Czy możemy używać Twoich danych, by wybierać dla Ciebie reklamy? [ TAK, zgadzam się. ] [ Nie - zarządzam ustawieniami ]
Nasi partnerzy zbierają dane i używają plików cookie do personalizacji reklam i mierzenia ich skuteczności. Dowiedz się, jak MyBank.pl i nasi partnerzy zbierają i wykorzystują dane. W każdej chwili możesz zmienić to ustawienie w naszym centrum prywatności.

Azja odrabia straty, w Europie sennie

Azja odrabia straty, w Europie sennie
Data dodania: 2007-08-20 (17:20) Komentarz Expandera

Pomimo bardzo dobrej sesji w piątek, kiedy inwestorzy dyskontowali nieoczekiwaną decyzję Fed-u dzisiejsze notowania pokazują wciąż spore obawy inwestorów przed większym angażowaniem się w akcje. Jedynie indeksy azjatyckie, które dopiero w poniedziałek mogły zareagować na piątkowe wydarzenia zyskiwały mocno na wartości.

Na rynkach europejskich poniedziałkowe notowania przebiegają w sennej atmosferze, a główne indeksy pną się nieznacznie do góry. Krótko po 14:30 indeks FTSE zyskiwał 0,7%, natomiast paryski CAC40 ponad 0,8%. Najsłabiej zachowywał się niemiecki DAX, zyskując 0,3%. W dużym stopniu na wzrosty indeksów wpływają zyskujące mocno spółki surowce, a także banki i instytucje finansowe, do nabycia których zachęcają lepsze rekomendacje analityków a także relatywnie niskie wyceny.

Zeszłotygodniowa decyzja FOMC o obniżeniu stopy dyskontowej do poziomu 5,75% została przyjęta euforycznie przez inwestorów na całym świecie. Problemy z płynnością na rynkach pieniężnych mimo wcześniejszych interwencji banków centralnych spowodowały wzrost rynkowych stóp procentowych, co przy rosnącej awersji do ryzyka powodowało napięcia na rynku kredytowym oraz obawy, o wpływ trudniejszego i droższego kredytu na największą gospodarkę świata. Obniżka stopy dyskontowej ale również poszerzenie wachlarza papierów dłużnych mogących stanowić podstawę do otrzymania płynności z Fed-u wydaje się w tym kontekście decyzją, której słuszność trudno podważyć. Wzrost rynkowych stóp procentowych przy pogorszeniu dostępności kredytu wyraźnie popsułyby równowagę między dążeniom Fed-u do utrzymania niskiej inflacji a wzrostem gospodarczym. Stąd otwarcie okna w postaci możliwości tańszego i łatwiej dostępnego kredytu dla banków nieco rozrzedziło atmosferę. Pozostało jednak zasadnicze pytanie, czy w obliczu sporej niepewności utrzymującej się na rynkach finansowych podejmowane kroki będą wystarczające. Jeżeli w ocenie członków Fed-u okażą się niewystarczające, to prawdopodobnie już w najbliższych miesiącach można liczyć się z obniżkami stóp procentowych dla dolara. Jednocześnie w obliczu podobnych problemów na rynkach europejskich pod znakiem zapytania stoją dalsze podwyżki stóp procentowych przez ECB. Mniejsza restrykcyjność banków centralnych bez wątpienia będzie wspierać rynki akcji, pod warunkiem, że obecny kryzys nie przełoży się trwale na rynek kredytowy.

Na krajowym parkiecie również nie widać było dzisiaj większego entuzjazmu kupujących. Przy relatywnie niskich obrotach główne indeksy nieznacznie zyskiwały na wartości, doskonale wpisując się w nastrój panujący na głównych rynkach europejskich. Indeks WIG20 po dobrym otwarciu przed dalszą część notowań tracił kończąc dzień blisko piątkowego zamknięcia. Krótko przed 16:00 krajowe blue chipy znajdowały się 0,15% nad kreską. Nieco lepiej radziły sobie małe i średnie spółki - mWIG40 zyskiwał 0,3% a sWIG80 prawie 0,8%.

Perspektywy rynku w najbliższych dniach wciąż są bardzo mgliste. Mimo pewnych oznak poprawy nastrojów nie wydaje się, żeby najbliższy tydzień przyniósł powrót kupujących na szeroki rynek i zdecydowane wzrosty indeksów. Trudne doświadczenia ostatnich tygodni, obawy o dalszy rozwój sytuacji na rynkach kredytowych oraz ryzyko pojawienia się kolejnych negatywnych informacji związanych z rynkiem „subprime” będzie wstrzymywał inwestorów przed mocniejszym zaangażowaniem. Na odtrąbienie końca obecnej korekty wydaje się jeszcze zbyt wcześnie. Dobry okres mogą mieć za to inwestorzy, którzy aktywnie poszukują na rynku spółek niedowartościowanych. Po ostatnich spadkach wyceny części spółek mogą zachęcać wybiórczo do wchodzenia na rynek aktywnych graczy, skłonnych do poniesienia większego ryzyka.

Źródło: Tomasz Wronka, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Gołębi Fed to już przeszłość?

Gołębi Fed to już przeszłość?

2021-09-24 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiaj obserwujemy wyraźne cofnięcie na rynkach w porównaniu do wczoraj. Pomimo tego, że ryzyko związane z Evergrande zostało w części zneutralizowane, to jednak Chiny wciąż w jakiś sposób przygotowują się na upadek spółki. Dodatkowo ostatnie komentarze ze strony jednej członkini Fed sugerują, że Fed faktycznie wkracza na ścieżkę normalizacji, czym może doprowadzić do sporych zmian na rynku obligacji, a tym samym wpłynąć również na inne rynki.
Rynek wycenia Fed i Evergrande

Rynek wycenia Fed i Evergrande

2021-09-23 Komentarz giełdowy XTB
Za nami bardzo burzliwe kilkanaście godzin, w przeciągu których poznaliśmy decyzję Fed oraz inwestorzy nie byli pewni, co do przyszłości giganta z rynku nieruchomości w Chinach, spółki Evergrande. Wydaje się, że ponownie możemy mówić o „małym deszcze” z „wielkiej chmury”. Czy to już koniec niepewności? Czy inwestorzy będą mogli teraz kontynuować kupno akcji przez kolejne miesiące?
Uwaga skupiona na decyzji FOMC

Uwaga skupiona na decyzji FOMC

2021-09-22 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza decyzja banku centralnego USA może być przełomowa. Jakiekolwiek szczegóły dotyczące redukcji programu QE mogą zaważyć na nastrojach na Wall Street. Początek sesji za oceanem przynosi jednak duży optymizm – czy rynki sądzą, że Fed wstrzyma się i ponownie opóźni tzw. tapering? Wielu uczestników rynku zdaje sobie sprawę, że tapering w USA jest konieczny i najprawdopodobniej zostanie ogłoszony do końca roku - wszak niekończąca się stymulacja monetarna ma raczej ograniczone korzyści i prowadzi do „japonizacji” gospodarki.
Czy zagrożenie z Chin jest realne?

Czy zagrożenie z Chin jest realne?

2021-09-21 Komentarz giełdowy XTB
Spółka Evergrande jest już obecnie znana niemal każdemu inwestorowi na świecie. Widmo bankruta takiego kolosa wywołuje obawy o możliwy kolejny kryzys. Czy słusznie? Wydaje się, że rynek nie bierze pod uwagę ryzyka faktycznej zapaści, biorąc pod uwagę skalę ruchów z ostatnich dni. Czy wobec tego faktycznie powinniśmy się obawiać zagrożenia z Chin? Ostatnia bańka spekulacyjna w Chinach miała miejsce w 2015 roku i była powiązana z gigantycznym wzrostem zainteresowania inwestycjami przez inwestorów detalicznych.
Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

Czy inwestorzy z USA znów przystąpią do „kupowania dołka”?

2021-09-20 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na rynkach akcji przynosi morze czerwieni. Spadki na europejskich parkietach były bardzo dotkliwe, natomiast w godzinach popołudniowych uwaga rynków kieruje się już na Wall Street. Pojawia się pytanie - czy ponownie będziemy świadkami scenariusza pod tytułem „buy the dip”? Obawy związane z bankructwem chińskiego dewelopera negatywnie wpłynęły na giełdowy sentyment i doprowadziły dziś do silnych spadków.
Fed ma jednak zagwozdkę

Fed ma jednak zagwozdkę

2021-09-16 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsze dane dotyczące sprzedaży detalicznej ze Stanów Zjednoczonych miały dać jasny obraz przed posiedzeniem Fed w przyszłym tygodniu. Dane dostarczają jednak kolejnych znaków zapytania. Czy kondycja konsumentów w USA jest faktycznie bardzo dobra i będzie budowała presję na inflację, która wymusi działania na Fed?
Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

Słabsza inflacja ratunkiem dla byków?

2021-09-14 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień rozpoczął się bardzo mieszanie na giełdach na całym świecie. Większość indeksów nie mogła przyjąć konkretnego kierunku, oczekując na jakiś sygnał ze strony rynku. Dzisiaj kluczowym wydarzeniem była publikacja inflacji w Stanach Zjednoczonych, która może spowodować, że byki z Wall Street prawdopodobnie mogą odetchnąć z ulgą, przynajmniej na moment.
Czy Demokraci zatopią Wall Street?

Czy Demokraci zatopią Wall Street?

2021-09-10 Komentarz giełdowy XTB
Od wielu tygodni spekuluje się na temat nowego planu Demokratów o wprowadzeniu podatku na skup akcji własnych. Amerykańskie firmy ze względu na preferencyjne opodatkowanie decydowały się na taki sposób zwrotu inwestorom zainwestowanych środków. Dodatkowo od pewnego czasu inwestorzy przyzwyczaili się, że jest to sposób na podtrzymanie hossy na wielu akcjach. Czy wobec tego ten trend zakończy się już wkrótce? Jak wyglądały ostatnie sesje na rynku i co przed nami w przyszłym tygodniu?
Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

Inwestorzy z USA wracają na rynek po długim weekendzie

2021-09-07 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja przynosi pogorszenie nastrojów na rynku akcji. O ile wczoraj główne indeksy giełdowe na świecie notowały wzrosty, tak dziś sentyment uległ zmianie. Indeksy "blue chip" ze Starego Kontynentu rozpoczęły handel nieznacznie pod kreską, a w kolejnych godzinach mogliśmy obserwować pogłębienie spadków.
Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

Rynek pracy kluczowy dla Wall Street

2021-09-02 Komentarz giełdowy XTB
Jutro kolejne ważne wydarzenie z perspektywy globalnych rynków finansowych – raport z amerykańskiego rynku pracy, czyli z największej gospodarki na świecie. Raport ten jest o tyle kluczowy, ze względu na to, że Fed podejmuje swoje decyzje patrząc właśnie na to, jak sytuacja wygląda pod względem zatrudnienia. Wobec tego, czy jutro będziemy mieli zapieczętowaną zmianę polityki monetarnej? Czy wręcz przeciwnie Fed dostanie zielone światło do utrzymania polityki bez zmian?