Azja odrabia straty, w Europie sennie

Azja odrabia straty, w Europie sennie
Data dodania: 2007-08-20 (17:20) Komentarz Expandera

Pomimo bardzo dobrej sesji w piątek, kiedy inwestorzy dyskontowali nieoczekiwaną decyzję Fed-u dzisiejsze notowania pokazują wciąż spore obawy inwestorów przed większym angażowaniem się w akcje. Jedynie indeksy azjatyckie, które dopiero w poniedziałek mogły zareagować na piątkowe wydarzenia zyskiwały mocno na wartości.

Na rynkach europejskich poniedziałkowe notowania przebiegają w sennej atmosferze, a główne indeksy pną się nieznacznie do góry. Krótko po 14:30 indeks FTSE zyskiwał 0,7%, natomiast paryski CAC40 ponad 0,8%. Najsłabiej zachowywał się niemiecki DAX, zyskując 0,3%. W dużym stopniu na wzrosty indeksów wpływają zyskujące mocno spółki surowce, a także banki i instytucje finansowe, do nabycia których zachęcają lepsze rekomendacje analityków a także relatywnie niskie wyceny.

Zeszłotygodniowa decyzja FOMC o obniżeniu stopy dyskontowej do poziomu 5,75% została przyjęta euforycznie przez inwestorów na całym świecie. Problemy z płynnością na rynkach pieniężnych mimo wcześniejszych interwencji banków centralnych spowodowały wzrost rynkowych stóp procentowych, co przy rosnącej awersji do ryzyka powodowało napięcia na rynku kredytowym oraz obawy, o wpływ trudniejszego i droższego kredytu na największą gospodarkę świata. Obniżka stopy dyskontowej ale również poszerzenie wachlarza papierów dłużnych mogących stanowić podstawę do otrzymania płynności z Fed-u wydaje się w tym kontekście decyzją, której słuszność trudno podważyć. Wzrost rynkowych stóp procentowych przy pogorszeniu dostępności kredytu wyraźnie popsułyby równowagę między dążeniom Fed-u do utrzymania niskiej inflacji a wzrostem gospodarczym. Stąd otwarcie okna w postaci możliwości tańszego i łatwiej dostępnego kredytu dla banków nieco rozrzedziło atmosferę. Pozostało jednak zasadnicze pytanie, czy w obliczu sporej niepewności utrzymującej się na rynkach finansowych podejmowane kroki będą wystarczające. Jeżeli w ocenie członków Fed-u okażą się niewystarczające, to prawdopodobnie już w najbliższych miesiącach można liczyć się z obniżkami stóp procentowych dla dolara. Jednocześnie w obliczu podobnych problemów na rynkach europejskich pod znakiem zapytania stoją dalsze podwyżki stóp procentowych przez ECB. Mniejsza restrykcyjność banków centralnych bez wątpienia będzie wspierać rynki akcji, pod warunkiem, że obecny kryzys nie przełoży się trwale na rynek kredytowy.

Na krajowym parkiecie również nie widać było dzisiaj większego entuzjazmu kupujących. Przy relatywnie niskich obrotach główne indeksy nieznacznie zyskiwały na wartości, doskonale wpisując się w nastrój panujący na głównych rynkach europejskich. Indeks WIG20 po dobrym otwarciu przed dalszą część notowań tracił kończąc dzień blisko piątkowego zamknięcia. Krótko przed 16:00 krajowe blue chipy znajdowały się 0,15% nad kreską. Nieco lepiej radziły sobie małe i średnie spółki - mWIG40 zyskiwał 0,3% a sWIG80 prawie 0,8%.

Perspektywy rynku w najbliższych dniach wciąż są bardzo mgliste. Mimo pewnych oznak poprawy nastrojów nie wydaje się, żeby najbliższy tydzień przyniósł powrót kupujących na szeroki rynek i zdecydowane wzrosty indeksów. Trudne doświadczenia ostatnich tygodni, obawy o dalszy rozwój sytuacji na rynkach kredytowych oraz ryzyko pojawienia się kolejnych negatywnych informacji związanych z rynkiem „subprime” będzie wstrzymywał inwestorów przed mocniejszym zaangażowaniem. Na odtrąbienie końca obecnej korekty wydaje się jeszcze zbyt wcześnie. Dobry okres mogą mieć za to inwestorzy, którzy aktywnie poszukują na rynku spółek niedowartościowanych. Po ostatnich spadkach wyceny części spółek mogą zachęcać wybiórczo do wchodzenia na rynek aktywnych graczy, skłonnych do poniesienia większego ryzyka.

Źródło: Tomasz Wronka, Expander
Expander
Komentarz dostarczyła firma:
Expander
Publikuj: Facebook Wykop Twitter
RSS - Wiadomości MyBank.pl Nasze kanały RSS

Giełda - Najnowsze wiadomości i komentarze

Polak, Węgier dwa bratanki

Polak, Węgier dwa bratanki

2022-08-09 Komentarz giełdowy XTB
Wtorkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 0,69%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Allegro, które odnotowało wzrost w wysokości 5,44%. Największe spadki odnotowało Asseco Poland, które wynosiły 4,11% oraz CD Projekt, którego walory straciły dzisiaj 3,49%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia było wstrzymanie przez Rosję eksportu ropy do Węgier, Czech i Słowacji.
Podaż próbuje gasić popyt

Podaż próbuje gasić popyt

2022-08-08 Komentarz giełdowy XTB
Rynki w poniedziałek próbują rosnąć mimo piątkowego, pozytywnego odczytu kluczowych danych NFP z amerykańskiej gospodarki, który prawdopodobnie ośmieli Rezerwę Federalną do kolejnej, dużej podwyżki stóp procentowych. Na poprzedniej konferencji wyraźnie sygnalizował to Jerome Powell wskazując, że kolejne decyzje zależne będą od danych z gospodarki. Byki są jednak wyraźnie zmęczone ‘graniem pod decyzje Fed’ i próbują wziąć sprawy w swoje ręce.
Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

Czy inwestorzy przestali bać się Fedu?

2022-08-05 Komentarz giełdowy XTB
Giełdową końcówkę tygodnia zdominował pozytywny odczyt danych NFP z amerykańskiej gospodarki. Rynki obawiały się, że mocne dane z amerykańskiego rynku pracy spowodują powrót silnej podaży na giełdowych indeksach i faktycznie - spowodowały jednak byki zaskakująco szybko wracają do zakupów. Czy rynek żyje złudzeniami, a sprzedający ponownie zdominują popyt? A może jastrzębi Fed wraz z dużymi podwyżkami stóp znajduje się już w cenach giełdowych aktywów, przez co indeksy czeka dalszy rajd na północ?
Byki tańczą na cienkiej linie

Byki tańczą na cienkiej linie

2022-08-04 Komentarz giełdowy XTB
Dziś giełdowym indeksom daleko do euforii lecz byki wciąż trzymają się dobrze. Wizyta Nancy Pelosi w Tajwanie nie przełożyła się na większy konflikt i nie spowodowała tąpnięcia giełdowych indeksów, co ewidentnie zostało odebrane pozytywnie przez inwestorów. Jednocześnie wyniki powyżej oczekiwań chińskiego giganta - Alibaby wskazują, żę krajobraz dla gospodarki w Chinach może ulec poprawie w drugiej połowie roku.
Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

Sesja pod znakiem wizyty Nansi Pelosi na Tajwanie

2022-08-02 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 1,32%. Z indeksu WIG20 najlepiej poradziło sobie Dino Polska, które odnotowało symboliczny wzrost z wynikiem 0,52% na plusie. Największe spadki odnotowała KGHM, które wynosiły 4,59% oraz CCC, którego walory straciły dzisiaj 5,20%. Najważniejszym wydarzeniem dzisiejszego dnia, choć zdaje się, że nieco przecenianym przez media była wizyta Nansi Pelosi na Tajwanie.
Kupujący próbują utrzymać impet

Kupujący próbują utrzymać impet

2022-08-01 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejszy dzień obfitował w odczyty PMI i ISM z największych gospodarek. Paradoksalnie rynkowe byki liczą na coraz mocniejsze sygnały recesji, które mogłyby skłonić Rezerwę Federalną do ‘wciśnięcia hamulca’ w obecnym cyklu podwyżek stóp procentowych. Najważniejsze pozostają oczywiście odczyty z amerykańskiego rynku pracy, na którego siłę tak często wskazuje szef Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Czy kupujący wpadli w pułapkę licząc na rzucający koło ratunkowe ze strony bankierów Fed?
Czy popyt utrzyma tempo?

Czy popyt utrzyma tempo?

2022-07-30 Komentarz giełdowy XTB
Dziś kupujący spychają do defensywny stronę podażową, a lepsze nastroje utrzymują się na głównych parkietach giełdowych. Popyt w USA wycofuje się jednak w środkowej części sesji. Czy byki znajdą siłę, by zamknąć tydzień wyżej i utrzymają wysokie tempo wzrostów? Sentyment konsumentów w USA poprawił się wg. danych Uniwersytetu Michigan (51,5 wobec pierwszego odczytu na poziomie 51,1).
Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

Dyplomacja w rosyjskim wydaniu

2022-07-25 Komentarz giełdowy XTB
Poniedziałkowa sesja na GPW zakończyła się spadkiem głównego indeksu. Ostatecznie WIG20 zakończył sesję -0,95% na plusie, do czego w największym stopniu przyczyniły się notowania CD Projektu, który odnotował dzisiaj przecenę w wysokości 8,54%. Sektor handlowy również odnotował dzisiaj spadki - walory CCC uległy przecenie równej 4,51% natomiast akcje Allegro spadły o 4,30%. Najlepiej dzisiaj poradziły sobie akcje PEKAO, które urosły o 2,72%.
ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

ECB gasi pożar wiaderkiem wody?

2022-07-21 Komentarz giełdowy XTB
Dzisiejsza sesja przebiega w mieszanych nastrojach. W obliczu słabnącej siły popytu na amerykańskich indeksach niewykluczony pozostaje scenariusz, że odreagowanie z ostatnich dni jest de facto kolejną w tym roku pułapką na byki. Dzisiejsza sesja obfitowała w publikacje istotnych makroekonomicznych danych, a inwestorzy ze strefy euro skoncentrowali się na decyzji i konferencji ECB.
Rynki bagatelizują recesję?

Rynki bagatelizują recesję?

2022-07-20 Komentarz giełdowy XTB
Sesja w środku tygodnia przebiega w zmiennych nastrojach, choć kupujący wyraźnie mają apetyt na więcej. Na europejskich parkietach nastroje uległy dziś wyraźnemu osłabieniu w obliczu eskalacyjnych komentarzy ministra Ławrowa. Mimo większej skłonności do ryzyka i zakupowego szału ostatnich dni byki wciąż czują na sobie oddech jastrzębiego Fedu. Czy odreagowanie zmieni się w szerszy, wzrostowy trend czy może stare bolączki znów uruchomią uśpioną w tej chwili podaż i ściągną indeksy na południe?