Data dodania: 2021-03-16 (19:32)
Ostatnie kilka sesji to powrót pozytywnych nastrojów na akcjach spółek technologicznych. S&P 500 z kolei notowany jest na historycznych szczytach, a niemiecki DAX znajduje się blisko swoich rekordów. Nieco gorzej radzą sobie spółki cykliczne, co można zauważyć po indeksie Russell 2000. Niemniej można zadać sobie pytanie, czy Fed popsuje jutro nastroje? Czy wręcz przeciwnie zaskoczy nas jakimś większym działaniem?
Marzec zeszłego roku był bardzo dynamiczny pod względem sytuacji rynkowej. Fed zdecydował się wtedy początkiem marca na obniżenie stóp procentowych o 50 punktów bazowych, a w połowie miesiąca o kolejne 100 punktów bazowych, biorąc pod uwagę wprowadzenie globalnego lockdownu. Szybkie działania Fedu oraz innych banków centralnych uchroniły gospodarkę na całym świecie przed twardym lądowaniem oraz doprowadziły do odbicia wielu klas aktywów. Pomimo tego, że koronakryzys dopiero się rozpoczynał, na giełdzie obserwowaliśmy wtedy początek odbicia, które z krótkimi przerwami trwa do dzisiaj. Obecnie mamy do czynienia z zupełnie innym kryzysem. Kryzysem zbyt szybkiego zacieśniania się warunków finansowych, co obrazowane jest poprzez mocny wzrost rentowności. Obecnie w Stanach Zjednoczonych 10 letnie rentowności wynoszą już ponad 1,6%. W Niemczech też odbijają ale cały czas znajdują się wyraźnie poniżej zera. Nie można wobec tego mówić, że są to wysokie poziomy. Z drugiej jednak strony tak niższe niż obecnie rentowności powodowały, że obligacje nie były alternatywą dla inwestorów szukających zysków. Obecnie jednak chcąc zabezpieczyć się przed potencjalnym wzrostem cen, inwestorzy coraz częściej będą kierować swój wzrok ku obligacjom. Wobec tego można zadawać sobie pytanie, czy na rocznicę sporych zmian w polityce monetarnej zdecyduje się na jakieś konkretne działania? Jak widać po działaniach EBC, Rezerwa Federalna zostaje trochę bez amunicji. Tempo skupu aktywów i tak jest relatywnie wysokie. Jedynie Fed mógłby wskazać, że zamierza skupić się na kontroli krzywej rentowności. Bazując jednak na wielu wypowiedziach, nie można oczekiwać takiej decyzji. Co więcej, ostatnie zapowiedzi Powella nie sugerują, że Fed miałby zrobić cokolwiek. Wobec tego istnieje duża szansa, że Fed zawiedzie inwestorów, nie zrobi nic, biorąc pod uwagę polepszający się stan gospodarki i wskaże jedynie, że inflacja nie jest obecnie problemem. To jednak może doprowadzić do dalszego wzrostu rentowności i drożejącego dolara, co dla akcji może już nie być tak dobre, w szczególności jeśli inflacja zamelduje się szybko w okolicach poziomu 2%. Wtedy rentowności szybko prawdopodobnie podskoczą do 2% i może to dopiero wtedy poruszyć Fed. Na ten moment mówi się, że bankierzy centralni w USA zareaguje dopiero przy przekroczeniu 2%.
Na ten jednak moment nastroje na rynkach są umiarkowane. S&P 500 zyskuje zaledwie ok. 0,1%, ale jest przy historycznych szczytach. Nasdaq zyskuje więcej, gdyż rośnie o 0,65%. DJIA oraz Russell 2000 są na sporym minusie. Europa zamknęła dzień w większości pozytywnie. Niestety WIG20 stracił niemal 1% i zanurkował wyraźnie poniżej 2000 punktów.
Na ten jednak moment nastroje na rynkach są umiarkowane. S&P 500 zyskuje zaledwie ok. 0,1%, ale jest przy historycznych szczytach. Nasdaq zyskuje więcej, gdyż rośnie o 0,65%. DJIA oraz Russell 2000 są na sporym minusie. Europa zamknęła dzień w większości pozytywnie. Niestety WIG20 stracił niemal 1% i zanurkował wyraźnie poniżej 2000 punktów.
Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Optymistyczny piątek na światowych rynkach
2024-11-22 Komentarz giełdowy XTBWall Street zamyka tydzień na zielono, częściowo za sprawą mocnych odczytów PMI, które wzmożyły aktywność na głównych amerykańskich indeksach. Wzrostowi przewodzi indeks małych spółek Russell 2000 (+0,9%), zaraz po nim Dow Jones (+0,6%), następnie S&P500 oraz Nasdaq na delikatnym plusie (+0,1%), odzyskując nieco spokoju po wczorajszej zmienności na akcjach Big Techu.
Big Techy ciążą na rynkowym sentymencie
2024-11-21 Komentarz giełdowy XTBInwestorzy w Europie mogą mieć dziś powody do zadowolenia. Po mocniejszych przecenach na indeksach na początku tygodnia i wczorajszych odbiciach większość rynków Starego Kontynentu notuje kolejną wzrostową sesję z rzędu. Wśród największych giełd wzrostom przewodzi brytyjski FTSE 100 z prawie 0,8% wzrostem, w ślad za nim podąża niemiecki DAX z 0,7% wzrostem, natomiast szwajcarski SMI kończy sesję z prawie 0,5% wzrostem, a francuski CAC40 rośnie o 0,2%.
Indeksy w mieszanych nastrojach, WIG20 odrabia straty
2024-11-20 Komentarz giełdowy XTBIndeksy europejskie kończą dzień na zróżnicowanych poziomach. Podczas gdy WIG20 próbuje bronić się przed spadkami, na europejskich parkietach widoczna jest przewaga spadków. W20 pokazuje około 0,7% wzrostu, podczas gdy niemiecki DE40 (-0,00%) i francuski CAC40 (-0,13%) notują lekkie spadki. Europejskie indeksy pokazują mieszane nastroje - od wzrostu 0,70% na WIG20, przez plus 0,34% na austriackim ATX.
Wall Street wraca do zysków. Europa bez wyraźnego kierunku
2024-11-18 Komentarz giełdowy XTBPo mieszanym otwarciu Wall Street wychodzi na prostą, wracając do umiarkowanych zysków po tygodniu zdefiniowanym przez realizację zysków i falę pytań o potencjalne konsekwencje polityki administracji Trumpa na wyniki amerykańskich firm. Zyskom przewodzi Nasdaq (+0,8%), niesiony przede wszystkim entuzjazmem wokół Tesli, której sprzyja zapowiedź potencjalnego luzowania prawa federalnego dot. autonomicznych samochodów. Odbijają również akcje Super Micro Computer (+14%), które doświadczają ostatnio silnej presji w związku z zaległym raportem finansowym i ryzykiem usunięcie z indeksu Nasdaq.
Korekty na światowych rynkach. WIG20 zamyka tydzień poniżej 2200
2024-11-15 Komentarz giełdowy XTBWall Street zmierza do końca piątkowej sesji na czerwono. Stratom przewodzi Nasdaq (-1,9%), zaraz po nim indeks małych spółek Russell 2000 (-1,25%), S&P500 (-1,1%) i Dow Jones (0,3%). Amerykańskie indeksy zamykają powyborczy tydzień wymazując znaczną część zysków, które piętrzyły się na fali tzw. Trump Trade, a na kursach wielu kluczowych spółek widoczna jest niepewność wobec skutków jakie przyniesie polityka ekonomiczna administracji nowego-starego prezydenta USA.
GPW zamyka niepewną sesję na plusie. Trzy oblicza polskiego detalu
2024-11-14 Komentarz giełdowy XTBWall Street daje dzisiaj znaki potencjalnego zmęczenia serią byczych wzrostów i osiągania przez indeksy coraz to nowych szczytów. S&P 500 i Dow Jones wycofują się o 0.2%, Nasdaq traci 0.17% a największa korekta widoczna jest na indeksie małych spółek Russell 2000 (-0.5%). Giełdy w Europie zamknęły się z kolei na zielono. Niemiecki DAX zyskuje 1.37%, francuski CAC40 dodaje 1.32% a brytyjski FTSE 100 notowany jest 0.5% wyżej. Sesja zakończyła się również pozytywnie dla rodzimego WIG20, który po dość dużych wahaniach wyszedł na plus z wynikiem 0.68%.
Czy DOGE pomoże Wall Street?
2024-11-13 Komentarz giełdowy XTBElon Musk w amerykańskim rządzie? Przed wyborami wiele spekulowało się na temat tego, że jeden z najbogatszych ludzi na świecie może zasiąść w administracji Trumpa w przypadku jego wygranej. Donald Trump ogłosił dzisiaj, że Musk zasiądzie w Departamencie Efektywności Rządowej. Choć nie ma to być oficjalny nowy departament, to jednak Musk ze współpracownikami ma być ciałem doradczym dla Trumpa oraz rządu. Czy ambitne plany Muska doprowadzą do lepszej alokacji wydatków i doprowadzi do jeszcze większych wzrostów na Wall Street?
Powyborcza zadyszka na głównych indeksach
2024-11-12 Komentarz giełdowy XTBEuropejskie indeksy kończą sesję w większości ze spadkami. Przewodzi im CAC40, który traci dziś ponad 2%. Niemiecki DAX traci dziś -1,1%, a szwajcarski SMI spada o ponad 0,9%. Sentyment na europejskich rynkach napędzany jest obawą o napięcia na linii USA-Chiny. Wraz z wprowadzaniem zaostrzonych ceł na towary z Chin, sytuacja spółek z Państwa Środka może znacząco się pogorszyć, ściągając tym samym w dół spółki europejskie z dużą ekspozycją na chiński rynek.
Kontynuacja Trump Trade na amerykańskich spółkach
2024-11-08 Komentarz giełdowy XTBNa europejskich rynkach widzimy dziś lekką korektę po wczorajszych wzrostach. DAX traci dziś 0,8%, szwajcarski SMI -1%, a brytyjski FTSE 100 kontynuuje spadki z 0,8% stratą. Najmocniejszą przecenę widać na francuskim rynku gdzie indeks CAC40 spada o 1,2%. Tym samym tydzień wyborczy dla największych indeksów europejskich kończy się na minusie, a wszelkie wzrosty zapoczątkowane przez informację o zwycięstwie wyborów przez Trumpa zostały zredukowane w kolejnych sesjach.
BigTech pod presją mieszanych wyników Mety i Microsoftu
2024-10-31 Komentarz giełdowy XTBCzwartkowa sesja na Wall Street ma wyjątkowo niedźwiedzi charakter. Główne amerykańskie indeksy ramię w ramię notują spadki, którym przewodzi Nasdaq, tracący na ten moment 2.5%. Ostatnie osunięcie się technologicznego indeksu na taką skalę miało miejsce na początku września, po tym jak NVIDIA zaraportowała stonowane (jak na giganta) prognozy na Q3 2024, które wywołały obawy o dalszą dynamikę rozwoju i rentowności w sektorze AI.