Azja odrabia straty, w Europie sennie

Azja odrabia straty, w Europie sennie
Komentarz Expandera
Data dodania: 2007-08-20 (17:20)

Pomimo bardzo dobrej sesji w piątek, kiedy inwestorzy dyskontowali nieoczekiwaną decyzję Fed-u dzisiejsze notowania pokazują wciąż spore obawy inwestorów przed większym angażowaniem się w akcje. Jedynie indeksy azjatyckie, które dopiero w poniedziałek mogły zareagować na piątkowe wydarzenia zyskiwały mocno na wartości.

Na rynkach europejskich poniedziałkowe notowania przebiegają w sennej atmosferze, a główne indeksy pną się nieznacznie do góry. Krótko po 14:30 indeks FTSE zyskiwał 0,7%, natomiast paryski CAC40 ponad 0,8%. Najsłabiej zachowywał się niemiecki DAX, zyskując 0,3%. W dużym stopniu na wzrosty indeksów wpływają zyskujące mocno spółki surowce, a także banki i instytucje finansowe, do nabycia których zachęcają lepsze rekomendacje analityków a także relatywnie niskie wyceny.

Zeszłotygodniowa decyzja FOMC o obniżeniu stopy dyskontowej do poziomu 5,75% została przyjęta euforycznie przez inwestorów na całym świecie. Problemy z płynnością na rynkach pieniężnych mimo wcześniejszych interwencji banków centralnych spowodowały wzrost rynkowych stóp procentowych, co przy rosnącej awersji do ryzyka powodowało napięcia na rynku kredytowym oraz obawy, o wpływ trudniejszego i droższego kredytu na największą gospodarkę świata. Obniżka stopy dyskontowej ale również poszerzenie wachlarza papierów dłużnych mogących stanowić podstawę do otrzymania płynności z Fed-u wydaje się w tym kontekście decyzją, której słuszność trudno podważyć. Wzrost rynkowych stóp procentowych przy pogorszeniu dostępności kredytu wyraźnie popsułyby równowagę między dążeniom Fed-u do utrzymania niskiej inflacji a wzrostem gospodarczym. Stąd otwarcie okna w postaci możliwości tańszego i łatwiej dostępnego kredytu dla banków nieco rozrzedziło atmosferę. Pozostało jednak zasadnicze pytanie, czy w obliczu sporej niepewności utrzymującej się na rynkach finansowych podejmowane kroki będą wystarczające. Jeżeli w ocenie członków Fed-u okażą się niewystarczające, to prawdopodobnie już w najbliższych miesiącach można liczyć się z obniżkami stóp procentowych dla dolara. Jednocześnie w obliczu podobnych problemów na rynkach europejskich pod znakiem zapytania stoją dalsze podwyżki stóp procentowych przez ECB. Mniejsza restrykcyjność banków centralnych bez wątpienia będzie wspierać rynki akcji, pod warunkiem, że obecny kryzys nie przełoży się trwale na rynek kredytowy.

Na krajowym parkiecie również nie widać było dzisiaj większego entuzjazmu kupujących. Przy relatywnie niskich obrotach główne indeksy nieznacznie zyskiwały na wartości, doskonale wpisując się w nastrój panujący na głównych rynkach europejskich. Indeks WIG20 po dobrym otwarciu przed dalszą część notowań tracił kończąc dzień blisko piątkowego zamknięcia. Krótko przed 16:00 krajowe blue chipy znajdowały się 0,15% nad kreską. Nieco lepiej radziły sobie małe i średnie spółki - mWIG40 zyskiwał 0,3% a sWIG80 prawie 0,8%.

Perspektywy rynku w najbliższych dniach wciąż są bardzo mgliste. Mimo pewnych oznak poprawy nastrojów nie wydaje się, żeby najbliższy tydzień przyniósł powrót kupujących na szeroki rynek i zdecydowane wzrosty indeksów. Trudne doświadczenia ostatnich tygodni, obawy o dalszy rozwój sytuacji na rynkach kredytowych oraz ryzyko pojawienia się kolejnych negatywnych informacji związanych z rynkiem „subprime” będzie wstrzymywał inwestorów przed mocniejszym zaangażowaniem. Na odtrąbienie końca obecnej korekty wydaje się jeszcze zbyt wcześnie. Dobry okres mogą mieć za to inwestorzy, którzy aktywnie poszukują na rynku spółek niedowartościowanych. Po ostatnich spadkach wyceny części spółek mogą zachęcać wybiórczo do wchodzenia na rynek aktywnych graczy, skłonnych do poniesienia większego ryzyka.

Źródło: Tomasz Wronka, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

Indeksy i dywidendy – co mają ze sobą wspólnego

2025-06-25 Artykuł sponsorowany
Dywidendy mają wpływ nie tylko na akcje czy ETF – y ale także na indeksy giełdowe. Te mogą bowiem przybierać różne formy. Dywidenda – słowo to dla części inwestorów ma szczególne znaczenie i działa na nich, jak magnes. Kiedy się pojawia, powoduje wzmożoną czujność i ciekawość. Nie jest w tym nic zaskakującego: chodzi przecież o realne pieniądze. Dywidenda w pewnym stopniu definiuje także styl inwestycyjny, preferowany przez inwestorów.
Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

Rynek nerwowo spogląda na Bliski Wschód

2025-06-18 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie rynki pozostają w nerwowym zawieszeniu. Indeksy Starego Kontynentu w większości zanotowały spadki, które sięgały ok. 0,4%. Jedynie brytyjskie FTSE 100 i włoski IT40 uchroniły się przed przecenami, zyskując kolejno 0,1% i 0,5%. W ślad nastrojów europejskich podążali także inwestorzy na polskiej giełdzie. Warszawski parkiet odnotował dziś lekkie przeceny, a WIG20 w trakcie dzisiejszej sesji testował poziom 2700 pkt, by finalnie zamknąć się lekko powyżej tego pułapu.
Tusk z wotum zaufania od sejmu

Tusk z wotum zaufania od sejmu

2025-06-11 Komentarz giełdowy XTB
Zgodnie z oczekiwaniami rząd Donalda Tuska otrzymał wotum zaufania od polskiego sejmu, co pozwoli na kontynuowanie prac w najbliższym miesiącach. W ostatnim czasie wypowiadał się również prezydent-elekt, Karol Nawrocki, który zapowiadał współpracę z rządem przy kluczowych z perspektywy Polski ustawach. Tymczasem złoty utrzymuje swoją siłę, a akcje na polskiej giełdzie odrabiają straty. Nie było zaskoczenia w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Donalda Tuska, choć wcześniej nerwowość na rynku widać było w przypadku polskich akcji i również polskiego złotego.
Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

Jakimi cechami powinien odznaczać się dobry inwestor?

2025-05-22 Poradnik inwestora
Inwestowanie to sztuka, wymagająca połączenia wiedzy, doświadczenia oraz odpowiednich cech charakteru. Każdy inwestor, bez względu na to, czy jest nowicjuszem, czy profesjonalistą, musi wykazać się szeregiem umiejętności i cech, które mogą pomóc mu osiągnąć sukces na rynku. W niniejszym artykule omówimy kluczowe cechy, które powinien posiadać dobry inwestor, aby skutecznie zarządzać swoimi finansami, podejmować świadome decyzje, a w konsekwencji maksymalizować osiągane przez siebie zyski.
Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

Rynek zakłada koniec zawirowań celnych w drugiej połowie roku

2025-05-20 Komentarz giełdowy XTB
Europejskie indeksy notują solidną sesję. Na rynkach Starego Kontynentu dominują wzrosty, którym przewodzi brytyjski FTSE 100 (+1%). Solidną sesję notują także szwajcarski SMI oraz francuski CAC40, zyskując 0,7%. Niemiecki DAX rośnie 0,5%, a włoski IT40 wzrasta o 0,3%. Szeroki indeks europejski rośnie o 0,7%. Na warszawskim parkiecie widzimy dziś spokojną sesję. Duże spółki notują lekkie wzrosty. WIG20 rośnie o 0,3%, a szeroki indeks WIG zyskuje ok. 0,1%. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki. mWIG40 traci 0,4%, a sWIG80 -0,3%.
Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

Giełda amerykańska przedłuża majową przewagę

2025-05-14 Komentarz giełdowy XTB
Amerykańskie indeksy kontynuują relatywną przewagę trwającą od początku maja. Na europejskich rynkach dominuje dziś czerwień. Najsłabiej radzi sobie niemiecki DAX, który spada o -0,6%. Straty ok. 0,5% notują francuski CAC40 oraz szwajcarski SMI. Najlepiej radzi sobie brytyjski FTSE 100, który spada o ok. 0,4%. Tym razem od przecen nie uchronił się polski parkiet. Szeroki indeks WIG traci dziś ok. 0,5%, a indeks blue chipów notuje przecenę o -0,6%, spadając w okolice 2830 pkt.
Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

Porozumienie Chin ze Stanami siłą napędową indeksów

2025-05-12 Komentarz giełdowy XTB
Na rynkach europejskich widzimy dziś wzrosty, które wskazują na mocny początek tygodnia na rynkach akcyjnych. Najlepiej wśród głównych indeksów europejskich radzi sobie CAC40, który zyskuje prawie 1,4%. Mocne wzrosty widać także na szwajcarskim SMI, które sięgają prawie 1,1%. Wzrosty notuje także brytyjski FTSE 100, który zyskuje 0,5%, a niemiecki DAX rośnie o 0,2%.
Sesja pod znakiem decyzji bankierów

Sesja pod znakiem decyzji bankierów

2025-05-07 Komentarz giełdowy XTB
Na europejskich rynkach dominują dziś przeceny. W szczególności spadki widać na szwajcarskim indeksie SMI, który spada dziś o ponad 1%. W ślad za nim spada francuski CAC40, który traci ok. 0,9%. Nieco lepsze nastroje widać w Wielkiej Brytanii i Niemczech, choć i tam dominuje czerwień. DAX traci ok. 0,6%, a brytyjski FTSE 100 spada o ok. 0,5%.
Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

Czy faktycznie należy sprzedawać akcje w maju?

2025-05-05 Komentarz giełdowy XTB
Początek tygodnia rozpoczynamy od spadków na głównych indeksach giełdowych. Donald Trump ponownie straszy rynki nowymi cłami, co na nowo wywołuje obawy o stabilność na rynkach finansowych. Inwestorzy dostali również wstrząsu po weekendowym ogłoszeniu odejścia na emeryturę największego inwestora giełdowego na świecie, czyli Warrena Buffeta. Czy obawy dotyczące ceł i rezygnacja Buffeta doprowadzą do spadków w maju, który zgodnie z rynkowym porzekadłem, powinien być czasem odpoczynku dla inwestorów giełdowych?
Szaleństwa celnego ciąg dalszy

Szaleństwa celnego ciąg dalszy

2025-04-23 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega znów pod znakiem doniesień zza oceanu dotyczących nowych decyzji w sprawie polityki celnej prezydenta USA. Temat ostrej wojny celnej między Stanami Zjednoczonymi a resztą świata, zapoczątkowany w 2 kwietnia tzw. “Dniem Wyzwolenia”, ewoluował w ciągu ostatnich trzech tygodni, wprowadzając rynek na drogę zmienności znaną z kryzysów finansowych z 1930 i 2008 r.