Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?
Komentarz giełdowy XTB
Data dodania: 2021-09-20 (18:19)

Poniedziałkowa sesja na rynkach akcji przynosi morze czerwieni. Spadki na europejskich parkietach były bardzo dotkliwe, natomiast w godzinach popołudniowych uwaga rynków kieruje się już na Wall Street. Pojawia się pytanie - czy ponownie będziemy świadkami scenariusza pod tytułem „buy the dip”? Obawy związane z bankructwem chińskiego dewelopera negatywnie wpłynęły na giełdowy sentyment i doprowadziły dziś do silnych spadków.

Mówi się jednak, że problemy Evergrande były zaledwie jednym z katalizatorów, gdyż rynki już od pewnego czasu mierzyły się z kilkoma czynnikami ryzyka – wariantem Delta, dyskusją na temat tzw. taperingu, limitem zadłużenia w USA czy wreszcie astronomicznymi wycenami na rynkach akcji. Niektórzy wieszczą dużą korektę na Wall Street, przykładowo Morgan Stanley ostrzega przed cofnięciem przekraczającym nawet 20%. Z drugiej strony warto jednak pamiętać, że ta instytucja słynie akurat z niedźwiedziego tonu – nie tak dawno ich główny strateg ds. rynku akcji podniósł swoją prognozę dla indeksu S&P 500 na koniec 2021 roku z 3900 punktów do… 4000 punktów. Warto zatem mieć na uwadze, że część prognoz zawsze będzie skrajnie pesymistyczna.

Dziś rynek skupia się na pewnej kluczowej barierze, którą dla indeksu S&P 500 jest 50-dniowa średnia krocząca. W ciągu ostatniego roku indeks w zasadzie nie spadał poniżej tej średniej na dłużej niż 1-2 dni. Chcąc znaleźć mocniejszą przecenę, należy się cofnąć aż do października 2020 roku, gdy indeks spadł nawet lekko poniżej 100-dniowej średniej kroczącej. Jak dotąd przebieg dzisiejszej sesji za oceanem jest już lekko niepokojący, gdyż indeks zanurkował poniżej 50-dniowej średniej kroczącej i testowana jest właśnie 100-dniowa średnia krocząca – co dalej? Czy inwestorzy przystąpią do realizowania strategii „buy the dip” tak, jak to miało miejsce w ubiegłych miesiącach? Nadzieją wciąż może być sytuacja na rynku metali szlachetnych – ceny złota lekko zyskują, więc nie widać jest panicznej wyprzedaży wszystkich klas aktywów, tak jak ma to miejsce w trakcie największych panik giełdowych (wówczas sprzedawane jest praktycznie wszystko w związku z koniecznością uzupełnienia depozytów zabezpieczających tzw. margin call). Do zakończenia sesji w USA pozostały już niecałe 4 godziny – wyprzedaż jest kontynuowana i jak dotąd nie widać próby odbicia. Sytuację z pewnością warto jednak monitorować aż do zakończenia handlu.

Akcje ze Starego Kontynentu zakończyły dzień wyraźnie niżej. Część indeksów z Europy Zachodniej zanurkowała nawet o ponad 2%. Patrząc na GPW w Warszawie - WIG20 spadł o 2,59%, mWIG40 stracił 3,31%, a sWIG80 zakończył sesję 3,09% pod kreską.

Źródło: Łukasz Pachucki, Dział Analiz XTB
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

LPP odzyskuje grunt pod nogami

LPP odzyskuje grunt pod nogami

2024-03-18 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa na GPW nieprzerwanie stoi pod znakiem spółki LPP. Akcje jednego z największych detalistów modowych w Europie Wschodniej odbiły się od rekordowego spadku wywołanego przez krótką sprzedaż Hindenburg Research i tylko dzisiaj urosły o blisko 23%. Przypomnijmy, że jeszcze w zeszły piątek obserwowaliśmy na akcjach LPP jeden z największych w historii spółki spadek intraday, kiedy to ceny akcji runęły o ponad 36,5%.
Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

Kryptowaluty przejmują inicjatywę w przeddzień CPI

2024-03-11 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w nowym tygodniu handlu sesja giełdowa przynosi relatywnie spory skok zmienności. Wyceny spółek z sektora sztucznej inteligencji oddają część ostatnich wzrostów, podczas gdy akcje powiązane z rynkiem krypto odnotowują szalony rajd. To wszystko dzieje się w przeddzień odczytu CPI za luty w USA, który na samym rynku może odbić się szerokim echem. Jutrzejszy odczyt CPI w USA to ostatni ważny raport przed marcowym posiedzeniem Fed.
Bez obniżek w Polsce w tym roku?

Bez obniżek w Polsce w tym roku?

2024-03-07 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszym wydarzeniem dnia była konferencja prasowa po decyzji Rady Polityki Pieniężnej o wysokości stóp procentowych. W tym samym czasie odbywała się również konferencja EBC po dzisiejszej decyzji, co miało dosyć duży wpływ na rynek giełdowy. Czy perspektywy stóp procentowych w Polsce mają obecnie wpływ na niezbyt ciekawą sytuację na GPW? Czy jest szansa na odbicie?
Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

Dobre nastroje w rytmie wysokich stóp

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na GPW były dzisiaj umiarkowanie dobre, a wzrosty motywowane były takimi spółkami jak Orlen czy KGHM. Bardzo dobre nastroje panują na Wall Street, co może być związane z wystąpieniem szefa amerykańskiego banku centralnego w Kongresie. Mówiąc o bankach centralnych, nie można nie wspomnieć o NBP i dzisiejszej decyzji o utrzymaniu stóp procentowych. W tym kontekście uwaga będzie skupiona przede wszystkim na jutrzejszej konferencji prasowej NBP po decyzji.
Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

Inflacja w Polsce szybciej odwróci spadkowy trend?

2024-03-06 Komentarz giełdowy XTB
Choć nastroje na globalnych rynkach uległy w ostatnich dniach częściowemu ochłodzeniu, polski złoty nie odczuł presji sprzedających. Trudno się temu dziwić, patrząc na czynniki wewnętrzne i możliwe odwrócenie dezinflacyjnego trendu, w najbliższych miesiącach. Perspektywy dla polskiej gospodarki wyglądają w tym roku solidnie, a potencjalnie dłuższy, niż w największych bankach centralnych, restrykcyjny poziom stóp procentowych w Polsce pomaga złotemu.
Hossa na rynkach trwa

Hossa na rynkach trwa

2024-02-27 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj WIG20 zamknął sesję 0,25% spadkiem, ale wciąż trudno mówić o istotnym statystycznie cofnięciu, a trend nad Wisłą pozostaje wzrostowy. Indeks WIG20 w ujęciu dolarowym jest w tym roku jednym z najmocniejszych indeksów globalnie i możemy śmiało powiedzieć, że hossa na GPW trwa; jak wiadomo, bardzo ciężko jest ją zatrzymać. Co więcej, hossa ta napędzana jest zdrowym wzrostem zysków i poprawą marż polskich biznesów, także w kontekście wciąż zdrowych wycen zarzuty o bańce są pozbawione fundamentów.
Euforia wraca na Wall Street

Euforia wraca na Wall Street

2024-02-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja giełdowa mijała pod znakiem byków, zwyżkowały praktycznie wszystkie światowe benchmarki od Azji, przez Europę, aż po Amerykę Północną. Amerykański technologiczny indeks Nasdaq100 zyskuje dziś 2,6% napędzany prawie 15% zwyżką akcji Nvidia. Firma przedstawiła wczoraj raport finansowy, który ponownie wbił inwestorów w fotel, podkreślając, że sztuczna inteligencja to dość nowy trend, poparty jednak skokowym wzrostem inwestycji i popytu. Dla byków to przysłowiowa woda na młyn. Wszystkie indeksy z Wall Street notowane są dziś wyżej.
Byczy zryw na początku tygodnia

Byczy zryw na początku tygodnia

2024-02-12 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza sesja giełdowa na międzynarodowych rynkach finansowych w nowym tygodniu handlu stoi pod znakiem wzrostów. Giełdy w Europie, Stanach Zjednoczonych oraz rynek kryptowalut odnotowują dynamiczne zwyżki, które w wielu przypadkach wzniosły poszczególne instrumenty na nowe szczyty. Zatrzymać w krótkim terminie te wzrosty może jednak jutrzejszy raport CPI z USA (14:30), który w dużej mierze może zmienić przewidywania rynku dotyczące tempa obniżek stóp procentowych w USA.
Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

Rozpoczynamy główną fazę sezonu wyników

2024-01-22 Komentarz giełdowy XTB
Pierwsza w tym tygodniu sesja na Wall Street oraz w Europie przebiega w nieco lepszych nastrojach. Główne indeksy giełdowe zyskują, niemniej inwestorzy mogą oczekiwać, że sentymenty rynkowe będą w tym tygodniu wielokrotnie testowane za sprawą zaplanowanych odczytów makro oraz wyników kwartalnych kluczowych spółek na Wall Street. Dla rynków najważniejszymi czynnikami kreującymi zmienność cenową są obecnie wycena pierwszej obniżki stóp procentowych podczas marcowych decyzji FED, wynikające z niej zmienność rentowności amerykańskich papierów dłużnych oraz oczywiście wyniki kwartalne spółek.
Sztuczna inteligencja wraca do gry

Sztuczna inteligencja wraca do gry

2024-01-18 Komentarz giełdowy XTB
Nastroje na rynkach nie należą do najlepszych, z racji mieszanych danych, głównie pro-inflacyjnych. Z drugiej strony wytyczne przedstawione przez największego producenta chipów na świecie, tajwańską spółkę TSMC, napawają do optymizmu, co widać dzisiaj na technologicznym Nasdaqu. Czy ponownie najlepszą strategią będzie obstawianie najbardziej rozwijających się spółek technologicznych na świecie? W czwartym kwartale 2023 roku zysk TSMC spadł mniej, niż oczekiwano, a sama spółka oczekuje zdrowego wzrostu i podnosi wydatki kapitałowe.