OPEC+ utrzyma cięcia produkcji ropy do połowy bieżącego roku?

Wczoraj najważniejszą informacją na globalnych rynkach surowcowych był powrót drożności Kanału Sueskiego, czego rezultatem jest przywrócenie normalnego handlu tą drogą wodną. Ceny ropy naftowej zareagowały na te informacje zniżką, ponieważ oznacza to brak większych zaburzeń także w handlu ropą naftową i ogólnie paliwami.
Niemniej, presja podażowa na rynku ropy naftowej nie utrzymała się na długo. W miejsce spekulacji na temat blokady Kanału Sueskiego pojawiły się bowiem prognozy związane z działaniami OPEC+. Już w najbliższy czwartek rozszerzony kartel ma dyskutować online na temat kształtu porozumienia naftowego na kolejne miesiące.
Dla przypomnienia: dotychczasowe ustalenia w kwestii limitów produkcji zostały przedłużone do końca kwietnia – taka decyzja zapadła na marcowym posiedzeniu OPEC+. Dodatkowo, Arabia Saudyjska utrzymała w całości swoje dodatkowe cięcia wynoszące milion baryłek dziennie. Ta decyzja była nieco kontrowersyjna, bowiem doprowadziła do ponownego wzrostu cen ropy naftowej, a w rezultacie nie brakowało zarzutów wobec OPEC+, dotyczących sztucznego zawyżania notowań tego surowca.
Na najbliższym posiedzeniu zapadnie decyzja na temat wysokości limitów w maju, aczkolwiek pojawiają się spekulacje, że OPEC+ może także od razu podjąć decyzję dotyczącą czerwca. Agencja Reuters, cytując swoje nieoficjalne źródła w kartelu, podaje wręcz, że Arabia Saudyjska poprze pomysł przedłużenia cięć produkcji ropy naftowej w dotychczasowej formie nawet do końca czerwca. Obecnie jest ku temu uzasadnienie w postaci kolejnej fali restrykcji związanych z pandemią i obniżonego popytu na paliwa. Te prognozy pozytywnie wpływają na notowania ropy naftowej.
MIEDŹ
Oczekiwania wzrostu popytu na miedź w USA i Chinach.
Na początku bieżącego tygodnia siła amerykańskiego dolara wyraźnie, negatywnie przekłada się na notowania metali. Miedź nie jest wyjątkiem – notowania miedzi w Stanach Zjednoczonych dzisiaj rano oscylują przy psychologicznej barierze na poziomie 4 USD za funt.
Mimo że krótkoterminowe perspektywy dla notowań miedzi pozostają mieszane, to najbliższe kilka miesięcy najprawdopodobniej upłynie pod znakiem podwyższonego popytu na ten metal w największych gospodarkach świata. W przypadku Chin, chodzi tu o sezonową zwyżkę konsumpcji miedzi, przypadającą na okres wiosenno-letni, a wynikającą m.in. ze zwiększonej aktywności firm budowlanych.
Z kolei w przypadku Stanów Zjednoczonych w centrum uwagi jest obecnie ustawa zaproponowana przez Joe Bidena, dotycząca znaczącego zwiększenia wydatków na infrastrukturę. Jeśli zostałaby ona przegłosowana, to przyczyniłaby się do wzrostu popytu na miedź w USA przez wiele kolejnych miesięcy, a nawet lat.
Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze
Wzrost zapasów ropy w USA i przeceny na wykresie cen ropy
09:55 Komentarz surowcowy DM BOŚPo wzrostowym poprzednim tygodniu, notowania ropy naftowej w tym tygodniu odreagowują tę zwyżkę. Wtorek i środa przyniosły dwa dni wyraźnych zniżek cen tego surowca, natomiast dzisiaj rano ceny ropy ustabilizowały się w okolicach wczorajszego zamknięcia. Impulsem do zniżek notowań „czarnego złota” z pewnością były dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.
USA pozwą OPEC+ za wysokie ceny ropy naftowej?
2021-04-21 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj zakończyły sesję na minusie. Przecena nie była jednak spora, a dzisiaj rano już ceny się ustabilizowały – niemniej, warto zwrócić uwagę na fakt, że na rynku ropy naftowej na nowo zaczynają pojawiać się przebłyski pesymizmu. Mają one swoje uzasadnienie. Największe obawy budzi obecnie sytuacja w Indiach – czyli kraju będącym jednym z największych konsumentów paliw na świecie.
Krótkoterminowa równowaga na rynku ropy naftowej
2021-04-20 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu przeważa strona popytowa. Notowania ropy WTI dzisiaj rano dotarły do poziomu 64 USD za baryłkę, a ceny ropy Brent do rejonu 67,70 USD za baryłkę – w obu przypadkach jest to najwyższy poziom notowań od ponad miesiąca. Notowaniom ropy naftowej pomaga osłabiający się dolar oraz dobre dane makro z największych gospodarek świata: Stanów Zjednoczonych oraz Chin.
Wyhamowanie zwyżek cen ropy naftowej
2021-04-19 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej w poprzednim tygodniu istotnie wzrosły, docierając do najwyższych poziomów od połowy marca. Pod koniec ubiegłego tygodnia zwyżka jednak wyhamowała, a ceny ropy naftowej wpadły w konsolidację, w której utrzymują się do teraz. Na początku bieżącego tygodnia na nowo bowiem dają o sobie znać problemy związane z kolejnymi falami pandemii.
Odreagowanie cen miedzi po dynamicznych wzrostach
2021-04-16 Komentarz surowcowy DM BOŚPo trzech sesjach dynamicznych wzrostów cen miedzi, notowania tego metalu dzisiaj wyhamowały zwyżkę i osuwają się w dół. Ten korekcyjny ruch jest jednak niewielki, co świadczy o utrzymującej się sile strony popytowej na rynku miedzi. Obecnie cena tego metalu w Stanach Zjednoczonych oscyluje nadal w rejonie 4,20 USD za funt. Po wczorajszej serii lepszych od oczekiwań danych makro z USA, dzisiaj rano uwagę inwestorów przyciągają dane z Chin, spośród których nie wszystkie spełniły wygórowane oczekiwania.
Ropa naftowa najdroższa od miesiąca
2021-04-15 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej wczoraj zwyżkowały o prawie 5%. O ile przez większość sesji dominowała strona popytowa, to pretekstem do przyspieszenia wzrostów okazały się dane Departamentu Energii USA na temat zapasów ropy naftowej. Instytucja ta podała, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu spadły o imponujące 5,89 mln baryłek, czyli o dwukrotnie więcej niż oczekiwano.
OPEC podwyższa prognozy popytu na ropę naftową
2021-04-14 Komentarz surowcowy DM BOŚNa początku bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej dominuje strona popytowa. Cena ropy naftowej WTI umocniła się powyżej poziomu 60 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent oscylują w okolicach 64,50 USD za baryłkę. Stronie popytowej na rynku ropy naftowej sprzyja powrót do spadków wartości amerykańskiego dolara, ale nie tylko. Kartel OPEC pokazał bowiem swoje najnowsze prognozy dotyczące popytu na ropę naftową, pozwalając sobie w raporcie na więcej optymizmu.
Wzrost importu ropy naftowej do Chin w marcu
2021-04-13 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia rosną, jednak póki co dynamika zwyżek jest niewielka. Ceny ropy naftowej gatunku WTI dotarły z powrotem do okolic 60 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent powróciły wyraźnie ponad 63 USD za baryłkę. Dzisiaj rano pewnym wsparciem dla notowań ropy naftowej są informacje dotyczące handlu zagranicznego Chin.
Presja na spadek cen ropy w obliczu pandemicznej niepewności
2021-04-12 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania ropy naftowej przez większość minionego tygodnia poruszały się w konsolidacji – i tak również rozpoczyna się na tym rynku bieżący tydzień. Cena ropy naftowej WTI oscyluje dzisiaj rano w okolicach 59 USD za baryłkę, z kolei notowania ropy Brent poruszają się w rejonie 62,50-62,80 USD za baryłkę.
Cena kukurydzy na 8-letnich maksimach
2021-04-09 Komentarz surowcowy DM BOŚW tym tygodniu na rynku kukurydzy wyraźnie dominuje strona popytowa. Wczoraj cena kukurydzy w Stanach Zjednoczonych zwyżkowała o 3,4%, docierając do okolic 5,80 USD za buszel, co jest nie tylko najwyższym poziomem zamknięcia w bieżącym roku, ale też najwyższym poziomem zamknięcia od połowy 2013 roku.