rośnie o prawie 2,3%. Najlepiej radzi sobie WIG20, który w ostatnim czasie pogłębiał spadki. Sesja jest jedną z najlepszych dla WIGu od wielu lat, indeks zyskuje prawie 5%. Nastroje kupujących wspierają rosnące indeksy z USA. S&P500 zyskuje prawie 2,2%, Dow Jones radzi sobie nieco słabiej - wzrosty sięgają 1,5%. NASDAQ wrócił powyżej 12 300 punktów i notowany jest na ponad 3% plusie, co dobrze pozycjonuje indeks na początek przyszłego tygodnia. Giełdowe wahadło cofa się dziś na korzyść kupujących.

Źródło: Eryk Szmyd, Analityk rynków finansowych XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

Recesyjne nastroje na rynkach - WIG20 poniżej 1900 pkt

2023-05-31 Komentarz giełdowy XTB
Fatalne dane z Chin obciążyły dziś nastroje inwestorów - nie tylko z WIG20. Główny polski benchmark stracił dziś niemal 2,7% i osunął się poniżej 1900 pkt. Tracił najmocniej na tle największych indeksów europejskich choć zarówno DAX jak i CAC40 odnotowały blisko 1,7% spadki. Kolejne odczyty makro z chińskiej gospodarki wskazały, że bardzo słabe odczyty z kwietnia nie były dziełem przypadku.
Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

Byki z WIG20 ostrożne. Czekają na Wall Street

2023-05-29 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja w Europie upływała bez istotnej zmienności, ponieważ sesje giełdowe w wielu krajach - przede wszystkim w USA nie odbyły się z uwagi na święta narodowe. Choć Demokraci z Republikanami wypracowali wstępne porozumienie ws. podniesienia limitu zadłużenia rynki wyraźnie wolą zaczekać na jutrzejszą reakcję Wall Street. Główne, europejskie benchmarki jak DAX czy CAC40 traciły dziś około 20% a WIG20 okazał się nie być pod tymw zględem wyjątkiem.
Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

Marzenia o hossie wracają na GPW. WIG powyżej 2000 pkt

2023-05-22 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni byki na polskim parkiecie czekały na wejście WIG20 powyżej 2000 pkt. Z problemami ale indeks przełamał główny, psychologiczny opór. Dziś polska giełda ma sie zdecydowanie lepiej na tle zarówno wiodących europejskich jak i amerykańskich benchmarków. Inwestorzy pozytywnie odebrali serię odczytów makro z polskiej gospodarki, gdzie wciąż widoczny jest szerszy dezinflacyjny trend, a płace zgodnie z oczekiwaniami, spadły w ujęciu miesięcznym.
Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

Słabe Chiny, słabe USA? WIG zieloną wyspą w Europie

2023-05-16 Komentarz giełdowy XTB
Główny, polski benchmark WIG20 zamknął dziś sesję blisko 0,43% wzrostem, który wyróżnił go na tle głównych, europejskich benchmarków jak DAX, FTSE czy CAC40. Wszystkie one traciły. Nastroje wsparł wyższy od oczekiwań odczyt PKB Polski. Niepokojąco wygląda jednak problem z przebiciem się do 2000 pkt. Byki są regularnie powstrzymywane w okolicach 1950 pkt. co może zwiastować zbliżające się wyczerpanie sił popytowych jeśli zabraknie pozytywnego katalizatora. Uwaga globalnych inwestorów skierowała się dziś przede wszystkim na odczytach danych makro z Chin i Stanów Zjednoczonych.
Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

Czy Stany Zjednoczone mogą zbankrutować?

2023-05-15 Komentarz giełdowy XTB
Teoretycznie tak, praktycznie jest to jednak mało prawdopodobne. Od początku tego roku dyskutuje się na temat potrzeby podniesienia limitu zadłużenia w Stanach Zjednoczonych, ale w ostatnich dniach intensyfikuje się narracja potrzeby podniesienia limitu zadłużenia, aby amerykański rząd nie zbankrutował. Czy w zasadzie jest to jednak możliwe? Jak zachowa się rynek obligacji i jak może reagować na to Wall Street?
Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

Byki próbują utrzymać wzrostowe momentum WIG20

2023-05-08 Komentarz giełdowy XTB
W dzisiejszym dniu WIG20 wzrósł o niespełna 0,5% i zamknął sesję w okolicach 1922 pkt. Warto jednak zwrócić uwagę, że choć momentum ze środowej fazy sesji nie zostało utrzymane, główny polski benchmark bardzo szybko powstrzymał spadki w ostatnich dniach. Najmocniej świecącą gwiazdą WIG byl dziś z pewnością KGHM, którego akcje zwyżkowały o blisko 3%. Segment WIG-Banki pobił zwrotę z benchmark - lepsze nastroje wokół sektora bankowego wsparły notowania polskich banków. Czy byki zamienią 'marzenia' o przekroczeniu 2000 pkt w realny wynik?
Banki ponownie straszą upadkiem

Banki ponownie straszą upadkiem

2023-05-04 Komentarz giełdowy XTB
Rynki finansowe powinny zajmować się przede wszystkim ostatnimi decyzjami banków centralnych. Fed podniósł stopy procentowe i zakomunikował, że najprawdopodobniej jest to koniec podwyżek. Z kolei EBC zgodnie z oczekiwaniami zmniejszył skalę podwyżek, ale podkreślił, że nie jest to jeszcze koniec podwyżek. Mimo wszystko rynki patrzą w kierunku amerykańskich banków regionalnych, które wciąż zagrożone są upadkiem, patrząc na kilkudziesięcioprocentowe spadki, które miały miejsce w tym tygodniu.
WIG korektą zamyka udany tydzień

WIG korektą zamyka udany tydzień

2023-04-28 Komentarz giełdowy XTB
Byki na WIG20 przez chwilę były dziś bliżej 2000 niż 1900 pkt, ale finalnie wzrostowe momentum nie zdołało się utrzymać. Główny, polski benchmark zakończył sesję na blisko 1% stracie w okolicach 1926 pkt. W skali 5 dni wzrósł jednak o prawie 1,65%, przybliżając inwestorów do psychologicznego oporu przy 2000 pkt. Mimo słabości w końcówce sesji, na tle zagranicznych benchmarków tygodniowy wynik WIG20 wypada zdecydowanie lepiej sygnalizując, że przecenione akcje polskich spółek częściej lądowały w portfelach kupujących.
USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

USA nie przestraszy się kryzysu bankowego? WIG poniżej 1900 pkt

2023-04-26 Komentarz giełdowy XTB
Dalszy trend byka na Wall Street stanął pod znakiem zapytania wobec kolejnej fali problemów sektora bankowego, ale główne indeksy zza oceanu notowane są dziś na plusie. First Republic Bank stoi w centrum zainteresowania inwestorów, jego akcje spadły o blisko 85% w ciągu 2 sesji giełdowych ponieważ rynek obawia się dalszego odpływu depozytów. Doniesienia medialne CNBC wskazały, że politycy nie biorą pod uwagę ratowania sytuacji banku.
Sezon wyników w centrum uwagi

Sezon wyników w centrum uwagi

2023-04-25 Komentarz giełdowy XTB
Zarówno dzisiejsza sesja giełdowa, jak i nadchodzące w tym tygodniu będą upływały pod znakiem zwiększonej niepewności związanej z sezonem publikacji wyników okresowaych zarówno w Polsce, jak i w USA. W tym tygodniu na GPW wyniki okresowe opublikują takie spółki, jak Orange Polska (dzisiaj po sesji), LPP w środę i PEKAO we czwartek.