Delikatne wzrosty cen ropy naftowej na początku tygodnia

Po dynamicznym tąpnięciu notowań ropy naftowej w piątek, ceny tego surowca wyhamowały zniżkę i rozpoczęły bieżący tydzień od zwyżek. Na razie jednak dynamika wzrostów jest relatywnie niewielka w porównaniu do skali piątkowych spadków. Cena ropy WTI na razie dotarła do okolic 52,50 USD za baryłkę, podczas gdy notowania ropy Brent powróciły ponad poziom 55 USD za baryłkę.
Optymizm na rynku ropy naftowej, widoczny jeszcze w pierwszych dniach bieżącego roku, na razie delikatnie przygasł. Jednak jeszcze w poprzednim tygodniu chętnych do zakupu ropy naftowej nie brakowało. Wczorajsze dane CFTC pokazały, że w ubiegłym tygodniu fundusze zawierały licznie długie pozycje na rynku ropy naftowej i produktów ropopochodnych ze względu na nadzieje związane z działaniami OPEC+, a w szczególności Arabii Saudyjskiej, która dobrowolnie, znacząco ograniczyła wydobycie tego surowca w najbliższych miesiącach.
Obecnie długie pozycje funduszy na rynkach paliw znajdują się łącznie na poziomie 805 mln baryłek, czyli znacząco wyższym niż na początku listopada ub.r. (356 mln baryłek), tuż przed ogłoszeniem optymistycznych informacji na temat skuteczności szczepionek na koronawirusa. Wciąż są to jednak niższe poziomy niż w analogicznym okresie poprzedniego roku (970 mln baryłek).
Co prawda cięcie produkcji ropy naftowej przez OPEC+ nadal pozytywnie wpływa na ceny ropy naftowej, a zapowiedzi ogromnego programu stymulacyjnego w USA rozbudzają nadzieje na większy popyt. Nadal jednak głównym problemem jest pandemia, bowiem utrzymujące się lockdowny obniżają zapotrzebowanie na paliwa, a nowe mutacje koronawirusa tworzą ryzyko możliwego przedłużania się restrykcji i rozczarowująco powolnego powrotu globalnej gospodarki do stanu sprzed pandemii.
KUKURYDZA
Rekordowy import kukurydzy do Chin w 2020 r.
Nowy tydzień na rynkach zbóż rozpoczyna się zróżnicowanymi nastrojami. Najmocniej w górę pną się notowania pszenicy ze względu na zapowiedzi wyższego cła eksportowego w Rosji od początku marca. Niemniej, wysoko utrzymują się również notowania kukurydzy, które od wczoraj poruszają się w okolicach 5,30 USD za buszel, czyli w rejonie 7,5-letnich maksimów.
Wczoraj pojawiło się sporo danych z Chin, w tym informacje dotyczące importu towarów rolnych do Chin w 2020 roku. Według nich, Chiny importowały w poprzednim roku rekordowe 11,3 mln ton kukurydzy, w tym 2,25 mln ton w samym grudniu. Oznacza to, że import kukurydzy do Państwa Środka był ponad dwa razy większy niż we do wcześniejszym roku.
Przyczyną tak dużych zakupów towaru były szybko topniejące zapasy kukurydzy w Chinach, które wywindowały lokalne ceny zboża i zachęciły do nabywania go z zagranicy. Ponadto, wzrost popytu na kukurydzę wynikał ze wzrostu pogłowia świń. Jeszcze w 2019 roku lokalne stada zdziesiątkował afrykański pomór świń (ASF), jednak od poprzedniego roku hodowle się powiększają, generując większe zapotrzebowanie na pasze.
Chiński popyt na kukurydzę to ważny czynnik cenotwórczy, który na razie działa pozytywnie na ceny tego zboża. Jednak trzeba mieć na uwadze to, że w ostatnich tygodniach na rynku tym aktywny był kapitał spekulacyjny, który przyczynił się do wejścia tego rynku wskaźnikowo w stan wykupienia. Oznacza to rosnące ryzyko krótkoterminowej spadkowej korekty.
Źródło: Dorota Sierakowska, Analityk surowcowy DM BOŚ SA
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
Towary - Najnowsze wiadomości i komentarze
Spotkanie OPEC+ w centrum uwagi inwestorów
11:05 Komentarz surowcowy DM BOŚWczoraj notowania ropy naftowej odbiły się w górę, odrabiając część strat z wcześniejszych sesji. W rezultacie, notowania ropy gatunku WTI powróciły ponad 61 USD za baryłkę, zaś notowania ropy naftowej Brent zwyżkowały ponad 64 USD za baryłkę.
Amerykańskie łupki przestały być konkurencją dla OPEC?
2021-03-03 Komentarz surowcowy DM BOŚPo trzech wyraźnie spadkowych sesjach, notowania ropy naftowej dzisiaj rano się stabilizują, a nawet nadrabiają część strat z poprzednich dni. Inwestorzy jednak w tym tygodniu ewidentnie tkwią w wyczekiwaniu na decyzję OPEC+ w sprawie limitów produkcji ropy naftowej (spotkanie rozpoczyna się w czwartek), jak również analizują wypowiedzi docierające na rynek z ważnej konferencji energetycznej CERAWeek.
Znaczący spadek ilości ropy przechowywanej na tankowcach
2021-03-02 Komentarz surowcowy DM BOŚJuż w najbliższy czwartek będzie miało miejsce kolejne spotkanie państw OPEC+, mające na celu decyzję w sprawie dalszego kształtu porozumienia naftowego. Dla inwestorów ważne będą dwie równorzędne kwestie. Po pierwsze, będą oni wypatrywać zmian w samym porozumieniu OPEC+, a po drugie, będą oni wyczekiwać na informacje związane z wielkością dodatkowych cięć wydobycia, ...
Tydzień pod znakiem konferencji energetycznej na świecie
2021-03-01 Komentarz surowcowy DM BOŚBieżący tydzień na rynku ropy naftowej najprawdopodobniej upłynie pod znakiem dwóch wydarzeń. Po pierwsze, pod koniec tygodnia oczekiwana jest decyzja OPEC+ dotycząca wielkości produkcji ropy naftowej w ramach porozumienia naftowego. Po drugie, w dniach 1-5 marca odbędzie się konferencja CERAWeek – najsłynniejsza na świecie konferencja poświęcona globalnym rynkom energii, na ogół odbywająca się w Houston, lecz tym razem, jak wiele innych wydarzeń, organizowana całkowicie zdalnie.
Negatywna dywergencja w notowaniach ropy naftowej WTI
2021-02-26 Komentarz surowcowy DM BOŚRopa naftowa traci blisko 1% w reakcji na wzmocnienie amerykańskiego dolara. Ropa naftowa wycofała się z rekordowych poziomów z uwagi na włączenie rynkowego "risk off". Wyprzedaż na rynkach obligacji, prowadząca do silniejszego dolara amerykańskiego i rosnących rentowności, ciąży na towarach, które nie przynoszą rentowności.
W pobliżu 10- letnich maksimów
2021-02-25 Komentarz surowcowy DM BOŚCeny miedzi zbliżyły się podczas handlu w Szanghaju do 10-letnich maksimów. Rajd tego metalu wyraźnie przyśpieszył po tym, jak Prezes Fed-u J. Powell potwierdził ultraluźną politykę pieniężną w celu wspierania wzrostu w największej gospodarce świata. Najpłynniejszy kontrakt na miedź zyskiwał dzisiaj w Szanghaju aż 4,5%.
Korekta wzrostowa na żółtym metalu
2021-02-24 Komentarz surowcowy DM BOŚNotowania złota bardzo krótkoterminowo konsolidują się w wąskim zakresie 1815,00 – 1794,30 USD przed dzisiejszym wystąpieniem Powella przed Senacką Komisją Bankową. Wielomiesięczna fala słabości amerykańskiego dolara jest już w większości wyceniona przez graczy z rynku złota a nawet mieliśmy w minionych tygodniach trochę rozkorelowania żółtego kruszcu wobec nowych rekordów słabości USD.
Prognozy spadku produkcji ropy z łupków w USA.
2021-02-22 Komentarz surowcowy DM BOŚNa rynku ropy naftowej dzieje się obecnie dużo – inwestorzy próbują oszacować wpływ mrozów w Teksasie na produkcję ropy, spekulują na temat możliwych działań OPEC+ oraz rozważają możliwe scenariusze dotyczące utrzymywania się lub luzowania pandemicznych restrykcji. Najwięcej uwagi poświęca się obecnie planom OPEC+, ponieważ wielkimi krokami zbliża się decyzja rozszerzonego kartelu, dotycząca wielkości produkcji ropy naftowej od kwietnia.
Duże oczekiwania wobec OPEC+ i ostrożność Saudyjczyków
2021-02-19 Komentarz surowcowy DM BOŚRynek ropy naftowej w ostatnich tygodniach był już mocno rozgrzany, a zwyżki doprowadziły notowania ropy naftowej do najwyższych poziomów od ponad roku. Wczoraj jednak nastąpiło już pewne przesilenie, a notowania ropy zawróciły w dół i dzisiaj rano kontynuują zniżkę. Wczorajsze dane Departamentu Energii, pokazujące znaczący spadek zapasów ropy naftowej w USA w minionym tygodniu, stanowiły pewne wsparcie dla kupujących, ale nie na długo.
Wysokie ceny ropy naftowej zaczynają uderzać w konsumentów
2021-02-18 Komentarz surowcowy DM BOŚWczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na plusie, czego rezultatem było dotarcie notowań ropy Brent do okolic 65 USD za baryłkę, zaś cen ropy naftowej WTI do 61,00-61,50 USD za baryłkę. W obu przypadkach, są to najwyższe ceny od ponad roku. Zwyżki notowań ropy naftowej są napędzane przez mrozy w Teksasie, przyczyniające się do obniżenia produkcji ropy w USA, jak również przez limity wydobycia wprowadzone przez państwa OPEC+.