Republikańska rewolucja i demokratyczny ład

Wczorajsze zamieszki w Kapitolu przejdą z pewnością do historii. Zwolennicy Trumpa, którzy nie mogli pogodzić się z jego przegraną dopuścili się wtargnięcia na teren amerykańskiego Konresu. Sama sytuacja nie miała dużego wpływu na rynki, ale już wyniki wyborów uzupełniających w Georgii mają spory wpływ na to, co dzieje się na giełdach oraz na pozostałych rynkach.
Czy po ostatnim zewie Republikanów można oczekiwać długotrwałej niebieskiej fali ze strony Demokratów? Co to oznacza dla rynków?
Joe Biden jako następny prezydent Stanów Zjednoczonych będzie miał pełną władzę w Kongresie. W zasadzie w ostatnich 30 latach sytuacja w której rozpoczynający kadencję prezydent nie miał większości w Kongresie zdarzała się bardzo rzadko. Wobec tego Biden będzie bardzo elastyczny w przypadku wyborów personalnych na najwyższe stanowiska w USA. Kluczowe jednak jest to, że Demokraci będą mogli doprowadzić do wprowadzenia obiecanego wsparcia fiskalnego, wsparcia bezpośredniego dla obywateli, co pobudzi gospodarkę do większego ożywienia. Oczywiście mamy szczepienia na koronawirusa, ale wiele krajów wciąż nie radzi sobie z pandemią, dlatego potrzeba wsparcia, dopóki pandemia nie zostanie pokonana w pełni. Obietnica wsparcia dla gospodarki na nowo wywołała rajd na Wall Street. Zyskuje nawet Nasdaq, nad którym wisi groźba wprowadzenia wyższych podatków dla multinarodowych technologicznych korporacji. W tym momencie inwestorzy żyją chwilą, a na analizę dalszych scenariuszy przyjdzie jeszcze czas.
Niemniej na samej stymulacji gospodarki powinny zyskiwać spółki cykliczne, a takie w dużej mierze znajdują się w indeksie Russell 2000, który radzi sobie nadzwyczaj dobrze w porównaniu do innych amerykańskich indeksów. Oprócz tego stymulacja powinna przynieść większy wzrost gospodarczy, a za tym samym wyższą inflację. Już w tym momencie oczekiwana inflacyjne wyraźnie rosną w górę, co powoduje powrót amerykańskich rentowności 10 letnich obligacji powyżej 1%. Oczywiście może to wpłynąć jeszcze na dodatkowe działania ze strony Fed, gdyż ten nie chce utrzymywania tak wysokich rentowności.
Nie sposób również nie wspomnieć o jutrzejszym raporcie z amerykańskiego rynku pracy. Raport ADP pokazał oczekiwany spadek zatrudnienia za grudzień. Subindeks ISM dla sektora usług spadł poniżej 50 punktów, więc spadek zatrudnienia nie byłby w sumie tak dużym zaskoczeniem, w szczególności, że w grudniu nakładano przecież nowe restrykcje. Co to jednak oznacza dla rynków? Spadek zatrudnienia to presja na stymulację, czyli wzrosty na giełdach. Wobec tego może się okazać, że nawet złe rzeczy dla giełdy, jak spadek zatrudnienia czy inflacja mogą wywołać zupełnie inny obrót spraw na realnym rynku.
Można powiedzieć, że WIG20 był dzisiaj jednym ze światowych liderów, zyskując 3,2%, nawet pomimo sporego spadku CD Projekt, Allegro czy Dino, czyli poprzednich liderów wzrostów w tym indeksie. Tymczasem na Wall Street Nasdaq przejmuje inicjatywę zyskując już 2,2%. Russell 2000 zyskuje po 17:00 jedynie 1,5%, podobnie jak S&P 500. DJIA rośnie o 1%. Na europejskich parkietach dosyć skromnie – większość indeksów nie przebiła dzisiaj wzrostu na poziomie 1%. Warto jednak wspomnieć o DAXie, który przebił 14 tys. punktów.
Źródło: Michał Stajniak, Starszy Analityk Rynków Finansowych XTB
Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Dom Maklerski X-Trade Brokers
Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze
Odwrót na Wall Street
2021-01-21 Komentarz giełdowy XTBDzisiejszy dzień na rynkach zaczął się bardzo optymistycznie. Praktycznie wszędzie obserwowaliśmy wzrosty. Dopiero w trakcie drugiej części sesji amerykańskiej wśród inwestorów pojawiły się obawy dotyczące szybkości wsparcia dla gospodarki, które ma nadejść ze strony amerykańskiej administracji.
Dobre nastroje nie opuszczają inwestorów, kolejne rekordy w USA
2021-01-20 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji mogliśmy obserwować dobre nastroje na rynku akcji. O ile informacje o zaostrzeniu, jak i przedłużeniu restrykcji dotyczących koronawirusa w Europie nie są niczym dobrym dla gospodarki, tak inwestorów nie opuszcza optymizm. Dzisiejszy sentyment można więc tłumaczyć nadziejami co do dalszej stymulacji przez programy pomocowe.
WIG20 liderem w Europie
2021-01-18 Komentarz giełdowy XTBPierwsza sesja w nowym tygodniu handlowym nie przyniosła znaczących ruchów na rynku akcji. Główne indeksy giełdowe z Europy rozpoczęły handel poniżej piątkowego zamknięcia, jednak tuż po godzinie 9:00 inicjatywę przejęli kupujący. Ostatecznie niemiecki indeks giełdowy zdołał zamknąć się 0,46% na plusie, podczas gdy francuski CAC40 zyskał 0,12%.
Kolejne oznaki wybuchu inflacji
2021-01-15 Komentarz giełdowy XTBOczywiście nie można jeszcze mówić o tym, że mamy do czynienia z wybuchem takiej inflacji z którym borykały się kraje np. w latach 70. Inflacja w większości krajów na świecie znajduje się poniżej celów inflacyjnych, które często wynoszą ok. 2%. Niemniej w obecnych czasach, kiedy banki centralne dostarczają gigantyczną ilość gotówki na rynki, ...
Niezdecydowanie na rynku akcji
2021-01-12 Komentarz giełdowy XTBPodczas dzisiejszej sesji nie poznaliśmy żadnych kluczowych danych makro, które mogłyby w znaczący sposób wpłynąć na rynek akcji. Wczoraj obserwowaliśmy korektę spadkową na większości pakietów w Europie, z kolei wtorek przyniósł mniejsze ruchy na głównych indeksach giełdowych. Ostatecznie niemiecki DAX, jak i francuski CAC40 straciły 0,15%, a londyński FTSE100 zamknął się 0,7% niżej.
Niepewność w drugą sesję nowego roku
2021-01-05 Komentarz giełdowy XTBNa rynek wkradła się niepewność, aczkolwiek nie oznacza to zmniejszenia zaangażowania inwestorów. Wiele rynków zalicza dzisiaj spore wahania, choć w przypadku rynku giełdowego obserwujemy raczej stonowane nastroje, przede wszystkim w przypadku głównych rynków. Rynki wydają się czekać na bardzo ważne wiadomości ze Stanów Zjednoczonych.
Noworoczna chciwość na rynku
2021-01-04 Komentarz giełdowy XTBDzisiaj pierwsza sesja giełdowa w nowym roku i z pewnością przynajmniej część inwestorów będzie brała ten dzień jako pozytywny wyznacznik dla całego miesiąca, a być może nawet całego roku. Warto jednak pamiętać, że efekt stycznia często ma miejsce jedynie początkiem miesiąca i w dużej mierze jest powiązany z wcześniejszą optymalizacją podatkową. Czy mizerne wyniki globalnych indeksów będą wyznacznikiem dla GPW w kolejnych dniach?
Ostudzenie nastrojów na rynku akcji przed Nowym Rokiem
2020-12-30 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na europejskim rynku akcji rozpoczęła się od wzrostów, które w kolejnych godzinach handlu zostały zniwelowane. Pod koniec dnia główne indeksy giełdowe na Starym Kontynencie znajdują się w rejonach poziomu odniesienia. W momencie przygotowywania tego komentarza niemiecki indeks giełdowy DAX traci 0,25%, podczas gdy francuski CAC40 jest notowany 0,1% niżej, a np. włoski FTSE MIB rośnie 0,15%.
Rekordy na rynku akcji w USA i nowe maksima na DAX
2020-12-29 Komentarz giełdowy XTBDzisiejsza sesja na rynku akcji w Europie rozpoczęła się w bardzo dobrych nastrojach. Obserwowany wczoraj, jak i dziś w godzinach porannych optymizm był wynikiem kilku czynników. Po pierwsze rozpoczął się masowy proces szczepienia ludności przeciwko koronawirusowi, co daje nadzieję na szybsze odmrażanie gospodarki i ożywienie w 2021 roku. Po drugie Wielka Brytania i Unia Europejska doszły do porozumienia w sprawie umowy handlowej.
Amerykański pakiet stymulacyjny pomaga rynkom
2020-12-28 Komentarz giełdowy XTBW poświąteczny poniedziałek na światowych giełdach panuje optymizm. Rynki akcyjne pozytywnie reagują na dwie kluczowe kwestie, które właściwie zostały już wyjaśnione - pakiet stymulacyjny w Stanach Zjednoczonych oraz porozumienie handlowe między UE a Wielką Brytanią. Choć dzisiejszą sesję na rynkach można opisać jako spokojną, inwestorzy mogą być zadowoleni z solidnych wzrostów.